کد خبر: ۱۱۷۴۳۰
۳۵۶ بازدید
۴ دیدگاه (۲ تایید شده)

به بهانه روز جهانی خلبان/ یادی از مرحوم علی قنبری نخستین خلبان جنگنده میانه ای +تصاویر

۱۴۰۱/۲/۶
۲۱:۳۷

طبیعت کتاب زندگیست و مهمترین درس آن ،درس پرواز است/پرواز بال نمیخواهد ،پرواز شجاعت میخواهد

به بهانه ۱۶ آپریل(۶ اردیبهشت) که بعنوان روز جهانی خلبان شناخته می شود ،زندگینامه یکی از جوانترین خلبانان ایران و براساس تحقیقی که شده نخستین خلبان جنگنده میانه ای می پردازیم که متاسفانه خیلی زود بدرود حیات گفت.

زنده یاد علی قنبری در سال ۱۳۲۴ در شهرستان میانه در خیابان طالقانی فعلی دیده به جهان گشود ،تا مقطع دیپلم در زادگاهش میانه تحصیل و دررشته ریاضی فیزیک با بالاترین نمرات قبول شد.

در اکثر رشته های ورزشی نظیر کشتی ،ژیمناستیک و والیبال فعالیت داشت.

جوانمردی و منش نیکوی او زبانزد همه دوستان و آشنایان بود،به دلیل علاقه فراوان به پرواز در آزمون خلبانی شرکت کرده و با کسب نمرات برتر و با توجه به‌ اندام ورزیده ای که داشت قبول شده و ۲ سال در تهران به تحصیل پرداخت.

در آنجا توسط ارتشبد خاتم(فرمانده وقت نیروی هوایی) به عنوان کاپیتان تیم والیبال نیروی هوایی برگزیده شد ،سپس برای ادامه تحصیل همراه ۶ نفر دیگر جهت اخذ گواهینامه خلبانی جت های اف ۱۴ به آمریکا اعزام شده و در ایالت تگزاس مشغول به آموزش شد.

 او با شوق وصف ناپذیری که  برای پرواز و برگشتن به وطن داشت، بعد از اتمام دوره به ایران بازگشت ولی متاسفانه در حین پرواز آزمایشی همراه سروان سعیدی( کمک خلبان) با هواپیمای تازه تعمیر شده  در سال ۱۳۴۸ در دوشان تپه سقوط و پروازی به وسعت عرش را تجربه کرد.

این خبر به قدری تلخ بود که تا چندین روز در محله خوش تهران، کسبه بر سر درشان پارچه های مشکی زده و عزاداری کردند.

در نهایت با حضور نیروهای سه گانه تشییع جنازه شده و پیکر وی در ابن بابویه به خاک سپرده شد.

روحش شاد و یادش گرامی...

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۱/۲/۷ ۰۹:۵۴

الله رحمت السین

۰۱/۲/۷ ۰۰:۴۰

روحش شادویادش جاودان

اخبار روز