کد خبر: ۱۱۲۴۸۴
۹۴۱ بازدید
۹ دیدگاه (۵ تایید شده)

از نزدیک با هنرمند میانه ای/ استاد بیاض امیر عطایی + فیلم

۱۴۰۰/۸/۲۷
۲۱:۲۷

 

استاد بیاض امیر عطایی در سال 1334 در حاج خلیل، یکی از روستاهای شهرستان میانه چشم به جهان گشود.

دوران کودکی را در شهر میانه سپری کرد و در سال 1344 به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد.

وی به تحصیلات تا پایه ی ششم اکتفا کرده و به صورت استاد شاگردی به کار خیاطی مشغول شد .همزمان، در کار خیاطی، با هنر منبت نیز سروکار داشت این آشنایی با چوب، بعدها زمینه جذب ایشان به هنر ساز سازی را فراهم نمود.

و در سال1350 با استاد ارجمند جنای آقای ابراهیم قنبری مهر آشنا شده و هنر ساز سازی را نزد ایشان فرا گرفت. بعد از پایان خدمت مقدس سربازی دوباره نزد استاد قنبری مهر مشتاقانه به کسب تجربیات پرداخت و از همین راه به امرار و معاش پرداختند.

او از سال 1355 در مجموعه هنر های سنتی تهران به طور رسمی مشغول بکار بوده، در سال 1362 پس از بازنشستگی استاد قنبری مهر مسئولیت کارگاه سازسازی به استاد واگذار شد در همان سال با همکاری اساتید دیگر دکتر ناجی، آقای فرهمند و استاد محمد رضا لطفی کارگاههای آموزشی سازهای ایرانی را راه اندازی نمود.

تخصص ایشان در ساخت کمانچه و سه تار است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۸/۲۹ ۱۱:۴۸

ایشان و بیش از 200 شخصیت برجسته میانه را 13 سال پیش در کتاب مشاهیر میانه معرفی کرده ام. این که ما میانه ایها شخصیتهای علمی و هنری مان را نمی شناسیم، اثر مثبتی ندارد.

۰۰/۸/۲۸ ۱۷:۱۲

نمردیم و زنده ماندیم تا یکی از هنرمندان پر اوازه شهرمان را در زمان حیات شان شناختیم متاسفانه در اینجا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در خواب عمیق زمستانی بسر می برند و خدا می داند مسئولین امر کی به وظایف شان عمل خواهند نمود .

۰۰/۸/۲۸ ۰۱:۴۳

مهم اینه که اگر اینها درمیانه بزرگ میشدن به این درجات نائل نمیشدن پس همانطور که مردم میانه، میانه‌ایهای تهران‌نشین را برای دخالت در امور شهر وارد نمیدانندحتی برای نمایندگی مجلس و.... پس نباید این میانه‌ایهای تهران نشین را میانه‌ایها برای خود افتخار بدانند

۰۰/۸/۲۷ ۲۳:۲۷

استاد خدا شما راحفظ کنه افتخار بزرگی از میانه هستید از آشنائی شما خوشحال شدیم

۰۰/۸/۲۷ ۲۳:۰۳

استاد بیاض امیرعطایی در هنر و تخصص کمانچه سازی یک برند ملی هستند. استاد کیهان کلهر بارها با کمانچه ای با مهر امیرعطایی کنسرت اجرا کرده اند. مضافاً ایشان در ساخت سه تار نیز تبحر بالایی دارند تا بدان پایه که استاد محمدرضا لطفی با سه تار ایشان کنسرت اجرا می کرد.

لازم است به همشهریان عزیزم اطلاع دهم که استاد بیاض امیرعطایی و استاد فریدون صالحی (استاد برجسته ویولون سازی) با هم نسبت پسردایی ـ پسرعمه دارند و هر دو دارای نشان درجه یک هنری ملی هستند.

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز