کد خبر: ۱۲۹۸۲۸
۲۱۹۳ بازدید
۲۱ دیدگاه (۱۵ تایید شده)

همه چیز درباره رویای انتقال آب به میانه از سد گرمی چای

۱۴۰۲/۳/۱۷
۲۲:۲۵

 

طرح و رویای آبرسانی به میانه از سد گرمی چای پس از ۲۰ سال در شرف بهره برداری قرار گرفته و مردم این شهر و شهر تَرک و ۱۷ روستای واقع در مسیر با بهره برداری از این طرح که از مصوبات دور نخست سفر استانی رئیس جمهور به آذربایجان شرقی است از آب شرب سالم و با کیفیت بالا برخوردار خواهند شد.

به گزارش ایرنا، این طرح مهم که به دلیل نبود یا کمبود اعتبار تعطیل و نیمه راکد شده بود پس از سفر رئیس جمهور به آذربایجان شرقی و تعیین ضرب الاجل یکساله وی برای رفع تنش آبی جمعیت حدود ۱۲۰ هزار نفری منطقه، سرعت و شتاب گرفت و با تزریق به موقع اعتبارات مصوب، تصفیه خانه و خطوط انتقال آن به طور کامل تکمیل و آماده بهره برداری است.

فاز نخست سد گرمی چای به عنوان منبع تامین آب این طرح آبرسانی نیز آبگیری شده و ظرف چند روز آینده و در جریان سفر دوم رئیس جمهور به آذربایجان شرقی افتتاح می شود تا مردم میانه و روستاهای واقع در مسیر از آب شرب سالم و باکیفیت برخوردار شده و در تابستان که به دلیل کاهش سطح آب های زیرزمینی و چاه ها که از منابع اصلی تامین آب شرب میانه هستند دچار تنش آبی و کمبود آب نشوند.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، در جریان سفر رئیس جمهور به استان، ۴۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل سد گرمی چای در نظر گرفته شد، سدی که کار ساخت آن در سال ۱۳۸۶ و با اعتبار ۲۷.۵ میلیارد تومانی آغاز اما به دلیل نبود اعتبار و عدم تزریق به موقع پول تعطیل شده بود.

یوسف غفارزاده، هزینه به روز شده برای تکمیل این سد را حدود هزار میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: با تصویب اعتبار ۴۵۰ میلیارد تومانی در سفر نخست رییس جمهور به آذربایجان شرقی، این سد دوباره فعال شده و قرار است تا پایان سال به صورت کامل به بهره برداری برسد.

این سد که ۹۳۰ متر طول تاج و ارتفاع آن از پی ۸۶ متر و ظرفیت نهایی مخزن آن ۲۱ میلیون متر مکعب است در حال حاضر پنج میلیون متر مکعب آب دارد تا تنش آبی میانه در فصل گرما را مرتفع کند و مردم میانه تا ۵۰ سال از نظر تامین آب شرب مشکلی نخواهند داشت.

غفارزاده در مورد اعتبارات مصوب برای این طرح گفت: از مجموع ۴۵۰ میلیارد تومانی که برای این سد در سفر رئیس جمهور مصوب شده ۲۳۰ میلیارد تومان از محل سازمان برنامه کشور و ۲۲۰ میلیارد تومان از محل ماده ۵۶ تامین می شود و تاکنون ۱۳۵ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان به صورت نقد و ۲۵ میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه و در مجموع ۱۶۰ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان از محل سازمان برنامه کشور تخصیص یافته و مجوز ۱۳۰ میلیارد تومان از محل سازمان برنامه به صورت نقد و اسناد خزانه دریافت شده است.

وی بیان کرد: تاکنون ۸۷ میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال برای این سد از محل سازمان برنامه و بودجه کشور جذب شده که ۶۲ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان آن نقد و ۲۵ میلیارد تومان آن به صورت اسناد خزانه است.

طرح آبرسانی به میانه که همزمان با سد گرمی چای در سال ۸۶ آغاز شده تا سال ۹۳ به دلیل نبود اعتبار به طور کامل راکد مانده بود و هرچند اقداماتی در بین سال های ۹۳ تا ۹۷ صورت گرفت اما پیشرفت چندانی نداشت و این در حالی بود که کمیت و کیفیت آب شرب میانه هر روز بدتر می شد و در فصل گرما، تامین آب شرب این شهر با مشکل مواجه می شد.

این طرح شامل آبگیری سد گرمی چای، خط لوله انتقال از سد به تصفیه خانه به طول ۶.۵ کیلومتر، تصفیه خانه با ظرفیت ۴۵۰ لیتر بر ثانیه و خط لوله انتقال ۴۳ کیلومتری از تصفیه خانه به میان تعریف شده بود.

غفارزاده میزان اعتبار مصوب برای طرح آبرسانی به میانه را ۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۵۰ میلیارد تومان این طرح را سازمان برنامه و ۳۰ میلیارد تومان را دستگاه اجرایی تعهد کرده که تاکنون ۴۷.۴۸ ملیارد تومان آن جذب و در طرح هزینه شده که حدود ۴۲.۶ میلیارد تومان آن از سوی سازمان برنامه و چهار میلیارد تومان از منابع داخلی وزارتخانه و دستگاه اجرایی تامین و پرداخت شده است.غفارزاده میزان اعتبار مصوب برای طرح آبرسانی به میانه را ۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۵۰ میلیارد تومان این طرح را سازمان برنامه و ۳۰ میلیارد تومان را دستگاه اجرایی تعهد کرده که تاکنون ۴۷.۴۸ ملیارد تومان آن جذب و در طرح هزینه شده که حدود ۴۲.۶ میلیارد تومان آن از سوی سازمان برنامه و چهار میلیارد تومان از منابع داخلی وزارتخانه و دستگاه اجرایی تامین و پرداخت شده است.

در حال حاضر آب آشامیدنی میانه با حدود ۱۲۰ هزار نفر از طریق چاه تامین می شود که در روزهای گرم تابستان به دلیل کاهش کمی و کیفی آب، مردم این شهر با مشکل کم آبی و کاهش کیفیت پایین آب مواجه می شوند.
میزان مصرف آب شرب شهر میانه حدود ۹۰۰ هزار تا یک میلیون مترمکعب در ماه است و روزانه ۳۴ هزار متر مکعب آب در این شهر مصرف می شود که با آبگیری سد گرمی چای و انتقال آن به تصفیه خانه تازه تاسیس از طریق خطوط لوله آب، میانه در تابستان امسال مشکل سال های قبل را نخواهد داشت.

اختصاص ۱۰ برابری اعتبار به سد گرمی چای در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
مدیر پروژه سد گرمی چای در مورد این طرح اظهار کرد: پس از سفر رییس جمهور به آذربایجان شرقی و دستور وی مبنی بر رفع سریع مشکل آب میانه، طی امسال و سال گذشته به اندازه ۱۰ برابر سال های ۹۷ تا ۹۹ برای تکمیل سد گرمی چای اعتبار اختصاص داده شد.

مجید امیری افزود: میانه در تابستان با تنش آبی مواجه می شود و چاه هایی که آب این شهر از آن تامین می شود به لحاظ کمی و کیفی پاسخگوی نیازهای شهر نیست.
وی ادامه داد: رییس جمهور در سفر سال قبل خود به استان تاکید کردند که برای رفع این بحران فکری شود از این رو تصمیم گرفتیم تا این سد را به صورت مرحله ای و فراز بندی بهره برداری کنیم.
امیری گفت: در مرحله نخست، پنج میلیون متر مکعب در پشت این سد آبگیری شده است و توانایی تحویل ۲۰۰ لیتر بر ثانیه به تصفیه خانه وجود دارد. در مرحله نخست، پنج میلیون متر مکعب در پشت این سد آبگیری شده است و توانایی تحویل ۲۰۰ لیتر بر ثانیه به تصفیه خانه وجود دارد.
وی همچنین از اجرای ۶.۵ کیلومتر خط لوله از شیرخانه سد تا تصفیه خانه خبر داد و گفت: سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۶ میلیارد تومان و سال قبل ۱۵۸ میلیارد تومان به پروژه تزریق شد و ۲۲۴ میلیارد تومان به صورت فاینانس و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز از محل تبصره ۱۳ تخصیص یافت و کمبودی از نظر اعتبار برای تکمیل سد وجود ندارد.

آب مورد نیاز میانه، بخش ترک و ۱۷ روستا در تابستان تامین شده است

وی افزود: هزینه به روز صرف شده برای این سد یکهزار میلیارد تومان است و این سد که به صورت خاکی با هسته رسی اجرا شده ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
امیری گفت: طول تاج ۹۳۹ متر است و ۸۶ متر از پی ارتفاع دارد و ظرفیت آن ۲۱ میلیون مترمکعب است و در پایان سال ۱۴۰۲ سد به صورت کامل آبگیری می شود و تا ۵۰ سال آب آشامیدنی میانه را تامین می کند.

تصفیه خانه آب میانه آماده بهره برداری است

سرناظر تصفیه خانه آب میانه گفت: این تصفیه خانه شامل واحدهای کلرزنی اولیه، اختلاط و پیش ته نشین، زلال سازی، فیلتراسیون و مخزن و آبنما آماده بهره برداری است.
رضا میرزایی ادامه داد: ظرفیت فعلی این تصفیه خانه ۴۵۰ لیتر بر ثانیه است که تا ۹۰۰ لیتر قابل افزایش است.

وی افزود: آخرین روش و سیستم دنیا در این تصفیه خانه به کار گرفته و تاکنون ۲۴۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

میرزایی گفت: حجم مخزن تصفیه خانه ۱۰ هزار مترمکعب است که با خط لوله ۴۳ کیلومتری به میانه انتقال و تحویل شرکت آبفا می شود.

وی ادامه داد: در آخرین نمونه‌ ای که از آب تصفیه شده گرفتیم سختی آب در آن از ۸۰۰ به ۱۰۰ کاهش یافته و کدورت نیم شده و مردم میانه امسال آبی در حد استانداردهای بالا مصرف می کنند.

صمد دعایی کارشناس این طرح نیز با بیان اینکه این طرح در سال ۸۱ تعریف، در ۸۵ تصویب و در سال ۸۶ به پیمان واگذار شد، ادامه داد: ظرفیت مدول اول تصفیه خانه ۴۵۰ لیتر بر ثانیه است که با مدول دوم به ۹۰۰ لیتر می رسد.
وی طول خط انتقال از تصفیه خانه تا میانه را ۴۳ کیلومتر اعلام و اظهار کرد: هشت کیلومتر این خط به قطر ۸۰۰ و بقیه ۹۰۰ میلی متری است که به غیر از ۱۶ کیلومتر آن، به صورت ساخت و بهره برداری اجرا شده است.

فرماندار: ۱۰۰ میلیارد تومان برای انتقال آب میانه هزینه شد

فرماندار میانه نیز با بیان اینکه به زودی آب پایدار با کیفیت به دست مردم این شهرستان می‌رسد، گفت: تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان برای انتقال آب به این شهرستان از محل سفر استانی رییس جمهور و ۲۰۰ میلیارد تومان هم از منابع بانکی در این پروزژه هزینه شده است.

مسعود سعادتی با بیان اینکه تامین آب شرب میانه مهمترین مساله شهرستان است، افزود: آب میانه چون از چاه های منطقه تامین می شود از نظر سختی بالاتر از حد معمول است بنابراین برای تامین آب شرب استاندارد قرارداد پروژه سد گرمی چای از سال ۱۳۸۴ منعقد و عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۸ شروع شد که تا سال ۱۳۹۱ بیش از ۶۰ درصد پیشرفت داشت.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۹۱ پروژه حدود هفت سال دچار رکود شد اما بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، تسریع در روند امور این طرح در دستور کار قرار گرفت و از سال ۱۴۰۰ عملیات اجرایی شتاب گرفت و اعتبارات تخصیصی به این پروژه بعد از سفر رییس جمهوری به استان سه برابر شد.

این طرح مهم و بزرگ در حوزه آبرسانی قرار است در جریان سفر دوم رئیس جمهور به آذربایجان شرقی که اواخر هفته صورت می گیرد افتتاح شود و با بهره برداری از این طرح، بیش از ۱۲۰ هزار نفر از مشترکان آب و فاضلاب میانه، از آب شرب سالم و باکیفیت برخوردار می شوند.

رییس جمهور در بیست و سومین دوره سفرهای استانی خود، ۱۲ خردادماه سال ۱۴۰۱ به آذربایجان شرقی سفر کرد که نتیجه این سفر تصویب ۱۷۵ مصوبه با اعتبار ۱۹.۹۴۸ همت (هزار میلیارد تومان) بود که مقرر شد در یک دوره سه ساله پرداخت شود.

از این میزان اعتبار، سه هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان در حوزه آب مصوب شده که تاکنون یکهزار و ۸۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.

آیت الله سیدابراهیم رییسی آخر هفته جاری (روزهای ۱۸ و ۱۹ خرداد جاری) به عنوان پنجمین سفر از دور دوم سفرهای استانی به آذربایجان شرقی سفر می کند بر این اساس ۲۲۰هزار میلیارد تومان اعتبار طرح و تسهیلات به استان پیش بینی شده است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۲/۳/۱۹ ۰۹:۴۵

مردم با آمدن آب سد گرمی چای از دست این آب غیر استاندارد راحت خواهند شد هم کلیه های مردم و هم لوازم خانگی مردم لباس شوئی و ظرف شویی و۰۰۰۰۰از دست این اب اهکی راحت میشوند خدا خیر کند

۰۲/۳/۱۸ ۱۳:۴۹

دروغ بزرگ ...

۰۲/۳/۱۸ ۱۳:۳۴

خدا رو صد هزار مرتبه شکر، انشاءالله میانه تا رشت کلا آزاد راهی دنبال و پیگیری بشه، تا گردشگران شمال بیان به شهر و استان ما

۰۲/۳/۱۸ ۱۱:۲۸

بله و الان سه روزه آب منبع شهرک اندیشه جنب دادگستری را باز کردن . آب رو هدایت کردن توی جوی آب کنار خیابان . آب همین جوری هدر می ره ای کاش مدیریتی بود به مردم اعلام می کرد که این آب را تخلیه می کنیم لااقل مردم با تانکر می تونستند آب رو برای آبیاری مزارع استفاده کنن .توی دوران کم آبی آب رو توی جوی آب ول نمی کنن

۰۲/۳/۱۸ ۰۹:۳۴

دست همه مسئولین درد نکنه ولی خواهشمند است هیچ مسئولی نیاد بگه من ویا ما این کار را کردیم و بگیم این کار شد وباید میشد واگر دیر انجام شده من ویا ما ای کار را دیر انجام داده ایم.

۰۲/۳/۱۸ ۰۹:۲۳

خداروشکر که از شر آب خراب و کثیف راحت شدیم

۰۲/۳/۱۸ ۰۹:۰۶

خدا شاهد هست بنده به عنوان فردی که فعال در عرصه بودن دیدم که چقدر مهدی اسماعیلی در این مورد تلاش کرد و چقدر دوندگی کرد و انصاف نیست صدای میانه از این دوندگی ها نمیگه

۰۲/۳/۱۸ ۰۸:۴۶

امیدوارم از این آب تصفیه شده برای شستن حیاط و ماشین و فرش استفاده نکنیم...

۰۲/۳/۱۸ ۰۸:۲۷

دستشون درد نکنه چند ماه پیش یه عده می گفتن شو تبلیغاتی هست.

۰۲/۳/۱۸ ۰۸:۲۱

آزمایش آب شرب در آزمایشگاه آب شرکت آبرام انجام می شود که به صورت کلی شامل آزمایش میکروبی آب و آزمایش فیزیکی – شیمیایی آب می باشد. هر کدام از آزمایش های ذکر شده خود شامل چندین پارامتر می شوند. همین طور هر کدام از پارامترها ویژگی خاصی از آب را مشخص می کند. بنابراین برای مشخص شدن کیفیت آب باید تک تک آنها را آزمایش کرد. آزمایش آب شرب کیفیت آب را برای آشامیدن و پخت و پز را مشخص می کند. به علاوه با آزمایش آب شرب سطح آلاینده های موجود در آب و همین طور کیفیت زیبایی آن مشخص می شود.

۰۲/۳/۱۸ ۰۸:۲۰

فرآیندهای استفاده شده برای تصفیه آب آشامیدنی به منظور تأمین یک منبع آب سالم، شامل جداسازی مواد جامد با استفاده از فرآیندهای فیزیکی هم‌چون ته‌نشینی و فیلتراسیون، و نیز فرآیندهای شیمیایی هم‌چون ضدعفونی‌کردن و انعقادسازی می‌باشد. ترکیبی انتخاب شده از فرآیندهای زیر که برای تصفیه آب شرب شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد،

۰۲/۳/۱۸ ۰۸:۱۹

تصفیه آب شهری، در مجموع، به فرآیندهایی در مقیاس صنعتی گفته می‌شود که منجر به تولید آب قابل قبولی جهت مصرف می‌گردد. این مصارف می‌توانند شامل آشامیدن، مصارف صنعتی و یا صنایع داروسازی باشند. تصفیه آب شهری، مشابه با استریل کردن آب در مقیاس کوچک نیست که به‌منظور رفع نیاز تعداد افراد اندکی انجام می‌شود. عملیات تصفیه آب باید قادر باشد که آلاینده‌های موجود در آب را حذف کرده و یا به‌قدری آن‌ها را کاهش دهد که غلظت آن‌ها برای استفاده به حد مطلوب برسد، آن‌چنان که بتوان آب استفاده شده را با اطمینان خاطر به محیط زیست برگرداند

۰۲/۳/۱۸ ۰۷:۵۲

والا اللاهدان گزلین دیئر سنن نه گزلین ، آگاهان میگویند اصلا طرح ناتمام است افتتاح هم فرمالیته و نمادین است مثل افتتاح سد شهریار توسط دکتر احمدی نژاد، حتی کلیپی هم در مورد ناتمام بودن ان و عدم امکان انتقال اب به شهر در فضای مجازی منتشر شده است ، کاش مسولین مربوطه شفاف سازی نمایند .

۰۲/۳/۱۸ ۰۵:۰۹

با عرض تقدیر و تشکر از زحمات جهادی حاج مهدی اسماعیلی و جناب آقای سید مرتضی حسینی عزیز و بزرگوار

۰۲/۳/۱۷ ۲۳:۳۹

باسلام وخسته نباشید به تمام عزیزانی که در رسیدن آب تصفیه شده به میانه نقشی داشتند مخصوصا عزیزانی که در سالهای اخیر با تلاش مضاعف وشبانه روزی این رویا را به واقعیت تبدیل کردندآیا این آب همه ی شهر میانه رو پوشش خواهد داد یا فعلا در مرحله اول قسمتی از شهر را . واگر قسمتی از شهر را لطفا توضیح دهید کدوم قسمت های شهر تحت پوشش قرار خواهند گرفت . با تشکر

اخبار روز