کد خبر: ۱۱۴۴۳۷
۱۲۸۲ بازدید
۲۹ دیدگاه (۲۲ تایید شده)

چرا این روز‌ها به پزشکان حمله می شود؟

۱۴۰۰/۱۰/۱۹
۰۹:۳۷

روزنامه همدلی: هفته پیش دو خبر مشابه که حاکی از خشونت علیه پزشکان بود منتشر شد. نخستین خبر شلیک مردی به یک پزشک در ایذه در استان خوزستان منتشر شد و دیگری دستگیری ضاربان شلیک به پزشک میانه‌ای در آذربایجان شرقی. یک پزشک و جامعه‌شناس می‌گوید در تحقیقی که ۱۰ سال پیش انجام داده، ۸۰ درصد پزشکان گفته‌اند که مورد خشونت کلامی قرارگرفته‌اند؛ اما این خشونت از کجا آغاز می‌شود و مقصر را باید در کجا پیدا کرد؟

چرا این روز‌ها پزشکان خوب کتک می‌خورند؟

دو شلیک در دونقطه مختلف

هفته گذشته بود که خبر شلیک فردی در ایذه به یکی از پزشکان این شهرستان منتشر شد. این اتفاق یازدهم دی‌ماه رخ داد. همراه این خبر فیلمی منتشرشده که حاکی از آن است که ضارب با پوشش زنانه و با عنوان بیمار وارد مطلب پزشک شده بود. به گفته منابع خبری ضارب پس از ورود به مطب، پزشک و یکی از بیمارانش را مجروح کرد. بیماران بلافاصله به بیمارستانی در اهواز منتقل شدند. هنوز انگیزه ضارب و جزییات این اتفاق مشخص نیست؛ اما در همین هفته خبر دیگری نیز منتشر شد: کمتر از ۲۰ روز پس از حمله مرد مسلح به پزشک میانه‌ای، پلیس دو عامل این حمله هولناک را دستگیر کرد.

خبر به حادثه دو هفته قبل از شلیک به پزشک ایذه‌ای مربوط می‌شد؛ «حدود ساعت ۹ شب ۲۷ آذرماه صدای شلیک گلوله، ساکنان یکی از محله‌های شهرستان میانه در آذربایجان شرقی را به وحشت انداخت. آن‌ها لحظاتی بعد یکی از پزشکان خوشنام شهر را دیدند که غرق در خون در کنار ماشینش روی زمین افتاد بود. شلیک با استفاده از یک سلاح شکاری صورت گرفته بود و به نظر می‌رسید که فرد مهاجم از قبل مقابل مطب آقای دکتر کمین کرده و وقتی ازآنجا خارج و قصد سوارشدن به ماشینش را داشته او را با سلاح شکاری هدف گرفته و پس از شلیک خونین متواری شده است.

شاهدان ماجرا را به پلیس و اورژانس گزارش دادند و دقایقی بعد پزشک خوشنام که ساچمه‌های تفنگ شکاری به سروصورتش اصابت کرده بود به بیمارستان میانه انتقال یافت، اما شدت جراحات او به حدی بود که وی بلافاصله به بیمارستان در تبریز منتقل شد و تحت درمان قرار گرفت.»

چرا این روز‌ها پزشکان خوب کتک می‌خورند؟

سرهنگ محمدتقی سلطانی، فرمانده انتظامی شهرستان میانه علت حمله به این پزشک را فوت بستگان آن‌ها اعلام کرده است. باوجودآنکه هنوز جزییاتی از ماجرای حمله به پزشک ایذه‌ای اعلام‌نشده است، شاید بتوان گفت هر دو داستان کمی شبیه به هم هستند؛ اما آیا می‌توان این دو واقعه را نمونه خشونت علیه جامعه پزشکان دانست؟ پاسخ یک پزشک و جامعه‌شناس این است که در ایران خشونت علیه پزشکان و سایر اعضای کادر درمان یک امر شایع است.

سیمین کاظمی، پزشک و جامعه‌شناس به ما می‌گوید: در تحقیقی که حدود ۱۰ سال پیش انجام دادم، بیشتر از ۸۰ درصد پزشکان مورد خشونت کلامی قرارگرفته بودند و حدود ۲۰ درصد خشونت فیزیکی را هم تجربه کرده بودند. احتمالاً در حال حاضر وقوع خشونت در برخی مناطق و مراکز درمانی بسیار بیشتر باشد.

پزشکان چقدر در خشونت علیه خود مقصرند؟

اما چه میزان از خشونت علیه پزشکان به عملکرد آن‌ها برمی‌گردد؟ تاکنون در رابطه با پزشکان مسائل مختلفی مثل خطا‌های پزشکی، دریافت رشوه، استفاده نکردن از کارت‌خوان در مطب و ... در برهه‌های زمانی مختلفی مطرح‌شده است. هفته گذشته، استاندار فارس در جمع کارگران این استان به برخی از این مسائل پرداخت. محمدهادی ایمانیه با بیان اینکه هیچ پزشکی در بخش خصوصی یا دولتی حق دریافت رشوه ندارد، گفت: معنا ندارد که برای جراحی قلب ۹۰میلیون تومان هزینه دریافت شود؛ زیرا تعرفه بخش خصوصی ۱۲میلیون تومان است و دلیلی ندارد که پزشکی چندین برابر مبلغ مشخص‌شده هزینه دریافت کند.

چرا این روز‌ها پزشکان خوب کتک می‌خورند؟

استاندار فارس با اشاره به اینکه تهدید پزشکان به مهاجرت در صورت قطع مبالغ غیرقانونی آن‌ها گفت: پزشکانی که تهدید به مهاجرت می‌کنند می‌توانند بروند و ما آن‌ها را بدرقه خواهیم کرد؛ زیرا دوران منحصربه‌فرد بودن پزشکان سر آمده است و در تمامی رشته‌ها افراد توانمند صالح و سالم وجود دارد.

ایمانیه با بیان اینکه به‌غلط در ذهن مردم جاافتاده است که برخی پزشکان بیمار را از مرگ نجات می‌دهند و دستان شفابخش دارند، اظهار کرد: با عنوان کارشناس این حوزه هیچ پزشک منحصربه‌فردی نداریم و این مسئله باعث شده که افراد خانه و زندگی خود را بفروشند تا هزینه جراحی پزشکان را تأمین کنند. اجازه نمی‌دهیم هرکس هر طور که خواست در حوزه پزشکی جولان دهد.

مقصرانگاری پزشکان، برخی مسئولان را تشجیع کرده که به پزشکان بتازند

در این رابطه سیمین کاظمی می‌گوید: در وقوع خشونت هیچ‌گاه نمی‌توان قربانی خشونت را سرزنش کرد، چون این روش نوعی توجیه خشونت و میدان دادن به مرتکبان خشونت است. تردیدی نیست که در نظام سلامت مشکلات، کمبود‌ها و کاستی‌های فراوانی هست که جان و سلامت مردم و بیماران را به خطر می‌اندازد و دسترسی به سلامت را دشوار می‌کند؛ اما مراجعان از کل این نظام سلامت، پزشکان و پرستاران را می‌بینند و خشم و عصبانیتشان از ناکارآمدی سیستم را متوجه آن‌ها می‌کنند.

حتی برخی دانشگاهیان و منتقدان و رسانه‌ها هم در مسئله سلامت، روی عاملیت پزشکان متمرکز می‌شوند و ساختاری را که به وجود آورنده چنین وضعی است نادیده می‌گیرند. این مقصرانگاری پزشکان، برخی مسئولان را هم تشجیع کرده که پزشکان را مسبب مشکلات نظام سلامت معرفی کنند و به آن‌ها بتازند.

اگر ضعفی وجود دارد مسئولیتش متوجه نظام آموزش پزشکی است

این پزشک ادامه می‌دهد: پزشکان تربیت‌شدگان نظام آموزش پزشکی هستند و اگر ضعفی یا اشتباهی در رفتار و عملکرد برخی پزشکان مشاهده می‌شود، در وهله اول مسئولیت آن متوجه نظام آموزش پزشکی است. در وهله دوم پزشکان در سیستمی کار می‌کنند که مشحون از مشکل و فقدان امکانات و کمبود نیروی انسانی است.

چرا این روز‌ها پزشکان خوب کتک می‌خورند؟

این جامعه‌شناس معتقد است: در این سیستم پزشک مجبور است با امکانات موجود کار کند که بدیهی است همیشه نتیجه ایدئال نخواهد بود. پزشکان مسئول اشتباهات و کاستی‌های نظام سلامت نیستند و آن‌ها هم از این نابسامانی‌ها رنج می‌برند و ناراضی‌اند. پزشک تنها مسئول عملکرد خودش است و در معالجاتی که انجام می‌دهد مسئولیت دارد و لازم است تمام دانش و مهارت خود را در درمان بیماران به کار گیرد و اگر مرتکب قصور شود، مراجع قانونی باید به نحو مؤثر به آن رسیدگی کنند. اگر بیمار یا بستگان بیمار گمان می‌برند پزشک در حق بیمار آن‌ها کوتاهی کرده، می‌توانند به‌طور قانونی از او شکایت کنند، اما ارتکاب خشونت علیه پزشک و پرستار تحت هیچ شرایطی قابل‌قبول و توجیه نیست.

تصویری که از پزشکان در ذهن جامعه شکل‌گرفته منطبق با واقعیت نیست

سیمین کاظمی با اشاره به ناکارآمدی‌های خدمات سلامت می‌گوید: اینکه در ایران دسترسی عادلانه به خدمات سلامت ممکن نیست، موجب شکل‌گیری نارضایتی شده است که این نارضایتی عمدتاً علیه کنشگران سلامت مثل پزشکان و پرستاران که در مواجهه مستقیم با مراجعان هستند ابراز می‌شود. علاوه بر این ضعف‌ها و کندی‌هایی که در دستگاه‌های قانونی برای رسیدگی به تخلفات پزشکی وجود دارد، موجب می‌شود مراجعان ناراضی به‌جای طرح نارضایتی و شکایت خود از طریق قانونی، مرتکب خشونت شوند که بخشی از این خشونت‌ها فیزیکی است و به آسیب زدن به کادر درمان منجر می‌شود. این را هم نباید ازنظر دور داشت که در جامعه‌ای که درگیر انواع مشکلات است و سرخوردگی و ناکامی و تبعیض به تجربه روزمره تبدیل‌شده، تحمل و مدارا کمتر می‌شود و خشونت در تعاملات اجتماعی مثل پزشک-بیمار هم امکان وقوع بیشتری پیدا می‌کند.

او ادامه می‌دهد: تصویری که از پزشکان در ذهن جامعه شکل‌گرفته، تصویری است که الزاماً با واقعیت انطباق ندارد. عموماً پزشکان را یک گروه ثروتمند، بی‌عاطفه و قدرتمند و پرمدعا می‌شناسند که برای جان بیمار ارزشی قائل نیستند و مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی‌شان را فراموش کرده‌اند. این تصویر انتقادی اگرچه در مورد بخشی از پزشکان صدق می‌کند، اما واقعیت این است که انبوه پزشکان عمومی دستمزدشان در حد کارمندان دون‌پایه دولت است، رزیدنت‌ها حقوق اندکی دریافت می‌کنند و بسیاری از متخصصان جوان با سختی‌های زیادی در تأمین معاش روبه‌رو هستند.

خشونت موجب دلسردی دانشجویان پزشکی می‌شود

این جامعه‌شناس در پایان تأکید می‌کند که جامعه پزشکی از اشتباه و خطا مبری نیست، اما انتقادات لازم است با دیدی وسیع و با درنظرگرفتن ابعاد گوناگون مسئله طرح شود، نه با حمله به اهالی یک حرفه. جریان انتقاد‌های بعضاً غیرمنصفانه و خشونت علیه پزشکان که چند سال است افزایش پیداکرده، موجب ناامیدی و دلسردی و استرس و وحشت دانشجویان پزشکی می‌شود و حتی یکی از علل مهاجرت فارغ‌التحصیلان جدید پزشکی از کشور است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۱۰/۲۱ ۱۵:۲۱

در کشورهای دیگر چیزی به نام مطب وجود ندارد. فرد به کلینیک یا بیمارستان مراجعه میکند. هزینه را به دولت می دهد و دولت به پزشک حقوق می دهد. اینجا به نام مطب شروع کردن به تیغیدن بیمار. و یک کارت خوان نمیذارند مبادا مالیات بدن!

۰۰/۱۰/۲۰ ۲۳:۲۹

درسته همه ملت مشغول تجارت برای گذران زندگی هستند ولی نه به بهای مکیدن خون ملت مستضعف وستمدیده درحالیکه پزشک از امکانات دولتی برای مداوای مریض استفاده میکند وحق اازحمه خود را از دولت وسازمانهای بیمه گر میگیرد گرفتن پول زیرمیزی در این شرایط از مریض بخت برگشته ... محض میخواهد...

۰۰/۱۰/۲۰ ۱۴:۲۴

پزشک خوب خداست جان بخش و زندگی بخش باید قدر این پزشکان را دانست و به بهترین شکل ممکن احترام گذاشت . پزشک بد شیطان است و خون خوار خدا لوث و نسل این پزشکان را از روی زمین ریشه کن کند .

۰۰/۱۰/۲۰ ۱۰:۰۴

چه خوب باشی و چه بد جامعه خشن شده و هنجارها از بین رفته.همه در معرض تهدید هستند. حتی دکتر آغاسی هم بنده خودم چندبار شاهد درگیری مریض ها با ایشان بودم.جالبه هست شر الان خریدار بهتری دارد و مردم با شر کارهایشان را پیش می برند چون خلاء قانونی زیادی داریم.حق دفاع را هم از مردم سلب کرده اند و هزاران اما اگر گذاشته اند.

۰۰/۱۰/۲۰ ۰۹:۵۵

همه شغلها برای پول در آوردن است و یک نوع تجارته.مگر اون ضارب بی شعور در شغلش تجارت نمی کند و یا مجانی کار می کند.طرف بیست سال عمرش را گذاشته و اون ضارب تفریحش را کرده.وقتی یه بازاری پول کلانی با کمترین زحمت و سواد در میاره ساکت هستید و احترام هم نصارش می کنید اما انتظار بی جا از پزشک دارید.

۰۰/۱۰/۲۰ ۰۹:۵۰

لااقل ملزم شوند در تابلو مطب عنوان سهمیه ای را درج کنن تا مردم خود تصمیم بگیرند.

۰۰/۱۰/۲۰ ۰۱:۰۵

شنیدید که میگن
خشت اول چون نهد معمار کج - تا ثریا می رود دیوار کج!!
ما الان در اون سوی ثریا هستیم که در کج ترین قسمت ممکن قرار داره،
پس عمر چند ده ساله خودتون رو همینطوری بیهوده صرف کنید.
بیهودگی در این حد که سایت خبری میانه،ip نظرات رو کنترل میکنه.

۰۰/۱۰/۲۰ ۰۰:۱۲

تمام این حرفا درست ولی دکتر جلیلی در مقایسه با بقیه انصافاً خیلی رعایت اخلاق رو میکرد
حداقل این بلا باید سر اون نمی اومد..

۰۰/۱۰/۲۰ ۰۰:۱۲

وقتی پزشکی تبدیل به تجارت میشه این اتفاقات عادی هست

۰۰/۱۰/۲۰ ۰۰:۱۲

بازنگری بشه اوضاع خرابترم میشه
قبلاً حداقل یه آزمونی می‌دادن و تو آزمون امتیاز قائل میشدن
ولی الان دیگه بدون آزمون استخدام رسمی میکنن...
نماینده ما هم یکی از طرفداران این کارهاست

۰۰/۱۰/۱۹ ۲۲:۳۳

شاید وقتش رسیده باشه در خصوص سهمیه ها هم بازنگری بشه

۰۰/۱۰/۱۹ ۲۱:۴۲

چون پزشک خداشناس دلسوز مردم دوست خیلی کم است . چون اغلب پزشکان مردم را به چشم یک گوسفند هم نمی بینند . چون پزشکان ادعای خدایی می کنند . چون پزشکان پولدار هستند و رفاه طلب مردم را اساسا به حساب نمی آورند .

۰۰/۱۰/۱۹ ۲۰:۰۹

بله متاسفانه عده ای از پزشکان نه همگی خاطر نشان میکنم نه همگی ... تبدیل به تاجر شده اند بعضی ها متاسفانه حتی با جان مردم نیز تجارت میکنند و نان در خون آنها میکنند چطور شده پزشک در مطب خود وقت برای بیمار ندارد ولی با گرفتن مبالغ هنگفت به خانه میرود؟؟!!!
در حال حاضر اکثر پزشکان متخصص میگویند اول کارت بکش بعد بیا عمل کنیم در غیر اینصورت حتی بیمار نیز بمیرد عین خیالشان هم نیست انگار آخرالزمان شده
برای اینجانب نیز در تبریز اتفاق افتاده که پزشک فوق تخصص انکولوژی با وجود مریضهای زیاد و بدحالی که مراجعه میکردند کارت خوان در مطب نداشت فقط به جهت فرار مالیاتی و بدتر از آن حتی درب سرویس بهداشتی مطب خود رانیز بروی بیماران بسته بودو نکته جالتر اینکه در ان گرمای تابستان کولر گازی اتاق انتظار را نیز خاموش میکرد که نکند پول برقش زیاد بیاید البته این موارد یکبار اتقاق نیفتاده که بگم موردی بوده ما دوسال آن هم هر ماه به مطب ایشان مراجعه میکردیم که هر بار این موارد بود
خواستم بگم متاسفانه وجدان و انسانیت از اینها رخت بربسته ...

۰۰/۱۰/۱۹ ۱۹:۴۷

کاش این سوالات رو هم مطرح می کردید.
1- چرا پزشکان فرار مالیاتی دارند؟
2-چرا پزشکان زیر میزی می گیرند؟
3- چرا مافیای پزشکی اجازه افزایش ظرفیت در کنکور را نمی دهند؟
4- چرا پزشکان خود را برتر از سایر افراد جامعه می دانند؟

۰۰/۱۰/۱۹ ۱۹:۳۷

متن سوگندنامه در ايران
اكنون كه با عنايات و الطاف بيكران الهي دوره دكتري پزشكي را با موفقيت به پايان رسانده ام و مسؤوليت خدمت به خلق را بر عهده گرفته ام، در پيشگاه قرآن كريم به خداوند قادر متعال كه داناي آشكار و نهان است و نامش آرامش دل هاي خردمندان و يادش شفاي آلام دردمندان، سوگند ياد مي كنم كه: همواره حدود الهي و احكام مقدس ديني را محترم شمارم، از تضييع حقوق بيماران بپرهيزم و سلامت و بهبود آنان را بر منافع مادي و اميال نفساني خود مقدم دارم, در معاينه و معالجه حريم عفاف را رعايت كنم و اسرار بيماران خود را، جز به ضرورت شرعي و قانوني، فاش نسازم، خود را نسبت به حفظ قداست حرفه پزشكي و حرمت همكاران متعهد بدانم و از آلودگي به اموري كه با پرهيزكاري و شرافت و اخلاق پزشكي منافات دارد اجتناب ورزم، همواره براي ارتقاء دانش پزشكي خويش تلاش كنم و از دخالت در اموري كه آگاهي و مهارت لازم را در آن ندارم خودداري نمايم, در امر بهداشت, اعتلاء فرهنگ و آگاهي هاي عمومي تلاش نمايم و تأمين، حفظ و ارتقا سلامت جامعه را مسؤوليت اساسي خويش بدانم.

۰۰/۱۰/۱۹ ۱۹:۳۳

تا حالا عزیزی شنیده و یا دیده که مرحوم دکتر آغاسی با بیماری و یا همراه بیمار در این دهها سال عمرش مشاجره کرده باشد .
البطه من اصلا کار این مجرم را تائید نمیکنم.
الان تو شهر ما آنطور که گفته میشود متدینین هم پول زیر میزی میگیرن.

۰۰/۱۰/۱۹ ۱۹:۳۰

بنده به عنوان یک شهروند مثل همه شما گهگاهی بیمار شده و حتی عمل جراحی وبستری شده ام و متاسفانه متاسفانه در عمل مشاهده کرده ام که تنها جیزیکه برای دکتر ارزش ندارد جان ومال مریصاست ... در آخر بگویم آه مریض و خانواده آنها گریبان پزشکان فاسد را خواهد گرفت

۰۰/۱۰/۱۹ ۱۶:۳۶

چون تعدادی از پزشکان به جای طبیب بودن، دلال سلامت هستند. در اخبار می خوانیم فلان پزشک مورد حمله قرار گرفت و تمام! دیگر خبری از شخص حمله کننده و دلیل این اتفاق بد بررسی نمیشه.
خود بیماری از یک طرف و زیاده خواهی پزشک از طرف دیگر و هزینه های سرسام آور درمان باعث میشه طرف دست بکاری بزنه که دور از عقل و منطق به نظر میاد.
*تجربه شخصی: خانم بنده سردرد داشتن در تبریز از یک دکتر وقت گرفتیم و رفتیم. یک ویزیت جزئی کرد و گفت برید در فلان جا عکس بگیرید و بیایید. تاکید داشت که حتما مرکز تصویربرداری فلان باشه! رفتیم و با کمال تعجب دیدیدم همه بیمارهایی که قبل از ما در مطب بودن اونجا هستند و بیمارهای بعد از ما هم یکی یکی دارن میان، شرایط جوری بود که برای بیمارهای آقای دکتر صف جداگانه تشکیل داده بودن.
خلاصه عکس رو گرفتیم رفتیم مطب آقای دکتر! خدا شاهده یک نیم نگاهی درحد 2 ثانیه به عکس انداخت و شروع کردن نسخه نوشتن!!؟؟ طنز ماجرا هم اینجاست که من عکس رو سر و ته و برعکس بهش داده بودم اصلا متوجه نشد.

۰۰/۱۰/۱۹ ۱۶:۳۲

سئوال اینجاست که چرا ما رفتار پزشک را مقصر نمی دانیم البته این توجیح حادثه و عمل زشت ضاربان نیست
پزشک قبل از هر چیزی باید اخلاق خوب داشته باشد حتی اگر سواد کافی نداشته باشد
نمونه اش دکتر آقاسی مگر محبوب نبود فکر نمی کنم کسی به او حتی فحاشی نموده باشد
متاسفانه پزشکان سهمیه ای این قشر را بد نام کرده است
اخلاق و رفتار پزشک می تواند حتی با اشتباه پزشکی همراهان بیمار را مدیون خود کند
پس پزشکان عزیز مدارا کردن را قبل از مداوا یاد بگیرید

۰۰/۱۰/۱۹ ۱۵:۲۰

چون برخی پزشکان مغرور ... هستند و به جان مردم پشیزی ارزش قایل نیستند .

۰۰/۱۰/۱۹ ۱۲:۴۰

متاسفانه شغل پزشکی در ایران تبدیل به تجارت شده است ، بطوریکه اکثر پزشکان جراح ابتدا مبالغی از بیمار دریافت و سپس بیماررا به بیمارستان معرفی میکنند ، البته این اتفاق بخود بنده روی داده است ، دخترم پنج سال پیش سرطان داشت به بیمارستانی در تبریز مراجعه کردیم ، پزشک پرسید ‌پولی در بساط دارید ما هم گفتیم تا حدودی داریم ، گفت این آمپول را تهیه کنید و بیاورید ، تهیه کردیم و آوردیم بعد بما گفت 500هزار تومان کارت بکشید تا آمپول را تزریق کنم ، کارت کشیدیم و آمپول را تزریق کرد و سپس مراحل پذیرش و بستری و هزینه های بیمارستانی ... که بعدها تزریق همان آمپول را در کلینیک فرهنگیان تبریز با 1500تومان انجام میدادیم هرچند که پس از یکسال طبابتش نیز موفقیت آمیزنشد و ما را به بیمارستانی در تهران معرفی کردند و آنجا نیز پس از یکسال با همه تلاش و هزینه های سرسام آور جان به جان آفرین تسلیم کرد

ناگفته نماند که افراد خیری نیز وجود داشتند و دارند که کمک حال بیماران میشوند ، بطوریکه یکی از داروها را نتوانستیم در تهران و سایر شهرها پیداکنیم و یکی از پرستارها شماره خیری را به ما دادند که پس از تماس و معرفی خود و بیمارستان ظرف 2 ساعت آمپول را با پیک به بما رساندند و حتی پول پیک را نیز خودشان پرداخت کرده بودند

آری امروزه پزشکی در ایران به تجارت تبدیل شده و نتیجه آن نیز چنین خواهد شد

خداوند همه ما را هدایت کند

۰۰/۱۰/۱۹ ۱۱:۲۵

چون اینکار را میانه مدکرده

اخبار روز