کد خبر: ۷۳۷۲۰
۴۳۲ بازدید
۴ دیدگاه

سیان بوبو گؤبلیی یا بالدیرقان گؤبلیی، هدیه ای دیگر از بهشت بزقوش

۹۶/۳/۲۸
۱۵:۰۸

طبیعت غنی و بی نهایت بزقوش، گنجینه هایی ارزشمند در سینه دارد که گردشگران این ناحیه زیبا را با آن ها پذیرایی می کند. یکی از این موهبت های بهشتی این منطقه قارچی به نام سیان بویو یا بالدیرقان گوبلیی است که گاه به آن چاشورت/چاشیر/کاشیر دومبالاغی هم گفته می شود. 

این قارچ نسبتا بزرگ برخلاف تصور نوعی دنبلان نیست و با آنها قرابتی ندارد. در واقع این قارچ نوعی اویستر یا قارچ صدفی است و بزرگترین نوع اویستر نیز هست که سبب شده در فارسی به آن قارچ شاه صدف گویند. 

این قارچ یک قارچ خوراکی پرطرفدار بومی در اروپا، خاور میانه و شمال افریقا است اما در آسیا نیز به خوبی شناخته شده است و استفاده های خوراکی و دارویی دارد. 

انواع جوان این قارچ ساقه قطور، گوشتی و سفید و کلاهک نسبتاً کوچک خرمایی رنگ دارد که روی این کلاهک شکاف ها و تزئینات خاصی وجود دارد. 

این قارچ با ریشه گیاهان علفی از جمله گلپر (به ترکی بالدیرقان) و جاشیر یا جوشیر (به  ترکی چاشورت، چاشیر و کاشیر)  و کُزَل جاشیری (به ترکی سیان بویو) رابطه همزیستی است. 

سیان بویو گوبلیی به عنوان منبع آهن، پتاسیم و مس و غنی از سلنیوم مطرح بوده و به طور سنتی در شرق دور برای جلوگیری از بیماری ­های قلبی، ایجاد مقاومت در برابر ویروس ­ها، درمان خستگی، سرماخوردگی و آنفلوانزا استفاده می­ شود. تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و احتمال خطر سرطان سینه و پروستات را کاهش می ­دهد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۳/۲۹ ۱۹:۱۸

سلام. در مورد شرکت مونسانتو و نقش خواسته و ناخواسته آن در بیوتروریسم اطلاعی ندارم. تا جایی که می دانم این شرکت چندملیتی امریکایی است که در زمینه فرآورده های شیمیایی کشاورزی و کارهایی با اساس بیوتکنولوژی فعال است. 

گیاهان تراریخته مستقیما خطر عمده ای ندارند ولی به طور غیرمستقیم ممکن است زیست بوم ها را دچار دگرگونی کنند و در کنار مزایایی که از آنها سراغ داریم، خطرات جانبی هم به همراه خواهند داشت. 

۹۶/۳/۲۹ ۱۵:۱۲

با سلام
آقای دکتر لطفا نظر خود را در مورد شرکت مونسانتو بفرمایید؟
آیا بیوتروریسم این شرکت واقعیت دارد؟ نظرتون در مورد گیاهان تراریخته چیه؟

۹۶/۳/۲۸ ۲۲:۰۷

آقای دکتر جمشیدی تلاش های شما در راستای شناساندن گیاهان ناشناخته شهرمان تحسین برانگیز است! با تشکر
به امید روزی که گیاهان دارویی و طب مکمل جایگاه ویژه ای در بهداشت و درمان کشور پیدا کند. در آن روز اکثر بیماری ها به تاریخ خواهند پیوست.

۹۶/۳/۲۸ ۱۵:۵۶

خیلی عالی! متاسفانه به دلیل کمبود بارش امسال کمتر کسی موفق به شکار این قارچ ارزشمند از بزقوش شد. این قارچ یکی از گرانبهاترین قارچها در اروپا و البته ایران است. امسال هر کیلو از آن به قیمت ۸۰۰۰۰ تومن به فروش میرفت!!

اخبار روز