کد خبر: ۱۳۲۷۵۲
۴۲۶ بازدید
۵ دیدگاه (۵ تایید شده)

ممنوعیت اشتغال اتباع بیگانه در شهرستان میانه

۱۴۰۲/۷/۵
۲۳:۳۵

 

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان میانه با بیان اینکه اشتغال اتباع بیگانه، بر اساس قانون در منطقه شمال غرب کشور و به تبع آن در شهرستان میانه ممنوع است، گفت: در سایر مناطق کشور نیز برای اشتغال و بکارگیری اتباع بیگانه، کارفرما مکلف است برای کارگران خود پروانه کار دریافت کند همچنین اتباع بیگانه باید پاسپورت و روادید داشته باشند و اخذ پروانه کار، قانون عام است و این قانون شامل همه اتباع بیگانه می شود.

 علی امینی به افزایش شناسایی و دستگیری کارگران اتباع بیگانه در کارگاههای شهرستان اشاره کرد و افزود: جزای کارفرمایانی که بدون مجوز تبعه بیگانه را مشغول به کار می کند بعد از جریمه نقدی ۵ برابری حداقل دستمزد به ازای هر یک روز بکارگیری اتباع بیگانه در بار اول و جریمه ۱۰ برابری حداقل دستمزد برای شناسایی دوباره بکارگیری اتباع بیگانه در هر روز ؛ ۹۱ الی ۱۸۰ روز حبس است که عواملی بازدارنده محسوب می شوند.

امینی در ادامه از شناسایی چندین کارگر تبعه خارجی در ۴ کارگاه شهرستان خبر داد و بر ضرورت تعامل هر چه بیشتر دستگاه قضایی و نیروی انتظامی پس از شناسایی توسط عوامل اداره کار؛ تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان برای دستگیری و انتقال این اتباع تاکید کرد.

رئیس اداره تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی شهرستان میانه بغیر از بیکاری ۲ الی ۳ کارگر شهرستان در ازای اشتغال هر یک کارگر افغانی را نتیجه حضور کارگران اتباع بیگانه خواند و گفت: در این بین مباحث امنیتی نیز مطرح است که باید شناسایی ما با دستگیری و انتقال این اتباع نتیجه بخش باشد.

امینی آمار بیکاری شهرستان میانه در سال ۹۵ بر اساس آمارگیری کارگاهی و اشتغال را ۲۱ درصد عنوان کرد و افزود: بنابر برآوردهای اخیر آمار بیکاری در شهرستان بالای ۲۱ درصد بود و ۱۳ هزار نفر بیکار در شهرستان به ثبت رسیده است.

وی به ازدیاد اشتغال اتباع بیگانه در بخش کشاورزی و حوزه ساخت و ساز اشاره کرد و از مردم خواست تا در صورت مشاهده هر گونه اشتغال اتباع خارجی در شهرستان میانه با شماره ۵۲۲۳۳۲۸۲۸ داخلی ۱۴ و ۱۷ واحد بازرسی و به صورت مستقیم با شماره ۵۲۳۳۷۷۳۰ با رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تماس بگیرند.

امینی همچنین عدم مهارت کارگران شهرستان و عدم تمایل آنها به اشتغال با دستمزد پایه را از بزرگترین معضلات شهرستان خواند و گفت: افراد بدون مهارت که از بیمه بیکاری استفاده می کنند به فنی و حرفه ای و افراد بیسواد به نهضت سوادآموزی معرفی شده اتد که در همین خصوص نزدیک به ۵۰ نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری جهت مهارت آموزی معرفی شده اند که در صورت امتناع فرد جلوی مقرری وی گرفته خواهد شد.

وی مهارت آموزی را نیاز مهم اشتغال خواند و لزوم همکاری و تعامل اداره فنی و حرفهای با دانشگاهها و اداره تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی را جهت افزایش مهارت نیروی کار جامعه مهم برشمرد و گفت: بدون مهارت تولید و صنعت شهرستان آسیب خواهد دید./فرمانداری میانه

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۲/۷/۸ ۱۰:۵۲

مردم هم باید با ادارات همکاری کنند و از این معضل پیشگیری کنند

۰۲/۷/۶ ۱۲:۵۶

اخیراً گزارشی تهیه کرده بودیم مبنی بر هجوم افغانی ها به میانه که این خبر مقدم بر آن شد. شما کافیست به شهرک صنعتی میانه یا باغات میانه سر بزنید و افغانی های بدون شناسنامه را ببینید که نه تنها هر کدام جای یک میانه ای را اشغال کرده اند بلکه ناامنی را با خود به میانه آورده اند. بهداشت را تحت الشعاع قرار می دهند و فرهنگ منطقه را تغییر می دهند. اشتغال افغانی در حالی که ایرانی بیکار است، خیانت است. خصوصاً منطقه آذربایجان در طول این چهار دهه از افغانی ها خالی بوده است و ورود افغانی ها به میانه یک خبر شوم را با خود می آورد. آمار بیکاری میانه با در نظر گرفتن میانه ایهایی که از سر بیکاری به شهرهای بزرگ رفته اند بسیار بیشتر است. امیدوارم مقامات عالی دولتی و قضایی در میانه اقدامی عاجل بکنند و با کارفرمایان متخلف برخورد کنند. پلمپ واحدهایی که اتباع خارجی را بدون مجوز و بدون بیمه و ... با هزینه کمتر اما ناامنی بیشتر استخدام می کنند، حداقل انتظار است.

۰۲/۷/۶ ۰۸:۳۳

این همه روستا میخواین بیفتین دونه دونه بگردین؟

۰۲/۷/۶ ۰۷:۴۵

متأسفانه برای کارگران میانه کار نیست ولی کارگران افغانی در باغات روستاهای میانه مشغول کارند

۰۲/۷/۶ ۰۶:۱۶

علاوه بر بیکاری جوانان منطقه و کشوری
از همه مهمتر از نظر امنیتی زمینه سخت تر میشه با همکاری مسئولین نظامی و انتظامی سعی شود قشر افغانی کلا از کشور اخراج و پاکسازی شود .

اخبار روز