کد خبر: ۴۳۳۸۳
۱۱۱۶ بازدید
۰ دیدگاه

آقا میر کاظم گرمرودی، جد اعلای خانواده کاظمی شهر ترک

۹۴/۴/۱۵
۰۴:۳۰

آقا میر کاظم گرمرودی، فرزند میر آقا و نوه میر احمد، که جد اعلای خانواده سادات کاظمی شهر ترک می باشند مجتهد و حاکم شرع زمان خود در منطقه گرمرود بوده اند. قدیمی ترین سندی که دال بر موقعیت علمی و اجتماعی ایشان است مربوط به دوران محمد شاه قاجار است.

طی این سند بهمن میرزا (تصویر زیر) والی وقت آذربایجان، در سال 1259 هجری قمری مطابق با 1222 هجری شمسی در خصوص صیانت از موقعیت اجتماعی آقا میر کاظم گرمرودی دستوراتی خطاب به حاکم وقت گرمرود، سراب و مشکین صادر نموده است. 

 

بهمن میرزا پسر چهارم عباس میرزا نائب السلطنه پسر فتحعلیشاه و برادر اعیانی محمد شاه قاجار، در سال ۱۲۵۵ ه.ق. پس از فوت قهرمان میرزا پسر هشتم عباس میرزا و برادر اعیانی خودکه والی آذربایجان بود از طرف محمد شاه بجای او به تبریز فرستاده شد و تا سال ۱۲۶۳ ه.ق. والی آذربایجان بود.

تصویر این سند که توسط سید ستار کاظمی فرزند مرحوم حاج سید موسی کاظمی در اختیار خانواده کاظمی قرار گرفته است در اینجا تقدیم می شود:

 

متن این سند به شرح ذیل است:

 

یگانه گوهر دریای خسروی بهمن (نقش مهر صدر نامه)

حکم والا شد.

آنکه چون رعایت جانب اهل فضل همواره منظور نظر مرحمت گستر سرکار اشرف می باشد:

از آن جمله عالی جناب مقدس القاب فضائل و معارف اکتساب سلاله السادات العظام آقا میر کاظم گرمرودی سیدی است فاضل و مقدس و از قرار تصدیق  جناب مجتهد العصر و الزمان میرزا احمد سلمه الله و سایر علمای دار السلطه تبریز در قصبه ترک و صفحات آن به مرافعات شرعیه می رسد و به اصلاح بین الناس مشغول می باشد. از قراری که بعرض والا رسید بعض اشخاص در قصبه مزبور مخل امور شده بدان جهت اخلال وافر در مرافعات شرعیه همی رسد.

لهذا امر و مقرر می فرمائیم که عالیجاه رفیع جایگاه، مجدت و نجدت همراه، فخامت و مناعت انتباه، معتمد الحضرت العلیه، میر هاشم خان حاکم گرمرود سراب و مشکین بعد از زیارت رقم ذلک قدغن نمایند کسی به امورات مشار الیه اخلالی نکند. چنان که جناب مجتهد سلمه الله حکمی داده است که ... اهالی آنجا احترام ... مرعی ... و ... که مرافعات شرعیه با او بوده کما فی السابق باشد.

... حسب المقرر معمول و ترتب داشته و در عهده شناسند.

... ربیع الاولی سنه 1259

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز