کد خبر: ۴۷۴۰۶
۵۹۴ بازدید
۲ دیدگاه

صدای میانه و یادی از عزیز سفر کرده:

دکتر انصاری

۹۴/۶/۲۸
۱۸:۲۵

با سلام و احترام به دوستان عزیز سایت وزین صدای میانه:

خیلی وقت ها وابستگی باعث می شود ناخودآگاه دلمان به سمت و سویی خاصی پر بکشد. صدای میانه هم از اون جور جاهاست. علتش هم حضور افراد و ریش سفیدان شهرمان هستش. از سال های نه چندان دور صدای میانه میزبان بزرگان اندیشمندی بوده و خواهد بود یکی از این عزیزان جناب آقای دکتر انصاری بود عزیز سفرکرده ای که با دانش بالای خویش هم خوانندگان را از مطالب منحصربفردش سیراب می نمود و هم با حضور دائمی در مطالب مختلف سعی می نمود خوانندگان را با هم بیشتر آشنا نموده و اختلافات را به نقاط قوت تبدیل نماید.

خدا رحمتش کنه انسان شریفی بود . دو مطلب زیر از نوشته های ایشان به منظور یادآوری ضرورت در کنار هم بودن و پرهیز از اختلاف انتخاب گردیده است: روحش شاد 

_____________________________________________

صدای میانه سایتی در قد و قواره کشوری - دکتر اسماعیل انصاری

منبع : دکتر اسماعیل انصاری 

متن شماره 1: صدای میانه سایتی در قد و قواره کشوری 

در دانشگاه بودم که پیام کوتاه تبلیغی برایم رسید که سایت صدای میانه (Voice of Miyana) به من رسید. قبل از هرچیزی بدان خاطر خوشحال شدم که برای نخستین بار دیدم بجای نام جعلی miyaneh از صورت صحیح آن یعنی miyana استفاده شده است. حتی اگر صورت اصلی Miyaneh بود، باز هم برای زبان انگلیسی راحتتر آن است که Miyana بگویند. بین دو کلاس به این سایت مراجعه کردم و با دیدن محیط غنی و توانمند سایت و دریایی از اخبار ويژه میانه شگفت زده شدم. تاریخ های درج نشان می داد که این سایت هر روز و هر ساعت آپ دیت می شود. سراغ شورای راهبردی رفتم و در کنار تحصیل کرده ها و بزرگواران، نام آشنای جناب نائبی را دیدم و مطمئن شدم که این سایت، سایت چند روزی نخواهد بود. همه ما نام این بزرگوار را می شناسیم و بی مهری هایی که از جانب برخی علیه ایشان می شود را می دانیم ولی عشق به وطن مانع از آن می شود که قلم توانمند و افتخارآمیز این عزیز زمین بیافتد. هرچند اینجانب حضوراً ایشان را ندیده ام ولی مقالات و کتابهای ایشان را بسیار خوانده ام و قسمت اعظمی از اطلاعات بنده در مورد آذربایجان، میانه و زبان مادری مان مرهون این استاد جوان و نابغه است که در هر جایی از ایشان نامی به میان می آید به همشهری بودن ایشان افتخار می کنیم. امیدوارم قدرشناسی بنده از این بزرگوار و دیگر دوستان با تملق و چاپلوسی اشتباه گرفته نشود که موقعیت علمی و کاری بنده چنین اجازه ای به من نمی دهد و چنین نیازی ندارم اما برای بقای این تریبون به شخصیتی مثل آقای نائبی نیاز داریم. تک تک ما باید از این سایت حمایت کنیم تا مشکلاتمان را به گوش مسئولین برسانیم وگرنه همانطوری که بنده دورادور و شما از نزدیک می بینید، شورای شهر، نمایندگان و دیگر مسئولین هرآنچه می خواهند می کنند و در مقابل کسی پاسخگو نمی شوند.

_______________________________________

بررسی یک آفت رفتاری درمیان همشهریانمان - دکتر اسماعیل انصاری
منبع : اسماعیل انصاریمتن شماره 3: بررسی یک آفت رفتاری درمیان همشهریانمان  

 

 شمردن سجایای اخلاقی و خصوصیات رفتاری مثبت همشهریان میانه ای مقدور نیست. در میان هموطنانمان خصوصاً تهرانی ها معروف است که میانه ایها انسانهای اقتصادی و زرنگی هستند و وضع مالی خوب آنها این را اثبات می کند. همشهریان ما نسبت بهم تعصب خوبی دارند و در همه جا به کمک هم می شتابند. آنها باهوش و زرنگ هستند و در دانشگاه ها و کنکورها درخشش خوبی دارند. از نظر ورزش هم که نیازی به گفتن نیست.

عرض بنده این است که شمردن خصوصیات مثبت میانه ایها برایم مقدور نیست. اما حیف و صد حیف که یک خصوصیت منفی دارند که اثر تخریبی زیادی دارد. باز هم تاکید می کنم که هر شخص و هر شهری دارای خصوصیات مثبت و منفی است و میانه از این مسئله مستثنی نیست. ماهها است که تصمیم داشتم این موضوع را در سایت صدای میانه مطرح کنم اما ترس داشتم که بوسیله همین خصوصیتی که ذکر خواهم کرد احترام سن و سال مرا نداشته باشند و مانند خیلی ها قربانی ام کنند. به هرحال تصمیم گرفتم این مسئله را بیان کنم.

بطور میانگین همشهریانمان یک خصوصیت منفی دارند که نمی دانم معادل فارسی آن را چه بنامم که جان مطلب را ادا کند. مجبورم دقیقاً ترکی اش را بگویم: "سوز بازلیغ"! این خصوصیت منفی آتشی است که بر جان ما افتاده و خیلی ها را از شهر خود فراری داده.

از خودم مثال می زنم. وقتی حقیر که سالها در مدارس تدریس می کردم ادامه تحصیل داده و برای تدریس به دانشگاه رفتم، بارها و بارها حتی رودرروی خود من گفتند: دوننه جک معلمیدی الان آدام اولوب! درحالیکه من تا آخر عمرم بزرگترین افتخارم این است که معلم بوده و معلم مانده ام چه در مدرسه و چه دانشگاه. چنین متلکهای نیش داری ضعیفانی مثل من را از پای در می اورد. دهها بار هم شنیدم که پشت سرم می گفته اند: بابا یالان دئییر ائله لیسانسدی!

حرفهایم را عمومی تر می کنم: چند بار در میان مردم شنیده ایم که برای هرکس که با همت و تلاش خود به ثروتی رسیده است متلک انداخته و افترا زده اند که: قاچاقچیلیخ ائلییر! قیزیل تاپیب! کوزه تاپیب! عتیقه تاپیب! مردمین قانین سوروب! چند بار شنیده ایم که برای ورزشکاران متلک انداخته اند که: دوننه جک درس اوخویانمیردی! چند بار شنیده ایم که برای تیزهوشان متلک انداخته اند که: آجیننان اولوللر آمّا درس اوخودولار! از همین مدیر سایت مثال می زنم که همه این بزرگوار را می شناسیم و گردن همه ما حق دارند. چقدر علیه ایشان متلک انداخته اند ولی این عزیز همیشه در مسیر خود استوار مانده است؟ من بعید می دانستم متلک انداختن و حرف درآوردن تا بدان مرحله برسد که بگویند: اشتباه کردی میانه را به ما شناساندی ولی اینرا هم گفتند.  

به نظر حقیر که امیدوارم اشتباه کرده باشم، اگر تبریزی، اصفهانی ، زنجانی و هر شهری یک خصوصیت منفی دارد که چشمگیر است، همشهریان ما نیز این خصوصیت منفی را دارند و ماها که دانشگاه دیده های این جامعه هستیم و در دنیای مجازی به تبادل اطلاعات می پردازیم باید از این خصوصیت منفی پرهیز کنیم و کم کم این خصوصیت منفی را در بین عموم مردم از بین ببریم.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۶/۲۹ ۱۰:۱۰
خیلی متن مزخرفی بود

اخبار روز