کد خبر: ۴۳۶۵۳
۹۵۲ بازدید
۳ دیدگاه

استفتاء مرحوم آقا میر واسع کاظمی ترکی از مرجع فقید جهان تشیع سید ابوالحسن اصفهانی در سال 1310 هجری شمسی

۹۴/۴/۲۰
۲۲:۴۵

آن چه در ذیل آورده می شود تصویر و متن استفتاء مرحوم آقا میر واسع کاظمی ترکی (1248 تا 1312 هجری شمسی) از مرجع فقید جهان تشیع سید ابولحسن اصفهانی (1246 تا 1325 هجری شمسی) در سال 1310 هجری شمسی یعنی دو سال قبل از فوت آقا میر واسع است که به علاقه مندان این بزرگواران تقدیم می شود. اصل این سند نزد خانواده مرحوم سید غفار کاظمی فرزند آقا میر واسع موجود است.

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

به شرف عرض عالی می رساند

چون در میان مومنین الطاف ظاهره و باطنه حضرت مستطاب عالی مدّ ظلّه به مخلص و خلاصی دادن به ضعفای نسوان که در قید زوجیّت بی پرستار و در کمال فقر و فاقه مانده بودند انتشار یافته لذا از هر طرف که می شنوند به مخلص دست به دامن شده با کمال الحاح و اصرار در عرضه داشتن حالشان به آن ذات مقدّس می نمایند. لذا مخلص به مقام جسارت آمده حال آن فقرا را عرضه می دارد و امید است عفو از بسیاری اذیّت و جسارت فوق العاده به سبب اقتضای سجیّه مرضیّه و تخلّق به اخلاق حمیده حضرات ائمّه اطهار سلام الله علیهم داشته، اقدام به فضولی کلام و حسارت غیر متناهیه نموده عرضه می دارد که یک نفر زن مروارید نام اشلقی که سیزده سال است زوج او مسافر و از حیات و مماتش بعد از تجسّس تمام خبر صحیحی نرسیده بلکه بعض از مماتش خبر می دهند. مستدعی است که در خصوص آن مسمّات هم طریق خلاصی را مرقوم و معیّن فرمائید که در بقیّه عمرش به آسودگی و فراغت بال مشغول دعای عمر شریف بوده مهما امکن به عبادت معبود خود بپردازد. و اگر صلاح دانند در جواب این عریضه به طریق عموم جواب مرحمت فرموده و مخلص را به طریق عموم ماذون فرمایند که بعد از این در این موارد به آن ذات مقدس اذیّت و جسارت نکرده به همان اذن عمومی مومنین و مومنات آسوده شده و حکم شرع مطاع حضرت نبوی ص ع جریان یابد.

معلوم است لطف خواهید کرد.

والسّلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مخلص سیّد واسع ترکی

 

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

معروض می دارد

راجع به مسمّات مروارید نام اشلقی که زوجش سینزده سال است مفقود و تجسّس و فحص تامّ از او شده و حال او معلوم نشده بلکه بعض خبر موت آن را داده اند، اگر این زن پریشان و منفقی برای آن نیست جنابعالی ماذون هستید اگر برای زوج اولیای عرفی مثل پدر و عمو و جدّ و برادر بزرگتر هست به اطلاع و صواب دید آنها این زن را مطلّقه نمائید. و اگر برای او ولیّ نیست یا این که اقدام نمی کنند خودتان در صورتی که زن طالب طلاق باشد او را مطلّقه نمائید و بعد از نگاه داشتن عدّه وفات که چهار ماه و ده روز باشد اگر بخواهد شوهر اختیار کند.

حرّر ذلک فی شهر صفر المظفّر سنه 1350

الاحقر ابوالحسن الموسوی الاصفهانی 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۹/۵ ۰۸:۰۳

این استفتا به صورت دست نوشته نزد اینجانب می باشد

۹۵/۴/۳۰ ۰۹:۱۳

با تشکر از الطاف شما اگرزحمت بکشید آدرس مکتوب این استفتا وجواب آن را بیان فرمائید ممنون هستیم قم.سید عباس رضوی 09196911987

۹۴/۴/۲۱ ۰۰:۳۹
تاجای که من اطلاع کسب کردم شهرستان میانه عالمان بزرگی پرورش داده وهمکنون هم درقم خیلی درمقاطع بالا درحال تحصیل هستند

اخبار روز