کد خبر: ۱۲۸۴۳۹
۱۸۴۶ بازدید
۳۸ دیدگاه (۳۳ تایید شده)

شمارش معکوس رسیدن آب گرمی‌چای به میانه/ ابتکاری از آذربایجان شرقی که طرح ملی شد

۱۴۰۲/۱/۲۶
۱۲:۳۸

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان خبر داد

شمارش معکوس رسیدن آب گرمی‌چای به میانه/ ابتکاری از آذربایجان شرقی که طرح ملی شد

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از رسیدن آب به شهرستان میانه طی روزهای آتی خبر داد.

یوسف غفارزاده در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای در سال جاری، اظهار کرد: در جریان سفر ریاست جمهوری به استان در سال گذشته، وزیر نیرو به شهرستان میانه سفر کرد چرا که پروژه‌های نیمه تمام آبی بسیاری از جمله سد شهریار آیدوغموش و گرمی چای در این شهرستان وجود داشت که وزیر در این سفر قول داد تا پایان سال و یا اوایل سال بعدی، آب میانه از طریق سد گرمی چای تامین شود.

وی افزود: حدود هشت ماه از آن زمان می‌گذرد، اعتبارات مربوطه در این مدت تزریق و کارهای عملیاتی نیز به صورت شبانه روزی انجام شد. اکنون قسمتی از سد که می‌تواند آب میانه را تامین کد، آبگیری شده و تصفیه خانه نیز با طول ۴۳ کیلومتر تا میانه به اتمام رسیده و الان در مرحله تست و راه اندازی قرار دارد.

وی ادامه داد: طی روزهای آینده حداقل ۵۰ درصد از آب شرب میانه را از طریق سد گرمی چای تامین کنیم و سال بعدی نیز این رقم به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

غفارزاده گفت: سدگرمی چای تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد اما حین اجرای این طرح، قسمتی که می‌توان آبگیری کرد را با احداث خط انتقال به میانه، آبگیری می‌کنیم. 

بهره برداری از مخزن ۱۰۰ هزار مترمکعبی رینک تبریز در ۳ ماه آینده

وی با بیان این‌که آبگیری سد قیزقلعه در خداآفرین در دستورکار قرار دارد، افزود: مخزن ۱۰۰ هزار مترمکعبی رینک تبریز نیز جزو برنامه‌های امسال آب منطقه‌ای است که پس از کارهای تکمیلی طی سه ماه آینده به بهره برداری می‌رسد.

وی از احداث ۵۰۰۰ هکتار از شبکه‌های پایاب در سالجاری خبر داد و اظهار کرد: تمامی کارهای تامین آب ۲۰۰۰ هکتار از اراضی شهرستان جلفا انجام گرفته اما برق برای اجرای این طرح وجود ندارد و ایستگاه پمپاژ نمی‌تواند کار کند که تا پایان شهریور ماه برنامه داریم تا با تامین برق موردنیاز این ۲۰۰۰ هکتار نیز وارد مدار شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی اظهار کرد: تعداد ۹ پروژه بزرگ نیمه تمام برای سال ۱۴۰۲ برنامه ریزی شده که به همراه ۱۴ پروژه سال ۱۴۰۱، بهره برداری از تعداد اندکی مثل پروژه سد شهریار و سد شهید مدنی برای سال ۱۴۰۳ می‌ماند.

غفارزاده در خصوص تامین آب شرب تبریز تا زمان اجرای رینک شهر، اظهار کرد: مقرر شده تا شرکت آب و فاضلاب، لوله‌های آب داخل شهر را به گونه‌ای تغییر دهد که لوله‌های مربوط به منبع زرینه رود به مخزن سد نهند وصل شود تا بتوان آب تمامی شهر را در صورت کاهش سطح مخزن تامین کرد.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که سد نهند(تامین کننده ۱۵ درصد از آب شرب تبریز) امسال کاهش ۶۲ درصدی داشته است، اهمیت اجرای این پروژه بیش از پیش دیده می‌شود که بر این اساس این پروژه طی دو ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

ابتکاری از آذربایجان شرقی که طرح ملی شد

وی در ادامه در خصوص طرح اتمام شبکه‌های پایاب با مشارکت بخش خصوصی که ابتکاری از استان ما بوده است، تشریح کرد: سدهای بسیاری در سراسر کشور وجود دارد اما عملکرد اصلی این سدها زمانی مشخص می‌شود که شبکه‌های پایاب آن‌ها برای استفاده در مزارع احداث شود. متاسفانه احداث شبکه‌های پایاب، اعتبار بالایی می‌طلبد و دولت نیز پولی برای این امر ندارد لذا بسیاری از سدها از جمله شش سد در استان ما و بالای ۸۰ سد در کشور شبکه پایاب ندارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی ادامه داد: استارت رفع این مشکل از درخواست یک سرمایه گذار برای احداث شبکه پایاب در استان رقم خورد. این فرد می‌خواست تا با هزینه شخصی(۲۰۰ میلیون تومان برای هر هکتار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای ۱۰۰۰ هکتار) ایستگاه پمپاژ، خط انتقال، برق و سایر موارد را تامین کرده و آب را به منطقه بیاورد به این شرط که کشاورزان منطقه، زمین‌های خود را برای مدت مثلا پنج یا چهار سال در اختیار این سرمایه گذار قرار دهند و درآمد زراعت این منطقه برای سرمایه گذار باشد و پس از پنج سال، کل تاسیسات را تحویل کشاورزان دهد.

وی افزود: بر این اساس، چندین کشاورز بعد از پنج سال، زمین آبی خود را تحویل خواهند گرفت اما در ابتدا مطمئن نبودیم که کشاورزان از این طرح استقبال کنند. با فرض این‌که هر هکتار برای یک کشاورز باشد راضی کردن تعداد ۱۰۰۰ کشاورز کار بسیار سختی بود ولی این سرمایه گذار شخصا به منطقه رفته و از تمامی کشاورزان امضا گرفته بود و تمامی کشاورزان از اجرای این طرح راضی بودند.

وی گفت: با امضای قراردادهای مربوطه، وظیفه کشاورز، سرمایه گذار و شرکت آب منطقه‌ای هم مشخص شد. وظیفه آب منطقه‌ای، نظارت بر کار سرمایه گذار بوده تا تجهیزات خریداری شده برای احداث شبکه پایاب، دارای کیفیت بالایی باشد.

غفارزاده خاطرنشان کرد: ۱۰۰۰ هکتار از شبکه پایاب آیدوغموش بدون ریالی اعتبار از سوی دولت و تنها با هزینه سرمایه گذار در اردیبهشت ماه به بهره برداری می‌رسد. ۲۰۰۰ هکتار دیگر نیز در شبکه سهند در حال اجرا است.

وی افزود: وزیر نیرو پس از اطلاع از این طرح، گفت که کار بسیار خاصی است و برای این امر یک کارگروه ملی تشکیل داد و در گردهمایی اخیر مدیران عامل آب منطقه‌ای، آب فاضلاب و توزیع برق کشور از پیاده سازی طرح احداث شبکه پایاب با مشارکت بخش خصوصی در کشور خبر داد.

وی در ادامه در خصوص کیفیت آب‌های شهر تبریز، افزود: به دلیل تامین آب از منابع مختلف، ممکن است طعم آب در برخی نقاط تبریز متفاوت باشد. برای مناسب کردن طعم و بوی آب، کارهای اساسی انجام گرفته و بر اساس مطالعات کارشناسی از کربن فعال استفاده می‌شود اما برای رفع کامل طعم و بوی متفاوت آب، سیستم اوزون زنی را پیشنهاد کردیم و این طرح اکنون در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد.

غفارزاده افزود: اجرای این پروژه هزینه ۲۵۰ میلیارد تومان می‌طلبد. این پروژه را با وزیر نیرو نیز مطرح کردیم که دستور دادند تا منابع لازم سریعا تامین اعتبار شود.

وی در پایان در خصوص اهمیت موضوع مدیریت مصرف آب در کشور، اظهار کرد: میانگین مصرف آب در کشورهای اروپایی ۱۵۰ لیتر در شبانه روز و در ایران ۲۷۰ الی ۲۸۰ یعنی دو برابر کشورهای اروپایی است این در حالی است که این کشورها بارشی در حد بارش‌های شمال ایران دارند. بنا بر این در راستای بهبود موضوع مدیریت مصرف آب بایستی یک فرهنگسازی اساسی انجام بگیرد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۲/۲/۱ ۲۲:۰۷

عزیزه دل همش راسته. شما یکی از دروغها رو ذکر بفرمایید!

۰۲/۱/۳۱ ۱۲:۰۶

تازه حقابه کشاورزها که به سمت تابستان می رویم و افت آب و کاهش مقدار آب در مراحل تصفیه آب ، لحاظ نشده است .

۰۲/۱/۳۰ ۱۳:۴۶

آقای مهندس غفارزاده طبق انتهای متن خودتان که نوشتید مصرف هر نفر در ۲۷۰ لیتر در شبانه روز در نظر بگیریم برای ۵۰ درصد جمعیت میانه در نظر بگیریم اگر پنجاه هزار نفر نصف جمعیت میانه را به ۲۷۰ ضرب کنیم و ضربدر سه ماه درواقع ۹۰ روز بکنیم می شود مقدار آب مورد نیاز یک میلیون و دویست و پانزده هزار مترمکعب که این مقدار آب پشت فراز بند الان موجود نیست البته فقط سه ماه در نظر گرفتیم یعنی توان تامین سه ماه آب شرب برای ۵۰ درصد جمعیت میانه را ندارد مگر اینکه سد را تا سال بعد تمام کنید و ۱۵ میلیون مترمکعب آب در سال بعد در فصل بارش پشت سد اصلی ذخیره سازی شود اگر واقعا سد گرمی چای سال بعد به اتمام برسد می‌شود ۱۲ ماه کل سال آب داشت البته تا امروز زحمات زیادی کشیده شده ما قدردانی می کنیم .

۰۲/۱/۲۹ ۱۴:۱۰

کدومش راسته

۰۲/۱/۲۷ ۱۸:۲۹

سلام به مجریان محترم سد،
وقتی یک پروژه یاسد ویا هرسازه دیگر با هزینه معینی پیش بینی شده وزمان بندی مشخص توسط مجریان به پایان میرسد، بایستی بعداز اتمام ان به واحد یا اداره نگهداری مربوطه طی مراحلی تحویل داده می شود واز این به بعد مسائل پروژه اشاره یعنی سد،
به عهده واحد یا اداره نگهداری می با شد
اینکه می فرماید ۵۰درصد هم بعدا تکمیل
خواهد شد تا زمان تکمیل کامل، نگهداری این سد
ومسئولیت پیش آمده ان به عهده کیست .وآیا
تداخلی کاری بین مجریان ۵۰درصد بعدی و واحد نگهدار پیش نخواهد با تشکر.

۰۲/۱/۲۷ ۱۶:۴۸

درود بر مهندس غفارزاده عزیز فرزند خطه میانه به خاطر سال‌ها تلاش برای اعتلای صنعت آب در شهر عزیزمون

۰۲/۱/۲۷ ۰۸:۵۰

مجری پروژه هیچ حرفی نمی زند مشاور پروژه سکوت کرده است لطفا توضیحات خودتان را درج کنید

۰۲/۱/۲۷ ۰۷:۲۶

خيانتي كه در سد شهريار انجام شد كمتر از اتوبان نيست بعد از افتتاح نمايشي و ظاهري سالها پيش در اين سد و تبليغات آن زمان متاسفانه هنوز آماده نيست و لطفا اعلام كنيد و بررسي كنيد در اين دوره و در اين سه سال به اين پروژه چقدر بودجه تخصيص يافته و پول گرفته است ؟

۰۲/۱/۲۷ ۰۷:۱۲

متاسفم برای دیدگاه امثال شما که در این عقیده اید که حتی مسئولین تلاشگر رو هم باید تخریب کرد

۰۲/۱/۲۷ ۰۱:۱۰

یکبار این حالت و افتتاح ناقص برای سد شهریار اتفاق افتاده ببینند چه گرفتاری‌هایی برای سد شهریار پیش آمده هنوز هم افتتاح نشده و آب سد اصلی ذخیره نشده .

۰۲/۱/۲۷ ۰۰:۵۹

مطمئنا هزینه اضافی و دوباره کاری خواهد داشت چون افتتاح ظاهری هست و دوباره طبق نوشته خودش باید تکمیل کنند و این روش آبگیری در حین کار روشی مجبوری است برای جایی هست که یه قطره آب نیست و با تانکر آب می برند مثل خوزستان و یا سیستان بلوچستان که اضطرار پیش می‌آید که در این حالت تمام اصول و روال مهندسی و علمی را کنار می گذارند هم اکنون آب میانه مثل همیشه از چاه تامین می‌شود.

۰۲/۱/۲۷ ۰۰:۵۲

چرا مثل همه جای کشور پروژه را کامل تمام نمی کنید و سد گرمی چای را تمام نمی کنید تا آب پشت سد اصلی با حجم زیاد ذخیره سازی شود و طبق روال آب به تصفیه خانه منتقل شود ؟ در مهندسی آب جمع شده پشت فراز بند تا ارتفاع دریچه آبگیری اصطلاحا به آب مرده اطلاق می شود که بعدا بتدریج با رسوبات پر می شود و آبگیری اصلی و آب تمیز از ارتفاع بالاتر از تراز آب مرده و از طریق سازه آبگیری و اتاق شیرآلات به تصفیه خانه منتقل می گردد و هیچ ریسک و خطر و اضطراری ندارد این همه عجله بصورت ناقص و نیمه کاره راه اندازی موقت چه لزومی دارد ؟ چند ماه بعد در تابستان تصفیه خانه بدلیل نبود آب نمی تواند حتی ۱۰ درصد آب شهر را تامین کند و باید تعطیل شود و مردم مثل گذشته باید آب چاه بخورند تا زمان فصل بارندگی سال بعد و پر آب شدن دوباره رودخانه مگر اینکع عملیات سد تمام شود و ذخیره سازی کامل سد انجام شود .

۰۲/۱/۲۷ ۰۰:۲۰

شما یه تعهد بده که این افتتاح ناقص برای مردم هزینه اضافی نخواهد داشت و باعث طولانی شدن زمان تکمیل نمیشه از لحاظ بودجه،مردم هم از افتتاح شما استقبال میکنند و دعاگویتان خواهند بود.

۰۲/۱/۲۷ ۰۰:۱۱

به شرفت قسم مگه اماده هست.با شعور مردم بازی نکنین

۰۲/۱/۲۶ ۲۳:۳۷

تو مثلا فرهنگی هستی ؟ متاسفم براتون . اتفاقا برعکس...

۰۲/۱/۲۶ ۲۳:۰۱

50 درصد یعنی چی؟ یعنی 50 درصد اب گرمی چای 50 درصد قدیمی؟
یا 50 درصد خونه ها گرمی چای 50 درصد قدیمی؟

۰۲/۱/۲۶ ۲۲:۰۹

کدوم حرفشون دروغ هست؟؟؟!!!
تا حالا رفتین سد و تصفیه خانه رو ببینین؟

۰۲/۱/۲۶ ۲۲:۰۷

عزیزان آبی که پشت سد جمع میشه قبل از اومدن به منازل مردم در تصفیه خانه آماده میشه
نگرانی بابت آبگیری ۵۰ درصد وجود ندارد چون تست های لازمه قبل از ارسال به شهر در تصفیه خانه و منابع ذخیره آب در شهر انجام میشود 🙏🙏🙏

۰۲/۱/۲۶ ۲۲:۰۳

تصفیه خانه و لوله گذاری به صورت کامل انجام شده و ۵۰ درصد سد قابل آبگیری میباشد و ان شالله در روزهای آینده مردم از آب شرب با کیفیت استفاده خواهند کرد.

۰۲/۱/۲۶ ۲۲:۰۰

کدوم خطرات؟
ما که اونجاییم چرا ازش اطلاع نداریم؟

۰۲/۱/۲۶ ۲۱:۵۹

وقتی اطلاعات کافی نداری نیاز نیست حتما کامنت بزاری.
تصفیه خانه کاملا آماده بهره برداری هست

۰۲/۱/۲۶ ۲۱:۰۱

مهم اینه که نمایندگان این دوره عرضه داشتن و دارن آب رو میارن و این حرفی که شما میزنید تخریب های تخریب گران هست

۰۲/۱/۲۶ ۲۰:۵۹

سلام، کاش یه فکری هم به سداهر بشه، چون آب سد خیلی کم شده

۰۲/۱/۲۶ ۲۰:۲۹

رمان نوشتید؟
مختصرومفید درمورد آب شهرستان توضیح میدادید
آب شرب تبریزو خداآفرین به ماچه مربوط هست؟

۰۲/۱/۲۶ ۱۹:۰۹

آقای مدیرعامل
خوب میدونین این سد قابل افتتاح نیست
عواقب و میئولیتش با شما و سایر مسئولین میانه خواهد بود

۰۲/۱/۲۶ ۱۵:۲۶

تصفیه خانه و همه چی آماده هست عده ای از مخالفان نا به انصاف نماینده ها به دروغ برای عملیات روانی و تخریب این طوری میگن

۰۲/۱/۲۶ ۱۵:۲۴

من شخصا با اسماعیلی مخالف بودم ولی اکنون با اومدن آب شرب سالم می فهمم که اسماعیلی واقعا لیاقتش رو ثابت کرده

۰۲/۱/۲۶ ۱۵:۱۸

باید وزارت بهداشت در جریان فرایند این موضوع قرار گیرد تا از خطرات احتمالی مسمومیت اب شرب جلوگیری شود.

۰۲/۱/۲۶ ۱۵:۰۲

رسما اعلام میدارد که به صد درصد منازل شهر میانه آب رسانی خواهد شد و این حرف آقای غفار زاده اشتباه هست
رسما اگه تلاش های دو نماینده عزیز اسماعیلی و حسینی نبود این پروژه به ثمر نمی نشست

۰۲/۱/۲۶ ۱۴:۵۹

عرض تقدیر و تشکر از زحمات نمایندگان محترم مردم میانه آقایان مهدی اسماعیلی و سید مرتضی حسینی که با وحدت و همدلی از دولت این بودجه ها رو اخذ کردن و باعث نمود این پروژه شدن

۰۲/۱/۲۶ ۱۴:۴۰

هر چی این اقا میگوید دروغ از اب در میاد مثل اینکه هیچ روده راستی در شکمش نیست .

۰۲/۱/۲۶ ۱۴:۱۰

آقاي مهندس غفارزاده در متن نوشتيد سد گرمي چاي به اميد خدا و زحمت همه دست اندركاران در طول پروژه خصوصا اين اواخر انشاالله پايان سال بهره برداري ميشود بعد نوشتيد در حين كار قسمتي را الان ميشه آبگيري كرد و 50 درصد آب شرب را داد لذا اينجانب با توجه به سوابق مرتبط پيشنهاد ميكنم پس از بهره برداري كامل در آخر سال و پس از تكميل سد ، بصورت اصولي و علمي آب را به تصفيه خانه بفرستيد نه نيمه كاره چون آب شرب هست و در حين كار و رفت و آمد كارگران و ماشين آلات سنگين پيمانكاران در سد گرمي چاي خطرات و تبعات بهداشتي و حفاظتي و امنيتي آب شرب را به همراه دارد و اين روش نيمه كاره صحيح نيست بايد پيمانكار از محوطه خارج شود و بهره برداري سد در اختيار بهره بردار و حراست سازمان قرار بگيرد اين سد گرمي چاي اگر به جاي آب شرب اهداف كشاورزي داشت اين موضوع بنده كه گفتم كم اهميت بود حالا بيست سال گذشته حالا چند ماه هم منتظر باشيد تا نيمه كاره افتتاح نشود خوب هست .

۰۲/۱/۲۶ ۱۳:۳۶

چرا دروغ میگی ؟؟؟تصفیه خانه هنوز اماده نشده تا دو ناه اینده هم تموم نمیشه چه جوری مخای اب بدی .زمان ثابت خواهد کرد .ولی متونی اب لجن بدی .اگه مردم مسموم بشن مسولیتش با کی هست جوابگو هستین.

اخبار روز