کد خبر: ۱۰۹۵۲۱
۱۴۱۹ بازدید
۳۱ دیدگاه (۲۰ تایید شده)

شکافتن زخم کهنه توسط فضای مجازی میانه/ ترکمانچای فرمانداری می شود

۱۴۰۰/۵/۲۸
۲۲:۳۸

سال ۹۲ که فرمانداری ویژه میانه رسما اعلام شد و سیدبهلول حسینی نماینده وقت میانه پیگیر قضیه فرمانداری ویژه شدن میانه بود ،مددی دیگر نماینده میانه ،اعلام کرد که بخشداری ترکمانچای تبدیل به فرمانداری می شود و دستور آن را از رییس جمهور گرفته ام.

همین دودستگی باعث شد تا بیگی‌ که در آن زمان استاندار بود به ترکمانچای رفت و مردمی که منتظر خبر شهرستان شدن ترکمانچای بودند با قربانی و گل وشیرینی منتظر خبر خوش بودند ولی با صحبتهای مددی ،خلفاپور و بیگی امیدشان به یاس تبدیل شد و دریافتند که اخبار منتشره بیشتر مانور تبلیغاتی بوده تا ابلاغیه دولت وقت ،بعدها همزمان با سفر هیات دولت روحانی به تبریز (سال ۹۴)،برخی اهالی ترکمانچای مقابل استانداری و محل سخنرانی رئیس جمهور با حمل بنرهایی خواستار فرمانداری شدن ترکمانچای شدند که هیچ یک از اینها افاقه ای نکرد.

پارسال بعد از گذشت ۷ سال ،بیگی نماینده تبریز  این بار در کسوت نماینده تبریز به ترکمانچای آمد و وعده هایی را در این باره داد که با واکنش تند اسماعیلی نماینده میانه، همراه شد( کلیک کنید) ،بیگی برای دومین بار وعده تبدیل بخش ترکمانچای به شهرستان را به پایان دولت دوازدهم( پیشتر وعده پایان دولت دهم را داده بود) حواله کرد.

حالا بعد از انتشار خبری که در آن اشاره ای به ترکمانچای نشده ،یکی از کانال های خبری بحث ترکمانچای را دوباره وسط کشیده و همین امر سبب دو دستگی و اختلاف بین مسئولین و نمایندگان شده است .

به این صورت که عده ای فرماندار را کم کار و عده ای نیز نمایندگان را بی تفاوت در این قضیه خوانده اند و بعضی نیز بیگی را ناجی ترکمانچای معرفی می کنند.

آخر سر، این نکته لازم به ذکر است که اگر قرار است اتفاقی در این زمینه رخ دهد با اتفاق رویه امکان پذیر است ،در غیر این صورت همانی می شود که اکنون شاهد آنیم.

اعلام اینگونه اخبار ،تنها باعث اختلاف بین هم شهرستانی هایی می شود که با آرزوهایشان بازی شده ،گاهی توسط مددی ،گاهی بیگی و ...

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۵/۳۰ ۱۴:۳۵

دوست گرامی الان شهرستان میانه فرمانداری ویژه شده و روسای اداره ها معاون مدیر کل شده اند. آیا مشکلات شهرستان میانه حل شده است؟

۰۰/۵/۳۰ ۱۴:۳۳

سلام وقت بخیر دوست گرامی کسی مخالف شهرستان شدن یا نشدن بخش ترکمنچای نیست بله در این چند سال بخش های زیادی در کشور شهرستان شده اند که با توجه به قانون و آیین نامه تقسیمات کشوری شرایط شهرستان شدن را نداشتند.در مورد رشد منفی جمعیت که اشاره نمودید:

1- آیا شهرستان میانه که فرمانداری ویژه شده رشد منفی جمعیت ندارد؟ 

2- آیا شهرستان میانه که فرمانداری ویژه شده رتبه اول بیکاری در استان را ندارد؟

3- آیا شهرستان میانه که فرمانداری ویژه شده افراد تحصیل کرده بخاطر نبودن شغل و کار در شهرستان دنبال شغل و کار در کلان شهرها و شهرهای اطراف سرگردان نیستند؟

4- آیا شهرستان میانه که فرمانداری ویژه شده بیشتر مردم شهرستان بخاطر نبودن امکانات درمانی و پزشکی به اندازه کافی در شهرستان در شهرهای دیگر سرگردان نیستند؟

5- آیا شهرستان میانه که فرمانداری ویژه شده ...

دوست گرامی حل مشکلات یک روستا،بخش،شهرستان و ... تنها در استان،فرمانداری ویژه،فرمانداری و ... شدن نیست تا زمانی که مردم مطالبه گر و دنبال حق و حقوق قانونی خود بصورت قانونی نباشند وضعیت همین است که هست. 

۰۰/۵/۳۰ ۱۰:۱۴

در کل یک ده اباد بهتر از صد شهر ویران. ترکمنچای بن بست است . اگر عجبشیر - بناب - ملکان از مراغه جدا شدن علت این بود در مسیر ترانزیتی بودن و رو به پیشرفت. شما فقط ببین چند نفر از اهالی میانه تا کنون ترکمنچای رو دیدن؟ یه جای بن بست.

۰۰/۵/۳۰ ۱۰:۱۲

بله قزوین بزرگتر از زنجان بود و شرایط استان شدن رو داشت.
خراجو شرایط شهر شدن رو داشت.
مراغه به علت موقعیت نظامی در منطقه ی نزدیک به اکراد نیاز به فرودگاه داشت. همینطور پادگان و پشتیبانی ارتش
چاراویماق به دلیل وسعت زیاد شهرستان هشترود نیاز به تقسیم شرایط داشت.

۰۰/۵/۳۰ ۰۰:۱۵

سلام
عارضم خدمتتان که ترکمنچای خیلی وقته شهر شده خیلی سال پیش از آچاچی و همزمان با کرج
الان دنبال شهرستان شدن هستند یعنی شهردار دارند و دنبال فرمانداری و استقلال از میانه میباشند

۰۰/۵/۲۹ ۲۳:۲۳

الان بخش لیلان و خراجوی مراغه پرونده شهرستان شدنشون رفته وزارت کشور مردم ترکمنچای به هوش باشند که نمایندگان میانه نمیخوان کاری بکنند باید دنبال نماینده ذی نفوذ مانند بیگی و پزشکیان و... بگردیم

۰۰/۵/۲۹ ۲۱:۴۰

منم فرهنگی
مگه قزوین شرایط،استان شدن داشت؟
مگه مراغه شرایط فرودگاه شدن داشت؟
مگه خراجوی مراغه شرایط،شهر شدن داشت؟
مگه چاراویماق در اون زمان شرایط فرمانداری شدن داشت؟
من فکر میکنم شما خواستید فقط،یه حرفی زده باشید.

۰۰/۵/۲۹ ۲۱:۳۱

شهرستان بدره شرایطش را داشت که سال 92 فرمانداری شد؟ بخش مرحمت آباد میاندواب شرایطش را داشت؟ که همین مرداد امسال فرمانداری شد و.... خواهشا بروید اطلاعات تان را زیاد کنید بعدا ورود کنید
احتمالا شما فرهنگی نیستید چون من فرهنگی بدون مطالعه ندیدم.

۰۰/۵/۲۹ ۱۷:۱۶

خواسته باید در چارچوب قانون مطرح بشه نه خارج از قانون . ماهم دوست داریم ترکمانچای مرکز استان بشه اما این خواسته قانونی است یا نه ؟ زوری که نیست باید شرایط قانونی لازم را داشته باشند تا از شهر به شهرستان ارتقا داده شوند . مثل ترکمانچای در کشور زیاد است اونوقت مردم آن مناطق هم درخواست شهرستان شدن دارند اینطوری بلبشور تو کشور اتفاق می افتد . نمایندگان هم در چارچوب قانون اختیار دارند نه خارج از قانون حالا چه دکتر بیگی باشد چه مهدی اسماعیلی و ...

۰۰/۵/۲۹ ۱۶:۱۰

ای اهالی محترم ترکمنچای بدانید که شهر شدن هیچ نفعی به حال شمندارد مگر میانه از شهر شدن چه سودی برده مگر اهالی اچاچی چه سودی از نام شهر شدند صاحب کدامین کارخانه کدام بیمارستان وکدام ماکز فرهنگی واجتماعی شدند شما را دلخوش به یک نام شهر نکنند بعد سرتان منت گذاشته شیره بمالند از مسیولین راه بخواهید صنایع تبدیلی بخواهید اب و پیشرفت کشاورزی ودامداریتان را بخداهید

۰۰/۵/۲۹ ۱۵:۱۵

این قانون به هیچ وجه اجرا نمیشه بروید مطالعه کنید ببینید بدره در استان ایلام با چقدر جوعیت به شهرستان تبدیل شد بخشی که هم از نظر جمعیت و هم از نظر وسعت از کاغذکنان به مراتب پایین تر است،

۰۰/۵/۲۹ ۱۵:۱۳

با سلام دوستان و همشهریان گرامی
باز زخم دل ما زیاد شد ببینید میانه بزرگ درد بزرگ دارد و آن را به تتهایی نمی تواند تحمل کند الان سالهاست که وعده جاده خلخال،نیر،هشترود،سرچم و غیره داده می شود ولی عملا کاری از پیش نمی رود علت آن را جویا بشیم پهناور بودن شهرستان است که چندان بودجه لازم داده نمی شود اگر به فرض بخش کندوان فرمانداری بشه جاده میانه کندوان نیر که در حوزه استحفاظی 3 شهرستان خواهد بود به سرعت و با تلاش 3 فرماندار بجای 2 فرماندار به مرحله اجرا درخواهد آمد و بقیه مشکلات هم مثل این.
درخصوص دوست عزیزمون جناب رشیدی که ماده و تبصره شهرستان را قرار دادند عرض کنم خیلی از بخش ها هستند که استثنائا فرمانداری می شوند که ماده قانون ندارند من حمله محرومیت زدایی و....
حالا سر سخنم این است بیایید سنگ اندازی نکنیم.تقسیمات کشوری بهذنفع پیشرفت منطقه خواهد بود اکنون میانه می تواند به 4 شهرستان تقسیم شود و به تبع آن تعداد بخش ها و شهرها هم زیاد شود مانند میاندواب که روز غدیر خم دو فرمانداری در آن افتتاح شد و این شهرستان به 3 فرمانداری تبدیل شد چه اشکالی دارد؟
نگه داشتن منطقه پهناور میانه در این وضعیت شبیه زندگی 5 یا 6 خانوار در یک خونه بزرگ است که نتیجه اش پس ماندگی آن است ولی اگر هر شخصی از این خانواده که ازدواج کردند و برای خود خانه ای تهیه کردند و مستقل شدند مطمئنا پیشرفت شان خوب خواهد بود.
بیایید واقع بین باشیم.

۰۰/۵/۲۹ ۱۵:۰۵

به نظر بنده به کیفیت آسفالت جاده ترانزیت از میانه تا سه راهی ترکمنچای برسید که حقیقتا ماشین هامون از بین رفتند
آرمان گرایی عزیزان پیشکش...

۰۰/۵/۲۹ ۱۴:۲۱

ای کاش فرمانداری شهرستان میانه یه معاونت عمرانی در حد اندازه شهرستان میانه داشت که آنقدر در شهرستان دوباره کاری که چه عرض کنم چند باره کاری انجام نمی شد

۰۰/۵/۲۹ ۱۳:۲۸

در جواب برادر رشیدی. شهرستان شدن دو بخش باروق و مرحمت آباد میاندوآب در ماه های گذشته رو مطالعه فرمایید

۰۰/۵/۲۹ ۱۱:۲۹

بنظر شما اصلا اطلاع ندارین که قوانین مدام عوض میشه واگر یک ذره جستجو کنیم تو این ده سال اخیر نقاطی به شهرستان تبدیل شدن که جمعیت شهرستانشان از جمعیت شهرترکمنچای کمتره مثل انگوت دلگرمی که ۵ماه پیش شهرستان شد!
لطفا حداقل کسانی راجع به این مسائل اظهار نظر کنن که اطلاعاتشان کارشناسی ایام عید باشه.
بحث دوم این هست تبدیل ترکمنچای به شهرستان باعث تثبیت جمعیت منطقه جنوب شرقی استان میشود که این مناطق جمعیتشان درحال خالی شدن است. ترکمنچای ۲۰۰۰نفری مثل کاغذکنان امروزی به نفع میانه هست یا ترکمانچایی که شهرستان بشه وجمعیتش با ۵۰نفربرسه؟ درسته ازنظر اداری مستقل میشه ولی در سطوح خدمات بالاتر درمانی و اقتصادی وغیره عامیانه ارتباطش را حفظ خواهد کرد. به نظر باتوجه به شرایط نامطلوب شهرستان بلحاظ خالی شدن جمعیت اولویت اول مشکلات شهرستان میانه تبدیل ترکمنچای به شهرستان است که خود مبنای توسعه آتی وپایدار ترکمنچای و میانه خواهد شد.

۰۰/۵/۲۹ ۰۹:۵۳

بخش ترکمنچای در حدود 26 هزار نفر جمعیت دارد.و اداره شهرستان با فرماندار می باشد.

یکی از شرایط شهرستان شدن یک بخش تراکم جمعیت می باشد که حداقل جمعیت در تراکم زیاد 120 هزار و تراکم متوسط 80 هزار نفر و در نقاط کم تراکم، دورافتاده، مرزی، جزائری و کویری با توجه به کلیه شرایط اقلیمی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تا حداقل 50 هزار‌نفر با تصویب هیأت وزیران و در موارد استثنایی با تصویب مجلس شورای اسلامی می‌تواند کمتر از 50 هزارنفر باشد.

حال بخش ترکمنچای کدام یک از این شرایط را دارد که می خواهیم این بخش شهرستان شود. 

مردم ترکمنچای در این چندسال که دنبال شهرستان شدن هستند بجای آن دنبال حل مشکلات راه های مواصلاتی خود بوده اند الان هم تراکم جمعیت بالا رفته بود هم باعث توسعه، پیشرفت و حل مشکلات این بخش شده بوده اند.

یکی از علت های که شهرستان میانه دارای این همه مشکلات است همین درخواست های است که از نمایندگان،مسئولان و مدیران کشور و شهرستان مطالبه می کنیم می باشد.

 

‌قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری

ماده 7- تبصره 1 - حداقل جمعیت شهرستان با در نظر گرفتن وضع پراکندگی و اقلیمی کشور به دو درجه تراکمی به شرح زیر تقسیم می‌شود. ‌الف - تراکم زیاد 120000 نفر. ب - تراکم متوسط 80000 نفر. ماده 7- تبصره 2 - در نقاط کم تراکم، دورافتاده، مرزی، جزائری و کویری با توجه به کلیه شرایط اقلیمی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تا حداقل 50 هزار‌نفر با تصویب هیأت وزیران و در موارد استثنایی با تصویب مجلس شورای اسلامی می‌تواند کمتر از 50 هزارنفر باشد.

آیین نامه اجرائی قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری جمهوری اسلامی ایران

ماده 14 -وزارت کشور موظف است برای ایجاد شهرستان جدید در اجرای تبصره 2 ماده 7 قانون در نقاط استثنائی که در آن جمعیت محدوده در تراکم زیاد،کمتر از 120 هزار نفر و در تراکم متوسط کمتر از 80 هزار نفر و در تراکم کم و نقاط دورافتاده مرزی، جزائری، کویری کمتر از پنجاه هزار نفر باشد لایحه پیشنهادی آن را جهت تصویب مجلس شورای اسلامی به هیأت وزیران تسلیم نماید.

تبصره 1 -اداره امور شهرستان با فرماندار می باشد.

 

۰۰/۵/۲۹ ۰۹:۳۵

با عوام فریبی نمی شود دل ها را بدست آورد چون خود این نمایندگان می داند که بخش ترکمنچای شرایط لازم را برای فرمانداری شدن را ندارد پس شایسته است بصورت شفاف با مردم سخن گفت نه در .........

۰۰/۵/۲۹ ۰۰:۳۸

ای کاش شهرستان میانه فرماندار نداشت چون به نظر بنده میانه در سه سال گذشته بدون فرماندار بود وضعیتش بهتر از اين می شد

۰۰/۵/۲۸ ۲۳:۵۵

بنظر بنده اگه ترکمنچای فرمانداری می شد یه بار سنگین از دوش شهرستان میانه هم برداشته می شد.انشا الله بنده به عنوان یه میانه ای در این روز عزیز دعا می کنم که مردم ترکمنچای به آرزوی خود برسند هم برای مردم میانه خب می شود وهم برای مردم عزیز ترکمنچای

اخبار روز