کد خبر: ۴۵۸۱۴
۲۱۸۵ بازدید
۶۱ دیدگاه (۵۵ تایید شده)

دروغ پردازی پوپولیستی (مردم فریبانه)

۱۳۹۴/۵/۲۹
۲۳:۴۳

دروغ پردازی پوپولیستی

پرداختن اهالی سیاست به دروغ "بزرگ و عوام فریبانه" و در عین حال "ساده و عامه فهم"، مفهوم جدیدی در عالم سیاست نیست. تئوری اصلی این نوع دروغ آن است که اگر دروغی هر چه قدر هم غیرمنطقی و بزرگ، ساخته و پرداخته و تکرار شود، تعداد قابل توجهی از مردم عامه باورش خواهند کرد. مثل همان نفتی که قرار بود سر سفره مردم بیاید و سر از کجاها در آورد. جالب آن که هنوز هم برخی ها منتظرند تا سفره شان نفتی شود. این نوع دروغ در 30 سال گذشته جان تازه ای گرفته است که دولتمردان و سیاسیون دنیا از آن بهره ها گرفته و صدمات زیادی را به توده جامعه خود وارد نموده اند.

دروغ پوپولیستی دروغی است که قلب اکثریت مردم عادی و اغلب ضعیف و متوسط جامعه را از لحاظ آگاهی نشانه می رود و در جوامعی که غالب توده مردم را قشر کم آکاه و ناآگاه تشکیل می دهد، رواج و خریدار بیشتری دارد. این نوع دروغ در اغلب موارد عوام فریبانه است، اما ممکن است دامنه آن گسترده تر شده و تا حد مردم فریبی فراتر رود. این نوع دروغ ها گاه بسیار ناشیانه و گاه زیرکانه است ولی آن چه مهم است عامه فهم و به اندازه کافی دهن پر کن است. دروغ پوپولیستی مفاهیم علمی و فراتر از درک توده کم آگاه جامعه را در بر نمی گیرد. پوپولیست های دروغگر ناشی، موجبات خنده ای تلخ در جامعه را فراهم می کنند و زیرک ترها دروغ شان سال ها ممکن است پردوام و فریبنده باشد.

در زیر فهرست وار به ویژگی های دروغ و دروغگوی پوپولیستی پرداخته می شود.

 

دروغ پوپولیستی:

·        برای خواص یک دروغ شاخدار و برای عوام یک اتفاق دلربا، امیددهنده و هیجان انگیز است.

·        بهت برانگیز است، به خاطر دوری از واقعیت برای خواص و به دلیل جذابیتش برای عوام.

·        نزد اهل نظر مضحک و خنده دار و نزد مردم عادی فاخرانه و تحسین برانگیز است.

·        مخاطبش یک یا چند نفر و یا یک جمع و گروه نیست، بلکه توده یک جامعه مدنظر خواهد بود.

·        در عین حال که عالمانه و دانش مدارانه جلوه می کند، به شدت از معرفت و علم فاصله دارد.

·        نردبان و میان بری است برای رسیدن سریع به موفقیت های زودگذر.

·        کهنگی، تحجر، سطحی و کوته نگری حامیان اصلی آن هستند.

·        مدرنیته، فن آوری اطلاعات و ارتباطات قاتلین اصلی اش هستند.

·        در اصل به شدت شکننده است، ولی آشکار شدن آن در بین توده مردم به زمانی نسبتاً طولانی نیاز دارد.

·        ...

 

دروغگوی پوپولیست:

·        از شهرت عام و خاص برخوردار می شود.

·        نزد خواص کودن و نزد عوام نابغه است.

·        در اوج بی سوادی و غفلت، نقابی از علم بر چهره دارد.

·        از هوشی سرشار و به شدت سیاه برخوردار است.

·        به طرز آزاردهنده ای غیرپاسخگو، مغلطه باز، سفسطه گرا و فرافکن است. 

·        تا زمانی که مردم عامه اکثریت را در جامعه تشکیل می دهند، هراسی از آشکارسازی خواص ندارد و اغلب آنها را به مضحکه می گیرد.

·        از بیماری های روانی خاص از جمله چندشخصیتی بودن، شیزوفرنی، روانپریشی، اختلالات خلقی و ... در عذاب است.

·        از پرسشگری وحشت دارد و در عین حال این هراس را همواره پنهان می کند.

·        از اعتماد به نفس کاذب شگفت آوری برخوردار است.

·        روی فریب عوام حساب بیشتری باز می کند تا مجاب کردن خواص

·        در مباحثات به طرز فاجعه باری ضعیف است ولی کم نمی آورد.

·        به هیچ شیوه ای نمی توان وی را از رو برد.

·        ...

 

به امید صلاح و اصلاح

سلیمان جمشیدی

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۶/۱ ۲۳:۴۴
...به اميد صلاح و اصلاح.... دكتر جمشيدي بزرگوار سپاس از مقالات روشنگرانه تان،
۹۴/۶/۱ ۱۳:۲۳
صبر کناقای دکتر خواهشا سری به روزنامه ها و سایتهای دو سال اخر احمدی نژاد بزنید تا ببینید که انتقاد که چه عرض کنم چپ و راست دولت و خود ایشان را به باد انتقاد و تهمت گرفته بودند وهر کس می توانست ضربه ای می زد و انصاف را رعایت کنید و اما در این زمان منتقدان با کلمات زیبای بیسواد بی شناسنامه ،تازه بدوران رسیده ،ترسو مواجه شدند و به جهنم حواله شدند . روزنامه نه دی بسته شد وپرداختن به پرونده کرسنت و توافق توسط شورای امنیت ملی به ریاست ریس جمهور ممنوع شدند . من نمی گویم من نمی گویم احمدی نژاد خوب بود ولی این دولت هم تعریف چندانی ندارد
۹۴/۶/۱ ۱۳:۱۰
[quote name="اسماعیل مختاری"] [quote name="شاهد"] جناب مختاری بنده برخلاف انتقاداتی که نسبت به مهندس نائبی دارم ایشان رافردی متدیّن وباسوادوسالم وتلاشکروسایت ایشان راسایت اسلامی میدانم وشما به سایت میانالی تاسف بخورید که بعضی کاربران به جای نام ونام خانوادگی وعکس خودشان هرعکس عاشقانه ازهرکس که دلشان خواسته گذاشته اندودرصفحه شان ...شماهم ومروج عکسها شده اید.وبدانید همه ایرانیان خواصندوآنهایی که شمافکر میکنید عوامند خواص ترند.وآخراینکه فرمودید بنده ازجیب دیگران برای اثبات مطالبم خرج میکنم این خرج کردن نیست این درس پس دادن وبیان آموخته هاست وامر به معروف.(وقتی بنده راهمشهری نامیدید مشخص است که از گروه خواصترین ها هستید) [/quote] اگر گفتارتان را با عملتان یکی کنید بهتر هم می شود.چرا باید تهدید به پیگیری قضایی و شکایت شوید؟ با توصیفاتتان از مهندس به این نتیجه می رسیم که قبول کرده اید ایراد از طرف شماست. سایت مذکور شبکه ای اجتماعی از سلایق گوناگون و با اعضایی از تمام نقاط کشور هست که بخشی از صفحات غیر اصلی آن به میانه اختصاص یافته همانطور که صفحه ای هم برای تبریز و .... دارد و طبق مقررات حاکم بر کشور اسلامیمان اداره می شود و اگر غیر از این باشد طبق مقررات کشور فیلتر می شود. نهادهای ناظر نیز نظراتشان را طبق معمول تمامی سایت های کشور اعلام و اعمال می نمایند. پس جایی برای اعمال سلیقه ی شخصی بنده و شما نمی ماند. در مقام مقایسه شما می توانید همان صفحه ی خبری مربوط به میانه را با سایر وب سایتهای خبری میانه مقایسه کنید نه تمام آنرا. متذکر می شوم که به لطف سخت گیریهای بی حد و حصر و غیر معمول در سایر سایتهای کشور که اتفاقا وابسته به بعضی نهادها هم هستند همشهریان بسیاری همانند سایر هموطنان اقدام به ایجاد صفحات مختص به شهرشان در امثال فیس بوک کرده و می کنند که حداقل نظارت را نیز نمی توانید برایشان داشته باشید و امثال شما با کشتن استعدادهای داخلی و اعمال سلایق فراقانونی، میدان فعالیت وب سایتهای صهیونیستی و استکباری را فراختر کرده و می کنید. [/quote] استاد،بنده گفتارم باعملم یکیست وعرض کردم انتقاداتی نسبت به ایشان دارم وچون قبولشان دارم باایشان بحث میکنم.نکته دوم اینکه ایشان گفته که بنده راتوسط پلیس فتا معرفی میکندواین تهدید نیست ایشان اطلاع دارد وشماهم مطلع شوید بنده 17ساله بودم که درعملیات کربلای 4و5توفیق شرکت داشتم وترسم ریخته فقط تابع قانون هستم.دررابطه باکشتن استعدادهای داخلی مدنظرشماتوسط امثال من پیشنهاد میکنم شماکه میخواهیددرانتخابات شرکت کنیدشعارانتخاباتیتان را(نخواهم گذاشت استعدادهای داخلی توسط یک عده کشته شوند)قراردهید
۹۴/۶/۱ ۱۱:۲۰
[quote name="شاهد"] جناب مختاری بنده برخلاف انتقاداتی که نسبت به مهندس نائبی دارم ایشان رافردی متدیّن وباسوادوسالم وتلاشکروسایت ایشان راسایت اسلامی میدانم وشما به سایت میانالی تاسف بخورید که بعضی کاربران به جای نام ونام خانوادگی وعکس خودشان هرعکس عاشقانه ازهرکس که دلشان خواسته گذاشته اندودرصفحه شان ...شماهم ومروج عکسها شده اید.وبدانید همه ایرانیان خواصندوآنهایی که شمافکر میکنید عوامند خواص ترند.وآخراینکه فرمودید بنده ازجیب دیگران برای اثبات مطالبم خرج میکنم این خرج کردن نیست این درس پس دادن وبیان آموخته هاست وامر به معروف.(وقتی بنده راهمشهری نامیدید مشخص است که از گروه خواصترین ها هستید) [/quote] اگر گفتارتان را با عملتان یکی کنید بهتر هم می شود.چرا باید تهدید به پیگیری قضایی و شکایت شوید؟ با توصیفاتتان از مهندس به این نتیجه می رسیم که قبول کرده اید ایراد از طرف شماست. سایت مذکور شبکه ای اجتماعی از سلایق گوناگون و با اعضایی از تمام نقاط کشور هست که بخشی از صفحات غیر اصلی آن به میانه اختصاص یافته همانطور که صفحه ای هم برای تبریز و .... دارد و طبق مقررات حاکم بر کشور اسلامیمان اداره می شود و اگر غیر از این باشد طبق مقررات کشور فیلتر می شود. نهادهای ناظر نیز نظراتشان را طبق معمول تمامی سایت های کشور اعلام و اعمال می نمایند. پس جایی برای اعمال سلیقه ی شخصی بنده و شما نمی ماند. در مقام مقایسه شما می توانید همان صفحه ی خبری مربوط به میانه را با سایر وب سایتهای خبری میانه مقایسه کنید نه تمام آنرا. متذکر می شوم که به لطف سخت گیریهای بی حد و حصر و غیر معمول در سایر سایتهای کشور که اتفاقا وابسته به بعضی نهادها هم هستند همشهریان بسیاری همانند سایر هموطنان اقدام به ایجاد صفحات مختص به شهرشان در امثال فیس بوک کرده و می کنند که حداقل نظارت را نیز نمی توانید برایشان داشته باشید و امثال شما با کشتن استعدادهای داخلی و اعمال سلایق فراقانونی، میدان فعالیت وب سایتهای صهیونیستی و استکباری را فراختر کرده و می کنید.
۹۴/۶/۱ ۰۹:۰۲
[quote name="اسماعیل مختاری"] [quote name="شاهد"] مهندس نائبی :سطح شعورولیاقت مردم خیلی بالاست واین حرف من نیست مقام معظم رهبری همیشه تا کیدشان براین مطلب است.وپنهان وآشکار نداریم وبی نام وبانام وآشنا وغریب نداریم اگرداشتیم دشمن دربرابرمان تسلیم نمی شد.همین فرداانگلیس سفارتش رادرایران بازمیکنداین نشانه چیست مگرغیرازاین است که ملت ایران قدرتمنداست وبافرهنگ غنی.نمیدانم چراقیاس به نفس میفرمائیدواین تفکرشماکه80درصد مردم عوام هستند توهین به مردم توهین به خانواده شهدا توهین به جانبازان وتوهین به مریدان وسربازان و...مقام عظمای ولایت است استغفار کنید وتوبه واز خدایی که شهادت میدهید بالای سرمان است بترسید. [/quote] سلام همشهری. طوری از بعضی افراد انتقاد می کردید و می کنید که انگار همه چیز را در موردشان می دانید ولی انگار حتی مطالب این سایت را هم نمی بینید و بعنوان نمونه رشته تحصیلی همشهریانی که منتقد دائمی شان هستید را هم نمی دانید و این باعث تاسف هست. عوام بودن برای شما که باید سعی کنید جزو خواص باشید عیب هست و توهین هم نیست. خواص یعنی شماهایی که اهل مطالعه و تفکر هستید و عوام یعنی امثال بنده که فرصت و موقعیت اعمال فوق را نداریم و چشممان به دهان خواص هست تا چیزی بگویند و یادبگیریم. حتی عوام هم امروزه می دانند که نمی شود و نباید از بعضی چیزها به بهانه اینکه جایی کم آوردیم خرج کرد، بجای خرج از جیب دیگران برای اثبات ادعایی کمی فکر و مطالعه کرده و از جیب خودتان خرج کنید. موفق باشید، [/quote] جناب مختاری بنده برخلاف انتقاداتی که نسبت به مهندس نائبی دارم ایشان رافردی متدیّن وباسوادوسالم وتلاشکروسایت ایشان راسایت اسلامی میدانم وشما به سایت میانالی تاسف بخورید که بعضی کاربران به جای نام ونام خانوادگی وعکس خودشان هرعکس عاشقانه ازهرکس که دلشان خواسته گذاشته اندودرصفحه شان ...شماهم ومروج عکسها شده اید.وبدانید همه ایرانیان خواصندوآنهایی که شمافکر میکنید عوامند خواص ترند.وآخراینکه فرمودید بنده ازجیب دیگران برای اثبات مطالبم خرج میکنم این خرج کردن نیست این درس پس دادن وبیان آموخته هاست وامر به معروف.(وقتی بنده راهمشهری نامیدید مشخص است که از گروه خواصترین ها هستید)
۹۴/۶/۱ ۰۳:۴۵
[quote name="شاهد"] مهندس نائبی :سطح شعورولیاقت مردم خیلی بالاست واین حرف من نیست مقام معظم رهبری همیشه تا کیدشان براین مطلب است.وپنهان وآشکار نداریم وبی نام وبانام وآشنا وغریب نداریم اگرداشتیم دشمن دربرابرمان تسلیم نمی شد.همین فرداانگلیس سفارتش رادرایران بازمیکنداین نشانه چیست مگرغیرازاین است که ملت ایران قدرتمنداست وبافرهنگ غنی.نمیدانم چراقیاس به نفس میفرمائیدواین تفکرشماکه80درصد مردم عوام هستند توهین به مردم توهین به خانواده شهدا توهین به جانبازان وتوهین به مریدان وسربازان و...مقام عظمای ولایت است استغفار کنید وتوبه واز خدایی که شهادت میدهید بالای سرمان است بترسید. [/quote] سلام همشهری. طوری از بعضی افراد انتقاد می کردید و می کنید که انگار همه چیز را در موردشان می دانید ولی انگار حتی مطالب این سایت را هم نمی بینید و بعنوان نمونه رشته تحصیلی همشهریانی که منتقد دائمی شان هستید را هم نمی دانید و این باعث تاسف هست. عوام بودن برای شما که باید سعی کنید جزو خواص باشید عیب هست و توهین هم نیست. خواص یعنی شماهایی که اهل مطالعه و تفکر هستید و عوام یعنی امثال بنده که فرصت و موقعیت اعمال فوق را نداریم و چشممان به دهان خواص هست تا چیزی بگویند و یادبگیریم. حتی عوام هم امروزه می دانند که نمی شود و نباید از بعضی چیزها به بهانه اینکه جایی کم آوردیم خرج کرد، بجای خرج از جیب دیگران برای اثبات ادعایی کمی فکر و مطالعه کرده و از جیب خودتان خرج کنید. موفق باشید،
۹۴/۵/۳۱ ۲۳:۱۳
در یک سیستم معیوب: می توانید با کارهای کم و کوچک، محبوبیت فراوانی به دست آورید؛ فقط کافی است «زبان» خود را تقویت کنید!
۹۴/۵/۳۱ ۲۲:۵۰
[quote name="یک نفر ایرانی"] [quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="یک نفر ایرانی"] مردم در جامعه ما به دو دسته تقسیم می شوند الف ) مردم عادی و به اصطلاح عوام ب) مردم تحصیل کرده و روشنفکر مردم عوام کلمات قلمبه و سلمبه را نمی فهمند و فقط به وعده ها دلخوش هستند و نتیجه را با عملکرد می سنجند . ممکن است با دروغ به راحتی فریبشان داد ولی محال هست بدون عمل به وعده دوباره با همان دروغ فریب بخورند چرا که برای انها عملکرد مهمترین بخش کار هست و زیاد از واژه ها و صحبتهای علمی سر در نمی اورند مردم تحصیل کرده ولی دو دسته هستند روشنفکر غربگرا و روشنفکر مذهبی . این دو گروه علیرغم اینکه واقعیتها را می بینند و درک می کنند ولی متاسفانه تحت تاثیر افراد بزرگتر گروه خود هستند و هر چه بزرگان می گویند اینها نیز به همان طرف گرایش پیدا می کنند و این یک افت برای جامعه ماست چرا که اگر روزنامه ها را نگاه کنیم این دو گروه در حال کوبیدن همدیگر هستند . کسانی که معتدل باشند و از روی عقل و درایت تحلیل کنند بسیار کم هستند . مقالات مختلفی و با مطالب زیبایی نگاشته می شوند منتها برای اثبات حرفهای خود از رقیب مایه می گذارند در حالی که اگر خوب نگاه کنند همان روش در جناح خود نیز استفاده شده است . برای مثال برای این دروغ پوپولیستی از اقدامات احمدی نژاد مثال می زنند و یا پخش سیب زمینی را مثال می اورند ولی وعده حل صد روزه مشکل اقتصادی در صد روز جناح خود را نمی بینند و یا برای قبولاندن توافق به جامعه همه چیز حتی باران را هم به توافق بند می زنند . . همین دلیل هست که در سفرهای استانی مردم عادی که عملکردها را می سنجند کمتر به استقبال اقای روحانی می ایند و اقای روحانی هم فقط با کلمات بازی می کنند تا جایی در بین روشنفکرهای طرفدار خود بدست بیاورند ولی در سفرهای غیر رسمی احمدی نژاد افراد عوامی که به استقبال می ایند بیشتر نمود پیدا می کنند . کاش روزی برسد که همه بدون حب و بغض و بدن اهداف سیاسی واقعیتها را بیان کنند و حتی از جناح محبوب خود انتقاد هم بکنند تا جامعه روی به اصلاح بیاورد نه اینکه با مقالات و کلمات سعی در تخریب رقیب و پوشانده ضعف های جناح محبوب کنیم . واگر از کسی انتقادی می شود در کنار این انتقاد از نقاط قوت طرف هم تعریف شود . در انتخابات 92 رهبری فرمودند به کسی رای دهید که نقاط قوت دولت قبل را بدون نقاط ضعف ان داشته باشد پس رهبر هم در احمدی نژاد نقاط قوتی دیده بودند که این سخن را فرمودند و این با عملکرد دولت محترم که فقط سعی دارد دولت قبل را فاسد و ناکارامد جلوه دهد مغایرت دارد . به امید اصلاح امور و عموم [/quote] شما از کدام دسته اید؟ احمدی نژاد نماد پوپولیسم در دنیاست. بنابراین مثال درستی آورده شده است. پوپولیسم از هر کسی در دنیا اتفاق بیافتد ناپسندیده و نکوهیده است. جرج بوش و ریگان هم از بزرگترین پوپولیست های دنیا بودند. [/quote] من خودم به شخصه منتقد احمدی نژاد هستم نه به خاطر دروغهایش بلکه به خاطر دو سال اخرش که همه چیز را ول کرد و چسبید به مشایی . ولی بیشتر از احمدی نژاد به روحانی منتقد هستم چرا که از و.قتی امده به غیر از حمله به احمدی نژاد کار دیگری نکرده است و کنترل تورم با رکود تولید و تجارت هنر نیست به بچه هم پول ندهی نمی تواند چیزی بخرد هنر کنترل تورم در تولید زیاد و تجارت بیشتر می باشد در حالی که این دولت همه چیز را فدای کنترل تورم کرده است .منتقد مسکن مهر است ولی برای مسکن برنامه ای ندارد . منتقد پرداخت یارانه هست ولی هر روز به بهانه یارانمه کالاهای اساسی مانند بنزین و گاز و برق و ... را گران می کند . پارسال با اعلام تورم سی درصدی بهره های بانکی را به 25 درصد افزایش داد ولی با کاهش تورم علاقه ای به کاهش بهره نشان نمی دهد . نقدینگی در جامعه دو برابر شده و معلوم نیست این نقدینگی از چه طریقی به بازار تزریق شده است . قیمت نفت به خاطر سیاستهای غلط وزارت نفت به پایین ترین حالت خود رسیده نه اینکه وزارت نفت قیمت را پایین اورده ولی عکس العمل وزیر نیز ان را تشدید کرده است وقتی اعلام می کند اگر قیمت پایین بیاید ما هم برای جبران تولید را افزایش می دهیم . سخن زیاد هست و مجال کم و فکر کنم باید ضمن چند مقاله به نقد بند بند سیاست های این دولت پرداخت . البته اگر بیسواد و بی شناسنامه خطابمان نکنند و ما را به جهنم حواله نکنند . دوران پساتحریم هم مانند این دو سال ثمری برای مردم نخواهد داشت چرا که این دولت بی برنامه ترین دولت بعد از انقلاب است که چند رگه هست رگه هایی از اصلاح طلبی و رگه هایی از کارگزاران و رگه هایی از اصولگرایان در ان به چشم می خورد که اقای روحانی سعی در راضی نگه داشتن انهاست به همین دلیل دولت موفقی نخواهد بود . فق موفقیت ان در سیاستن گفتگو بود که ان هم به خاطر نیاز شدید غرب به مذاکره بدست امد . امی دوارم که این دولت و همه دولتهای بعدی موفق باشند چرا که اصلی ترین قربانیان این سیاست ها مردم نجیب ایران هستند که با وعده ها خوشند و حتی عمر خیلی از انها به دنبال این وعده ها سر امده ولی هنوز وعده ها تحقق نیافته اند . ممنون از شما که به هر حال تلاش می کنید روشنگری کنید ولی کاش این روشنگری و دادن اطلاعات علمی بدون حب و بغض سیاسی همراه باشد تا نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد [/quote] به هر شكل اين دو يعني احمدي نژاد و روحاني قابل مقايسه نيستند. به اين شكل نيست كه اگر دروغي گفته شد مردم منتقد يك شخص خاص نباشند. اما فضا را نگاه كنيد. شما به اين راحتي داريد از آقاي روحاني انتقاد مي كنيد و ما هم به راحتي منتشر مي كنيم. آيا از احمدي نژاد هم مي شد زمان خودش انتقاد كرد؟ پس بياييد منصف باشيم.
۹۴/۵/۳۱ ۲۲:۴۲
[quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="یک نفر ایرانی"] مردم در جامعه ما به دو دسته تقسیم می شوند الف ) مردم عادی و به اصطلاح عوام ب) مردم تحصیل کرده و روشنفکر مردم عوام کلمات قلمبه و سلمبه را نمی فهمند و فقط به وعده ها دلخوش هستند و نتیجه را با عملکرد می سنجند . ممکن است با دروغ به راحتی فریبشان داد ولی محال هست بدون عمل به وعده دوباره با همان دروغ فریب بخورند چرا که برای انها عملکرد مهمترین بخش کار هست و زیاد از واژه ها و صحبتهای علمی سر در نمی اورند مردم تحصیل کرده ولی دو دسته هستند روشنفکر غربگرا و روشنفکر مذهبی . این دو گروه علیرغم اینکه واقعیتها را می بینند و درک می کنند ولی متاسفانه تحت تاثیر افراد بزرگتر گروه خود هستند و هر چه بزرگان می گویند اینها نیز به همان طرف گرایش پیدا می کنند و این یک افت برای جامعه ماست چرا که اگر روزنامه ها را نگاه کنیم این دو گروه در حال کوبیدن همدیگر هستند . کسانی که معتدل باشند و از روی عقل و درایت تحلیل کنند بسیار کم هستند . مقالات مختلفی و با مطالب زیبایی نگاشته می شوند منتها برای اثبات حرفهای خود از رقیب مایه می گذارند در حالی که اگر خوب نگاه کنند همان روش در جناح خود نیز استفاده شده است . برای مثال برای این دروغ پوپولیستی از اقدامات احمدی نژاد مثال می زنند و یا پخش سیب زمینی را مثال می اورند ولی وعده حل صد روزه مشکل اقتصادی در صد روز جناح خود را نمی بینند و یا برای قبولاندن توافق به جامعه همه چیز حتی باران را هم به توافق بند می زنند . . همین دلیل هست که در سفرهای استانی مردم عادی که عملکردها را می سنجند کمتر به استقبال اقای روحانی می ایند و اقای روحانی هم فقط با کلمات بازی می کنند تا جایی در بین روشنفکرهای طرفدار خود بدست بیاورند ولی در سفرهای غیر رسمی احمدی نژاد افراد عوامی که به استقبال می ایند بیشتر نمود پیدا می کنند . کاش روزی برسد که همه بدون حب و بغض و بدن اهداف سیاسی واقعیتها را بیان کنند و حتی از جناح محبوب خود انتقاد هم بکنند تا جامعه روی به اصلاح بیاورد نه اینکه با مقالات و کلمات سعی در تخریب رقیب و پوشانده ضعف های جناح محبوب کنیم . واگر از کسی انتقادی می شود در کنار این انتقاد از نقاط قوت طرف هم تعریف شود . در انتخابات 92 رهبری فرمودند به کسی رای دهید که نقاط قوت دولت قبل را بدون نقاط ضعف ان داشته باشد پس رهبر هم در احمدی نژاد نقاط قوتی دیده بودند که این سخن را فرمودند و این با عملکرد دولت محترم که فقط سعی دارد دولت قبل را فاسد و ناکارامد جلوه دهد مغایرت دارد . به امید اصلاح امور و عموم [/quote] شما از کدام دسته اید؟ احمدی نژاد نماد پوپولیسم در دنیاست. بنابراین مثال درستی آورده شده است. پوپولیسم از هر کسی در دنیا اتفاق بیافتد ناپسندیده و نکوهیده است. جرج بوش و ریگان هم از بزرگترین پوپولیست های دنیا بودند. [/quote] من خودم به شخصه منتقد احمدی نژاد هستم نه به خاطر دروغهایش بلکه به خاطر دو سال اخرش که همه چیز را ول کرد و چسبید به مشایی . ولی بیشتر از احمدی نژاد به روحانی منتقد هستم چرا که از و.قتی امده به غیر از حمله به احمدی نژاد کار دیگری نکرده است و کنترل تورم با رکود تولید و تجارت هنر نیست به بچه هم پول ندهی نمی تواند چیزی بخرد هنر کنترل تورم در تولید زیاد و تجارت بیشتر می باشد در حالی که این دولت همه چیز را فدای کنترل تورم کرده است .منتقد مسکن مهر است ولی برای مسکن برنامه ای ندارد . منتقد پرداخت یارانه هست ولی هر روز به بهانه یارانمه کالاهای اساسی مانند بنزین و گاز و برق و ... را گران می کند . پارسال با اعلام تورم سی درصدی بهره های بانکی را به 25 درصد افزایش داد ولی با کاهش تورم علاقه ای به کاهش بهره نشان نمی دهد . نقدینگی در جامعه دو برابر شده و معلوم نیست این نقدینگی از چه طریقی به بازار تزریق شده است . قیمت نفت به خاطر سیاستهای غلط وزارت نفت به پایین ترین حالت خود رسیده نه اینکه وزارت نفت قیمت را پایین اورده ولی عکس العمل وزیر نیز ان را تشدید کرده است وقتی اعلام می کند اگر قیمت پایین بیاید ما هم برای جبران تولید را افزایش می دهیم . سخن زیاد هست و مجال کم و فکر کنم باید ضمن چند مقاله به نقد بند بند سیاست های این دولت پرداخت . البته اگر بیسواد و بی شناسنامه خطابمان نکنند و ما را به جهنم حواله نکنند . دوران پساتحریم هم مانند این دو سال ثمری برای مردم نخواهد داشت چرا که این دولت بی برنامه ترین دولت بعد از انقلاب است که چند رگه هست رگه هایی از اصلاح طلبی و رگه هایی از کارگزاران و رگه هایی از اصولگرایان در ان به چشم می خورد که اقای روحانی سعی در راضی نگه داشتن انهاست به همین دلیل دولت موفقی نخواهد بود . فق موفقیت ان در سیاستن گفتگو بود که ان هم به خاطر نیاز شدید غرب به مذاکره بدست امد . امی دوارم که این دولت و همه دولتهای بعدی موفق باشند چرا که اصلی ترین قربانیان این سیاست ها مردم نجیب ایران هستند که با وعده ها خوشند و حتی عمر خیلی از انها به دنبال این وعده ها سر امده ولی هنوز وعده ها تحقق نیافته اند . ممنون از شما که به هر حال تلاش می کنید روشنگری کنید ولی کاش این روشنگری و دادن اطلاعات علمی بدون حب و بغض سیاسی همراه باشد تا نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد
۹۴/۵/۳۱ ۱۹:۰۰
[quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="مرتضی دانیالی"] [quote name="کاربر غیر عضو"] [quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="شاهد"] جناب دکترجمشیدی ومهندس نائبی:بنده تعجب میمنم که خدااین همه نعمتها رابه شما داده که درهمه امورکاربلد هستیدوخبره عزیزاول دکترای گیاه شناسی دارد جامعه شناسی درس میدهدوسروردوم مهندس احتمالا عمران است وزبان ترکی درس میدهد .خدایا یکی راداده ای...... [/quote] آقای شاهد! برای آخرین بار تذکر می دهم که تربیت خانوادگی تان را بدون نام و نشان اینجا نشان ندهید. شما برخلاف آن رفت و آمدهایتان به مسجد فاقد تربیت هستید و اگر یکبار و فقط یکبار با نامهای مختلف یا همین نام کذایی شاهد در مطالب مختلف سمپاشی کنید مجبورم برای نخستین بار علیه جنابعالی به آی.پی 2.186.249.1 شکایت کرده و شما را از طریق پلیس فتا به کاربران معرفی کنم که در طول یکسال گذشته چه کامنتهای اهانت آمیزی درج کرده اید. [/quote] همین آدم بود که باعث شد سایت میانالی اجازه درج کامنت به غیراعضا را ندهد. قطعا صدای میانه هم بخاطر یکی دو نفر بی تربیت مجبور است این امکان را برای غیراعضا محروم کند. تو را خدا ایشان را معرفی کنید. [/quote] دیر یا زود صدای میانه باید اجازه درج مطلب توسط غیر اعضا را حذف کند یا به اعضا اختیار دهد که غیراعضا کامنت بگذارند یا نه؟ من مطلبی داشتم که فردی تکراری با ارسال اهانت، واقعا حوصله ام را برد. [/quote] جناب دکتر دانیالی! ما تلاش می کنیم چنان سطح لیاقت و شعورمان بالا برود که پنهان و آشکارمان، بی نام و با ناممان، آشنا و غریب بودنمان، در ایران و فرنگ بودنمان یکی باشد چراکه در همه احوال، بالاسرمان خداوند، ناظر است. نه اینکه بخاطر یک نفر از هزار نفر، همه را محروم کنیم. [/quote] مهندس نائبی :سطح شعورولیاقت مردم خیلی بالاست واین حرف من نیست مقام معظم رهبری همیشه تا کیدشان براین مطلب است.وپنهان وآشکار نداریم وبی نام وبانام وآشنا وغریب نداریم اگرداشتیم دشمن دربرابرمان تسلیم نمی شد.همین فرداانگلیس سفارتش رادرایران بازمیکنداین نشانه چیست مگرغیرازاین است که ملت ایران قدرتمنداست وبافرهنگ غنی.نمیدانم چراقیاس به نفس میفرمائیدواین تفکرشماکه80درصد مردم عوام هستند توهین به مردم توهین به خانواده شهدا توهین به جانبازان وتوهین به مریدان وسربازان و...مقام عظمای ولایت است استغفار کنید وتوبه واز خدایی که شهادت میدهید بالای سرمان است بترسید.
۹۴/۵/۳۱ ۱۷:۲۹
[quote name="شاهد"] جناب دکترجمشیدی ومهندس نائبی:بنده تعجب میمنم که خدااین همه نعمتها رابه شما داده که درهمه امورکاربلد هستیدوخبره عزیزاول دکترای گیاه شناسی دارد جامعه شناسی درس میدهدوسروردوم مهندس احتمالا عمران است وزبان ترکی درس میدهد .خدایا یکی راداده ای...... [/quote] دکتر جمشیدی PhD دارند. PhD صورت اختصاری Doctor of Philosophyاست.Philosophyریشه ی یونانی داردودر این زبان به معنی "دوست داشتن دانش وعقل و خرد" است.phil پیشوندی به معنی دوست داشتن وsophia اسمی به معنی دانش و عقل و خرد است.پس کسی که دوستدار خردو دانش است وبالاترین مدرک دانشگاهی را کسب کرده است بدون مطالعه و اگاهی در مورد مسایل پیرامون خود نظر نمی دهد.غلامحسین ساعدی با مدرک دکتری روانپزشکی ماندگارترین داستان ها و نمایش نامه های ایران را نوشت.به نظر شما اوهم اشتباه می کرد؟
۹۴/۵/۳۱ ۱۷:۲۹
[quote name="یک نفر ایرانی"] [quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="پزشکی"] 2.به سر سفره آمدن نفت یک اصطلاح بود. مسکن مهر،سهمیه بندی بنزین،طرح هادی روستایی،بودجه کلان تحقیقات دانشگاهی، پیشرفت در صنعت هوافضا و نانو تکنولوزی و هسته ای و هزاران مورد دیگر نمونه هایی از سر سفره آمدن نفت است. شما که انتظار نداشتید نفت سیاه بخورید؟ [/quote] آقای احمدی نژاد هم بعد از 8 سال با خنده به خبرنگار توضیح داد که: اگر نفت را سر سفره مردم بیآوریم، بو می گیرد! پیشرفت برقآسای کشور در همه زمینه ها، کاهش چشمگیر تورم و بیکاری، افزایش محیرالعقول رشد اقتصادی و ارزش پول ملی و از همه بیشتر افزایش شادی و امید در بین مردم، مصداق آوردن نفت بر سر سفره مردم بود. خدایا از رفاه و شادی منفجر می شویم. [/quote] نه اینکه حل مشکل اقتصاد در صد روز به شما رفاه را تقدیم کرد از این مورد دیگر غش کردن هم فایده ندارد روحتان شاد [/quote] اگر کمی منطقی باشید منطقی هم پاسخ می دهید. چی رو با چی و کی رو با کی دارید مقایسه می کنید؟
۹۴/۵/۳۱ ۱۷:۲۷
[quote name="یک نفر ایرانی"] مردم در جامعه ما به دو دسته تقسیم می شوند الف ) مردم عادی و به اصطلاح عوام ب) مردم تحصیل کرده و روشنفکر مردم عوام کلمات قلمبه و سلمبه را نمی فهمند و فقط به وعده ها دلخوش هستند و نتیجه را با عملکرد می سنجند . ممکن است با دروغ به راحتی فریبشان داد ولی محال هست بدون عمل به وعده دوباره با همان دروغ فریب بخورند چرا که برای انها عملکرد مهمترین بخش کار هست و زیاد از واژه ها و صحبتهای علمی سر در نمی اورند مردم تحصیل کرده ولی دو دسته هستند روشنفکر غربگرا و روشنفکر مذهبی . این دو گروه علیرغم اینکه واقعیتها را می بینند و درک می کنند ولی متاسفانه تحت تاثیر افراد بزرگتر گروه خود هستند و هر چه بزرگان می گویند اینها نیز به همان طرف گرایش پیدا می کنند و این یک افت برای جامعه ماست چرا که اگر روزنامه ها را نگاه کنیم این دو گروه در حال کوبیدن همدیگر هستند . کسانی که معتدل باشند و از روی عقل و درایت تحلیل کنند بسیار کم هستند . مقالات مختلفی و با مطالب زیبایی نگاشته می شوند منتها برای اثبات حرفهای خود از رقیب مایه می گذارند در حالی که اگر خوب نگاه کنند همان روش در جناح خود نیز استفاده شده است . برای مثال برای این دروغ پوپولیستی از اقدامات احمدی نژاد مثال می زنند و یا پخش سیب زمینی را مثال می اورند ولی وعده حل صد روزه مشکل اقتصادی در صد روز جناح خود را نمی بینند و یا برای قبولاندن توافق به جامعه همه چیز حتی باران را هم به توافق بند می زنند . . همین دلیل هست که در سفرهای استانی مردم عادی که عملکردها را می سنجند کمتر به استقبال اقای روحانی می ایند و اقای روحانی هم فقط با کلمات بازی می کنند تا جایی در بین روشنفکرهای طرفدار خود بدست بیاورند ولی در سفرهای غیر رسمی احمدی نژاد افراد عوامی که به استقبال می ایند بیشتر نمود پیدا می کنند . کاش روزی برسد که همه بدون حب و بغض و بدن اهداف سیاسی واقعیتها را بیان کنند و حتی از جناح محبوب خود انتقاد هم بکنند تا جامعه روی به اصلاح بیاورد نه اینکه با مقالات و کلمات سعی در تخریب رقیب و پوشانده ضعف های جناح محبوب کنیم . واگر از کسی انتقادی می شود در کنار این انتقاد از نقاط قوت طرف هم تعریف شود . در انتخابات 92 رهبری فرمودند به کسی رای دهید که نقاط قوت دولت قبل را بدون نقاط ضعف ان داشته باشد پس رهبر هم در احمدی نژاد نقاط قوتی دیده بودند که این سخن را فرمودند و این با عملکرد دولت محترم که فقط سعی دارد دولت قبل را فاسد و ناکارامد جلوه دهد مغایرت دارد . به امید اصلاح امور و عموم [/quote] شما از کدام دسته اید؟ احمدی نژاد نماد پوپولیسم در دنیاست. بنابراین مثال درستی آورده شده است. پوپولیسم از هر کسی در دنیا اتفاق بیافتد ناپسندیده و نکوهیده است. جرج بوش و ریگان هم از بزرگترین پوپولیست های دنیا بودند.
۹۴/۵/۳۱ ۱۷:۱۴
[quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="پزشکی"] 2.به سر سفره آمدن نفت یک اصطلاح بود. مسکن مهر،سهمیه بندی بنزین،طرح هادی روستایی،بودجه کلان تحقیقات دانشگاهی، پیشرفت در صنعت هوافضا و نانو تکنولوزی و هسته ای و هزاران مورد دیگر نمونه هایی از سر سفره آمدن نفت است. شما که انتظار نداشتید نفت سیاه بخورید؟ [/quote] آقای احمدی نژاد هم بعد از 8 سال با خنده به خبرنگار توضیح داد که: اگر نفت را سر سفره مردم بیآوریم، بو می گیرد! پیشرفت برقآسای کشور در همه زمینه ها، کاهش چشمگیر تورم و بیکاری، افزایش محیرالعقول رشد اقتصادی و ارزش پول ملی و از همه بیشتر افزایش شادی و امید در بین مردم، مصداق آوردن نفت بر سر سفره مردم بود. خدایا از رفاه و شادی منفجر می شویم. [/quote] نه اینکه حل مشکل اقتصاد در صد روز به شما رفاه را تقدیم کرد از این مورد دیگر غش کردن هم فایده ندارد روحتان شاد
۹۴/۵/۳۱ ۱۷:۰۸
مردم در جامعه ما به دو دسته تقسیم می شوند الف ) مردم عادی و به اصطلاح عوام ب) مردم تحصیل کرده و روشنفکر مردم عوام کلمات قلمبه و سلمبه را نمی فهمند و فقط به وعده ها دلخوش هستند و نتیجه را با عملکرد می سنجند . ممکن است با دروغ به راحتی فریبشان داد ولی محال هست بدون عمل به وعده دوباره با همان دروغ فریب بخورند چرا که برای انها عملکرد مهمترین بخش کار هست و زیاد از واژه ها و صحبتهای علمی سر در نمی اورند مردم تحصیل کرده ولی دو دسته هستند روشنفکر غربگرا و روشنفکر مذهبی . این دو گروه علیرغم اینکه واقعیتها را می بینند و درک می کنند ولی متاسفانه تحت تاثیر افراد بزرگتر گروه خود هستند و هر چه بزرگان می گویند اینها نیز به همان طرف گرایش پیدا می کنند و این یک افت برای جامعه ماست چرا که اگر روزنامه ها را نگاه کنیم این دو گروه در حال کوبیدن همدیگر هستند . کسانی که معتدل باشند و از روی عقل و درایت تحلیل کنند بسیار کم هستند . مقالات مختلفی و با مطالب زیبایی نگاشته می شوند منتها برای اثبات حرفهای خود از رقیب مایه می گذارند در حالی که اگر خوب نگاه کنند همان روش در جناح خود نیز استفاده شده است . برای مثال برای این دروغ پوپولیستی از اقدامات احمدی نژاد مثال می زنند و یا پخش سیب زمینی را مثال می اورند ولی وعده حل صد روزه مشکل اقتصادی در صد روز جناح خود را نمی بینند و یا برای قبولاندن توافق به جامعه همه چیز حتی باران را هم به توافق بند می زنند . . همین دلیل هست که در سفرهای استانی مردم عادی که عملکردها را می سنجند کمتر به استقبال اقای روحانی می ایند و اقای روحانی هم فقط با کلمات بازی می کنند تا جایی در بین روشنفکرهای طرفدار خود بدست بیاورند ولی در سفرهای غیر رسمی احمدی نژاد افراد عوامی که به استقبال می ایند بیشتر نمود پیدا می کنند . کاش روزی برسد که همه بدون حب و بغض و بدن اهداف سیاسی واقعیتها را بیان کنند و حتی از جناح محبوب خود انتقاد هم بکنند تا جامعه روی به اصلاح بیاورد نه اینکه با مقالات و کلمات سعی در تخریب رقیب و پوشانده ضعف های جناح محبوب کنیم . واگر از کسی انتقادی می شود در کنار این انتقاد از نقاط قوت طرف هم تعریف شود . در انتخابات 92 رهبری فرمودند به کسی رای دهید که نقاط قوت دولت قبل را بدون نقاط ضعف ان داشته باشد پس رهبر هم در احمدی نژاد نقاط قوتی دیده بودند که این سخن را فرمودند و این با عملکرد دولت محترم که فقط سعی دارد دولت قبل را فاسد و ناکارامد جلوه دهد مغایرت دارد . به امید اصلاح امور و عموم
۹۴/۵/۳۱ ۱۲:۵۴
[quote name="مرتضی دانیالی"] [quote name="کاربر غیر عضو"] [quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="شاهد"] جناب دکترجمشیدی ومهندس نائبی:بنده تعجب میمنم که خدااین همه نعمتها رابه شما داده که درهمه امورکاربلد هستیدوخبره عزیزاول دکترای گیاه شناسی دارد جامعه شناسی درس میدهدوسروردوم مهندس احتمالا عمران است وزبان ترکی درس میدهد .خدایا یکی راداده ای...... [/quote] آقای شاهد! برای آخرین بار تذکر می دهم که تربیت خانوادگی تان را بدون نام و نشان اینجا نشان ندهید. شما برخلاف آن رفت و آمدهایتان به مسجد فاقد تربیت هستید و اگر یکبار و فقط یکبار با نامهای مختلف یا همین نام کذایی شاهد در مطالب مختلف سمپاشی کنید مجبورم برای نخستین بار علیه جنابعالی به آی.پی 2.186.249.1 شکایت کرده و شما را از طریق پلیس فتا به کاربران معرفی کنم که در طول یکسال گذشته چه کامنتهای اهانت آمیزی درج کرده اید. [/quote] همین آدم بود که باعث شد سایت میانالی اجازه درج کامنت به غیراعضا را ندهد. قطعا صدای میانه هم بخاطر یکی دو نفر بی تربیت مجبور است این امکان را برای غیراعضا محروم کند. تو را خدا ایشان را معرفی کنید. [/quote] دیر یا زود صدای میانه باید اجازه درج مطلب توسط غیر اعضا را حذف کند یا به اعضا اختیار دهد که غیراعضا کامنت بگذارند یا نه؟ من مطلبی داشتم که فردی تکراری با ارسال اهانت، واقعا حوصله ام را برد. [/quote] جناب دکتر دانیالی! ما تلاش می کنیم چنان سطح لیاقت و شعورمان بالا برود که پنهان و آشکارمان، بی نام و با ناممان، آشنا و غریب بودنمان، در ایران و فرنگ بودنمان یکی باشد چراکه در همه احوال، بالاسرمان خداوند، ناظر است. نه اینکه بخاطر یک نفر از هزار نفر، همه را محروم کنیم.
۹۴/۵/۳۱ ۱۰:۵۶
[quote name="مرتضی دانیالی"] اقای جمشیدی از اینکه از یک سال مانده به انتخابات ، مردم را نسبت به شگردهای پوپولیستی آگاه می کنید ممنونم. هر چقدر مردم آگاهتر شوند انتخابشان صحیحتر خواهد بود. [/quote] جناب دانیالی با سلام. اطمینان دارم اثرگذار خواهیم بود. با نشستن و نظاره گر بودن غیرمسولانه گرهی باز نخواهد شد. تا به امروز هم ثمرات آن روشن است. دعایمان کنید.
۹۴/۵/۳۱ ۱۰:۴۰
اقای جمشیدی از اینکه از یک سال مانده به انتخابات ، مردم را نسبت به شگردهای پوپولیستی آگاه می کنید ممنونم. هر چقدر مردم آگاهتر شوند انتخابشان صحیحتر خواهد بود.
۹۴/۵/۳۱ ۱۰:۳۸
[quote name="کاربر غیر عضو"] [quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="شاهد"] جناب دکترجمشیدی ومهندس نائبی:بنده تعجب میمنم که خدااین همه نعمتها رابه شما داده که درهمه امورکاربلد هستیدوخبره عزیزاول دکترای گیاه شناسی دارد جامعه شناسی درس میدهدوسروردوم مهندس احتمالا عمران است وزبان ترکی درس میدهد .خدایا یکی راداده ای...... [/quote] آقای شاهد! برای آخرین بار تذکر می دهم که تربیت خانوادگی تان را بدون نام و نشان اینجا نشان ندهید. شما برخلاف آن رفت و آمدهایتان به مسجد فاقد تربیت هستید و اگر یکبار و فقط یکبار با نامهای مختلف یا همین نام کذایی شاهد در مطالب مختلف سمپاشی کنید مجبورم برای نخستین بار علیه جنابعالی به آی.پی 2.186.249.1 شکایت کرده و شما را از طریق پلیس فتا به کاربران معرفی کنم که در طول یکسال گذشته چه کامنتهای اهانت آمیزی درج کرده اید. [/quote] همین آدم بود که باعث شد سایت میانالی اجازه درج کامنت به غیراعضا را ندهد. قطعا صدای میانه هم بخاطر یکی دو نفر بی تربیت مجبور است این امکان را برای غیراعضا محروم کند. تو را خدا ایشان را معرفی کنید. [/quote] دیر یا زود صدای میانه باید اجازه درج مطلب توسط غیر اعضا را حذف کند یا به اعضا اختیار دهد که غیراعضا کامنت بگذارند یا نه؟ من مطلبی داشتم که فردی تکراری با ارسال اهانت، واقعا حوصله ام را برد.
۹۴/۵/۳۱ ۰۲:۱۲
[quote name="عبدالله"] دکتر عزیز روشنگری مسولیت عالمان و روشنفکران و همه آنهایی است که به مراتبی از آگاهی دست یافته اند ممنون از این حس تان به نظر من پوپولیسم مثل آن بیسوادی است که بجای مار عکس مار را می کشید عده ای هم باورشان مشد و معلم بیچاره را هو میکردند. [/quote] نوشتن این نوع مقالات واقعا وقت گیر و طاقت فرساست. امیدوارم از ما قبول کنید. همین که آگاهی جامعه تکانی بخورد که خورده است، برای ما دستاوردی کافی و قابل قبول است.
۹۴/۵/۳۱ ۰۲:۰۴
دکتر عزیز روشنگری مسولیت عالمان و روشنفکران و همه آنهایی است که به مراتبی از آگاهی دست یافته اند ممنون از این حس تان به نظر من پوپولیسم مثل آن بیسوادی است که بجای مار عکس مار را می کشید عده ای هم باورشان مشد و معلم بیچاره را هو میکردند.
۹۴/۵/۳۰ ۲۳:۱۲
[quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="شاهد"] جناب دکترجمشیدی ومهندس نائبی:بنده تعجب میمنم که خدااین همه نعمتها رابه شما داده که درهمه امورکاربلد هستیدوخبره عزیزاول دکترای گیاه شناسی دارد جامعه شناسی درس میدهدوسروردوم مهندس احتمالا عمران است وزبان ترکی درس میدهد .خدایا یکی راداده ای...... [/quote] آقای شاهد! برای آخرین بار تذکر می دهم که تربیت خانوادگی تان را بدون نام و نشان اینجا نشان ندهید. شما برخلاف آن رفت و آمدهایتان به مسجد فاقد تربیت هستید و اگر یکبار و فقط یکبار با نامهای مختلف یا همین نام کذایی شاهد در مطالب مختلف سمپاشی کنید مجبورم برای نخستین بار علیه جنابعالی به آی.پی 2.186.249.1 شکایت کرده و شما را از طریق پلیس فتا به کاربران معرفی کنم که در طول یکسال گذشته چه کامنتهای اهانت آمیزی درج کرده اید. [/quote] همین آدم بود که باعث شد سایت میانالی اجازه درج کامنت به غیراعضا را ندهد. قطعا صدای میانه هم بخاطر یکی دو نفر بی تربیت مجبور است این امکان را برای غیراعضا محروم کند. تو را خدا ایشان را معرفی کنید.
۹۴/۵/۳۰ ۲۱:۵۴
[quote name="شاهد"] جناب دکترجمشیدی ومهندس نائبی:بنده تعجب میمنم که خدااین همه نعمتها رابه شما داده که درهمه امورکاربلد هستیدوخبره عزیزاول دکترای گیاه شناسی دارد جامعه شناسی درس میدهدوسروردوم مهندس احتمالا عمران است وزبان ترکی درس میدهد .خدایا یکی راداده ای...... [/quote] آقای شاهد! برای آخرین بار تذکر می دهم که تربیت خانوادگی تان را بدون نام و نشان اینجا نشان ندهید. شما برخلاف آن رفت و آمدهایتان به مسجد فاقد تربیت هستید و اگر یکبار و فقط یکبار با نامهای مختلف یا همین نام کذایی شاهد در مطالب مختلف سمپاشی کنید مجبورم برای نخستین بار علیه جنابعالی به آی.پی 2.186.249.1 شکایت کرده و شما را از طریق پلیس فتا به کاربران معرفی کنم که در طول یکسال گذشته چه کامنتهای اهانت آمیزی درج کرده اید.
۹۴/۵/۳۰ ۲۰:۲۴
[quote name="شاهد"] جناب دکترجمشیدی ومهندس نائبی:بنده تعجب میمنم که خدااین همه نعمتها رابه شما داده که درهمه امورکاربلد هستیدوخبره عزیزاول دکترای گیاه شناسی دارد جامعه شناسی درس میدهدوسروردوم مهندس احتمالا عمران است وزبان ترکی درس میدهد .خدایا یکی راداده ای...... [/quote] خودتان را معرفی بکنید ببینیم چه کاره اید به ما درس می دهید؟ هر موقع شهامت انتشار نام تان را پیدا کردید، بحث می کنیم. ضمنا بنده دکترای گیاهشناسی ندارم. پس نشناخته و ندانسته قضاوت نکنید.
۹۴/۵/۳۰ ۱۹:۴۱
جناب دکترجمشیدی ومهندس نائبی:بنده تعجب میمنم که خدااین همه نعمتها رابه شما داده که درهمه امورکاربلد هستیدوخبره عزیزاول دکترای گیاه شناسی دارد جامعه شناسی درس میدهدوسروردوم مهندس احتمالا عمران است وزبان ترکی درس میدهد .خدایا یکی راداده ای......
۹۴/۵/۳۰ ۱۶:۵۳
[quote name="کارشناس الهیات"] [quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="مهدی چهره"] دروغ خانمان سوز است و مادری دارد بنام ترس، اشکال کار اینجاست که به هنگام دروغ گویی خود صداقت را می دانی و از ترس آشکار شدنش که مبادا بگیرندش، ببرندش، اخراجش کنند، شکایت کنند و یا معامله اش به هم بخورد و گاهی حسادت و شیطنت و... دروغ می گوید.اینکه خود حقیقت را می دانی و می خواهی کسی نداند نسبت به اهمیت آن در درونت آشوبی به پا می کند که موجب استرسهایی مشکل ساز می شود. ولی یک سوال.اگر دروغ بتواند ما را از بحران،فاجعه،آبرو،حتی از مرگ نجات دهد، آيا باز هم نامش دروغ است ؟ البته اکثر قریب به اتفاق رفتار و کلام در جامعه بوی مرگ یا فاجعه نمی دهد ولی گاهی پیش می آید انسانی والا و بزرگوار جانش را می دهد ولی راست نمی گوید، و به دلیل اصرار بر دروغش است که عظمتی انسانی می یابد. [/quote] آقای چهره عزیز؛ مقوله ای که در این مقاله بحث شده "دروغ پوپولیستی" است که با زیرمجموعه "دروغ" می تواند باشد. بنابراین دروغ خود بحث مفصلی است که بحث بنده همه جنبه های آن را پوشش نداده و شما به موردی اشاره فرمودید که در این مقاله بحث نشده است. [/quote] آقای دکتر پوپولیستی با دروغ، فصل مشترک دارند لیکن زیرمجموعه آن نیست برای اینکه پوپولیستی ممکن است بدون دروغ باشد. اجازه دهید مثالی بزنید. در کلاس شما نمره نیم ترم آقای الف 3 و نمره خانم ب 18 شده است. نمره پایان ترم الف 6 شده و نمره ب 18.75 شده است. حال آقای الف بوق و کرنا و بنرباران و ویژه نامه می زند که من پیشرفته ترین دانشجو بوده ام. بله! او از نمره 3 به 6 رسیده و 100% پیشرفت داشته است. نمره نیم ترم الف آنقدر پایین بود که براحتی می توانست 100% و حتی 500% رشد کند اما خانم ب چطور؟ او آنچنان نمره خوبی گرفته که پیشرفت 10% ی هم برایش سخت است. حال نکته اینجاست که این دانشجوی پوپولیست الف، از زاویه ای فریبکارانه مردم را فریب می دهد و شنونده تصور می کند او زرنگترین دانشجوی کلاس دکتر جمشیدی هست. حرف دانشجوی الف دروغ نیست ولی عام فریب است نه عوام فریب. یعنی عامه مردم تصور می کنند او زحمتکش و زرنگ است. [/quote] آقای نایبی از توضیحاتتان قانع نشدم. عوامفریبی نوعی فریب و نیرنگ است و دروغ است. حتی این مثال شما هم دروغ است. اگر حرفی ناقص زده شود دروغ است. مثلا جمله اول و شرطی (اگر باران بیاد هوا خنک خواهد شد) را حذف کرده و بگوییم: هوا خنک خواهد شد. خب این جمله دروغ است. [/quote] پوپولیستی همراه با دروغ نیست. از جمله آنها، پوپولیستی آماری یا Misleading Graph هست. برای توضیح شما این نمودار را درست کردم. هر دو نمودار یکی است. میزان تولید کارخانه ای در سال 1393 برابر با 4320 تن و در سال 1394 برابر با 4470 تن است یعنی فقط رشد 3%ی داشته است. نمودار الف به خوبی نشان می دهد که رشد قابل توجه و چشمگیری نبوده است اما یک مدیرعامل گزارشده و بزرگنما بجای نمودار الف در سمت چپ، نمودار ب در سمت راست را نشان می دهد و ستون را بجای 0 تا 5000 ، از 4200 مدرج می کند تا اختلاف این دو سال بیشتر نشان داده شود و بیننده مجذوب شده و فریب خورد و آفرین گوید. در حالیکه نمودار و اعداد و ارقام درست است و فقط مبنای ارتفاع ستون را تغییر داده است. [img]http://static.vom.ir/images/naebi/a14ac55a4f27472c5d894ec1c3c743d2b54c4d979251b42b40e40fa3f78ef5d6.jpg[/img]
۹۴/۵/۳۰ ۱۶:۴۵
[quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="پزشکی"] 2.به سر سفره آمدن نفت یک اصطلاح بود. مسکن مهر،سهمیه بندی بنزین،طرح هادی روستایی،بودجه کلان تحقیقات دانشگاهی، پیشرفت در صنعت هوافضا و نانو تکنولوزی و هسته ای و هزاران مورد دیگر نمونه هایی از سر سفره آمدن نفت است. شما که انتظار نداشتید نفت سیاه بخورید؟ [/quote] آقای احمدی نژاد هم بعد از 8 سال با خنده به خبرنگار توضیح داد که: اگر نفت را سر سفره مردم بیآوریم، بو می گیرد! پیشرفت برقآسای کشور در همه زمینه ها، کاهش چشمگیر تورم و بیکاری، افزایش محیرالعقول رشد اقتصادی و ارزش پول ملی و از همه بیشتر افزایش شادی و امید در بین مردم، مصداق آوردن نفت بر سر سفره مردم بود. خدایا از رفاه و شادی منفجر می شویم. [/quote] این نوع پاسخ پاسخ دقیقاً فرافکنانه است که آقای احمدی نژاد در این کار تخصص داشت اما همواره با ناشی گری تمام این کار را انجام می داد. البته در پیشگاه اهل نظر. در حالی که کم فراست ها، جوابی دندان شکن تصورش می کردند و بس زیرکانه که هر سیاستمداری آن را نمی تواند در آن واحد اختراع و بر زبان جاری نماید.
۹۴/۵/۳۰ ۱۶:۴۳
[quote name="شهروند(یک)"] باسلام وتشکر از مطالب دوستان متاسفانه با وجود عوام فریبی این افراد(دروغگویان پوپولیست )که برایشان هیچ حد ومرزی مشخص نیست! درکمال تعجب و ناباوری برخی ازهمشهریان که حتی تحصیلات آکادمیک دارند ملعبه و غلام حلقه به گوش اینان شده اندو به چندر غازی با اینان معامله کرده اند!البته بسیاری از مردم وهمشهریان و دوستان جهره این دروغگویان پوپولیست که برخی هم معمولا خواب آلود بوده و حتی از شناخت اطرافیان خود عاجز مانده را شناخته و به ماهیت آنان پی برده اند؟ بیایید با ایجاد فرهنگ صحیح وبا اتحاد بصورت منسجم و یکپارچه نسبت به آگاه سازی مردم همت کنیم و مانع از ورود افراد دروغگوی پوپولیست و خواب آلود که ادعای صداقت دارندبه عرصه های حساس و در سطح منطقه و کشور بشویم .انشاا... [/quote] دست روی دل ما نگذارید که خون است. داد از این خودفروشی، فریاد از این بادگرایی
۹۴/۵/۳۰ ۱۵:۴۶
باسلام وتشکر از مطالب دوستان متاسفانه با وجود عوام فریبی این افراد(دروغگویان پوپولیست )که برایشان هیچ حد ومرزی مشخص نیست! درکمال تعجب و ناباوری برخی ازهمشهریان که حتی تحصیلات آکادمیک دارند ملعبه و غلام حلقه به گوش اینان شده اندو به چندر غازی با اینان معامله کرده اند!البته بسیاری از مردم وهمشهریان و دوستان جهره این دروغگویان پوپولیست که برخی هم معمولا خواب آلود بوده و حتی از شناخت اطرافیان خود عاجز مانده را شناخته و به ماهیت آنان پی برده اند؟ بیایید با ایجاد فرهنگ صحیح وبا اتحاد بصورت منسجم و یکپارچه نسبت به آگاه سازی مردم همت کنیم و مانع از ورود افراد دروغگوی پوپولیست و خواب آلود که ادعای صداقت دارندبه عرصه های حساس و در سطح منطقه و کشور بشویم .انشاا...
۹۴/۵/۳۰ ۱۴:۵۷
[quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="مهدی چهره"] دروغ خانمان سوز است و مادری دارد بنام ترس، اشکال کار اینجاست که به هنگام دروغ گویی خود صداقت را می دانی و از ترس آشکار شدنش که مبادا بگیرندش، ببرندش، اخراجش کنند، شکایت کنند و یا معامله اش به هم بخورد و گاهی حسادت و شیطنت و... دروغ می گوید.اینکه خود حقیقت را می دانی و می خواهی کسی نداند نسبت به اهمیت آن در درونت آشوبی به پا می کند که موجب استرسهایی مشکل ساز می شود. ولی یک سوال.اگر دروغ بتواند ما را از بحران،فاجعه،آبرو،حتی از مرگ نجات دهد، آيا باز هم نامش دروغ است ؟ البته اکثر قریب به اتفاق رفتار و کلام در جامعه بوی مرگ یا فاجعه نمی دهد ولی گاهی پیش می آید انسانی والا و بزرگوار جانش را می دهد ولی راست نمی گوید، و به دلیل اصرار بر دروغش است که عظمتی انسانی می یابد. [/quote] آقای چهره عزیز؛ مقوله ای که در این مقاله بحث شده "دروغ پوپولیستی" است که با زیرمجموعه "دروغ" می تواند باشد. بنابراین دروغ خود بحث مفصلی است که بحث بنده همه جنبه های آن را پوشش نداده و شما به موردی اشاره فرمودید که در این مقاله بحث نشده است. [/quote] آقای دکتر پوپولیستی با دروغ، فصل مشترک دارند لیکن زیرمجموعه آن نیست برای اینکه پوپولیستی ممکن است بدون دروغ باشد. اجازه دهید مثالی بزنید. در کلاس شما نمره نیم ترم آقای الف 3 و نمره خانم ب 18 شده است. نمره پایان ترم الف 6 شده و نمره ب 18.75 شده است. حال آقای الف بوق و کرنا و بنرباران و ویژه نامه می زند که من پیشرفته ترین دانشجو بوده ام. بله! او از نمره 3 به 6 رسیده و 100% پیشرفت داشته است. نمره نیم ترم الف آنقدر پایین بود که براحتی می توانست 100% و حتی 500% رشد کند اما خانم ب چطور؟ او آنچنان نمره خوبی گرفته که پیشرفت 10% ی هم برایش سخت است. حال نکته اینجاست که این دانشجوی پوپولیست الف، از زاویه ای فریبکارانه مردم را فریب می دهد و شنونده تصور می کند او زرنگترین دانشجوی کلاس دکتر جمشیدی هست. حرف دانشجوی الف دروغ نیست ولی عام فریب است نه عوام فریب. یعنی عامه مردم تصور می کنند او زحمتکش و زرنگ است. [/quote] آقای نایبی از توضیحاتتان قانع نشدم. عوامفریبی نوعی فریب و نیرنگ است و دروغ است. حتی این مثال شما هم دروغ است. اگر حرفی ناقص زده شود دروغ است. مثلا جمله اول و شرطی (اگر باران بیاد هوا خنک خواهد شد) را حذف کرده و بگوییم: هوا خنک خواهد شد. خب این جمله دروغ است.
۹۴/۵/۳۰ ۱۴:۵۱
[quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="مهدی چهره"] دروغ خانمان سوز است و مادری دارد بنام ترس، اشکال کار اینجاست که به هنگام دروغ گویی خود صداقت را می دانی و از ترس آشکار شدنش که مبادا بگیرندش، ببرندش، اخراجش کنند، شکایت کنند و یا معامله اش به هم بخورد و گاهی حسادت و شیطنت و... دروغ می گوید.اینکه خود حقیقت را می دانی و می خواهی کسی نداند نسبت به اهمیت آن در درونت آشوبی به پا می کند که موجب استرسهایی مشکل ساز می شود. ولی یک سوال.اگر دروغ بتواند ما را از بحران،فاجعه،آبرو،حتی از مرگ نجات دهد، آيا باز هم نامش دروغ است ؟ البته اکثر قریب به اتفاق رفتار و کلام در جامعه بوی مرگ یا فاجعه نمی دهد ولی گاهی پیش می آید انسانی والا و بزرگوار جانش را می دهد ولی راست نمی گوید، و به دلیل اصرار بر دروغش است که عظمتی انسانی می یابد. [/quote] آقای چهره عزیز؛ مقوله ای که در این مقاله بحث شده "دروغ پوپولیستی" است که با زیرمجموعه "دروغ" می تواند باشد. بنابراین دروغ خود بحث مفصلی است که بحث بنده همه جنبه های آن را پوشش نداده و شما به موردی اشاره فرمودید که در این مقاله بحث نشده است. [/quote] آقای دکتر پوپولیستی با دروغ، فصل مشترک دارند لیکن زیرمجموعه آن نیست برای اینکه پوپولیستی ممکن است بدون دروغ باشد. اجازه دهید مثالی بزنید. در کلاس شما نمره نیم ترم آقای الف 3 و نمره خانم ب 18 شده است. نمره پایان ترم الف 6 شده و نمره ب 18.75 شده است. حال آقای الف بوق و کرنا و بنرباران و ویژه نامه می زند که من پیشرفته ترین دانشجو بوده ام. بله! او از نمره 3 به 6 رسیده و 100% پیشرفت داشته است. نمره نیم ترم الف آنقدر پایین بود که براحتی می توانست 100% و حتی 500% رشد کند اما خانم ب چطور؟ او آنچنان نمره خوبی گرفته که پیشرفت 10% ی هم برایش سخت است. حال نکته اینجاست که این دانشجوی پوپولیست الف، از زاویه ای فریبکارانه مردم را فریب می دهد و شنونده تصور می کند او زرنگترین دانشجوی کلاس دکتر جمشیدی هست. حرف دانشجوی الف دروغ نیست ولی عام فریب است نه عوام فریب. یعنی عامه مردم تصور می کنند او زحمتکش و زرنگ است. [/quote] مهندس عزیز، کاملا درست می فرمایید. ولی اگر به نوشته بنده دقیق شوید بنده با تاکید نوشته ام "دروغ پوپولیستی" زیرمجموعه "دروغ" است. نه دروغ زیر مجموعه "پوپولیسم" یا برعکس. تفاوت ظریفی بین پوپولیسم و دروغ پوپولیستی وجود دارد. [/quote] درست است. ممنونم
۹۴/۵/۳۰ ۱۴:۴۹
[quote name="پزشکی"] 2.به سر سفره آمدن نفت یک اصطلاح بود. مسکن مهر،سهمیه بندی بنزین،طرح هادی روستایی،بودجه کلان تحقیقات دانشگاهی، پیشرفت در صنعت هوافضا و نانو تکنولوزی و هسته ای و هزاران مورد دیگر نمونه هایی از سر سفره آمدن نفت است. شما که انتظار نداشتید نفت سیاه بخورید؟ [/quote] آقای احمدی نژاد هم بعد از 8 سال با خنده به خبرنگار توضیح داد که: اگر نفت را سر سفره مردم بیآوریم، بو می گیرد! پیشرفت برقآسای کشور در همه زمینه ها، کاهش چشمگیر تورم و بیکاری، افزایش محیرالعقول رشد اقتصادی و ارزش پول ملی و از همه بیشتر افزایش شادی و امید در بین مردم، مصداق آوردن نفت بر سر سفره مردم بود. خدایا از رفاه و شادی منفجر می شویم.
۹۴/۵/۳۰ ۱۴:۴۶
[quote name="مهدی حسنی"] واژه انگلیسی demagogue برگرفته از واژه های یونانی demos به معنای مردم و ago به معنای اداره کردن است. معادل فارسی این واژه عوام فریب یا مردم فریب است.demagogy نیز مردم فریبی است. populist بر خلاف demagogueدر وازه نامه های تک زبانه ی انگلیسی نظیر اکسفورد لانگمن و مریم وبستر بار معنایی منفی ندارد. معادل فارسی ان عوام گرایی است. گرایش به سمت توده ی مردم و حمایت از ان ها در برابر کانون های ثروت و قدرت روش بدی نیست.ویژگی هایی که بر شمرده اید منطبق با خصوصیات یک فرد demagogue است. دماگوژ ها تنها در عالم سیاست جولان نمی دند. هر کس که دیگران را فریب دهد دماگوژ است [/quote] ِDear Mehdi, "Actually, Academic definitions of "populism" have varied widely over the centuries, and the term has often been employed in loose and inconsistent ways to denote appeals to "the people", "demagogy" and "catch-all" politics or as a label for new types of parties whose classifications are unclear. Populists rarely call themselves "populists" and usually reject the term when it is applied to them." This is the exact concept of "POPULISM" we use in Iran. Also, I think relevancy of demagogy in our language is a bit difficult because of its French origin being difficult for us to pronounce. Best wishes, Soleiman
۹۴/۵/۳۰ ۱۴:۳۶
[quote name="پزشکی"] سلام 1.لطفا از این به بعد هرمطلبی که گذاشتید منابع آن را هم ذکر کنید.ارزش هر مقاله ای به منابع آن است. 2.به سر سفره آمدن نفت یک اصطلاح بود. مسکن مهر،سهمیه بندی بنزین،طرح هادی روستایی،بودجه کلان تحقیقات دانشگاهی، پیشرفت در صنعت هوافضا و نانو تکنولوزی و هسته ای و هزاران مورد دیگر نمونه هایی از سر سفره آمدن نفت است. شما که انتظار نداشتید نفت سیاه بخورید؟ 3.درباره اختلاس و ارتشا و پولشویی و رانت و کرسنت و استات اویل و گرا دادن به دشمنان و .... هم حتما مقاله ای بگذارید لطفا. [/quote] با سلام، دوست عزیز و ارجمند، 1 - مقاله تحلیلی، اجتماعی با "مقالات تحقیقی" و نیز "مقالات مروری" و "مقالات گردآوری" و همچنین "گزارش های کوتاه" ماهیتاً متفاوت است. منابع مقالات تحلیلی، عمدتاً اندیشه تحلیل گر خود مولف است. 2 - "نفت سر سفره آمدن" به معنی بهتر شدن اقتصاد جامعه و افزایش رفاه است. کسی انتظار آمدن نفت خام سیاه به جای نوشابه کوکاکولا نداشت. به نظر شخص شخیص شما، چه نوع رفاه، عزت، افتخار و اقتصادی با آن همه درآمد نفتی نصیب ما شد؟ به جز آشکار شدن تدریجی فساد به دنبال بی آبرو شدن ایران و ایرانی. بادر عیزی, آن دهی که شما از آن به بهشت یادمی کنید تنها برای کدخدا خوب بود و برادرانش. 3 - با این قلم شیوایی که شما دارید، بفرمایید و در مورد مقوله پیشنهادی مقاله ای بنویسید ما هم مستفیض شویم. بنده هرگز مقاله سفارشی و اجاره ای نمی نویسم. موفق باشید.
۹۴/۵/۳۰ ۱۴:۲۳
[quote name="محمدصادق نائبی"] [quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="مهدی چهره"] دروغ خانمان سوز است و مادری دارد بنام ترس، اشکال کار اینجاست که به هنگام دروغ گویی خود صداقت را می دانی و از ترس آشکار شدنش که مبادا بگیرندش، ببرندش، اخراجش کنند، شکایت کنند و یا معامله اش به هم بخورد و گاهی حسادت و شیطنت و... دروغ می گوید.اینکه خود حقیقت را می دانی و می خواهی کسی نداند نسبت به اهمیت آن در درونت آشوبی به پا می کند که موجب استرسهایی مشکل ساز می شود. ولی یک سوال.اگر دروغ بتواند ما را از بحران،فاجعه،آبرو،حتی از مرگ نجات دهد، آيا باز هم نامش دروغ است ؟ البته اکثر قریب به اتفاق رفتار و کلام در جامعه بوی مرگ یا فاجعه نمی دهد ولی گاهی پیش می آید انسانی والا و بزرگوار جانش را می دهد ولی راست نمی گوید، و به دلیل اصرار بر دروغش است که عظمتی انسانی می یابد. [/quote] آقای چهره عزیز؛ مقوله ای که در این مقاله بحث شده "دروغ پوپولیستی" است که با زیرمجموعه "دروغ" می تواند باشد. بنابراین دروغ خود بحث مفصلی است که بحث بنده همه جنبه های آن را پوشش نداده و شما به موردی اشاره فرمودید که در این مقاله بحث نشده است. [/quote] آقای دکتر پوپولیستی با دروغ، فصل مشترک دارند لیکن زیرمجموعه آن نیست برای اینکه پوپولیستی ممکن است بدون دروغ باشد. اجازه دهید مثالی بزنید. در کلاس شما نمره نیم ترم آقای الف 3 و نمره خانم ب 18 شده است. نمره پایان ترم الف 6 شده و نمره ب 18.75 شده است. حال آقای الف بوق و کرنا و بنرباران و ویژه نامه می زند که من پیشرفته ترین دانشجو بوده ام. بله! او از نمره 3 به 6 رسیده و 100% پیشرفت داشته است. نمره نیم ترم الف آنقدر پایین بود که براحتی می توانست 100% و حتی 500% رشد کند اما خانم ب چطور؟ او آنچنان نمره خوبی گرفته که پیشرفت 10% ی هم برایش سخت است. حال نکته اینجاست که این دانشجوی پوپولیست الف، از زاویه ای فریبکارانه مردم را فریب می دهد و شنونده تصور می کند او زرنگترین دانشجوی کلاس دکتر جمشیدی هست. حرف دانشجوی الف دروغ نیست ولی عام فریب است نه عوام فریب. یعنی عامه مردم تصور می کنند او زحمتکش و زرنگ است. [/quote] مهندس عزیز، کاملا درست می فرمایید. ولی اگر به نوشته بنده دقیق شوید بنده با تاکید نوشته ام "دروغ پوپولیستی" زیرمجموعه "دروغ" است. نه دروغ زیر مجموعه "پوپولیسم" یا برعکس. تفاوت ظریفی بین پوپولیسم و دروغ پوپولیستی وجود دارد.
۹۴/۵/۳۰ ۱۳:۵۰
سلام 1.لطفا از این به بعد هرمطلبی که گذاشتید منابع آن را هم ذکر کنید.ارزش هر مقاله ای به منابع آن است. 2.به سر سفره آمدن نفت یک اصطلاح بود. مسکن مهر،سهمیه بندی بنزین،طرح هادی روستایی،بودجه کلان تحقیقات دانشگاهی، پیشرفت در صنعت هوافضا و نانو تکنولوزی و هسته ای و هزاران مورد دیگر نمونه هایی از سر سفره آمدن نفت است. شما که انتظار نداشتید نفت سیاه بخورید؟ 3.درباره اختلاس و ارتشا و پولشویی و رانت و کرسنت و استات اویل و گرا دادن به دشمنان و .... هم حتما مقاله ای بگذارید لطفا.
۹۴/۵/۳۰ ۱۳:۴۷
ممنون از مطالب ارزندتون
۹۴/۵/۳۰ ۱۳:۳۹
[quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="مهدی چهره"] دروغ خانمان سوز است و مادری دارد بنام ترس، اشکال کار اینجاست که به هنگام دروغ گویی خود صداقت را می دانی و از ترس آشکار شدنش که مبادا بگیرندش، ببرندش، اخراجش کنند، شکایت کنند و یا معامله اش به هم بخورد و گاهی حسادت و شیطنت و... دروغ می گوید.اینکه خود حقیقت را می دانی و می خواهی کسی نداند نسبت به اهمیت آن در درونت آشوبی به پا می کند که موجب استرسهایی مشکل ساز می شود. ولی یک سوال.اگر دروغ بتواند ما را از بحران،فاجعه،آبرو،حتی از مرگ نجات دهد، آيا باز هم نامش دروغ است ؟ البته اکثر قریب به اتفاق رفتار و کلام در جامعه بوی مرگ یا فاجعه نمی دهد ولی گاهی پیش می آید انسانی والا و بزرگوار جانش را می دهد ولی راست نمی گوید، و به دلیل اصرار بر دروغش است که عظمتی انسانی می یابد. [/quote] آقای چهره عزیز؛ مقوله ای که در این مقاله بحث شده "دروغ پوپولیستی" است که با زیرمجموعه "دروغ" می تواند باشد. بنابراین دروغ خود بحث مفصلی است که بحث بنده همه جنبه های آن را پوشش نداده و شما به موردی اشاره فرمودید که در این مقاله بحث نشده است. [/quote] آقای دکتر پوپولیستی با دروغ، فصل مشترک دارند لیکن زیرمجموعه آن نیست برای اینکه پوپولیستی ممکن است بدون دروغ باشد. اجازه دهید مثالی بزنید. در کلاس شما نمره نیم ترم آقای الف 3 و نمره خانم ب 18 شده است. نمره پایان ترم الف 6 شده و نمره ب 18.75 شده است. حال آقای الف بوق و کرنا و بنرباران و ویژه نامه می زند که من پیشرفته ترین دانشجو بوده ام. بله! او از نمره 3 به 6 رسیده و 100% پیشرفت داشته است. نمره نیم ترم الف آنقدر پایین بود که براحتی می توانست 100% و حتی 500% رشد کند اما خانم ب چطور؟ او آنچنان نمره خوبی گرفته که پیشرفت 10% ی هم برایش سخت است. حال نکته اینجاست که این دانشجوی پوپولیست الف، از زاویه ای فریبکارانه مردم را فریب می دهد و شنونده تصور می کند او زرنگترین دانشجوی کلاس دکتر جمشیدی هست. حرف دانشجوی الف دروغ نیست ولی عام فریب است نه عوام فریب. یعنی عامه مردم تصور می کنند او زحمتکش و زرنگ است.
۹۴/۵/۳۰ ۱۲:۵۰
واژه انگلیسی demagogue برگرفته از واژه های یونانی demos به معنای مردم و ago به معنای اداره کردن است. معادل فارسی این واژه عوام فریب یا مردم فریب است.demagogy نیز مردم فریبی است. populist بر خلاف demagogueدر وازه نامه های تک زبانه ی انگلیسی نظیر اکسفورد لانگمن و مریم وبستر بار معنایی منفی ندارد. معادل فارسی ان عوام گرایی است. گرایش به سمت توده ی مردم و حمایت از ان ها در برابر کانون های ثروت و قدرت روش بدی نیست.ویژگی هایی که بر شمرده اید منطبق با خصوصیات یک فرد demagogue است. دماگوژ ها تنها در عالم سیاست جولان نمی دند. هر کس که دیگران را فریب دهد دماگوژ است
۹۴/۵/۳۰ ۱۲:۴۶
[quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="مهدی چهره"] دروغ خانمان سوز است و مادری دارد بنام ترس، اشکال کار اینجاست که به هنگام دروغ گویی خود صداقت را می دانی و از ترس آشکار شدنش که مبادا بگیرندش، ببرندش، اخراجش کنند، شکایت کنند و یا معامله اش به هم بخورد و گاهی حسادت و شیطنت و... دروغ می گوید.اینکه خود حقیقت را می دانی و می خواهی کسی نداند نسبت به اهمیت آن در درونت آشوبی به پا می کند که موجب استرسهایی مشکل ساز می شود. ولی یک سوال.اگر دروغ بتواند ما را از بحران،فاجعه،آبرو،حتی از مرگ نجات دهد، آيا باز هم نامش دروغ است ؟ البته اکثر قریب به اتفاق رفتار و کلام در جامعه بوی مرگ یا فاجعه نمی دهد ولی گاهی پیش می آید انسانی والا و بزرگوار جانش را می دهد ولی راست نمی گوید، و به دلیل اصرار بر دروغش است که عظمتی انسانی می یابد. [/quote] آقای چهره عزیز؛ مقوله ای که در این مقاله بحث شده "دروغ پوپولیستی" است که با زیرمجموعه "دروغ" می تواند باشد. بنابراین دروغ خود بحث مفصلی است که مثاله بنده همه جنبه های آن را پوشش نداده و شما به موردی اشاره فرمودید که در این مقاله بحث نشده است. [/quote] بله درسته ممنون استاد.
۹۴/۵/۳۰ ۱۲:۳۱
[quote name="محمدصادق نائبی"] پوپولیست برای کنترل ، هدایت و جذب جامعه، قانون 20-80 را به خوبی رعایت می کند. او باور دارد که برای کنترل، هدایت و جذب 80 درصد از جامعه فقط باید 20درصد انرژی تلف کند لیکن برای جذب 20 درصد جامعه که طبقه فهیم هستند، باید 80 درصد انرژی صرف کند. با یک حساب سرانگشتی روی 20 درصد جامعه خط می کشد و اصلا آنها را، نقد آنها را، تمسخر آنها را، تلخند آنها را نمی بیند و با صرف 20 درصد انرژی، 80 درصد از جامعه را با خود همراه می کند. [/quote] جناب نائبی عزبزاین20درصد و80درصدراازکجا آورده اید.اینکه میفرمائیداومیداند 20درصدجامعه طبقه فهیمند.وبایدبرای 80درصد مردم 20درصدانرژی مصرف کرد.آیااوازدوستان شماست که تجربه خودرادراختیار شماقرار داده؟آیاازاین تجربه شماهم استفاده کرده ایدو.........
۹۴/۵/۳۰ ۱۲:۲۵
[quote name="مهدی چهره"] دروغ خانمان سوز است و مادری دارد بنام ترس، اشکال کار اینجاست که به هنگام دروغ گویی خود صداقت را می دانی و از ترس آشکار شدنش که مبادا بگیرندش، ببرندش، اخراجش کنند، شکایت کنند و یا معامله اش به هم بخورد و گاهی حسادت و شیطنت و... دروغ می گوید.اینکه خود حقیقت را می دانی و می خواهی کسی نداند نسبت به اهمیت آن در درونت آشوبی به پا می کند که موجب استرسهایی مشکل ساز می شود. ولی یک سوال.اگر دروغ بتواند ما را از بحران،فاجعه،آبرو،حتی از مرگ نجات دهد، آيا باز هم نامش دروغ است ؟ البته اکثر قریب به اتفاق رفتار و کلام در جامعه بوی مرگ یا فاجعه نمی دهد ولی گاهی پیش می آید انسانی والا و بزرگوار جانش را می دهد ولی راست نمی گوید، و به دلیل اصرار بر دروغش است که عظمتی انسانی می یابد. [/quote] آقای چهره عزیز؛ مقوله ای که در این مقاله بحث شده "دروغ پوپولیستی" است که با زیرمجموعه "دروغ" می تواند باشد. بنابراین دروغ خود بحث مفصلی است که بحث بنده همه جنبه های آن را پوشش نداده و شما به موردی اشاره فرمودید که در این مقاله بحث نشده است.
۹۴/۵/۳۰ ۱۲:۰۶
دروغ خانمان سوز است و مادری دارد بنام ترس، اشکال کار اینجاست که به هنگام دروغ گویی خود صداقت را می دانی و از ترس آشکار شدنش که مبادا بگیرندش، ببرندش، اخراجش کنند، شکایت کنند و یا معامله اش به هم بخورد و گاهی حسادت و شیطنت و... دروغ می گوید.اینکه خود حقیقت را می دانی و می خواهی کسی نداند نسبت به اهمیت آن در درونت آشوبی به پا می کند که موجب استرسهایی مشکل ساز می شود. ولی یک سوال.اگر دروغ بتواند ما را از بحران،فاجعه،آبرو،حتی از مرگ نجات دهد، آيا باز هم نامش دروغ است ؟ البته اکثر قریب به اتفاق رفتار و کلام در جامعه بوی مرگ یا فاجعه نمی دهد ولی گاهی پیش می آید انسانی والا و بزرگوار جانش را می دهد ولی راست نمی گوید، و به دلیل اصرار بر دروغش است که عظمتی انسانی می یابد.
۹۴/۵/۳۰ ۱۲:۰۰
[quote name="محمدعلی نجفی"] فراربه جلو می کنند [/quote] منظور آقای نجفی عزیز این است که به جای عذرخواهی یا حداقل سکوت، شروع به "قاباخدان گلمیش لیک" می کند.
۹۴/۵/۳۰ ۱۰:۳۶
فراربه جلو می کنند
۹۴/۵/۳۰ ۱۰:۳۰
طنز پوپولیسم در این است باانهمه دروغهای شاخدار،عوام فریبی،ویژه خواری،ایجاد تنگناهای سیاسی وهزاران نوع فسادکه بیشترین خسارتها را به انقلاب و کشور زدند. به عنوان مثال ازاقای جهانگیری معاون اول به علت افشای فسادهایشان شکایت می کنندویااز بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در دوران روحانی به زبان میرانند.
۹۴/۵/۳۰ ۰۹:۱۲
[quote name="سی"] مثال هم می زدی : م الف از ایران [/quote] جای دور نروید. شهر ما خودش چند پوپولیست زنده ناشی و حرفه ای دارد. چندین سال است دروغ شان را توی اذهان ما جا انداخته اند. طوری که تلاش برخی ها برای راستی نمایی نیز با اصرار عوام به باور دروغ ذبح می شود.
۹۴/۵/۳۰ ۰۳:۰۲
مثال هم می زدی : م الف از ایران
۹۴/۵/۳۰ ۰۲:۰۴
[quote name="دکتر سلیمان جمشیدی"] [quote name="س.م.محمدپور"] چرا باید افکار توده مردم ، با چرب زبانی، وعده های دروغ، بنرهای جورواجور، حضور در مجالس ختم و بدرقه وافتتاح، جلب شود؟ چرا نماینده بجای حضور مرتب در مجلس و کمیسیونها، در روستاها و مراسمات کذایی است؟ انشااله با اینگونه روشنگریها، دیگر نماینده ای اینچنینی به مجلس نفرستیم. باتشکر از شما دوست دلسوز. [/quote] گاهی وقت ها فکر می کنم اغلب توده عامه مردم ما "پوپولیست فیل" = "عوام فریب طلب" هستند. گرایش عجیبی است، خیلی ها تا فریب نخورند، راضی نمی شوند. [/quote]در روزگاری که دروغ یک واقعیت عمومی است، به زبان آوردن حقیقت یک اقدام انقلابی است (جورج اورول)
۹۴/۵/۳۰ ۰۱:۳۶
[quote name="محمدصادق نائبی"] پوپولیست برای کنترل ، هدایت و جذب جامعه، قانون 20-80 را به خوبی رعایت می کند. او باور دارد که برای کنترل، هدایت و جذب 80 درصد از جامعه فقط باید 20درصد انرژی تلف کند لیکن برای جذب 20 درصد جامعه که طبقه فهیم هستند، باید 80 درصد انرژی صرف کند. با یک حساب سرانگشتی روی 20 درصد جامعه خط می کشد و اصلا آنها را، نقد آنها را، تمسخر آنها را، تلخند آنها را نمی بیند و با صرف 20 درصد انرژی، 80 درصد از جامعه را با خود همراه می کند. [/quote] تا این قشر از جامعه (عوام) از لحاظ عددی در حداکثر است، پوپولیست ها، برندگان اصلی سیاست خواهند بود نه سیاستمداران واقعی.

اخبار روز