کد خبر: ۴۲۰۷۶
۷۹۲۹ بازدید
۳۴ دیدگاه

و اما دکتر کیست؟ (خودخطابی دروغ آلود) + کاریکاتور

۹۴/۳/۲۲
۱۴:۴۵

"خودخطابیِ دروغ ­آلود" با القابی چون مهندس، دکتر، پروفسور و ... بدون برخورداری از شرایط آن، پدیده رایجی شده که اشخاص با جرأت تمام و بدون واهمه از خواص آگاه جامعه، با تکیه بر توانایی خود در فریب عوام برای پیشبرد اهداف و منافع خود به آن اقدام می­کنند. روحیه اعتماد به نفس بالا و پوچ، به جا مانده و میراث دوران جریان انحرافی در پیروان خلف شان همچنان باقی است و باد در غبغب و سینه جلو، چشم­ در چشم مخاطب با هر "ترفند" و "مدرک نامستدل" هر دروغ شاخداری را چنان به زبان جاری می­سازند که گاه خودشان هم باورشان می­شود.

در این نوشته به تبیین کامل واژه "دکتر" پرداخته می ­شود باشد که در روشنگری و آگاه سازی افکار عمومی جامعه قدمی برداشته شده و اثری گذاشته شود.

واژۀ "دکتر"، منشاء و تاریخچه

کلمه دکتر از واژه لاتین doctus یا docere به معنای آموخته یا تعلیم­دهنده گرفته شده و در زمان یونانیان باستان به هر کس که درس می­داده، گفته می­شد. در اواخر قرون وسطی "دکتر" عنوانی افتخاری بود برای کسانی که به لحاظ فضایل شخصی و علم و دانش شهرت داشتند. با سازمان یافتن دانشگاه­ها در قرون 12 و 13 میلادی، مقرراتی برای تدریس در دانشگاه و به کار گیری عناوین دانشگاهی وضع شد. به تدریج نظام درجه­ای رایج شد و درجات دکتر و master یا فوق لیسانس که تا آن زمان کمابیش معادل هم بودند، از یکدیگر متمایز شد و درجۀ «bachelor» یا لیسانس، پیش شرط نیل به این درجات منظور گردید.

دکترا، بالاترین مدرک و درجه علمی است که دانشگاه­ها (و نه اشخاص) به افراد اعطا می­کنند و طبق قوانین ثبت احوال برخی کشورها، به خصوص در دنیای غرب لقب رسمی شمرده می‌شود و دارنده این درجه می‌تواند آنرا به شکل رسمی در شناسنامه خود ثبت کند. عنوان دکتر برای کسی است که درجات عالی علمی را پیموده و به بالاترین مراحل علمی در رشته ای خاص برسد مثل دکتر ادبیات، دکتر حقوق، دکتر فلسفه و غیره.

امروزه اتمام تحصیلات معیّن و نوشتن رسالۀ دکتری یا «تز» قابل قبول شرط لازم برای نیل به درجۀ دکتری است. این لقب پس از نوشتن رساله دکترا که پیوسته در رابطه با موضوعی کاملاً نو در جهان باید باشد و دفاع از رساله دکترا در برابر حدود 5 تا 10 نفر از هیأت داوران آزمون به افراد حقیقی اعطاء می‌شود.

 

دکتر به معنای پزشک، متفاوت از دکتر به معنی عام

معنی دیگر واژۀ دکتر "پزشک و طبیب" است و معمولاً به دکتر طب اطلاق می­شود. پزشکی که دارای مرتبۀ عالی در تحصیلات پزشکی (دکترای تخصصی) است نیز دکتر است اما در کل به هر طبیب و پزشک که دارای مدرک دکترای عمومی (معادل فوق لیسانس در درجات دانشگاهی)، باشد، دکتر اطلاق می­شود.

 

دکتر افتخاری کیست؟

دکترای افتخاری که شخصیت جایزه ای داراست بدون هیچ پیش شرط تحصیلاتی یا نوشتن رساله، از طرف دانشگاه‌ها به خاطر زحمات، پشتکار و غیره به اشخاص نمونه اعطاء می‌گردد. افتخاری بودن دکترا می‌بایستی در مدارک، امضاء و شناسه‌های دیگر دقیقاً مشخص شود. در این رابطه اغلب از مخفف .Dr. h. c (Dr. honoris causa) استفاده می‌شود.  مشخص نکردن دکترای افتخاری طبق قوانین مدنی هر کشوری جرم محسوب می‌شود. به عنوان مثال سید محمد خاتمی ریس جمهور سابق ایران، به دلیل مطرح کردن طرح گفتگوی تمدن‌ها موفق به اخذ دکترای افتخاری از دانشگاه تهران و دانشگاه سنت اندروز انگلستان و دانشگاه لیژ بلژیک شد.

 

خرید و فروش مدرک دکترا

عنوان دکتر در سراسر جهان بین مردم از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. به این خاطر بسیاری سازمان­های شبه آکادمیکی ولی در حقیقت تجاری و یا دانشگاه‌های گمنام و گاه غیررسمی در برابر مبلغ معینی مدرک دکترا صادر می‌کنند. مؤسسه آمریکایی Miami Life Development Church و تعدادی از صدها سازمان فروشنده مدارک دکترای فاقد ارزش هستند که در برابر مبلغ ناچیزی در حد ۱۰۰ الی ۲۵۰ دلار مدرک دکترا می‌فروشند. اینگونه مدارک در ایران و اکثر کشورهای اروپایی از دید قانون ممنوع بوده، جعلی محسوب می‌شوند و دارنده تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. امروزه حتی در سایت حراجی ئی‌بی نیز مدارک دکترا حراج می‌شوند که مطلقاً فاقد هرگونه ارزشی هستند.

 

لغو مدارک دکترا

در قوانین مدنی یا دانشگاهی بسیاری کشورها آمده که مدرک دکترا در صورت ارتکاب جرم و سوء پیشینه دار شدن شخص، به وسیله هیأت ویژه دانشگاه مربوطه پس گرفته و بی اعتبار اعلام می‌شود. لغو مدرک دکترا برای رساله‌های جعلی و یا زیر پا گذاشتن حقوق مؤلفین ممکن است از سوی دانشگاه­ها صورت گیرد. امروزه بررسی و ارزیابی رساله‌های دکترای اشخاص نامدار در بسیاری کشورهای غربی رایج شده. به عنوان مثال در چند سال گذشته تارنمای آلمانی "ورونی پلاگ" صدها رساله دکترای دولت مردان و زنان، بزرگان علمی، فرهنگی و اقتصادی آلمان را مورد کاوش و ارزیابی قرار داده و در نتیجه در تعداد قابل توجهی از آنها موارد غیر قانونی سنگین کشف کرده که عامل بی اعتبار اعلام شدن این مدارک توسط دانشگاه مربوطه گشته. مردم اروپا اینگونه مدارک دکترا را به تمسخر "ctrl c, ctrl v" (کاپی/پست) می‌نامند. وزیر دفاع سابق آلمان "Karl-Theodor zu Guttenberg"، نماینده مجلس آلمان "بیژن جیرسرایی"، وزیر فرهنگ سابق آلمان "Annette Schavan" از این قبیل هستند.

 

دانشجوی دکترا phd student و نامزد دکترا phd condidate؟

دانشجوی دکترا فردی است که در فاصله سال‌های اول تا سوم، مشغول گذرداندن دروس این دوره است و به دلیل پشت سر نگذاشتن آزمون جامع نمی‌تواند به طور جدی درگیر تدوین پروپوزال و اجرای آن بشود. اما همان فرد پس از موفقیت در آزمون جامع، تدوین و به تصویب رساندن پروپوزال، نامزد دکترا خوانده خواهد شد. بدیهی است که همچون هر فرایند ارزیابی دیگری، این نامزدی ممکن است به ختم موفقیت‌آمیز فرایند و دریافت مدرک، جایزه یا فرصت معهود منجر نشود. می‌توان نمونه‌هایی را سراغ گرفت که علیرغم صرف زمان در این دوره پنج ساله نتوانسته‌اند از پژوهش خود دفاع کنند؛ و به همین دلیل مدرک دکترا را دریافت نکرده‌اند. به این معنا، نامزد می‌تواند در پایان دوره نامزدی فاقد مدرک و لاجرم فاقد عنوان باشد.

 

استفاده متداول غلط از عنوان دکترا در ایران

در خلال دهه گذشته، همواره نوعی آشفتگی در نامیدن دانشجویان و دانش‌آموختگان دوره دکترا مشاهده شده است. این بی نظمی عمومی، فرد بی اطلاع را متقاعد می‌کند که هر دو گروه را می‌توان و باید دکتر بخواند! حال آنکه منطقاً اینطور نیست. در حوزه پزشکی نیز سنتی نادرست وجود دارد که از قدمتی چند ده ساله برخوردار است و مرسوم شده که دانشجویان پزشکی از همان سال اول تحصیل، خود و دوستانشان را دکتر می‌خوانند! و اگر کسی آنها را در جمعی دیگر اینگونه صدا نزند، احتمالاً با گونه‌ای رفتار بدوی مواجه خواهد شد که نتیجه توافقی نانوشته است میان این گروه. همین مشکل در رشته های غیرپزشکی هم وجود دارد که نشان می­دهد جهل نسبت به موضوع با نوعی منفعت‌طلبی جمعی در هم آمیخته و گروهی اندک را برانگیخته تا خود را در چارچوب همان توافق نانوشتۀ مبهم و بدون داشتن شرایط اولیه دکتر بخوانند. در ایران، باوری نادرست وجود دارد که بر اساس آن می‌توان دانشجوی دکترا را پس از اتمام واحدها و گذراندن آزمون جامع دکتر نامید! دکتر خواندن فرد منوط به تحقق مجموعه‌ای از شروط است که فقدان تنها یکی از آنها حق این کار را از فرد و اطرافیانش سلب می‌کند..

 

شرایط نامیده شدن دانشجویان دکترا با عنوان "دکتر"

دانشگاهیان و افراد غیردانشگاهی نباید و نمی‌توانند دانشجوی دکترا را دکتر بخوانند. فارغ از این که دانشجو در چه مرحله‌ای از دوره به سر می‌برد، مادامی که مراحل زیر را به طور کامل و با موفقیت سپری نماید:

  • گذراندن واحدهای درسی بین 25 تا 32 واحد درسی
  • موفقیت در آزمون جامع دکتری
  • تدوین پروپوزال
  • تصویب پروپوزال در دپارتمان (گروه آموزشی)
  • اجرای پژوهش
  • تألیف متن رساله
  • دفاع در حضور هیأت داوران و
  • جلب نظر مثبت این هیأت نسبت به اصالت و کیفیت کار

 

به امید صلاح و اصلاح

مطالب مربوطه:

به راستی "پروفسور" کیست؟

انتقاد مددی از تبعات منفی فروش پایان نامه / استیضاح وزیر راه در دستور کار مجلس

 

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۳/۲۵ ۰۸:۵۵
[quote name="احسان قره داغی"] یگ استادی دارم , یکبار برای کاری به اتاقشون زنگ زدم گفتم : ببخشید اتاق اقای عابدی ؟ گفتند : اقای عابدی نه , دکتر عابدی !!! بعضی ها هم اینطوری اند دیگه !!! [/quote] بله بعضي ها اين طوري اند. اين همه حساسيت هم جالب نيست. اين كار هم خودزني شخصيتي است.
۹۴/۳/۲۵ ۰۳:۱۷
یگ استادی دارم , یکبار برای کاری به اتاقشون زنگ زدم گفتم : ببخشید اتاق اقای عابدی ؟ گفتند : اقای عابدی نه , دکتر عابدی !!! بعضی ها هم اینطوری اند دیگه !!!
۹۴/۳/۲۴ ۱۵:۰۷
[quote name="احسان قره داغی"] متاسفانه الان دیگه به فارغ التحصیل دکتری دانشگاه ازاد میانه هم میگن دکتر , به فارغ التحصیل دانشگاه شریف یا حتیدانشگاهی مثل تورنتو , اکسفورد , هاروارد و... ولی در کل ادم تووپر و باشخصیت متواضع هم هست و بجای یدک کشیدن صرفا نام دکترا , بار علمی و اموخته ها و توانایی هاشو با خودش داره [/quote] دوست عزیز بهتره از این جهت به موضوع مطروحه وارد نشوید.ضمن اینکه دانشگاه محل تحصیل معیاری برای تعیین ارزش مدرک اخذ شده به صورت 100 درصد نمی تواند باشد. یکی از موضوعات بسیار مهم در مقوله آموزش ، استاد و خود دانشجو می باشد. در دانشگاه مورد اشاره جنابعالی (شریف) هم تعداد زیادی دانشجوی فارغ التحصیل وجود دارد که فاقد توانایی های یک پژوهشگر واقعی می باشند.
۹۴/۳/۲۴ ۰۰:۴۰
آقای قره داغی محترم و میانالی فهیم، بنده در این مقاله به روح قانون و ضوابط اشاره کرده ام. که قانونا چه کسی را می توان دکتر نامید. هر جند فرمایشی که داشتید هم متین و قابل تأمل است. ولی بحثی که فرمودید در مورد کیفیت مدرک دکترای واقعی است که یک فرد اخذ می کند و مقوله جداگانه ای است و بحث مستقلی را می طلبد. به قول شاعر: "دانه فلفل سیاه و خال مهرویان سیام / هر دو جانسوزند اما این کجا و آن کجا"
۹۴/۳/۲۳ ۲۱:۴۶
با عرض پوزش ///اونهایی که کیلویی دکتر یا فوق لیسانس شده اند اونها از حضور در کلاس درس همیشه وحشت دارند به خاطر این هست که همیشه دنبال پست و مقام هستند وگرنه اونها در کلاس راهنمایی هم نمیتونند تدریس کنند چه برسد به کلاس دانشجو ///
۹۴/۳/۲۳ ۱۶:۰۸
متاسفانه الان دیگه به فارغ التحصیل دکتری دانشگاه ازاد میانه هم میگن دکتر , به فارغ التحصیل دانشگاه شریف یا حتیدانشگاهی مثل تورنتو , اکسفورد , هاروارد و... ولی در کل ادم تووپر و باشخصیت متواضع هم هست و بجای یدک کشیدن صرفا نام دکترا , بار علمی و اموخته ها و توانایی هاشو با خودش داره
۹۴/۳/۲۳ ۱۵:۲۷
دست بر هم زند طبیب ظریف / چون خرف بیند اوفتاد حریف خانه از پاى بند ویران است / خواجه در بند نقش ایوان است پیرمردی ز نزع مینالید / پیر زن صندلش همی‌مالید چون مخبط شد اعتدال مزاج / نه عزیمت اثر کند نه علاج
۹۴/۳/۲۳ ۱۵:۲۶
[quote name="میانالی فهیم"] انیشتن با اون افتخاراتش انیشتن است ما هنوز بر سر مهندسی ودکتری و پروفسوری دعوا داریم [/quote] عرض بنده این است نباید با این عناوین آن هم به صورت غیرواقع و جعلی، سر مردم شیره مالید و عوام فریبی کرد. استفاده از این عناوین اگر کسی دارای آن است حق یک فرد است که ممکن است خیلی جاها چشم پوشی کند.
۹۴/۳/۲۳ ۱۴:۵۳
انیشتن با اون افتخاراتش انیشتن است ما هنوز بر سر مهندسی ودکتری و پروفسوری دعوا داریم
۹۴/۳/۲۳ ۰۹:۴۶
[quote name="نشاط"] مرسی دکتر مثل همیشه عالی بود. جالب مسئله اینجاست که خود آقا دکتره هم باورش شده که دکتره.... [/quote] همه این ها ریشه در جهل دارد. جاهلی که تنها و تنها روی جهل مردم بینوا حساب باز کرده است.
۹۴/۳/۲۳ ۰۱:۵۳
مرسی دکتر مثل همیشه عالی بود. جالب مسئله اینجاست که خود آقا دکتره هم باورش شده که دکتره....
۹۴/۳/۲۳ ۰۰:۴۸
پدر دموکراسی بسوزد یک بازیهایی دارد که خود ابداع کنندگان دموکراسی را هم سردرگم می کنند
۹۴/۳/۲۳ ۰۰:۳۶
[quote name="رامین مهاجری"] [quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="رامین مهاجری"] بله دکتر.. مطلب خیلی بجا و مفیدی هست استفاده کردیم. ماهم بنوبه ی خودمون باید مقابله کنیم تا نگذاریم یکسری افراد دچار مشکلات روحی و بد دهن خودشون رو نماینده افکار عموم و رسانه جا بزنند. باید مردم رو آگاه کنیم. [/quote] تا آنجایی که در جامعه شهری مان می بینیم مردم "به اندازه کافی" آگاه شده اند ولی واقعیت تلخ این است که آن قدر ناملایمتی دیده اند که دیگر به این راحتی نمی توانند به کسی "اطمینان و اعتماد" کنند. [/quote] اگر به اندازه کافی آگاه بودند کار به اینجا نمی رسید که عده ای افراد دچار اذهان متوهم و متوحش خودشان را در القاب غیرواقعی جا بزنند و سبب ناملایمتی شان شوند. پس دیگر نباید خفت !!! [/quote] میانه امروز با سه سال پبش متفاوت است. ولی به قول شما نباید نشست. تلاش ها و روشنگری ها هم از این روست.
۹۴/۳/۲۳ ۰۰:۱۵
[quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="رامین مهاجری"] بله دکتر.. مطلب خیلی بجا و مفیدی هست استفاده کردیم. ماهم بنوبه ی خودمون باید مقابله کنیم تا نگذاریم یکسری افراد دچار مشکلات روحی و بد دهن خودشون رو نماینده افکار عموم و رسانه جا بزنند. باید مردم رو آگاه کنیم. [/quote] تا آنجایی که در جامعه شهری مان می بینیم مردم "به اندازه کافی" آگاه شده اند ولی واقعیت تلخ این است که آن قدر ناملایمتی دیده اند که دیگر به این راحتی نمی توانند به کسی "اطمینان و اعتماد" کنند. [/quote] اگر به اندازه کافی آگاه بودند کار به اینجا نمی رسید که عده ای افراد دچار اذهان متوهم و متوحش خودشان را در القاب غیرواقعی جا بزنند و سبب ناملایمتی شان شوند. پس دیگر نباید خفت !!!
۹۴/۳/۲۲ ۲۳:۵۲
[quote name="رامین مهاجری"] بله دکتر.. مطلب خیلی بجا و مفیدی هست استفاده کردیم. ماهم بنوبه ی خودمون باید مقابله کنیم تا نگذاریم یکسری افراد دچار مشکلات روحی و بد دهن خودشون رو نماینده افکار عموم و رسانه جا بزنند. باید مردم رو آگاه کنیم. [/quote] تا آنجایی که در جامعه شهری مان می بینیم مردم "به اندازه کافی" آگاه شده اند ولی واقعیت تلخ این است که آن قدر ناملایمتی دیده اند که دیگر به این راحتی نمی توانند به کسی "اطمینان و اعتماد" کنند.
۹۴/۳/۲۲ ۲۳:۳۹
بله دکتر.. مطلب خیلی بجا و مفیدی هست استفاده کردیم. ماهم بنوبه ی خودمون باید مقابله کنیم تا نگذاریم یکسری افراد دچار مشکلات روحی و بد دهن خودشون رو نماینده افکار عموم و رسانه جا بزنند. باید مردم رو آگاه کنیم.
۹۴/۳/۲۲ ۲۲:۳۷
[quote name="همشهری"] تعبیراتی چون "گوسفند پنداری "یا "کبک وار " سردر برف فروبردن شاید از یک فرد کم سواد پذیرفتنی باشد اما از جنابعالی که استاد دانشگاه هستید کمی بعید می نماید می توان منظور خود را با بیان دیگری رساند که جنبه بد اموزی هم نداشته باشد البته شجاعت وبیان صریح انتقادات از طرف شما ستودنی است [/quote] بنده روی نوشته هایم تهدید به "تهمت خوردن دروغ" و "جرم تراشی موهوم" شده ام، از طرف قلچماق های فلانی تهدید به ضرب و شتم شده ام، اخیرا دعوت به مذاکره و مصالحه و دریافت حق السکوت شده ام. به نظر شما چه واژه مناسب تری غیر از "گوسفندپنداری" برای این اعمال وجود دارد؟ آیا اشاره کردن به خود را به کوچه علی چپ زدن بعضی ها، مثال دیگری غیر از سر فرو بردن در کبک دارد؟ کجای این ها بی نزاکتی است؟
۹۴/۳/۲۲ ۲۲:۲۷
تعبیراتی چون "گوسفند پنداری "یا "کبک وار " سردر برف فروبردن شاید از یک فرد کم سواد پذیرفتنی باشد اما از جنابعالی که استاد دانشگاه هستید کمی بعید می نماید می توان منظور خود را با بیان دیگری رساند که جنبه بد اموزی هم نداشته باشد البته شجاعت وبیان صریح انتقادات از طرف شما ستودنی است
۹۴/۳/۲۲ ۲۲:۰۳
[quote name="همشهری"] جناب دکتر ایا بهتر نیست از ادبیات مناسب استفاده کنید ؟ [/quote] البته همشهری عزیز، بفرمایید هر کجا موردی هست، تصحیح کنم. البته در کل واقعیت تلخ است و به مذاق خیلی ها ناخوش.
۹۴/۳/۲۲ ۲۲:۰۰
[quote name="محمد مشایخ"] البته دکترای دیگری هم داریم که از قلم افتاده .دکترا با یک پیتح که شخصی با سفارشنامه استادی در یک تکه کاغذ میشود دکتر [/quote] عوام فریبی و دروغ به هر شکل، غرامت سنگینی دارد که باید پرداخت گردد.
۹۴/۳/۲۲ ۲۱:۵۷
جناب دکتر ایا بهتر نیست از ادبیات مناسب استفاده کنید ؟
۹۴/۳/۲۲ ۲۱:۴۶
[quote name="نسرین داودی"] سلام ممنون از آگاهی بخشی بجا و صحیح شما نباید اجازه داده بشه هرکسی خودشو دکتر جا بزنه این توهین بزرگی به جامعه علمی کشور محسوب میشه. [/quote] توهین بیشتر خنده ای است که به ریش خواص می زنند همین کامنت "فاطیا تومان اولماز" راببینید. معنی اش این است، "ای کسانی که واقعیت ها را می دانید" گلویتان را هر چه می توانید پاره کنید، "این مردم" بیدار نخواهند شد. با یک "آب نبات چوبی" چنان فریب شان دهیم که دهانتان وا بماند. خیالتان راحت.
۹۴/۳/۲۲ ۲۱:۴۱
[quote name="86"] بئو سوزلردن فاطیا تومان چئخماز [/quote] شما نه از "قدرت رسانه" آگاهید و نه به آگاهی مردم واقف. تاریخ نشان داده که "گوسفندپنداری" مردم تاوان سختی دارد. شما "کبک وار" سرتان را در همان برف بیشتر فروببرید تا "حماسه موعود" 94 میانه شکل گیرد.
۹۴/۳/۲۲ ۲۱:۳۶
[quote name="خیابان بانک ملی"] ضمن موفقیت برای استاد گرامیم متاسفانه عده ای فوق لیسانس و دکتری رو یدک میکشند و به اون هم افتخار میکنند تا اون حد که نمیتونند یک درخواست ساده با متن انگلیسی رو بنویسند .........اون وقت است که علم فنا میشود و متاسفم [/quote] تاسف این است که این قبیل افراد خود را دانشگاهی می دانند و چنان حقی برای خود قایل می شوند که فضاهای دانشگاهی شهر را به فضای سیاسی تبدیل می کند تا به مراد سودجویانه شان برسند.
۹۴/۳/۲۲ ۲۱:۳۴
[quote name="شهروند"] مطلب بسیار پرباری بوده و باریک بینی فوق العاده در آن قابل تحسین است ،اما بهتر نیست کسانی هم که دکتر ، مهندس یا پروفسور هستند نیز کمی خشوع و تواضع داشته و خود را با این القاب خطاب نکنند ؟ [/quote] ممنون همشهری عزیز از دقت نظر شما، می دانم منظور شما بنده هستم ولی تواضع در اکثر جاها واجب و لازم است ولی بعضی جاها روا نیست. برخی ملاحظات باعث شده در صدای میانه بنده ترجیح دهم از حق خود برای قرار دادن مدرک تحصیلی ام در کنار نام خودم استفاده کنم. هر چند برای بنده تلخ و سنگین است. بحث بنده روی خودنامی دروغین است. کسانی که به دروغ خود را دکتر می نامند باید از دیگران متمایز شوند. در این فضا و در این موقعیت تواضع به نظرم جایز نیست. امیدوارم توانسته باشم منظور خودم را برسانم.
۹۴/۳/۲۲ ۱۹:۲۳
ضمن موفقیت برای استاد گرامیم متاسفانه عده ای فوق لیسانس و دکتری رو یدک میکشند و به اون هم افتخار میکنند تا اون حد که نمیتونند یک درخواست ساده با متن انگلیسی رو بنویسند .........اون وقت است که علم فنا میشود و متاسفم
۹۴/۳/۲۲ ۱۸:۰۵
بئو سوزلردن فاطیا تومان چئخماز
۹۴/۳/۲۲ ۱۸:۰۰
مطلب بسیار پرباری بوده و باریک بینی فوق العاده در آن قابل تحسین است ،اما بهتر نیست کسانی هم که دکتر ، مهندس یا پروفسور هستند نیز کمی خشوع و تواضع داشته و خود را با این القاب خطاب نکنند ؟
۹۴/۳/۲۲ ۱۷:۳۷
سلام ممنون از آگاهی بخشی بجا و صحیح شما نباید اجازه داده بشه هرکسی خودشو دکتر جا بزنه این توهین بزرگی به جامعه علمی کشور محسوب میشه.
۹۴/۳/۲۲ ۱۷:۲۱
البته دکترای دیگری هم داریم که از قلم افتاده .دکترا با یک پیتح که شخصی با سفارشنامه استادی در یک تکه کاغذ میشود دکتر

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز