کد خبر: ۸۴۵۷۰
۱۳۱۷ بازدید
۱۳۷ دیدگاه

ارائه یک طرح برای اتصال بزرگراهی میانه به آزادراه با 1000 میلیارد ریال کاهش هزینه

۹۷/۶/۱۹
۱۹:۱۳

میانه در طول تاریخ هزاران ساله اش همواره نقطه اتصال ایران به شمالغرب کشور و به اروپا بوده است. جغرافیای گردنه ای و کوهستانی میانه در میان دریای موّاجی از صدها کوه و ابَرکوه و دهها رودخانه که تقریباً تنها معبر شمالغرب کشور و اروپا با ایران بوده است، باعث شده است جاده ابریشم در هزاره پیش از میلاد، جاده اکباتان پیش از اسلام، جاده سیراف پیش از اسلام، جاده قدیمی قاجاری، جاده بین المللی پهلوی، راه آهن شمالغرب کشور همگی از میانه عبور کنند. از همین روست که در سده اخیر دو پل تاریخی قیز کؤپروسو و پردلیس را منهم کردند تا راه ارتباطی مرکز با شمالغرب کشور قطع شود.

استثنایی که در این چند هزاره رخ داد، عبور آزادراه شمالغرب کشور از 50 کیلومتری میانه بود که خرق عادت بود و قابل پیش بینی بود که الهامات و یافته های فطری و خدادادی انسان های کهن بر محاسبات اقتصادی مهندسین امروزین فایق آید و همین هم شد! مسیری برای آزادراه طراحی شد که از ارزانترین اراضی کشاورزی و منابع طبیعی عبور میکرد بدون حتی یک تونل تا شیبلی ، لیکن با پیچ های تند و شیب های غیراستاندارد که مجبور شدند سرعت خودروها را در بعضی نقاط از سرعت استاندارد اتوبانی 120 به 70 تقلیل دهند.

دیر یا زود مجبور خواهیم شد جاده بین المللی قدیمی را به بزرگراه تبدیل کرده و جایگزین یا کمک حال آزادراه کنیم. طرح بزرگراه سرچم ـ میانه ـ  تبریز نه برای دلسوزی و جبران مافات برای میانه بلکه برای جبران اشتباهات آزادراه زنجان ـ تبریز و نیز داشتن یک راه کمکی استاندارد برای این آزادراه مرگبار است که با کمترین برفی، قفل میشود. لذا همت عالی تمامی نمایندگان استانهای شمالغرب کشور را می طلبد. برای داشتن راهی جایگزین برای آزادراه و نیز نجات میانه، لازم است در فاز نخست، جاده دو طرفه سرچم ـ میانه، بزرگراه گردد.

 

به نقشه زیر نگاه کنید: خط آبی همان جاده ترانزیت است که قرار است بزرگراه شود و خط قرمز همان آزادراه زنجان ـ تبریز است. ملاحظه می کنید که آزادراه مانند یک قطاع دایروی میانه را دور زده و از هر نقطه بخواهیم برای میانه یک انشعاب بگیریم بین 40 تا 50 کیلومتر فاصله دارد.

با این مقدمه، بحث بزرگراه سرچم ـ میانه را پیش می کشیم.

این مسیر 50 کیلومتری برای تبدیل به بزرگراه و گذر از رشته کوه قافلانتی و رودخانه قیزیل اوزن و صخره ها و تپه های متعدد و با نیم نگاهی به رعایت حریم شبکه ریلی و اراضی کشاورزی پررونق و ارزشمند این مسیر، بصورت برآورد حدودی تا زمان پایان پروژه، 250 میلیارد تومان هزینه دارد.

در این مقاله با ارائه یک کریدور جدید که تلفیقی از مسیر کنونی و مسیر جایگزین است، خواهیم دید که هزینه اجرای این طرح ملی تا 100 میلیارد تومان قابل کاهشی است و از حتی در یک طرح ساده تر می توان از سال آینده برای همیشه با جاده شاخ به شاخ خداحافظی کرد:

 

الف ـ شرح کریدور بزرگراه میانه ـ سرچم (که آنرا مسیر (1) می نامیم)

بزرگراه میانه ـ سرچم منطبق بر جاده بین المللی قدیمی است که به جاده زنجان ـ میانه یا جاده ترانزیت معروف است که اکنون یک جاده دو طرفه یا جاده شاخ به شاخ است و در یک جدال مرگبار با کامیونها و سواری ها باید خود را به ساحل امن برسانیم.

مزایای این مسیر برای تبدیل به بزرگراه عبارتند از: داشتن دو خط فعلی (و اضافه کردن تنها دو خط دیگر برای تبدیل به بزرگراه) و آماده بودن تقاطع های غیرهمسطح در نقطه تلاقی سرچم.

اما معایب این مسیر چنینند: گران بودن اراضی کشاورزی مسیر جهت تملّک، صعب العبور بودن بعضی نقاط که مابین ریل راه آهن و قیزیل اوزن محدود شده است و تعریض این نقاط بسیار سخت است، ساخت یک پل دیگر در کنار پل شش دهنه و 100 متری قبلی روی زنجان چایی، ارتفاع بسیار بلند قسمتهایی از این جاده که گاهی بیش از 10 متر بالاتر از سطح رودخانه است و برای حذف شیب جاده انجام شده و به ناچار اکنون نیز باید اجرا شود.

لازم به توضیح است کریدور میانه ـ سرچم خودش یک واریانت دیگر دارد که از میانه تا زنجان چایی برویم و از کنار زنجان چایی یعنی در 40 کیلومتری میانه به آزادراه ملحق شویم که اکنون نیز تعدادی از مسافرین این مسیر را انتخاب می کنند(نقطه ای که در نقشه فوق به نام زنجان چایی مشخص شده است). این طرح مستلزم ساخت دو سری رمپ و لوپ در محل تلاقی جاده و در محل خروج از آزادراه است که هزینه اجرای این دو سری رمپ و لوپ بیش از هزینه ادامه جاده تا سرچم است چراکه خود سرچم این دو سری رمپ و لوپ را از قبل دارد. این طرح را بنده در سال 88 به وزارت راه ارائه دادم ولی با همین استدلال منطقی رد شد.

 

ب ـ ارائه کریدور جدید برای اتصال میانه به آزادراه (که آنرا مسیر (2) می نامیم)

به نقشه زیر و مسیر جاده ترانزیت نگاه کنید. ملاحظه می کنید که به موازات جاده ترانزیت در شرق ساحل قیزیل اوزن، جاده ای فرعی و روستایی نیز از ساحل غربی آن می گذرد و روستاهای گرده لاین، قَروری، آراز، قویجاق، کهریز و ... را می پوشاند.

به بیان ساده تر در طرح اینجانب، می توان هرگز وارد حریم شرقی قیزیل اوزن نشد و از خود شهر تا آزادراه زنجان ـ تبریز از ساحل غربی یا جنوبی قیزیل اوزن حرکت کرد و به آزادراه رسید. همین الآن هم با خودرو می توان بدون رفتن به بالادست قیزیل اوزن، از راههای روستایی پایین دست قیزیل اوزن به آزادراه رفت.

برای من همواره ابهام و معما مانده است که چرا 100 سال پیش بجای عبور از غرب ساحل قیزیل اوزن، از شرق آن گذر کرده اند؟ این کار باعث پیچیدگی بیشتر جاده و ایجاد دو پل در محل زنجان چایی و نزدیک سینیق کؤپرو شده است. اگر جاده را از ساحل غربی گذر می دادند، دو پل حذف می شد و مضافاً پهنه بیشتری برای جاده و تعریض آن داشتند. به هرحال کاری است که شده و دلایل مهندسان آمریکایی آن دوره را نمی دانیم.

کریدور پیشنهادی اینجانب تلفیقی از دو ساحل قیزیل اوزن برای رساندن میانه به آزادراه است بدینصورت که: مثل همیشه و منطبق بر بزرگراه میانه ـ سرچم، از میانه به پلیس راه و گلوگاه رفته و از دو تونل قافلانتی گذر کرده و تا پل دختر پیش می رویم.

در پل دختر بجای عبور از پل و رفتن به آنسوی رود، همان مسیر ساحل غربی را ادامه می دهیم. این راه باریکه اکنون نیز وجود دارد و می توان آنرا استاندارد کرد. درصورت پرهزینه بودن برای چهار خطه شده، میتوان مانند راهکار عبور از تونل (دو خط از داخل تونل و دو خط از بیرون تونل)، عجالتاً دو خط از ساحل غربی رود و دو خط نیز از همین پل و جاده ترانزیت گذر کرده و در سه راهی گرده لاین دوره بهم برسند.

این مسیر برخلاف جاده ترانزیت دارای شیب های نرم در یک منطقه وسیع دشتی با دو تپه کوتاه خاکی است که بسیاری از اراضی مسیر متعلق به منابع طبیعی است نه اشخاص. 

البته درصورت پرهزینه بودن فاصله 8 کیلومتری پل دختر تا گرده لاین، میتوان همان بزرگراه از سمت میانه را تا سه راهی گرده لاین ادامه داد یعنی تا کیلومتر 25 .

تا اینجای مسیر طبق پروژه بزرگراه میانه ـ سرچم باید بزرگراه شود لیکن از این به بعد بجای بزرگراه کردن 25 کیلومتر جاده ترانزیت گرده لاین تا سرچم ، به آنسوی قیزیل اوزن رفته و از دست راست، بزرگراه را ادامه می دهیم. از روستاهای گیرده لاین و قَروری و کهریز گذشته و قبل از آراز و قویجاق به جاده دادلی رفته و از طریق زیرگذر آزادراه، به ضلع زنجان می افتیم و به سمت زنجان پیش می رویم و پس از 13 کیلومتر از زیر پل سرچم در آزادراه عبور می کنیم.

اگر بجای رفتن به سمت دادلی، همان مسیر آراز قویجاق را ادامه دهیم، با انجام یک ترانشه، مسیر اتصال میانه به زنجان در حدود 5 کیلومتر نزدیکتر از جاده ترانزیت می شود.

این مسیر اکنون بصورت جاده فرعی وجود دارد و مسیر همیشگی بنده برای رسیدن به آزادراه و نجات از شاخ به شاخ شدن با کامیون ها و سواری های پرتعداد جاده اصلی است. این مسیر فعلاً 17 کیلومتر است اما با اصلاح جاده و ایجاد یک یا دو ترانشه به 15 کیلومتر می رسد.

در واقع با بزرگراهی که10 تا 12 کیلومتر کوتاهتر از بزرگراه سرچم است، به آزادراه میرسیم و فاصله میانه ـ آزادراه به 40 کیلومتر می رسد.

در شکل زیر حالتهای مختلف و مسیرها را ملاحظه می کنید:

و اما مزایای این مسیر نسبت به مسیر سرچم:

ـ ساخت بزرگراه 10 کیلومتر کوتاهتر می شود که کاهش هزینه ای در حدود 50 میلیارد تومان دارد. (این جمله به معنای این نیست که مسیر میانه ـ زنجان 10 کیلومتر کوتاهتر میشود بلکه فاصله رسیدن به آزادراه 10 کیلومتر کوتاهتر میشود و هزینه کمتری بر دولت تحمیل می شود)

ـ فاصله میانه ـ زنجان در هر دو مسیر یکسان است و دورتر نمی شود بلکه با انجام یک ترانشه در حدود 5 کیلومتر کوتاهتر هم می شود.

ـ تملک اراضی دور افتاده روستایی در مسیر (2) ارزانتر از تملک اراضی ذیقیمت ساحل قیزیل اوزن و برِ جاده بین المللی در مسیر (1) است.

ـ مسیر (2) پست است و نیازی به حذف شیب و ارتفاع دادن به جاده ندارد.

ـ مسیر (2) دشت است و حتی می توان آزادراه کرد (هر سمت 3 خط)

ـ ساخت پل 100 متری روی زنجان چایی حذف می شود چون پیش از زنجان چایی به آزادراه می رسد.

ـ نیازی به ساخت رمپ و لوپ نیست و همان رمپ و لوپ فعلی را می توان استاندارد کرد.

جدول قیاسی مسیر (2) نسبت به مسیر (1)

عنوان

شرح

نتیجه و تأثیر

هزینه احداث جاده

بزرگراه (2) 10 کیلومتر کوتاهتر از بزرگراه(1) است

حدود 50 میلیارد تومان کاهش هزینه

هزینه تملک

خرید و تملک 15 کیلومتر اراضی مسیر(2) بسیار کمتر از 25 کیلومتر اراضی مسیر (1) است

؟

نیاز به احداث تونل

هیچیک از مسیرهای (1) و (2) نیاز به تونل ندارند

ـ

نیاز به پل

مسیر (2) یک پل کوتاه در کنار پل فعلی گرده لای نیاز دارد که یک سوم پل مورد نیاز روی زنجان چایی در مسیر (1) است.

70 متر پل کمتر و هر متر پل 30 میلیون تومان جمعاً 2 میلیارد تومان هزینه کمتر

حذف شیب

در مسیر (2) تقریباً نیازی به حذف شیب نیست اما در مسیر (1) لااقل در 3 تا 5 کیلومتر نیاز به ساخت کنارگذر و یا جابجایی رودخانه است که بسیار پرهزینه است

در برآورد هزینه ساخت (1) لحاظ شده است

افزایش راهها

با ساخت بزرگراه (2)، جاده قدیمی همچنان یکی از جاده های دسترسی زنجان و روستاهای اطراف باقی می ماند.

ـ

بار روانی

یک میانه ای از مسیر(2) 40 کیلومتر تا آزادراه فاصله دارد که از نظر روانی تاثیر بهتری نسبت به غربت 50 کیلومتری دارد.

ـ

احداث جاده

هر دو جاده 2 خطه هستند و باید 4 خطه شوند و از این حیث شرایط مساوی دارند.

ـ

لازم به اشاره است:

در ارزیابی و بررسی این مسیر از مشورت و کمک مهندس امیر سفیدگری که در پروژه های راهسازی کشورهای خارجی تجربه گرانقدری دارند، بسیار بهره بردم و دو بار این مسیر را بصورت میدانی رفته و بررسی کردیم و نکات ذیقیمتی اشاره کردند.

همچنین لازم است از آقای مرتضی رشیدی که این طرح را به نماینده محترم میانه دکتر فرمند انتقال داده و ایشان نیز ترتیب جلسه اینجانب به مهندس سلطانی مدیرکل استانی راه و شهرسازی دادند تشکر کنم.

همچنین از مهندس سلطانی مدیرکل محترم راه و شهرسازی استان که یک ساعت کامل با استقبال فراوان طرح بنده را استماع نموده و وعده بازدید از محل در اسرع وقت را دادند کمال امتنان را دارم.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۶/۲۵ ۱۱:۴۸

با پل زدن دریاچه خشک نمیشه بالاخره یک آبراهه داشته هرچند در گردش آزادانه آب تاثیر می تواند داشته باشدواینچنین پل زدن غیر اصولی است بالاخره از شاهکارهای محموده علت عمده خشکیدن دریاچه چاه زدن های غیر مجاز و عدم نظارت بر آنها و جریان نداشتن کافی حق آبه رودهایی که باید به دریاچه می ریخت و نیز گسترش بیش از حد وغیر اصولی کشاورزی وباغداری در اطراف این دریاچه است کاشت بی رویه نیشکر با آب بری فراوان با کم آبی منطقه همخوانی وتوجیه اقتصادی ندارد

۹۷/۶/۲۴ ۰۲:۰۳

روابط عمومی دفترارتباطات مردمی دکتریعقوب شیویاری نماینده مردم شریف میانه و بخش های ترکمانچای،کندوان،کاغذکنان ومرکزی درمجلس شورای اسلامی در مورد بازدید معاون وزیر راه شهرسازی و مدیر کل راه و شهرسازی استان از وضعیت راه های ارتباطی استان اعلامنموده اند:

لازم به ذکر است در راستای پیگیریهای دکترشیویاری و معاون استاندار وفرماندار ویژه ومسئولان شهرستان میانه برای رفع مشکلات و نیازهای شهرستان به صورت مستمر و حضوری از وزارتخانه های مربوطه، امینی معاون وزیر راه و شهرسازی با همراهی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ومسئولین استانی و شهرستانی از وضعیت حوزه راه و شهرسازی شهرستان میانه بازدید نمود.

دراین بازدید ضمن اخذ قول مساعد برای تسهیل و تسریع پروژه ها از ماشین آلات و تجهیزاتاداره راهداری ،ورودی های میانه از سمت تبریز و زنجان، محور فیروزآباد- مسیر فومن(میاندوآب- میانه- فیروزآباد)، محور روستایی ایشلق بخش کندوان، محور میانه- هشترود، خط راه آهن میانه-تبریز، چهارخطه نمودن محور میانه- تیکمه داش، بلوار زینبیه و پروژه چهارخطه نمودن میانه- سرچم از جمله پروژه هایی بود که مورد بازدید و بررسی معاون وزیر راه برای رفع مسائل و مشکلات آنها قرار گرفت.

صرفاًجهت اطلاع...

1- شهرستان: واحدی از تقسیمات کشوری با محدوده جغرافیایی معین است که از به هم پیوستن چند بخش همجوار که از نظر عوامل طبیعی و اوضاع اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی واحد متناسب و همگنی را به وجود آورده اند، تشکیل شده است.

شهرستان میانه از بخشهای ترکمنچای،کندوان،کاغذکنان و مرکزی تشکیل شده است.

2-در سال قبل در مجلس شورای اسلامی برای هر کدام از نمایندگان مجلس اعتباری در نظر گرفته شده بود که نماینده شهرستان میانه (دکتر فرمند) کل اعتبار را برای جاده سرچم میانه اختصاص دادند و در زمان قبل از سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان شرقی با وزریر محترم راه جلسه ای در مورد وضعیت راه های ارتباطی شهرستان میانه داشتند که بعد از آن جلسه وزیر محترم راه در مجمع نمایندگان استان در جمع نمایندگان استان تاکید کردن برای نجات استان آذربایجان شرقی باید شهرستان میانه از بن بست در بیاید برای همین ایشان قول دادن که خودشان یا یکی از معاونین برای بازدید نزدیک از وضعیت راه های ارتباطی شهرستان میانه همراه مدیر کل به این شهرستان بیایند. بخاطر برنامه ریزی بودجه سال 98 معاون وزریر نتوانستند در این دو ماه به این شهرستان بیاند که در حدود دو هفته قبل به دکتر فرمند اطلاع دادند که جناب معاون وزیر در هفته اول تعطیلات مجلس برای بازد نزدیک از وضعیت راه های ارتباطی شهرستان میانه همراه مدیر کل استان و هیئت همراه به این شهرستان خواهند آمد. که روز سه شنبه اول صبح با هواپیما همراه مدیر کل استان و هیئت همراه از تهران به تبریز و به درخواست نماینده شهرستان میانه (دکتر فرمند) از جاده قدیم تبریز میانه به شهرستان میانه تشریف آوردند.

نماینده شهرستان میانه ( دکتر فرمند) به محض اطلاع از طرح پیشنهادی جاده سرچم میانه ترتیب جلسه مهندس نائبی با مدیر کل  اداره راه و شهرسازی استان را دادند تا مهندس نائبی حضوراً طرح پیشنهادی خود را خدمت مدیر کل محترم ارائه دهند.ضمناً نماینده شهرستان میانه ( دکتر فرمند) پیگیر طرح پیشنهادی مهندس نائبی می باشند.

با عرض پوزش در مورد انتشار این کامنت در این مطلب

۹۷/۶/۲۳ ۲۲:۳۲

ماهم گفتیم علت خشکی دریاچه پل نیست بلکه اشتباه درساخت هست کاش درست بخوانید بعد پاسخ دهید

۹۷/۶/۲۳ ۱۶:۵۸

آقای محترم پلی که عمان زده شده از روی دریاست و دریا که هیچوقت خشک نمیشه پلی که رودریاچه ارومیه زده شده درواقع پل نیست یک دیوار هست که ارتباط د و طرف دریاچه را قطع کرده و باعث عدم گردش اب ودر نتیجه تبخیر بیش از حد اب و خشکی دریاچه شده است امیدوار هستم که با مطالعه بیشتر فرق دریا با دریاچه کوچک و پل کابلی با پولهایی مثل پل دریاچه ارومیه را بدانی

۹۷/۶/۲۳ ۱۶:۱۷

چرا‌به‌شهر‌ما‌میرسه‌‌پول‌تموم‌میشه‌همه‌شهرهای‌ کوچکتر‌از‌میانه‌‌یا‌شهرهایی که‌قدمتشون‌ از‌میانه‌کمتر‌‌اتوبان‌نداشته‌باشن‌تا‌اتوبان‌جاره‌های‌دو‌ بانده‌دارن‌اون‌وقت‌مسئولین‌شهرما‌به‌فکرعیششون‌ هستن‌تازه‌مراقبا‌ یه‌وقت‌میانه‌پیشرفت‌نکنه‌

۹۷/۶/۲۳ ۱۳:۳۶

اگه پول نداره پس این اختلاصها از کجا میره

۹۷/۶/۲۳ ۱۲:۰۰

گچی نه هایدا، قصاب پی آختاریر !

۹۷/۶/۲۳ ۱۱:۳۸

او گفت شما هم باور کردی

۹۷/۶/۲۳ ۱۱:۳۰

زدن پل روی دریاچه از زمان پهلوی تصویب شده بود علت اثر گذاشتن به دلیل غیرکارشناسی بودن و اشتباه ساخت میباشد نه اینکه به خودی خود باعث خشک شدن شود تو عمان یه پل ۲۰ کیبومتری دوتا کشور و به هم وصل میکنه ولی خشکی وجود نداره

۹۷/۶/۲۳ ۱۰:۲۸

مملکت 1 ریال پول ندارد برای چه هزینه اضافی بکند؟ حتی 1 میلیارد تومان هم کاهش هزینه باشد پول زیادی است.

۹۷/۶/۲۳ ۰۲:۳۰

من در اطراف خودمان و فقط از نظر جاده میتونم 3 تا دلیل بیارم که کارها دیمی پیش میره. یکیش جاده سرچم اردبیله یکیش جاده میانه میاندوابه یکیش هم راه آهن تبریزه که فهمیدند از پل دختر تا ایستگاه میانه سپس به سمت پارک جنگلی اشتباه بوده و دارند میبرند مسیر روستای سبز 

۹۷/۶/۲۳ ۰۲:۲۰

تو را خدا اگر واقعا کار کارشناسی می شد در همین میانه 50 کیلومتر میانه به سرچم مهم بود یا 50 کیلومتر میانه به میاندواب؟ آخه این جاده میاندواب غیر از ارتباط 10 تا روستا چه عایدی برامون داره؟

۹۷/۶/۲۳ ۰۱:۲۵

دوست عزیر استفاده بیش از حد اراضی شاید 20 درصد باعث خشک شدن دریاچه ارومیه باشد ولی بیش از 50 درصد همان جاده شهید کلانتری است آن زمان اگر طرح کارشناسی شده بود می توانستند از کنار دریاچه ارومیه آزاد راه از شهر بناب از طرف روستای آغداش به سه راهی نقده یک آزادراه احداث کنند هم هزینه کمتر داشت هم یک جاده توریستی می شد و باعث خشک شدن دریاچه نمی شد.

۹۷/۶/۲۳ ۰۱:۰۰

بله جناب مهندس مسئله اصلی این است که آقاین بخواهند.

آزادراه خرم آباد به پل زال در یک منطقه کاملاً کوهستانی ساخته شده است که دارای ۱۴ دهنه تونل دوقلو به طول ۲۵ کیلومتر (که طولانی‌ترین آنها دارای طول تقریبی ۴ کیلومتر است)، ۱۴۰ دهنه پل کوچک، دو تقاطع غیرهمسطح و ۲۸ پل بزرگ به طول ۲ هزار و ۶۰۰ متر. که ۵۰ درصد هزینه آن توسط دولت و ۵۰ درصد بقیه آن توسط بخش خصوصی تأمین شده‌است. اگر نمایندگان ادوار گذشته پیگیر بودن الان شاهد آزاد را سرچم-میانه-تبریز بوده ایم ولی افسوس هزاران افسوس

۹۷/۶/۲۲ ۱۹:۵۳

به هر حال در طرح فوق هم این پیشنهاد داده شده, هم جدا شدن از پل دختر , هم جدا شدن از سه راهی گرده لاین و هم کلا یک بزرگراه از غرب رودخانه. طرح آخر هزینه زیادی بین 2 خط و 4 خط ندارد درعوض یک راه بیشتر به نام سرچم باقی می ماند.

۹۷/۶/۲۲ ۱۹:۲۰

فاصله نطنز تا یزد حدود ۳۳۰ کیلومتر ۴خطه هست که رفت و برگشت از هم فاصله دارند و درفاصله حدودهر ۲۰ کیلومتری یک دوربرگردان ساخته شده درصورتیکه این مسیر پیشنهادی که در حاشیه رودخانه از هم فاصله داشته باشند کلا ۲۰ کیلومتر نمیشه که بخواهند دوربرگردون بزنند
این مسیر هم یک خط رفت جاده اصلی هست هم نیازی به پرشدن رودخانه نیست هم جاده‌ای بسیار زیباو توریستی میشود
ارزشش را دارد که کارشناسان تحقیق کنند

۹۷/۶/۲۲ ۱۸:۳۲

اگر به بزرگراه و آزادراه های منفک مثل کاشان اصفهان دقت کنید, چندین بار با دور برگردان بهم وصل میکنند درحالیکه اگر مثل زنجان _ قزوین در کنار هم بودند این کار صورت نمیگرفت. این کار بیشتر بخاطر مسائل امدادی یا امنیتی است. اگر در یک مسیر, اتفاقی بیافتد, ممکن است کار امداد از همان مسیر محال باشد و باید از باند مخالف کمک کنند. وقتی رفت و برگشت یک بزرگراه به فاصله یک یا دو کیلومتر از هم ایجاد میشوند مجبوریم هر از گاهی به هم وصل کنیم.

۹۷/۶/۲۲ ۱۷:۳۲

در آزادراه که دوربرگردان نیست اصلا راهی برای دور زدن نیست در بزرگراه هم با فاصله‌های زیاد دوربرگردان نیازه در میانه سرچم فوقش یک دوربرگردان لازمه که میشه یه پل زد عوضش جاده کنونی اصلی باقی میمونه و فقط یه جاده در گذر غربی ساخته میشه که جاده هم بسیار زیبا میشه ووقتی که رودخانه تمام شد به هم دوتا جاده وصل میشه و به اتوبان میرسه

۹۷/۶/۲۲ ۱۷:۲۰

این طرح که در مقاله ذکر شده است ولی مشکلات خودش را دارد:

1_ این دو مسیر مجرا باید در چند نقطه بهم وصل شوند.

2_ جاده دو طرفه سرچم از دست میرود.

۹۷/۶/۲۲ ۱۶:۴۵

درباره زیبایی جاده و برای کاهش هزینه
اقدام دیگری که میتوانند کنند اینکه گذرشرقی قزل‌اوزن باقی بماند به عنوان یک مسیر رفت به میانه و گذر غربی به عنوان مسیر دیگر ساخته شود برای رفت به سرچم به جای اینکه رودخانه را پرکنند مسیری که باید از میانه به سرچم باشد از گذر غربی استفاده کنند
این طرح را حتی برای جاده میانه تبریز نیز میتوانند استفاده کنند دراین صورت زیبایی این دو جاده دوچندان میشود
خطوط رفت و برگشت بافاصله زیاد تو یزد ساخته شده است

۹۷/۶/۲۲ ۱۲:۳۷

14 سال پیش در کتاب میانه تهدیدات سد استور را نوشته بودم که عینا می آورم. این طرح ملی مصوب سال 1351 بود برای تقویب آب و اراضی گیلان نه آذربایجان(سد استور, بایدها و نبایدها, کتاب میانه صفحه 232):

۹۷/۶/۲۲ ۱۰:۱۶

مهندس سداستورکه بامیانه فاصله زیادی داره اگرتهدیدی به انصورت جدی بوده علاوه برجاده برای خودشهرمیانه هم تهدیده. ضمناهمین الانم جاده میانه فیروزابادوراه اهن میانه اردبیل درمجاورت این سدساخته میشه پس اینهاهم غیرکارشناسی بایدباشه.درموردشبیلی چون تبریزمیخادانرامیشکافند"اگرم تبریزمیخاست اصرارمیکرداتوبان ازمیانه میگذشت نفوذش راداشت ولی نخواست.

۹۷/۶/۲۲ ۰۰:۰۰

نایبی ملت را سرکار گذاشتی

۹۷/۶/۲۱ ۲۳:۵۴

لااقل یک اسم مستعار برای خودتان انتخاب کنید که تفاوت میهمان ها را بدانیم و بحث ها خلط نشوند.

۹۷/۶/۲۱ ۲۳:۳۴

این بحث را من شروع نکردم کس دیگری شروع کرده بود ولی وحدان اجازه نداد بیپاسخ بگذارم
منم دوست ندارم بحث منحرف شود در پاسخی که به آقای رشیدی دادم کاملا عیانه

۹۷/۶/۲۱ ۲۳:۲۹

بحث گذشته غیر از انحراف بحث فعلی چه عایدی برای شما و شهر دارد؟ آیا دوست دارید برویم به گذشته و مدام جمله "چه کسی پنیر مرا خورد" را تکرار کنیم و هیچ کاری نکنیم تا در تاریخ حذف شویم؟

۹۷/۶/۲۱ ۲۲:۵۴

اولا اون گلوگاه قراربوده بره زیرآب ثانیا برای بازشدن اون گلوگاه راههای بسیاری وجود دارد همین الآن نگاه کنید تا مرزهای شمالغرب چندین مسیر غیراز اتوبان هست که از زنجان و همدان و... به آذربایجانغربی و حتی آستارا وجود دارد

۹۷/۶/۲۱ ۲۲:۲۹

بله حق با شماست. البته میانه یک تفاوت با تمام شهرهای فاصله تهران تا مرز دارد و آن اینکه گلوگاه بود. تنها شهری بود که لزوما باید از آن عبور میکردیم و این گلوگاه باید باز میشد. 

۹۷/۶/۲۱ ۲۲:۱۸

این پرکردن با پل دریاچه ارومیه فرق میکنه اون ارتباط و قطع میکنه علاوه براون خشکی دریاچه به دلیل استفاده بیش از حد اراضی میباشد که از سال ۷۵ نسبت به خشکی آن هشدار داده بودن برای ساخت جاده در اون مسیر به هر حال مجبوریم یا رودخانه را پر کنیم یا کوه را بکنیم که هر کدام عوارضی داره به هر حال ساخت بزرگراه و نجات جان مردم در جاده‌ها ارزش بیشتری داره
تورو خدا اگه دارن جاده رو میسازن بذارین بسازن و ازین حرفها فعلا نزنیم

۹۷/۶/۲۱ ۲۲:۱۳

سلام.مهندس جان بکارسان دای .هانسی یول. ناواخ.کیمینن.کیمه.وقتوی گوی کارشناسی اله مین نفر توشون بیر بیرینین جانینا.اصل مطلبی اتوربولر فقط سوزبازلق وچرپشماق.

۹۷/۶/۲۱ ۲۲:۰۴

ایا واقعا آب سد استور تا ۴۷کیلومتری را شامل میشد و دوم اینکه با زیرآب رفتن جاده و راه‌آهن و .... جاده‌ای که قراربود میانه‌ایها استفاده کنند کدام جاده بود به هرحال قرار بود برای میانه جاده‌ای ساخته شود آیابهتر نبود اتفاقا نماینده‌های زمان ازین استدلال استفاده کنند و اتوبان را مجاور میانه کنند تا به علت زیرآب رفتن جاده هزینه‌ای دوباره برای دولت نشود زیرآب رفتن جاده به خاطر سد بهترین دلیل بود تا اتوبان از نزدیکترین مسیر ممکن به میانه ردشود
ودیگر اینکه چرا در شمالغرب فقط تو میانه منحرف شده هیچکدام از شهرها تا سرچم و بعداز بستان‌آباد تو مسیر شمالغرب نیست و فقط میانه تو شمالغرب هست؟؟؟
مساله اینه که دنبال بهانه بودن تا اتوبان و از میانه منحرف کنند و نمایندگان زمان به درستی از میانه دفاع نکردن

۹۷/۶/۲۱ ۲۱:۴۴

همزمان با اجرای اتوبان به عوارض سد ملی استور رسیدند که قرار بود جاده ترانزیت, راه آهن, سیلو, آچاچی و 15 روستای دیگر را دربر بگیرد. لذا آزادراه را منحرف کردند.

بعد از آن بود که با کاهش حجم سد از 2000 میلیون مترمکعب به 700 میلیون متر مکعب, این آسیبها برطرف شد لیکن آزادراه را منحرف کرده بودند.

یک دلیل دیگر این بود که ارتباط مرکز با شمالغرب کشور نباید محدود به گذرگاه 5 متری باشد که با باد و باران و سیل و ناامنی سیاسی, ارتباط این دو قطع شود. لذا بنا گذاشته شد که راهی دورتر برای آذربایجان پیش بینی گردد.

اگر قرار باشد همین امروز آزادراه را از نزدیکترین فاصله به میانه عبور دهند می توانند از خود میانه عبور دهند. هیچ مانعی برای مهندسین راهساز وجود ندارد وقتی کوه شیبلی را به طول 5 کیلومتر و عرض آزادراهی میشکافند. مهم این است که بخواهند. هم مسئولین و هم مردم.

۹۷/۶/۲۱ ۲۱:۰۳

آقای نایبی متوجه نشدین. من نپرسیدم نزدیکترین مسیر به اتوبان کدام مسیر است.سوال من این بود کدام مسیر میتوانست نزدیکترین امکان مسیر عبوری اتوبان به شهر میانه باشد یعنی اتوبان در مسیری احداث میشد که از نزدیکی میانه رد شود.نه دوری 55 کیلومتری از میانه

۹۷/۶/۲۱ ۱۹:۵۰

در شرایط فعلی همین مسیری که پیشنهاد داده ام نزدیکترین آنتن تا آزادراه است که 40 کیلومتر است.

مسیر کنارگذر زنجان چایی هم 40 کیلومتر است اما هزینه اش بالاتر است.

۹۷/۶/۲۱ ۱۹:۴۶

اگر 15 سال تحقق وجب به وجب بنده در خطه میانه را چشم بپوشیم, اگر 21 سال سابقه نظام مهندسی بنده از کارشناسی پایه 3 و 2 و 1 تا مرحله کارشناسی پایه ارشد را هم چشم بپوشیم, و حتی ارائه یک پیشنهاد خام و غیرعملی را هم ممنوع بکنیم, لااقل در نظر بگیرید این مسیر را دو بار با یکی از افتخارات راهسازی میانه مهندس امیر سفیدگری بازدید و بررسی کرده ایم. ایشان اتفاقا الان به ایران آمده اند و میتوانیم از مشورت ایشان بهره ببریم.

حتی اینرا هم رد کنیم باید سعه صدر داشته باشیم و نظر دیگران را گوش بدهیم. اگر قرار است 250 میلیارد تومان پول از جیب من و تو هزینه شود, باید به پیشنهاد خام و غیرکارشناسی من گوش دهند. شاید کارشناسان آنرا پخته تر و بهتر کردند.

شما نیز قول دهید اولین باری که قصد زنجان کردید از این مسیر تشریف ببرید سپس قضاوت کنید.

۹۷/۶/۲۱ ۱۹:۴۵

آقای مهندس نایبی.نزدیکترین مسیری که میتوانست برای بزرگراه میانه احداث شود از کجای میانه میتوانست گذر کند؟.نه مسیری 55 کیلومتری دوری میانه از اتوبان

۹۷/۶/۲۱ ۱۹:۴۳

ببخشید الان نمی توانم هر وقت خواستم کاندیدای مجلس شوم حتما این کار را خواهم کرد.

۹۷/۶/۲۱ ۱۹:۳۴

مهندس عزیز ،
چرا فرافکنی می کنید؟ بنده از طرفدارن شما هستم اما نا امیدم کردید ، کامنتی را خدمتتان دادم تا روی طرح بیشتر کار میکنید تا بهتر و پخته تر و قابل ارائه تر باشد یا توضیحی اضافه تر بدهید که کمی به شعور افراد و حاضرین سایت وزینتان احترام بگذارید می بینیم که دور و برتون پر کارشناس هست و می تونید انجام دهید.
جهت اطلاع شما : خیلی وقت ها پارامترهای تعیین کننده در مهندسی راهسازی آنقدر پیچیده می شوند که باید چند مسئله را با هم دید و مهندسی کرد : ایمنی ، ترافیک و مسیر ، هزینه ، مدت زمان ، راحتی و قابلیت انجام کار و مسائل و رشته های مختلف مهندسی دخیل ، که باید با استانداردهای ملی و بین المللی پاس شوند حالا جنابعالی در این مقاله اشاره مختصری به نقشه کانسپ ترافیکی دادید و نتیجه گیری کردید! بنده نباید اعتراض کنم؟ و بر اساس همین فرمودید هزینه کم میشود موارد دیگر چی؟

گاف از همین فضاسازی ها حاصل میشود فرض بفرمایید جنابعالی همین طرح را ببرید از طریق ارتباطات خیلی خوبتان از استان و وزارت خانه مصوبه بگیرید و یک مدیر بی خردی از فردا شروع به کار کند ..... بعد نتیجه همان می شود که در گاف های فوق گفتید. برخی برای پول تلاش می کنند برخی برای شهرت و برخی برای مجلس و امثال اینها ،
بنده برای هیچ کدام تلاش نمی کنم.
و اما در خصوص گاف هایی که میفرمایید اولا بنده اصلا اون مسیرها را نمی شناسم حتما سعی می کنم از اون مسیرها بازدید کنم ولی در کل این گونه مشکلات را قبول دارم.

۹۷/۶/۲۱ ۱۹:۲۷

این ادبیات بیشتر به یک مهندس "بی تجربه" و "پر ادعا" میاد نه به یک "مهندس با تجربه"!

۹۷/۶/۲۱ ۱۹:۱۰

دقیقا درست است آن طرح هایی که می فرمایید هم همینطوری طراحی شده و بدون مطالعه دقیق علمی بوده وگرنه نباید مشکلی پیش می آید از هزاران طرح چند طرح مشکل دار را نباید معیار قرار داد و گفت که چه فرقی می کند مطالعه را فراموش کنیم و دیمی نظر دهیم و انجام دهیم.

۹۷/۶/۲۱ ۱۹:۰۶

نگران نباشید ، مملکت این قدر هم بی حساب و کتاب نیست رفیق ، سنگ اندازی یعنی چه ؟
دولت یک ریال پول ندارد کار عمرانی انجام دهد مخصوصا برای اینکه در کوه تونل بسازد ، قطعا آسان ترین مسیر تصویب میشود.

۹۷/۶/۲۱ ۱۹:۰۲

چند پیام عجیب خوندم که از جانب 2 شخص می تونه باشه:

1_ کسی که در این پروژه ذی نفعه و این طرح مهندس نایبی به ضررشه

2_ کسی که قسم خورده نذاره میانه روز خوش ببینه و همیشه سمپاشی و ممانعت و بهانه گیری میکنه.

۹۷/۶/۲۱ ۱۸:۲۴

بله درست می فرمائید بنده خود چندین بار از این جاده رفته ام.

ضمناً الان شرکت پیمانکار جاده سرچم میانه دارد رودخانه قزل اوزن پشت تونل های قافلانکوه را با سنگ و شن ماسه بخاطر جاده کشی پر می کند که خود هزینه سنگین از نظر زیست محیطی و مالی برای دولت و کشور دارد و هیچ یک از این کارشناسان محترم نه ایرادی به این طرح می گیرند و نه انتقادی می کنند. درست مثل پر کردن دریاچه ارومیه که برای احداث جاده شهید کلانتری پر کردن و باعث خشک شدن دریاچه شدند.

۹۷/۶/۲۱ ۱۷:۵۴

شما هم وقت بزارید و با تجربه خود تجزیه تحلیل کنید !

این مسیر فقط یک پیشنهاد بوده و هیچ مسیری بدون بررسی و تجزیه تحلیل اجرا نمی شود . با تجربه اندکی که در راه سازی دارم ظاهرا مسیر خیلی خوب و مهندسی از همه نظر می باشد .

تنها مشکل ادعایی که می توان بدون بررسی این مسیر آن را رد کرد رانشی بودن این مسیر است ! که شما با تجربه افزون خود طرح کرده اید

نزدیک انتخابات کاندیدا ها وعده های انتخاباتی زیادی خواهند داد و بعد از انتخاب 4 سال مشغول وزن کشی ! و مسابقات رانت برای خود و نزدیکان خواهند بود . و فعلا این موضوع فقط یک پیشنهاد است ولی بزودی مسابقه وعده وعید درباره آن شروع خواهد شد .

 ** یکی دیگر از مزایای این مسیر کوتاه شدن طول جاده با خطر ریزش هست ، آمار دقیقی ندارم ولی همین جاده فعلی چندین بار ریزش با خسارت مادی و جانی داشته است .

 توضیحات : ماشالله کاربران میهمان و اسم مستعار زیاد هستند پاسخ فوق برای کاربر میهمان شماره 28 ! است

۹۷/۶/۲۱ ۱۷:۲۸

این جاده دشتی را یک بار بروید دریغ از 1 سانتیمتر نشست یا فاصله. خصوصاً از گرده لاین (نه جنب پل دختر) تا اتوبان نه کوهی است نه قرار است کوهی ساییده شود و نه از رودخانه ای وجود دارد.

۹۷/۶/۲۱ ۱۷:۲۵

ندیده و نشناخته میتوانم قسم بخورم که تاکنون این مسیر را نه دیده و نه شنیده بودید ولی الآن طرح رانش زمین را بهانه کرده اید. درحالیکه رانش زمین در یک منطقه ماهوری با تپه های خاکی کوتاه معنا ندارد. اگر رانشی هست اتفاقاً مربوط به تعریض اطراف تونل های قافلانتی و کنده کاری های کنار تونل است که ترکیب پایداری کوه چند میلیون ساله را بهم میریزد.

۹۷/۶/۲۱ ۱۶:۳۰

قبلا مسیری پیش بینی نشده بود و در حد ذهنیت بود.

۹۷/۶/۲۱ ۱۵:۰۶

باسلام خدمت آقای مهندس نایبی. آیا مسیر بزرگراه موجود همان مسیری است که قبلا قرار بود احداث شود؟اگر خیر؟ مسیر پیشبینی قبلی از کجای میانه قرار بود گذر کند که سالها مشکل دوری میانه از بزرگراه حل نشده است

۹۷/۶/۲۱ ۱۴:۴۳

آنچه تو در خشم خام بینی دیگران در آینه صاف بینند. طرحتون عالی بود عالی

۹۷/۶/۲۱ ۱۴:۱۸

با سلام وقت بخیر خدمت کارشناس محترم لطف می کنید رانش زمین در کدام قسمت منطقه می باشد. در طرح پیشنهادی جاده قدیمی وجود دارد که مال چندین سال پیش است با وجود اینکه چندین سال است بابت ترمیم آن اقداماتی انجام نشده الان هم مورد استفاده روستائیان و شهروندان می باشد و عده ای از شهروندان از همین جاده به اتوبان می روند.

۹۷/۶/۲۱ ۱۴:۱۱

با تشکر از شما
ایکاش از نماینده دیگر شهر، جناب دکتر شیویاری هم میخواستین پیگیر این طرح میشدن که بلکه در اسرع وقت این طرح تصویب میشد

۹۷/۶/۲۱ ۱۳:۴۵

با سلام به همه دوستان و همشهریان عزیز بخصوص مهندس باتجربه

چند نکته لازم دانستم در حد برداشت خودم بیان کنم

اول: آقای مهندس با تجربه شاید بهتر بود با نام حقیقی و شناخته شده وارد بحث میشدید تا از تجربیات شما بصورت حضوری یا مجازی جهت یافتن بهترین جواب برای این مشکل استفاده شود

دوم: طرح مهندس نایبی عزیز علاوه بر اینکه بر پایه مطالعه و تجربیات منطقه شناسی ایشان میباشد از تجربیات و راهنماییهای یک مهندس با تجربه نیز بهره برده اند

سوم: این طرح در حد پیشنهاد بوده و با نظر مساعد مدیرکل محترم قرار بر مطالعه کارشناسی میباشد که اگر مورد فنی و یا بودجه ای نبود ان شاالله با پیگیری مسئولین و اتحاد اهالی منطقه اجرا گردد

چهارم: برادر عزیز اگر واقعا نظر و پیشنهاد دلسوزانه دارید و هیچ قصد و غرض شخصی در این نظرتان نیست با ادله فنی و مهندسی این طرح را به چالش بکشید و در صورت امکان طرح جایگزین پیشنهاد بدهید

با تشکر و عذرخواهی

 

۹۷/۶/۲۱ ۱۱:۳۴

کار غیرکارشناسی همینه دیگه اون مسیری که شما می گید رانش زمین داره و کارشناسان و مشاوران پروژه به همین دلیل اونو رد کردن. هزینه و طول مسیر اولویت دومه. اولویت اول امنیت و آرامشه. مسیر شما شدیدا رانش زمین داره

۹۷/۶/۲۱ ۱۱:۳۱

ازدوستان میانه ای میخام بهترین ومطمین ترین راه ممکن راانتخاب کنندجاده ای که کمترین تونل,پیچ,شیب راداشته باشدنعمت هست.همیشه بهترین جاده نزدیکترین نیست بقولی دیررسیدن بهترازهرگزنرسیدن هست. دراستان مااردبیل برای نزدیکی بیشتربه اتوبان پیامبراعظم, جاده سرچم ساخته شددران ارتفاع باان شیبهای تیز وتونلهای متعددکه امکان بزرگراه شدنش هم دشواروهزینه برهست به قتلگاه مشهورشده.

۹۷/۶/۲۱ ۱۰:۵۲

ببخشید همین بغل خودمان دو گاف بزرگ تاریخی را شما داده اید هم آزادراه غیراستاندارد و هم جاده سرچم اردبیل را. 

راهی که بدون تونل می توانست به اردبیل برسد با 14 تونل به اسم 14 معصوم! به اردبیل رسید و روزی نیست که شاهد فاجعه ای در آن نباشیم.

برای بعضی از متخصصین (دور از حضور) راه خوب راهی است که تونل بیشتر, پل بیشتر و طول بیشتر داشته باشد وگرنه طرحی که من داده ام برای بعضی ها ضرر است (دور از حضور 😀)

۹۷/۶/۲۱ ۱۰:۳۵

اینها در مرحله تئوری است شجاعت طرح نظر خود قابل تقدیر است و تا به اجرا برسد از نظر کارشناسان ومتخصصان خواهد گذشت وطرحهای امکان سنجی را پشت سر خواهد گذاشت و اگر چنین نشود البته شما محق هستیداما متاسفانه با این وجود داشتیم احداث سدهایی مثل گتوند که با قرار گرفتن مخزن آب در کنار معدن نمک کل آب سد شود وغیر قابل استفاده شده است آنزمان با طرح اینکه با کشیدن یک پتوی رسی بین آب سد و دیواره معدن نمک حایل می شویم چنین فاجعه مهندسی در کشور زیر نظر کارشناسان اتفاق افتاده است که آب پشت عملا بجای اینکه نعمت شود به نقمت تبدیل شده نه می شود آنرا از بین برد وبا هزینه زیاد باید آنرا به دریا ریخت و نه نگهداری اش فایده ای دارد

۹۷/۶/۲۱ ۰۹:۳۶

دادن طرح تخصص وسواد زیادی نمی خواهد برخی در رشته هایی اطلاعات عمومی وتجارب عملی بالاتری از خود متخصصین آن رشته هم دارند اماوقتی این طرحها بخواهد مبنای عمل قرار گیرد و عملیاتی شود باید مورد تدقیق و بررسی کارشناسانه قرار گیرد ونقاط ضعف و قوت آن سنجیده شود با شعار تخصص گرایی نباید مجال طرح ایده ها وبیان را محدود کرد اما بالاخره تخصص هم جایگاه خاص خود را دارد

۹۷/۶/۲۱ ۰۰:۵۴

با سلام خدمت جناب مهندس با تجربه کسی منکر این نیست که این طرح باید توسط یک تیم مشاوره متخصص کارشناسی شود. این طرح بعنوان یک طرح پیشنهادی است و امکان دارد عده ای بخاطر کم هزینه بودن این طرح در اجرای آن سنگ اندازی نمایند. وظیفه همه ما است در اجرای این طرح کمک کنیم. پیشنهاد می کنم عزیزانی که می توانند بعنوان مشاوره در اجرای این طرح کمک کنند پیش قدم شوند و با تهیه یک گزارش تخصصی باعث اجرای طرح شوند. چون امکان دارد عده ای بخاطر منافع شخصی خود سنگ اندازی کنند. ضمناًاجرای طرح پیشنهادی باعث آبادانی بیشتر روستاهای اطراف نیز می شوند.

۹۷/۶/۲۱ ۰۰:۴۹

برخی مواقع افرادی حتی بیسواد نظراتی میدهند که به ذهن مهندسین و دکتراهای رشته‌ی مربوطه نمیرسد تحقیق کردن و نظر دادن و به چالش کشیدن موضوع خوب هست حداقلش این هست که ما راههایمان را فراموش نکرده‌ایم و در این سایت بارها دغدغه‌هایمان را ذکر میکنیم خودمن بارها نظراتی به شهرداری دادم بااینکه مهندس شهرسازی نیستم ولی تایید هم شده
پس تحقیق و ارائه نظریه ارتباطی به سواد تخصصی ندارد هرچند این مسیر نسبت به جمال‌آباد بهتر نیست ولی از مسیر کنونی بهتر هست ما باید نظرات را بخوانیم و بین خوب و خوبتر بهترین انتخاب را داشته باشیم
همینجا برخی نظرات را میدهیم که دیگری حتی مهندسین و ... نرفته باشد یا به ذهنش نرسد

۹۷/۶/۲۱ ۰۰:۰۴

نظرات جناب مهندس نایبی از روی مطالعه نوین است و امیدوارم بزودی تصویب و اجرایی شود

۹۷/۶/۲۰ ۲۳:۰۴

بنده مقاله شما را نخواندم چون می دانم رشته جنابعالی مکانیک هست اما با ین حال در شعر و هنر و ادبیات .... هم فعال هستید و حالا در خصوص راهسازی اظهار نظر می فرمایید. آقای مهندس این حرف شما به یک مطالعه دقیق در حد فاز یک یا حتی دو ، توسط یک شرکت مشاور با سابقه نیاز دارد صرفا با رسم گراف و بدون مطالعات زمین شناسی و ترافیک و راهسازی و .... و تنها با این ادعا که مسیر کوتاه تر می شود نمی توان نتیجه گیری کرد. جنابعالی حتی در حد کانسپت هم صلاحیت اظهار نظر ندارید به دلیل این که رشته تخصصی جنابعالی چیز دیگری هست.

۹۷/۶/۲۰ ۲۲:۵۹

زیاد تخصص نمی خواهد آقای بیضایی

۹۷/۶/۲۰ ۲۲:۳۵

هرچند به صورت تخصصی توانایی مشارکت در این بحث فنی را ندارم اما مزایایی که مهندس نایبی فرمودن قطعا به سود دولت و هم چنین مردم هست . امیدوارم دلسوزی و تلاش مهندس نایبی ختم به جلسه تشریفاتی با مدیرکل نشود. جناب مهندس، انتظار داریم از طریق همین سایت جزییات ادامه کار را اطلاع رسانی فرمایید.

۹۷/۶/۲۰ ۲۱:۰۲

همشهری عزیز! احساس می کنم تکرار بدون اصلاح این موضوع ممکن است باعث ضجّرت خوانندگان شود. لطفاً یکبار مقاله را بخوانید یا به عرض بنده دوباره دقت کنید:

1ـ راه پیشنهادی بنده 10 کیلومتر راهسازی را کاهش میدهد ولی طرح نوروزآباد شاید 5 کیلومتر کاهش دهد که مستلزم یک ترانشه پرهزینه در اطراف بالش کندی است.

2 ـ راه نوروزآباد مستلزم دو روگذر طولانی و عریض بر روی شبکه ریلی است که هزینه این دو پل بالای 40 میلیارد تومان خواهد شد.

3 ـ راه نوروز آباد نیاز به یک پل دیگر در کنار پل کاروانسرای شاه عباسی یا همان پل دختر دارد ولی طرح بنده نیازی به پل ندارد.

4 ـ مسیر نوروزآباد با هزینه سنگینی 5 کیلومتر کوتاهتر میشود درعوض نزدیک به 5 کیلومتر باید به سمت سرچم راهسازی کنیم.

5 ـ هرچند این دلیل پنجم بنده ممکن است دور از عقل به نظر آید لیکن زیبایی هر جاده ای، بر فراخ خاطر و آرامش مسافران تأثیر شگرفی دارد. زیبایی جاده های میانه به تلاقی مکرر رودخانه و کوه و جاده و قطار است. حرکت بر ساحل قیزیل اوزن کجا و حرکت از راه های نوروزآباد کجا؟

۹۷/۶/۲۰ ۲۰:۱۵

در صورت احداث راه جدید از روستای بالشکندی(تقاطع جاده میانه به کاغذکنان) به صورت مستقیم که از نزدیکی نوروز آباد هم خواهد بود کل مسیر ۲۳ کیلومتر می شود. قابل ذکر است تا همین پنجاه سال پیش راه میانه از نوروز آباد رد می‌شد

۹۷/۶/۲۰ ۱۷:۲۹

جاده های تاریخی میانه همیشه به سمت شرق قیزل اوزن بوده وبه میانه میرسده پلهای تاریخی خودمویداینست.

۹۷/۶/۲۰ ۱۷:۲۱

سپاس از وصعت نظر جنابعالی
و ای کاش متولیان امر اندکی از امثال شما درایت و کار آمدی مدیریتی می آموختند🌹🌹🌹

۹۷/۶/۲۰ ۱۶:۵۲

یک جاده ایمن ومقرون به صرفه بهترازچندجاده قتلگاه هست.

۹۷/۶/۲۰ ۱۵:۵۳

بیشتر از ۵ کیلومتر میشود من با ۸ کبلومتر حساب کردم سالانه ۲۰میلیارد فقط تو بنزین صرفه جویی میشود حالا اصلا ۵ کیلومتر تو ۵ کیلومتر بیش از ده میلیارد سالانه فقط بنزین صرفه جویی میشود اگر قراربود جاده‌ای ساخته نشودیا سرچم میانه از قبل بزرگراه بود میگفتیم ۸ کیلومتر یا ۵ کیلومتر ارزش ساختن یک مسیر جدید نداردهمین بزرگراه را استفاده کنیم ولی باتوجه به اینکه مسیری قرار است ساخته شود حتی ۵ کیلومتر تو ۳۰ کیلومتر هم مهمه بنابراین سعی کنیم مسیری که درست هست انتخاب شود

۹۷/۶/۲۰ ۱۵:۴۱

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت جناب آقای مهندس نائبی و تشکر از گزارش کارشناسی ، به نظر بنده ، با توجه به شرایط کنونی اقتصادی خواهشمند است انرژی و بودجه موجود صرف پروژه های ناتمام شود و یک پروژه نا تمام جدید دیگر تعریف نشود . همچنین در فاز اول به عنوان پایلوت از میدان خروجی شهر تا گلوگاه طبق زمانبندی و بودجه بندی به مرحله ی بهره برداری برسد ( مخصوصا" فاجعه ی دست اندازهای هنری گلوگاه ) و بعد در فاز بعدی تصمیم گیری های کلان اتفاق بیافتد . ایا توان جذب بودجه ی کافی در مدت زمان مشخص برای اتمام پروژه وجود دارد ؟؟؟!!!!!! ایا پس از تعریف پروژه مشابه پروژه های راه آهن تبریز و .... نخواهد شد ؟ پس میبایست واقعی فکر کنیم .

۹۷/۶/۲۰ ۱۵:۳۹

با دقت نخوانده اید. مسیر میانه تا زنجان تا 5 کیلومتر کوتاهتر میشود.

ساخت بزرگراه 10 کیلومتر کمتر میشود.

احداث عوارضی ضروری نیست. مگر مسافران هشترود و مراغه عوارضی دارند؟ یک مراغه ای بعد از سرچم 100 کیلومتر هم میرود ولی عوارضی ندارد.

۹۷/۶/۲۰ ۱۵:۱۴

اقای نائبی ما ۴۰ ساله به علت عدم دوراندیشی خسارت میدیم برخی مواقع ما در کاهش هزینه بلند مدت را درنظر نمیگیریم همان اتوبان پیامبراعظم را دقت کنیم اگر همان موقع نمیگفتن الآن اینجا هزینش کمتره و بلندمدت و در نظر میگرفتن ما دوباره کاری نمیکردیم تو این ۱۲سال ما خسارات زیادی را به دلیل عدم دوراندیشی در انتخاب مسیر اتوبان متحمل شدیم
مسیر پیشنهادی شما درست است که از نظر هزینه امروزی کمتر است
ولی دو ایراد دارد یکی اینکه مسیر نه فقط کمتر نمیشه شاید اندکی هم بیشتر شود و علاوه برآن دولت باید یه عوارضی جدیدی را آنجا احداث کند مگر اینکه عوارضی سرچم و ببره تو اتوبان که اون هم غیرممکنه و هزینه بر
ولی مسیر جمال‌آباد دو مزیت دارد یکی کوتاهی مسیر و دیگری عدم نیاز به ساخت عوارضی مجدد
به نظر میرسد هردو یه سری ایرادات دارند که اگر کوتاه مدت در نظر بگیریم شاید مسیر غربی قزل اوزن بهتر باشد ولی اگر بخواهیم مسائل بلندمدت را درنظر بگیریم مسیر جمال‌آباد مسیر بهتری میباشد کاهش هزینه فقط راهسازی نیست هزینه بنزین و استهلاک ماشین و .... را درنظر بگیریم در درازمدت نتیجه را بسنجیم
فقط بنزین و مثال میزنم اگر روزی حالا ما حداقل بگیریم و بگوییم ۱۲۰۰۰تردد در این مسیر هست و هرکدام از اینهادر فاصله کوتاهی حداقل ۸ کیلومتری مسیر فقط یک لیتر بنزین کمتری مصرف کند روزی حداقل ۱۲۰۰۰لیتر کاهش مصرف سوخت داریم که همین مقدار بنزین سالینه ۴ونیم میلیارد تومن با احتساب بنزین هزارتومنی میشود درصورتیکه دولت برای هر لیتر بنزین ۳۵۰۰تومن یارانه میدهد یعنی دولت سالیانه فقط ۱۶ میلیارد تومن از یارانه سود میبرد و با احتساب مردم و دولت میشود ۲۰ میلیاردتومن فقط در یکسال
سالهای بعدی هم پیشکش
اصلا ۲۰میلیارد نیست ده میلیارده بازهم در درازمدت کلی نفع داره
این فقط بنزین بود

۹۷/۶/۲۰ ۱۴:۲۴

بحث بیرون شهر است که گاهی (نه همیشه) وسط بزرگراه یک دفعه اعلام توقف میکنند.

شما بجای اصرار بر مسیر نوروزآباد, دلایل منطقی تان بر رد راه پیشنهادی از آنسوی رودخانه را بفرمایید. بویژه دلایل برتری راه نوروزآباد بر راه پایین دست. میزان کاهش هزینه ها و کاهش راهسازی و میزان کاهش مسافت را مقایسه کنید.

۹۷/۶/۲۰ ۱۴:۲۰

نه اصلا وارد حریم کاغذکنان نمی شویم.

۹۷/۶/۲۰ ۱۴:۱۳

جناب نائبی
در طرح پیشنهادی شما موارد زیست محیطی لحاظ گردیده؟
ظاهرا مسیر پیشنهادی شما از منطقه حفاظت شده کاغذکنان (دشت ساری یازی)
که زیستگاه آهو هست عبور میکنه

۹۷/۶/۲۰ ۱۲:۱۴

بزرگراه از شهرها رد میشه
همین حاده قدیم و نزدیک دانسفهان با سرعت میری نزدیک شهر که میشی سرعت گیر و تابلو راهنما و ... گذاشتن

۹۷/۶/۲۰ ۱۲:۱۰

وقتی از اتوبان پیامبر اعظم وارد جاده اردبیل سرچم میشی حدود یک کیلومتر بعد خروجی میانه هست و حدود ۵۰۰ متر بالاتر از خروجی میانه یه حاده فرعی هست که پس از قطاره بااون جاده فرعی میشه به جاده نوروزآباد رسید که یکی از پلهای راه‌آهن حذف میشه

۹۷/۶/۲۰ ۱۲:۰۶

اگر بخواهیم انجام شود قطعا با ایحاد تابلو و .... قابل انجام هست درغیر ایتصورت ....

۹۷/۶/۲۰ ۱۱:۴۶

جاده سرچم اردبیل؟ آن قتلگاه که در مقابل جاده ما خیلی اوضاع وخیم تری دارد. 

۹۷/۶/۲۰ ۱۱:۴۴

تقاطع های مهرشهر یا شهر قدس و ... تقاطع خیابانی است. خودروها مثل بقیه چراغ قرمزها توقف میکنند. ولی بزرگراه چی؟ با سرعت 100 حرکت میکند و یک دفعه بیرون شهر به یک توقف می رسد و خدا می داند چه خطراتی مترتب است. 

۹۷/۶/۲۰ ۱۱:۲۵

البته من تو پرترافیک کرج هم دیدم که فکر کنم الآن پلش کردن

۹۷/۶/۲۰ ۱۱:۲۴

به صورت موقت
به هر حال مسیر نزدیکتر به خیلی چیزها می ارزه

۹۷/۶/۲۰ ۱۱:۲۴

فعلا اون دوتا پل روگذرو نسازیم و به جای استخدام دونفر در عوارضی ۴۰ کیلومتری میانه دونفرو استخدام کنیم تا وقتی قطار میاد جاده رو ببنده که البته ایستگاه پل دختر همیشه یه پرسنل و داره
البته برای حذف یکی از پلها یه راهکاری رو ارائه دادم و اینکه به جای اینکه قبل از گوالان وارد جاده نوروز آباد شوی جاده اردبیل سرچم و ادامه بدی و از حاده فرعی وارد نوروزآباد شوی که اون موقع از پل جاده اردبیل استفاده میکنی و پل اول حذف میشه

۹۷/۶/۲۰ ۱۱:۱۷

کجای دنیا دیده اید یک بزرگراه با شبکه ریلی چراغ قرمز داشته باشد؟ آنچه دیده اید تقاطع های روستایی, محلی یا تردد کم سرعت شهری است.

۹۷/۶/۲۰ ۱۱:۱۵

لطفا پاسخ بنده را کامل بخوانید. با فرض همین کاهش طول که خودش هزینه هنگفتی است, هزینه دو پل رو گذر قطار و یک پل روی رودخانه را از حساب کی و با چه توجیه منطقی برداریم؟

۹۷/۶/۲۰ ۱۱:۱۳

درادامه شاید استخدام دو نفر در راهداری برای بستن جاده موقعی که قطار می‌آید هزینه داشته باشه ولی در عوض اگر بخواهیم لز زنجان چایی وارد اتوبان شویم باید دو نفر رو هم استخدام کنیم برای گرفتن عوارض در ۴۰کیلومتری میانه از نظر استخدام هم فرقی نمیکند

۹۷/۶/۲۰ ۱۱:۱۰

خودقوس از حاده اصلی تا جمال آباد حدود ۱۰ کیلومتر هست از تقاطع آقکند تا قوس قبل از پل دختر در جاده اصلی نزدیک ۳ کیلومتر هست که در مجموع ۱۳ کیلومتر میشود ولی از جمال‌آباد مستقیم میشه زد تا قبل از پل دختر از جمال‌آباد مستقیم میشه کشید تا انحنای نزدیک پل دختر بیش از ۸ کیلومتر کوتاهتر میشود اگر سود بلند مدت را حساب کنیم هزینه کمتری دارد اگه دو نفر و استخدام کنیم تا یه نرده بذاره موقع اومدن قطار حاده رو ببنده فعلا برای کوتاه مدت برای دولت هزینه کمتری دارد با توجه به هزینه بنزین و استهلاک و...
هم مسیر نزدیکتر میشه هم هزینه ساخت کمتر میشه

۹۷/۶/۲۰ ۱۰:۵۶

البته کشنده برای مسیر زنجان چایی تا زنجان هم رغبتی برای طی مسیر از اتوبان ندارند
در مسیر جاده قدیم میانه زنجان ورود کامیون به داخل شهر زنجان ممنوع می باشد که اداره کل راهداری این ممنوعیت را در ورودی سرچم بواسطه تابلوهای کنار جاده به رانندگان اعلام کرده است.
اگر راننده تریلی از ورودی سرچم وارد اتوبان شود هشت هزار تومن عوارض میدهد ولی اگر از جاده قدیم ادامه مسیر دهد و 15 کیلومتر مانده به زنجان از کنار روستای چیر وارد اتوبان شود به لحاظ نداشتن قبض عوارضی قبلی ده هزار تومن از او اخذ می شود
با این اوصاف اگر در مسیر جاده قدیم سرچم زنجان تعداد تریلی هایی که تا 15 کیلومتری زنجان از جاده قدیم تردد و در ورودی زنجان به اتوبان وارد می شوند و بدون اینکه از اتوبان استفاده کنند عوارض بیشتری پرداخت می کنند.
نتیجه می گیریم که در صورت اجرای طرح فوق، باز هم در مقطع سرچم تا پلدختر با ترافیک زیاد تریلی ها مواجه خواهیم شد که این معضل با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در نزدیکی روستای کلوچه که رفت و آمدهای متعدد بین میانه و کلوچه و بالعکس را در پی خواهد داشت بیشتر می شود

۹۷/۶/۲۰ ۱۰:۴۰

نمیدانم چطوری حساب میکنید؟ مجموعه تمامی پیچ و خمهای تقاطع نوروزآباد _ جمال آباد با جاده ترانزیت 10 کیلومتر هم نیست. اینرا خط مستقیم هم بگیریم 8 کیلومتر کوتاهتر نمیشود بلکه حداکثر 4_3 کیلومتر کوتاهتر میشود که همین مستقیم کردن هزینه هنگفتی دارد.

بهترین راه در راهسازی , کوتاهترین راه نیست بلکه بهینه ترین راه است یعنی اوپتیمایز بشود. 

اصلا فرض کنیم 8 کیلومتر کوتاهتر شد, در عوض 10 کیلومتر تا سرچم اضافه میشود. در عوض هزینه دو پل روگذر از قطار و یک پل روی رودخانه اضافه میشود و مجموعه این هزینه ها بجای کاهش 100 میلیارد تومنی, افزایش 100 میلیارد تومنی هزینه ها را به دنبال دارد.

۹۷/۶/۲۰ ۱۰:۰۶

خلاصه طرح این است که ادعا میکنم از میانه تا اتوبان می توان هرگز قیزیل اوزن را رد نکرد و همواره از غرب قیزیل اوزن رفت تا به آزادراه رسید.

۹۷/۶/۲۰ ۱۰:۰۴

الان عوارضی خرمدره و ابهر 10 کیلومتر از هم فاصله دارند. برای انجام ندادن که هزاران بهانه هست.

۹۷/۶/۲۰ ۱۰:۰۳

باتشکر اززحمات همه. مثل اینکه شما ایران تشریف ندارید ویا وضع آسفالت جاده های میانه را ندیده اید.
حضرات نمیتوانند قیر تهیه کنندبرای لکه گیری جاده حالا شما دارید جاده سازی میکنید.

۹۷/۶/۲۰ ۰۹:۴۳

با این پیچ و خم های اداری و مسئولین بی کفایت ، کیه گوش کنه و عمل کنه ؟

۹۷/۶/۲۰ ۰۹:۱۹

آقای نائبی میشه این طرح را در یک جمله خلاصه کنید. من خواندم و سر ور نیاوردم.

۹۷/۶/۲۰ ۰۸:۵۱

سلام جناب مهندس نایبی پیشنهاد بسیار خوبی است امیدوارم چشمی بینا باشد فقط به نطرم یک نکته فراموش شده وآن احداث عوارضی در تقاطع مسیر شما با اتوبان است که تبریزی ها با استناد به این موضوع که دو تا عوارضی در فاصله ده کیلومتر را بهانه میکنند و مبگویند کار موازی است فورا طرح را رد میکنند ایکاش یک خیر مدرسه ساز احداث عوارضی و سرویس دستشویی یا احیانا نماز خانه ان مسیر را در محل تقاطع با اتوبان به عهده گیرد.

۹۷/۶/۲۰ ۰۲:۰۵

با حسابرسی مجدد و با رفع قوسها و احتساب یک کیلومتر کنونی مسیر ۸ کیلومتر کوتاهتر میشه که در مسیری حدود ۳۲ کیلومتر مسافت بسیار خوبی میباشد

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۳۸

بله کاملاً صحیح و منطقی البته من با دلار جهانگیری حساب کرده بودم. ضمناً جناب مهندس خبرهای خوش در مورد طرح دارم که انشالله به عرض خواهم رساند.

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۳۷

به نظرم به جای چندتا جاده یه جاده درست و حسابی ساخته بشه

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۳۴

مسیری که میخواهی اتوبان و به موازات جاده ترانزیت بیایی در اون حد اختلاف داره دوباره مسیر چک کردم
درسته که الآن به علت انحنای حاده جمال‌آباد فقط یک کیلومتر اختلاف هست ولی قوس قبل از جمال آباد۹ونیم کیلومتر هست که با رفع دوتا قوس یکی پس از پل دختر که وارد جاده میشی و یک انحنا ۸ شکل هست و یکی انحنا دایروی که انحنا پس از ۸مانند هست و رفع این دو تا انحنا میتوان از جمال‌آباد مستقیم به پل دختر رسید که البته با رفع انحنای ۸ مانند پس از پل دختر اصلا به سه راهی آقکند نمیرسی بلکه قبل از آن میرسی اینجا مسیر خیلی کوتاهتر میشه

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۳۴

با طرح پیشنهادی،استان آذربایجان شرقی دارای سه جاده اصلی می شود خودروهای که بار ترافیکی دارند می توانند از جاده فعلی تردد کنند. در ضمن یک طرح هم در حال مطالعه است که از شهر میانه تا بستان آباد می باشد که همان جاده سوم اصلی میانه به تبریز می شود.

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۳۲

مسیر نوروز آباد دو بار ریل را قطع میکند یکی در ابتدا و دیگری در انتها.

هزینه هر روگذر بیش از 20 میلیارد تومان است.

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۳۰

بصورت حدودی و چشمی, قوس رجئین با انحناهای اطراف افشار یکسان است و در بقیه مسیر هم موازی اند.

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۲۸

سلام

در مورد ایراد اول: اتوبان از موقعیت زنجان چایی تا زنجان, استاندارد است و برای کشنده ها راحت است.

در مورد ایراد دوم, جاده ترانزیت قبلی همچنان مثل الان باقی می ماند. اتفاقا در طرح میانه _ سرچم, این جاده به بزرگراه تبدیل میشود لیکن در طرح بنده, این جاده یک جاده کمکی باقی می ماند.

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۲۱

با سلام وقت بخیر اگر طرح های که فرمودید در زمان اجرای آن نمایندگان ادوار گذشته،مسئولان و مدیران استان مخصوصاً شهرستان بصورت کارشناسی شده پیگیر آن بودند الان خیلی وقت پیش ها این طرح ها مورد بهره برداری قرار گرقته بود. الان در مدت دوسال راه آهن میانه - تبریز و آب شرب شهرستان میانه با این وضعیت اقتصادی کشور پیشرفت خوبی داشته است. مشکل کشور در کمبود بودجه مشکل کشور در بهره وری است.

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۱۷

دوست عزیز در مسیر گوالان تا جمال آباد باید یک پل بر روی رودخانه،یک پل روگذر بر روی جاده ترانزیت قدیم و یک پل هم رو گذر هم بر روی ریل راه آهن احداث شود که در حدود 20 میلیارد تومان هزینه این سه پل می باشد در صورتیکه در طرح پیشنهادی نیازی به احداث همچین پل های نیست. ضمناً اگر به نقشه توجه کنید با توجه به مستطیل ها حد فاصله هر دو جاده با هم زیاد اختلاف ندارد.

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۰۲

چطور میتوان باور کرد که مسیر نوروزاباد فقط یک کیلومتر اختلاف دارد درصورتیکه حتی با چشم هم نگاه کنیم حداقل یک سوم مسیر را کوتاهتر میبینی آیافرمول ریاضی وجود دارد که اون همه انحنا فقط یک کیلومتر اختلاف داشته باشد فقط فاصله مجاور اتوبان که شامل رجعین و گوالان تا محوشدن اتوبان و درنظر بگیریم چقدره حداقل دراون حد کوتاهتره
درضمن به گوگل مپ معمولا اطلاعاتی که میدهی را نشان میدهد
بسیاری مواقع پیش آمده که خودم توگوگل مپ جاده تهران تبریز را سرچ کردم (همین الآن شما هم میتوانید سرچ کنید ) هیچ وقت یکی از راههای تبریز را از میانه نداده بااینکه جاده اصلی میباشد ولی تا قزوین ۳ تا مسیر میده درضمن مسیر جمال آباد میتوان برای حذف یکی از پلهای قطار جاده اردبیل سرچم و رفت و پس از ریل وارد جاده فرعی شد که ادامه آن به جاده جمال‌آباد میرسد به هر حال شدنیه اگر مسیر مناسب هست باید راهکار ارائه داد چون کوتاهی مسیر حتی با دید چشمی هست که یک تبریزی و یک مسافرو به جاده میکشونه و میانه را فردا در جنگ با اتوبان پیروز میکنه

۹۷/۶/۲۰ ۰۱:۰۱

با سپاس از جناب مهندس نائبی به لحاظ زحماتی که برای آبادانی منطقه می کشند

بنده نسبت به طرح پیشنهادی مهندس نائبی ایراداتی را به شرح ذیل وارد می کنم

 همانگونه خود مهندس نائبی  در مقدمه متن ذکر کرده اند هدف دولت از احداث بزرگراه سرچم میانه بستان آباد، اتصال میانه به اتوبان نمی باشد بلکه هدف بزرگراه شدن جاده قدیم زنجان میانه تبریز  به عنوان جاده کمکی اتوبان و حتی در برخی موارد به عنوان جایگزین اتوبان می باشد. 

در حالیکه در طرح پیشنهادی مهندس نائبی این جاده به اتوبان وصل می شود و خودروها بالاجبار و باید به اتوبان وارد شوند که در اینصورت این جاده نمی تواند در برخی موارد به عنوان جایگزین اتوبان ایفای نقش نماید 

همچنین خودروهایی که ممنوعیت ورود به اتوبان را دارند مانند بارهای ترافیکی نمی توانند از این جاده تردد کنند چون این جاده به غیر از اتوبان به جاده دیگری وصل نیست 

 

 

۹۷/۶/۲۰ ۰۰:۳۱

خطای ماهواره در حد 1 متر است. بنده کتاب دانشنامه را با تکیه بر ماهواره نوشتم. با ماهواره حتی دهنه زیرگذر دادلی را 10 متر و دهنه زیرگذر آراز را 8 متر درآوردم. مهم نیست نقطه را کمی آنطرفتر قرار دهید, ماهواره میفهمد که عرض زیرگذر را میخواهید.

در مورد مسیر نوروزآباد باتوجه به اینکه بنده از سال 80 روی این مسیرها تحقیق میدانی داشته ام منتفی است. ای کاش همان 100 سال پیش همان جاده را تقویت میکردند و گذر از ریل را بدون هزینه پیش بینی میکردند ولی الان پرهزینه است به دلایل ذیل:

_ کاهش طول حتی با حذف قوس ها در حد 3 کیلومتر است.

_ در پیشنهاد من کاهش 10 کیلومتری ساخت بزرگراه حذف میشود ولی در مسیر نوروزآباد نه.

_ گذر از راه آهن در حد 20 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. نیک میدانید که مسیر نوروزآباد 2 بار راه آهن را قطع میکند. یعنی 40 میلیارد تومان هزینه که سرسام آور است.

۹۷/۶/۲۰ ۰۰:۲۲

به هر حال هر زمان اجرا گردد باید بدانند ارزیابی ها و واریانتهای دیگر هم هست. اتفاقا چون بی پول هستیم ارزش 100 میلیارد تومان کاهش هزینه را بیشتر باید بدانیم.

۹۷/۶/۲۰ ۰۰:۱۱

با تشکر از توجهتان
۱۵ کیلومتر اختلاف در مسیر ۴۰ کیلومتری ماهواره خیلی مواقع مسافت مسیر و درست نمیگه
درسته که افشار یه انحنایی داره ولی آیا اون قوس قابل رفع شدن نیست قطعا چون مسیر روستایی بوده بهش بها ندادن و مستقیمش نکردن ولی با یک نگاه اجمالی میتوان فهمید چقدر اون دو انحنای حاده اصلی برای نیمدایره چقدر میباشدمشخصه نزدیک به نصف فقط همون مسیر مجاور با اتوبان و در نظر بگیرید خالا نزدیک تقاطع انحنا دارد
ما همه دوست داریم وقتی هزینه‌ای میشود از بهترین مسیر انتخاب شود و مثل اتوبان اشتباه تکراری نشود قطعا بهتره بهترین مسیر انتخاب شود اگر امروز به این سایت مکررا سر میزنیم چون میانه را دوست داریم به بیت المال ارزش قائلیم و ترجیح میدهیم با هم فکری هم اگر مسیری حتی چند میلیاردهم اصافه تر هزینه برمیدارد حداقل درست باشد و اسراف نباشد

۹۷/۶/۲۰ ۰۰:۰۶

سلام خدمت آقای مهندس
با تشکر از زحماتی که در ارائه این طرح کشیدید امیدوارم بعد از مطالعات جامع وارزیابی دقیق اینطرح اجرایی گردد ولی یک مشکل خیلی کوچک رو دقت نفرمودید "محل تامین بوجه" اگر به امید دولت باشیم مثل راه آهن میانه تبریز ،تامین آب شرب میانه ؛پایاب سد آیدوغموش ، سد شهریار و بیشمار طرح دیگر که شما و سایر عزیزان دست اندر کار مخصوصا دوست خوبم آقای مهندس سفید گری از آن آگاهید این طرح هم در هزار توی سازمانهای برنامه وبوجه و ادارات راه خاک خواهد خورد.
امیدوارم با همتی که در همشهریان خود سراغ دارم با همیاری افراد با تمکن مالی با روشهای مرسوم در پروژههای عمرانی مثل فاینانس وفروش اوراق خود همشهریان بتوانند این پروژه را اجرایی کنند که به نظر بنده امکانپذر خواهد بود

۹۷/۶/۱۹ ۲۳:۵۶

15 کیلومتر اختلاف؟ آنهم در یک مسیر 30 کیلومتری؟

من این دو مسیر را با ماهواره استخراج کردم (شکل زیر). از ورودی نوروزآباد در نزدیکی رجئین تا زیرگذر افشار اگر از طریق جاده ترانزیت برویم (مسیر آبی) میشود 29 کیلومتر ولی اگر از طریق راه روستایی نوروزآباد به سمت راه جمال آباد و روستای افشار برویم و به همان نقطه برسیم(مسیر قرمز)، میشود 28 کیلومتر. یعنی تنها 1 کیلومتر اختلاف دارند. درست است که در ابتدا تصور کنیم به اندازه یک قوس و یک خط مستقیم اختلاف داریم لیکن در انتهای مسیر همین امر برعکس میشود و در جاده، مسیر مستقیم و در مسیر نوروزآباد ، خط قوسی داریم:

۹۷/۶/۱۹ ۲۳:۱۴

البته میتوانستیم همان سنگفرش جاده را ثبت ملی کنیم و کلی گردشگر جذب کنیم ولی متاسفانه فرصتهای میانه هر روز میسوزد

۹۷/۶/۱۹ ۲۳:۱۳

نمی دانم معاون وزیر راه با چه هدفی به میانه می آیند ولی اگر به قصد خدمت به تبریزی ها برای تسریع در ساخت راه آهن نیست, برای میانه چیزی مهمتر از طرح مهندس نایبی نیست. نماینده های محترم, فرماندار محترم از معاون محترم وزیر بخواهند از طرح مهندس نایبی دیدن نمایند.

💢حضورمعاون وزیرراه و شهرسازی در شهرستان میانه

vom.ir/drshivyari/posts/84571

۹۷/۶/۱۹ ۲۲:۵۷

درسته قطعا مسیر ریلی زیرساختش حتی برای پل بیشتر هست چون حتی یه خط ریل شش برابر جاده اصلی هزینه دارد ولی میتوان طوری ساخت که جاده از روی ریل رد شود و پل جاده باشد نه ریل و هزینه‌ای مثل سایر پلها
در اتوبان قزوین پلهای بسیاری با استاندارد رعایت شیب ساخته شده است علاوه براون وقتی مسیر جمال‌آباد حدود ۱۵ کیلومتر نزدیکتره پس هزینه‌ای به طول ۱۵ کیلومتر هم نداره
به هر حال شاید اندکی هزینه جمال آباد در ساخت بیشتر باشد ولی به علت نزدیکتر بودن این مسیر قطعا با احتساب موارد مذکور به صرفه تر میباشد

۹۷/۶/۱۹ ۲۲:۴۵

عبور پل از خط ریلی بسیار پرهزینه تر از یک پل رودخانه ای است. نباید آنرا با یک زیرگذر محلی همسان فرض کنیم. یک پل روگذر نزدیک به 1000 متر طول دارد و هزینه ساخت آن شاید(!) برابر با 10 کیلومتر راه باشد. درحالیکه در مسیر پیشنهادی بنده این مشکل وجود ندارد.

ضمنا نکته مهمی که در طرح بنده وجود دارد کاهش 10 تا 12 کیلومتری راهسازی است درحالیکه در مسیر نوروزآباد چنین کاهشی وجود ندارد.

۹۷/۶/۱۹ ۲۲:۲۹

وجود مهندس نايبي براي ميانه نعمت بزرگي هست، هر چند بارها توسط عده اي از همشهريان مورد هجمه ،تهمت وتخريب و...قرار گرفته، ولي باز هم خلل و تاثيري در عزم راسخ ايشان براي خدمت به موطن و زادگاهشان ايجاد نكرده است. كاش بيش از پيش حامي وقدردان سرمايه هاي زادگاهمان باشيم،  

۹۷/۶/۱۹ ۲۲:۲۸

این مسیر حدود ۱۵ کیلومتر نزدیکتره از نظر هزینه بااحتساب استهلاک و بنزین و .... تا حدی مقرون به صرفه هست هزینه زدن یک پل برای جاده در برابر آن بسیار اندک هست

۹۷/۶/۱۹ ۲۲:۲۲

این جاده را نیز ارزیابی کرده ام. حتی سنگفرش شاه عباسی بر روی جاده ابریشم تا چندی پیش باقی بود لیکن به تیغ نابخردی از بین رفت. این راه چطور باید از رو یا زیر ریل بگذرد؟

۹۷/۶/۱۹ ۲۲:۱۳

طرح خوبی هستش امیدوارم بزودی اجرایی شود زنده باشید

۹۷/۶/۱۹ ۲۲:۱۰

باتشکر از آقای رشیدی با این نقشه
و باتشکر از کسانیکه دغدغه راه میانه را دارند
خدمت آقای نائبی
طبق نقشه مذکور مسیر ۴۰ کیلومتری میانه سرچم را توضیح میدهم
تو جاده اصلی قبل از رجعین گوالان هست قبل از گوالان یه خروجی هست میره نوروزآباد و از نوروزآباد میره جمال آباد و از جمال آباد به میانه که اگه نقشه را دقت کنیم از گوالان تا نوروزآبادو جمالآباد یه مسیر مستقیم هست درصورتیکه
تو نقشه کاملا مشخصه که مسیر کنونی جاده اصلی حالتی نیمدایره داره ولی بااین مسیر دقیقا از طریق قطر دایره به میانه میرسه مسیری که نزدیک به ۱۵ کیلومتر به زنجان نزدیکتره
اصلا جاده‌های سابق که ابریشم بوده از کنار همین جاده جمال آباد با کاروانسرای معروفش رد میشده این مسیر بعدها ساخته شده والا مسیر اصلی همون جمال آباد نوروزآباده که جاده فرعیش الآن هم هست
۱۱کیلومتر تا تونلها که در دست ساخته و باساخت یه جاده دوخطه کنار همبن جاده باطول ۳۰کیلومتر میشه به سرچم رسید تو سرچم هم که رمپ هست

۹۷/۶/۱۹ ۲۱:۴۱

جاده نوروز آباد به سرچم بهتر از راه پیشنهادی شما است.چون از سمت راست روستای کلوچه همش دشت هموار است

۹۷/۶/۱۹ ۲۱:۴۰

بله دقیقا. ممنونم از عکس گویایتان. 

۹۷/۶/۱۹ ۲۱:۳۹

با سلام، شهرستان میانه دارای افراد تحصیل کرده و با تجربه زیادی است که طرح ها و برنامه های کارشناسی شده زیادی برای پیشرفت و توسعه پایدار و حل مشکلات شهرستان دارند ولی بخاطر بی توجهی عده ای از نمایندگان ادوار گذشته و مسئولان و مدیران شهرستان به طرح ها و برنامه ها، بیشتر این عزیزان از پیشنهاد طرح ها و برنامه های خود به نمایندگان،مسئولان و مدیران شهرستان دلسرد شده اند.

از همه دوستان و عزیزان بعنوان برادر کوچک درخواست می کنم اگر طرح و برنامه ای در مورد شهرستان (راه های ارتباطی و ...) مخصوصاً در حوزه شهری دارند پیشنهاد دهند. ضمناً یکی از مشکلات شهر میانه که چندین سال است نمایندگان،مسئولان و مدیران و شهروندان شهر میانه با آن مواجه هستند بازگشایی اطراف امامزاده است اگر در این مورد هم دوستان طرح یا پیشنهادی داشته باشند لطفا ارائه دهند تا با اعضای محترم شورا و شهردار در میان بگذاریم تا شاید این مشکل شهرمان هم حل شود.

۹۷/۶/۱۹ ۲۱:۲۴

مسیر پیشنهادی از کنار پایگاه هلال احمر  پلدختر  شروع  و به آزاد راه تبریز زنجان وصل می شود.

۹۷/۶/۱۹ ۲۱:۲۴

برای مسیر تبریز هم طرح جامعی آماده کرده ام که ارائه در آتیه خواهم کرد.

۹۷/۶/۱۹ ۲۱:۱۷

با سلام،
در رابطه با مسیر میانه به تبریز نیز پیشنهاد میشود مسیر جاده میانه به هشرود را نیز مطالعه فرمایید. این گزینه آلترناتیو خوبی برای انتخاب میباشد.
با تشکر

۹۷/۶/۱۹ ۲۱:۱۵

سلام طرح را فوق را مطالعه کردم و فلش های جایگزین را در نقشه نظامی ۱/۵۰۰۰۰ که توپگرافی ترسیم می کنم تا شناخت کامل را پیدا کنم وبه خاطر اینکه به طرح فوق به صورت کامل توجیح شوم مسیر یپشنهادی را به صورت رفت وبرگشت از نزدیک حتما خواهم دید . وولی به هرحال ازاینکه دکتر صادق نایبی ومهندس سفیدگری به صورت فنی بررسهای ومطالعات لازم انجام دادند نهایت سپاس وقدردانی وقابل تحسین است .

۹۷/۶/۱۹ ۲۰:۴۲

با سلام و خسته نباشید

اوایل مطلب را با دید یک مقاله و پیشنهاد مطالعه کردم ولی وقتی در انتها دیدم که برای اجرایی شدن آن قدمهایی نیز برداشته شده بسیار خوشحال شدم

ان شاالله که با بازدید از محل توسط مدیرکل محترم و توجیه ایشان ، مراحل بعدی توسط اداره کل و پیگیری نمایندگان محترم با سرعت قابل قبولی انجام گیرد

درانتها از دوستان گرامی آقایان مهندس نایبی و مرتضی رشیدی بابت طرح و مطالعه و پیگیری و نماینده محترم بخاطر ایجاد ارتباط با مسئولین کمال تشکر و قدردانی را دارم

۹۷/۶/۱۹ ۲۰:۱۲

واقعا لذت بردم آقایان نایبی و رشیدی عزیز
دست تان را می فشارم.
حدیثی از امام علی ع یاد دارم
شهرها زمانی آباد می شوند که مردم شان آنجا را دوست داشته باشند.

۹۷/۶/۱۹ ۱۹:۵۲

یوخ واللاه! شما کمی با دقت بخوانید چون کمی پیچیده است و حتما باید ذهنیت از هر دو مسیر داشته باشید.

۹۷/۶/۱۹ ۱۹:۵۱

در این مسیر چطور از شبکه ریلی عبور می کنید؟

۹۷/۶/۱۹ ۱۹:۵۰

من که اصلا متوجه نشدم میشه دوباره آقای نایبی توضیح بده

۹۷/۶/۱۹ ۱۹:۴۰

با سلام و تقدیر و تشکر از جناب مهندس نائبی که وقت خود را صرف آماده کردن این طرح نموده اند و همچنین تقدیر و تشکر از نماینده محترم شهرستان میانه ( دکتر فرمند) که ترتیب جلسه مهندس نائبی را با مدیر کل محترم راه و شهرسازی استان ( مهندس سلطانی) را داده اند.

برای پیشرفت،توسعه پایدار و حل مشکلات کشور مخصوصاً شهرستان میانه همه ما باید دست به دست هم دهیم تا شهری آباد داشته باشیم.

همه عزیزانی که اگر طرح و برنامه برای پیشرفت و توسعه پایدار و حل مشکلات شهرمان دارند لطف کنند ارائه دهند تا با در میان گذاشتن با نمایندگان،مسئولان و مدیران باعث پیشرفت شهرمان باشیم.

۹۷/۶/۱۹ ۱۹:۳۱

من مسیری بهتر از این سراغ دارم و آن هم مسیر میانه نورورآباد سرچم هست که حتی فاصله میانه سرچم را ده کیلومتر کوتاهتر میکند و این مسیر رمپ هم که کنونی میباشد و جاده دوطرفه فرعی همچنان هست فقط باید اصلاح شود

اخبار روز