کد خبر: ۴۶۸۲۶
۸۲۸ بازدید
۳ دیدگاه (۳ تایید شده)

وقتی " مدارک همین الان یهویی " ملاک فعال شدن در صنعت گردشگری می شود...

۱۳۹۴/۶/۱۶
۱۴:۲۵

بر اساس خبرهای منتشر شده  سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی قصد دارد در یک اقدام مبارک از فعالان عرصه گردشگری استان  در روز جهانی گردشگری تجلیل  به عمل آورد که نشان از اهمیت قائل شدن به زحمات این عزیزان است و جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد.

تنها نقدی که بر این اقدام وارد است فیلتر نمودن فعالان دعوت شده می باشد. بدین معنا که ملاک تجلیل و شرط فعال خوانده شدن داشتن مدرک تورلیدری یا عضو انجمن صنفی راهنمایان گردشگری بودن است! در کشور ما این مدارک(تورلیدری و...) در عرض شش ماه با دریافت هزینه قابل توجه برای دوره هایی که اغلب شرکت کنندگان در کلاس ها حضور نمی یابند صادر می شود و بارها بر اصلاح این امر تاکید شده اما تابدین روز اقدامی انجام نپذیرفته! این گونه فعال شدن ها از نظر علمی و تخصصی منسوخ بوده و جای بحث بسیاری دارد.

در شهر ما قدرتمند ترین فعالان، نویسندگان، وبمسترهای عرصه گردشگری که اقدامات این عزیزان در سطح ملی انعکاس داشته فاقد این مدارک ( تورلیدری، راهنمای گردشگری و..) می باشند!  این درحالی است که دارندگان مدارک نیز هیچ فعالیت قابل توجهی نداشته و صرفا به واسطه اخذ آن فعال و مدعی کارشناسی میراث محسوب می شوند!

در این میان نیز یادی کنیم از دانشجویان  مدیریت گردشگری و هتلداری، جغرافیا و برنامه ریزی توسعه توریسم، بازاریابی گردشگری و... که سال ها تلاش می کنند فارغ التحصیل مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری می شوند و در پایان با معضل "مدارک  همین الان یهویی"  مواجه شده و متوجه می شوند که می توانستند چهار یا شش سال را در شش ماه خلاصه کنند!

اگر دانش را به‌خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید به‌حق آن‌هائی که به‌خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید.( اندره ژید)

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۶/۱۶ ۱۵:۲۶
[quote name="محمدصادق نائبی"] خدا را شکر کن که همان تورلیدرها به تحصیلات دانشگاهی گردشگری تان گیر نمی دهند! بعد از 10 سال فعالیت خبری و ثبت در پایگاه ساماندهی سایتها، بخاطر تغییر رویه وزارت ارشاد، مجددا باید در سایتی دیگر ثبت نام شود. حال باید سایت یکساله وابسته به سه نقطه بگوید: قافلان و صدای میانه را در آستانه انتخابات ببندید! [/quote] گاهی فکر میکنم خواب می بینم، که از عکس ها و نوشته های اهل فن بهره و لذت ببرم ولی موقع تقدیر از کسانی یادشود که نه عکاسند نه نویسنده! روز جهانی گردشگری از حرکت مهندس پوربهرام عزیزلذت ببرم که به همراه دوستانشان در زیر باران با تمام سختی ها مسیر جاده ابریشم را رکاب زده اند ولی از کسی تقدیر شود که روحش هم از این واقعه و حرکت خبر ندارد! مهندس احمدی با کلی تلاش و هزینه شبکه گردشگری مجازی شهرستان را راه اندازی کند، مهندس امیرقره داغی به تنهایی صدها توریست را در شهرستان میزبانی کند اما بجای تلاش آن ها از یک مدرک شش ماهه منسوخ و بی ارزش تقدیر شود! موضوع خنده داریست که باید برای آن گریست!
۹۴/۶/۱۶ ۱۴:۵۴
خدا را شکر کن که همان تورلیدرها به تحصیلات دانشگاهی گردشگری تان گیر نمی دهند! بعد از 10 سال فعالیت خبری و ثبت در پایگاه ساماندهی سایتها، بخاطر تغییر رویه وزارت ارشاد، مجددا باید در سایتی دیگر ثبت نام شود. حال باید سایت یکساله وابسته به سه نقطه بگوید: قافلان و صدای میانه را در آستانه انتخابات ببندید!
۹۴/۶/۱۶ ۱۴:۵۳
این حالت شبیه این است کسانی که سال ها در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی مهندسی برق و یا مکانیک و... را پشت سر گذاشته اند با کسانی که مدارک فنی حرفه ای این رشته ها را در دروه های چند ساعته اخذ کرده اند در یک ردیف و گاها مورد دومی را بالاتر بدانیم! دانشجویان مدیریت گردشگری، هتلداری و... اکثرا به ناچار پس از فارغ التحصیلی مجبور می شوند با پرداخت شهریه های بالا در دوره های تورلیدری و یا مدیر فنی شرکت کنند درحالی که تمام مباحث این دوره ها را در مقاطع کارشناسی وارشد بصورت تخصصی فراگرفته اند! دوره های شش ماهه مذکور آفت صنعت گردشگری ایران است و اگر هم راهی برای کسب درآمد موسسات و سازمان میراث کشور است خیانتی است در حق دانشجویان این رشته.

اخبار روز