کد خبر: ۵۱۰۱۰
۱۲۵۴ بازدید
۷ دیدگاه

فرهنگ انتقاد سازنده و واژه تخریب...

۹۴/۸/۲۵
۱۹:۰۹

به نام خدا

انتقاد و تخریب در جامعه امروزی ما و بخصوص در شهر میانه درست جا نیافتاده است،متاسفانه بعضا شاهد آن میشویم که با فرد انتقاد کننده در شهر ما برخورد درستی انجام نمیگرد و هجمه ای از انواع تهمت و افتراها به وی زده میشود تا افکار عمومی را از بحث اصلی جدا کنند و با انتقاد کننده با واژه تخریبگر استقبال میکنند،در صورتی که تخریب مقوله ای کاملا جداست و معنی آن:بدنامی، بدگویی کردن برخلاف واقع برای رسیدن به هدف و منافع خاصی و نزول شخص مقابل انجام میگرد. حال نقد های سازنده را باید قبول کرد حتی به عنوان شهروند معمولی ،دلسوز شهر،دانشجو،ریش سفید باتجربه و سایر اقشار جامعه.

مسئولین کشوری ، نمایندگان و مدیران شهری بر طبق قانون وظایفی دارند که باید به نحو احسن انجام دهند و مردم بهترین قاضی بر عملکرد مسئولین می باشد و وقتی مسئولی به وظایف خود درست عمل کند شایسته تقدیر از جانب مردم است ولی اگر کم کاری از طرف مسئولین در حیطه وظایف خود صورت گیرد وظیفه مردم بر این است از عملکرد آقایان بدرستی انتقاد و توضیح بخواهند و این حق یک شهروند است.

حال برای رشد، پیشرفت و پویایی جامعه و شهر خودمان باید همه افراد انتقادهای سازنده در جهت پیشرفت داشته باشند و ازکنار هیچ مسائل،حتی مسائل کوچک به راحتی عبور نکنیم به شرطی که مسئولان ما هم نقدپذیر باشند و بستر آن را فراهم کنند تا همشهریان نقدهای سالم داشته باشند و در جهت بهبود کاستی ها اقداماتی انجام دهند.و مشکلات فراوان شهرمان در حوزه هایی مثل اشتغال،شهرسازی،راه های ارتباطی،سطح دانشگاهی و درمان را باید آنقدر بگوییم تا به گوش مسئولانمان برسد.

جامعه ای که در آن انتقاد نباشد هیچ وقت به رشد و پیشرفت نمیرسد،امیدواریم همه ما در جهت پیشرفت شهرمان قدم برداریم و هم اکنون که در آستانه انتخابات قرار داریم انتقاد های سازنده را  استقبال کرده و به آن جامه عمل بپوشانیم و با انتقاد کننده مثل فرد گناهکار  برخورد نشود،تا شاهد پیشرفت و حل مشکلات  هر چه بهتر شهرمان باشیم.

برخی از انواع انتقاد عبارتند از:

 

انتقاد سازنده:

این روش در بسیاری موارد می تواند جنبه ای سازنده و مثبت داشته باشد. اگر لحن انتقاد کننده دوستانه باشد بیشتر موثر واقع شده و شنونده بدون آنکه مورد حمله قرار گیرد از معایب خود مطلع می شود.

انتقاد غیرمستقیم:

انتقاد می تواند به صورت غیر مستقیم بیان شود. برای مثال اگر طرف مقابل شما خصوصیت بدی داشته باشد، در خلال گفتگو به او بگویید: "به نظر شما آدمهایی که دارای این خصوصیت اخلاقی هستند، غیرقابل تحمل نیستند؟" این شیوه انتقاد باعث می شود که یک حس هوشیاری در وی بیدار شود و وی متوجه شود که دارای چنین مشکلی است.

انتقاد همراه با تعریف و تمجید:

در این روش ابتدا می توان به تعریف و تمجید ویژگی های ارزشمند فردی که مورد انتقاد است پرداخت برای مثال"تو آدم خیلی باهوشی هستی" . پس از کاربرد یک مقدمه مناسب نظر انتقادی خود را بیان و سعی کنید آن را در پوششی از سخنان خوب و دلپذیر قرار دهید. البته منظور شما اصلاً تملق گویی نیست بلکه نخست خصوصیات خوب او را گوشزد کرده و بعد انتقاد خود را ابراز داشته اید.

انتقاد تهاجمی و صریح:

رک بودن نشانه صراحت و صداقت است ولی همیشه برای مخاطب خوش آیند نیست بخصوص اگر خیلی ناپخته بیان شود. این نوع انتقاد نه تنها هیچ نوع سازندگی در بر ندارد بلکه شنونده را هم در موضع تدافعی قرار می دهد. بهتر است که انتقاد با بکارگیری یک سیاست درست انجام شود.

 

محکوم کردن:

گاهی بجای انتقاد همراه با راهنمایی، انتقاد کننده مخاطب را در یک دادگاه یک طرفه محاکمه و محکوم می کند. او به خود این حق را می دهد که در مورد دیگران اظهار نظر کرده و الگوی فکری خود را به وی تحمیل کند. اینگونه برخوردها نه تنها سازنده نیست، بلکه بسیار نامناسب است.

منبع:سایت تبیان

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۸/۲۶ ۱۶:۴۶

ممنون آقای دکتر جمشیدی بله میشد به این مسئله بیشتر پرداخت تا بعضی از دوستان تخریب را با انتقاد سازنده اشتباه نگیرند.

۹۴/۸/۲۶ ۱۴:۳۶

مقاله بسیار مفیدی بود. 

کاش در مورد تخریب قدری بیشتر قضیه را باز می کردید تا دوستان تفاوت نقد و تخریب را دقیق تر شوند. 

۹۴/۸/۲۶ ۱۳:۳۹

خیلی ممنون دوست عزیز نظر لطف شماست.

۹۴/۸/۲۶ ۱۳:۲۸

تقدیر وتشکر از مطالب مفید وموثر جناب آقای یعقوبی عالی.

۹۴/۸/۲۶ ۱۱:۰۸

نقل قول از حامد محمدی:

سلام

انتقاد سازنده و برطبق قانون باید مورد پذیرش قرار بگیرد وقتی کم کاری در مسئولی دیده میشود مردم باید انتقاد کنند،چون دیگر بهانه ای برای کم کاری هیچ مسئولی وجود ندارد،ولی متاسفانه در شهر ما بعضا از انتقاد جور دیگر برداشت میشود،در صورتی اگر کاستی نباشد مردم که انتقاد نمیکنند و نمونه بارز این کاستی ها مهاجرات روز افزون جوانان شهر است،بنظر من مسئولان باید یکم چشمهایشان را بیشتر باز کنند و این مشکلات را ببینند،باور کنید با این همه نیروی جوان و پتانسیل شهر  و روستا  حق میانه این نیست.

۹۴/۸/۲۶ ۰۸:۰۷

باسلام ودرود بر روان انسانهای پاک ومنزه: همیشه باورمان این باشد که ترس از خدا واعتقاد تعالی وپیشرفت انسان را مهیا میسازد " سعی کنیم عادلانه قضاوت کنیم واز روی درایت : چه بسا تفکر کذب مسیر را از حق به ناحق میبرد کاری به شخص و کاندید وارد نیست مهم عمل خیرخواهانه هست برای کمک به مردم دردمند ونیازمند و درمان آن شهر" حال همت مسولیین اهم واجبات هست در یاری رساندن به شخص بانی عمل که متاسفانه اجرایی نگردید  وبا همت نماینده محترم وبا شهامت کاررونق گرفت وانتقاد ناصحیح مسیر حق را به انزوا کشید: سوال آیا حق میانه این هست؟ آیا با این تفکرات پیشرفت ایجاد میگردد: آیا با انتقاد کودکانه دردی مرهم میشد دوستان عزیز"

۹۴/۸/۲۵ ۱۹:۲۹

متاسفانه در منطقه ما افرادی هستند که بخاطر منافع شخصی خود دست به همه کاری می زنند از تهمت ، افترا گرفته تا تهدید و ..... ولی افسوس که نمی دانند پست و مقام ماندنی نیست اگر ماندنی بود به ایشان نمی رسید همه ما باید سعی کنیم ، کاری کنیم که بماند نه کاری کنیم تا بمانیم

اخبار روز