کد خبر: ۹۱۸۷۲
۵۶۷ بازدید
۲۳ دیدگاه

شهر هرت - قسمت سوم

۹۸/۸/۱۷
۲۰:۵۴

 

تخلیه امن فرایندی است که طی آن افراد یک منطقه یا محله که در معرض خطر قرار دارند یا حادثه ­ای برای آنان رخ داده است، در نقاط امنی که از قبل تعیین و معرفی شده و امکانات و خدمات مورد نیاز افراد پناهجو در آنها آماده شده، مستقر می­گردند. تخلیه امن بخشی از مرحله پاسخگویی و واکنش اضطراری در چرخه مدیریت بحران محسوب می‌­گردد.

معمولأ پس از وقوع زمین­‌لرزه یا در زمانی که خطر وقوع زلزله احساس می­‌شود، به منظور ایجاد شرایط امن برای ساکنان و شهروندان و خارج نمودن آنها از شرایط خطرناک و اجتناب از خطرات ناشی از پس­ لرزه ­ها یا مخاطرات ثانویه نظیر آتش سوزی، باید عملیات تخلیه امن به مرحله اجرا گذارده شود.

تخلیه امن می­تواند به صورت خودجوش و یا بنا به درخواست مسئولان ذیربط انجام شود. به‌عنوان مثال در مواقعی که زلزله رخ داده و ساختمان‌ها آسیب دیده ­اند و یا هنگامی که چند زلزله خفیف رخ می­دهد که قابل احساس باشند­، مردم معمولأ خودبه خود نسبت به تخلیه اماکن مسکونی خود اقدام خواهند نمود. در مواقعی نیز که مسئولان لزوم انجام تخلیه امن را بنا به دلایل فوق تشخیص دهند، آن‌گاه فرمان تخلیه امن را صادر خواهند نمود.

مراکز تخلیه امن شامل کلیه مکان‌ها و فضاهای تخلیه امن می­شود که در صورت نیاز، افراد پناهجو به تخلیه امن در آنها استقرار داده می­شوند و از امکانات اولیه به منظور تأمین نیازها و احتیاجات افراد پناهجو به مدت ۷۲ ساعت برخوردار است.

مسیر تخلیه، امن ­ترین مسیری که از طریق آن ساکنان یک محله می­توانند به سرعت و سلامت به مرکز تخلیه امن رفته و در آن مستقر شوند. این مسیرها بایستی قبل از وقوع بحران در واحد همسایگی شناسایی شده و ایمنی آنها مورد بررسی قرار ­گیرند.

اطلاعات این مراکز تخلیه امن و مسیرهای امن منتهی به این مراکز در شهر تهران هم اکنون در سایت شهرداری تهران در دسترس است، اما در شهر میانه حتی با وجود پشت سر گذاشتن یک زمین لرزه نسبتا شدید هنوز خبری از تعیین این مراکز تخلیه امن نیست.

شهرداری میانه در اولین اقدام پس از وقوع زلزله شب گذشته، جلسه "کارگروه هشدار و اطلاع رسانی ستاد پاسخگویی به بحران شهرداری میانه" را تشکیل داد که خروجی آن اعزام دو دستگاه کمپرسی برای حمل چادر از ایستگاه امدادی هلال احمر به روستای ورنکش و انتشار یک پیام ایمنی در کانال ها بوده که مردم از هرگونه اقدامات غیر ضروری که موجب ایجاد تجمعات مشکل ساز در مراکز خدماتی و جایگاه های عرضه سوخت می شود خودداری نمایید و حتی المقدور سعی کنید تا پایان شب جاری در بیرون از منزل و فضاهای باز سپری کنید.

در هیچ کجای این پیام یا سایت شهرداری میانه به این نکته که مردم در این هوای سرد پاییزی باید شب را چطور در بیرون از منزل و فضاهای باز سپری کنند اشاره ای نشده و همینطور هیچ فهرستی از مراکز تخلیه امن و مسیرهای منتهی به آن منتشر نشده است.

مردم میانه در حالی شب سرد گذشته را با سرگردانی در خیابان های شهر پشت سر گذاشتند که نه تنها از قبل محل اسکان امن و گرمی برای آنها در نظر گرفته نشده بود و نظارتی بر عبور و مرور وسایل نقلیه هم نبود که حتی بعضا با درب بسته سرویس های بهداشتی پارک ها هم مواجه بودند.

در چنین شرایطی، مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر میانه نیز امروز در حالی با حضور در روستای آسیب دیده ورنکش و پوشیدن کاپشن های شبرنگ دار اقدام به تهیه تصاویر یادگاری نمودند که تا لحظه نگارش این مطلب هیچ تدبیری برای مدیریت بحران در شهر میانه که محل اصلی خدمت ایشان است نکرده اند و هنوز مراکز تخلیه امن و مسیرهای تخلیه امن منتهی به این مراکز در شهر میانه تعیین نشده است.

اینکه پیش از این مراکز تخلیه امن و مسیرهای امن منتهی به این مراکز در شهر میانه تعیین نشده را می‌شود به حساب این گذاشت که شاید مدیران شهری فکرش را نمیکرده اند روزی زلزله و بلایای طبیعی دیگر به سراغ ما هم بیایند، ولی اینکه پس از وقوع زمین لرزه ای به شدت زمین لرزه شب گذشته و وقوع پس لرزه های متعدد و احتمال وقوع پس لرزه های دیگر در شب های بعد که باز هم منجر به خروج همشهریان از منازل خود و سرگردانی مجدد آنها در خیابان های سرد شهر خواهد شد همچنان خبری از تعیین این مراکز نباشد، خود گواه از بی برنامگی و ضعف مدیریتی تصمیم گیرندگان و مدیران شهری میانه دارد.

وضعیت مردم میانه در زمان بحران:

 

وضعیت مردم شهر های دیگر در زمان بحران:

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

مطالب مرتبط

نظر شما

۹۸/۸/۱۹ ۱۳:۳۲

سازمان آتش نشانی طی مطلبی نوشته "اطلاع رسانی در مراکز اسکان اضطراری"
به اطلاع همشهریان عزیز می رساند:
سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری میانه با هماهنگی اداره ورزش و جوانان و آموزش و پرورش ، مکان هایی را برای اسکان همشهریان عزیز در مواقع بحرانی و اضطراری در نظر گرفته است لذا مراتب جهت حصول اطمینان خاطر به استحضار همشهریان گرامی می رساند.
روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری میانه

ولی لیست مراکز مشخص نیست
https://vom.ir/125mianeh/posts/91897

۹۸/۸/۱۸ ۱۳:۵۷

از عوامل شهرداری آقکند که کامیون و لودر به محل اعزام نمودند تشکر و قدردانی میگردد

۹۸/۸/۱۸ ۱۲:۴۶

شهر هرت

آزمایشگاه مرکزی کارتخوان نداره و مردم از روستاهای زلزله زده برای درمان و آزمایش دادن میان ولی آزمایشگاه مرکزی نمیدونم برای چه دلیلی کارتخوان نمیزاره تا مردم استفاده کنند

مردمی که از روستاها برای آزمایشگاه میان اول صبحی از کجا پول گیر بیارن بدن آزمایشگاه

حداقل این چند مدتی که اهالی روستاهای زلزله زده میان براشون یه کارتخوان تهیه کنند تا این عزیزان دیگه تو خیابونا دنبال پول نگردن

منبع یکی از کانال های میانه

۹۸/۸/۱۸ ۱۲:۲۴

شهر هرت اینجاست !!!

سلام
دیشب رفتیم اورژانس بیمارستان برکت ساعت ۱۹:۴۵ دکتری که اونجا بود گفت شیفت من تموم شده باید برم و دکتر شیفت بعدی هم ۲۰:۱۰ اومد و تو این نزدیک نیم ساعت دکتری توی اورژانس نبود و ما هم مریض بدحال داشتیم و کاری به جز انتظار نداشتیم و به هر کدوم از کارکنای اونجا میگفتیم میگفت به من ربطی نداره باید دکتر بیاد.. حالا این مریض ما حالش خوب شد ولی اینکه توی اورژانس نیم ساعت دکتر نباشه درسته؟ من اینو به کی باید بگم؟

منبع یکی از کانال های میانه

۹۸/۸/۱۸ ۱۰:۳۵

کدوم اطلاع رسانی شهرداری را میگی کدوم جا و مکان امن را به مردم نشان دادند یا کدوم وسایل را به مردم بدبخت تحویل دادند بله ماشیم فرستادند چون فرمانداری از شهرداری و تمام ادارات کمک خواسته بوده و شهرداری هم جزء کمیته بحران میباشد وظیفه اشه این که تعریف کردن بی خودی نمیخواد که امان از این ریا کاری ها و پاچه خوری ها که تمام شدنی نیست که نیست یک عده به مصیبت دچار شدند یک عده بفکر تعریف از خود و نگه داشتن خود!!!!!!!!!!

۹۸/۸/۱۸ ۰۸:۳۰

پیام دکتر حیدری آزاد فرماندار اسبق میانه در مورد زلزله اخیر شهرستان
باشون ساغ اولسون میانام

به نام او که سرچشمه مهر و نیکی است

بازهم دل این کره خاکی لرزید و لرزشش این بار تاج سبز شیر خفته آسیایی را فرو ریزاند. این بار بی‌مهری زمین، دامان سرزمین دلیرمردان و شیرزنان آذری را گرفت و سرتاسر ایران زمین را غرق در سوگ و اندوه کرد. این فاجعه بس دردناک و اندوهناک بود و زخمی عمیق بر جان و روان و پیکر ایرانیان گذاشت.

قرعه بی‌مهری طبیعت این بار به نام شهرستانهای زیبای میانه وسراب آذرآبادگان رقم خورد، ایرانی را در اندوه و ماتم فرو برد و رخت عزا بر تن میلیون ها ایرانی وطن پرست در سرتاسر پهنه گیتی کرد.

انتشار خبر زمین لرزه در آذربایجان و از دست دادن چندین نفر از پاک‌ترین فرزندان ایران زمین و خسارات مادی فراوان آنهم در این وانفسا ، مجددا چشمه‌های اشک را در این سرزمین جوشاند .
نمیدانم چگونه و با چه زبانی با مردم عزیز میانه و سراب همدردی نموده و غم از دست دادن تعدادی از عزیزانشان را تسلیت عرض نمایم .
لکن با تمام وجودم درد عزیزانم را در روستاهای ورنکش و ورزقان میانه که دچار بیشترین خسارات جانی ومالی شده اند درک میکنم .
جسمم در انزلی است لکن روحم در میان روستاییان عزیز و دوست داشتنی سراب و اهالی خونگرم روستاهای بخش ترک و بخش ترکمانچای میانه است .
با تمام وجودم و با چشمانی اشک بار ودلی محزون از طرف خودم و مردم فهیم و غیرتمند شهرستان بندر انزلی به خانواده های داغدار تسلیت عرض نموده وعلو درجات را برای همه درگذشتگان و صحت وسلامتی مصدومین زلزله شب گذشته از درگاه احدیت مسئلت مینمایم .
با احترام ؛ اسماعیل حیدری آزاد فرماندار بندر انزلی وخادم سابق مردم عزیز میانه

۹۸/۸/۱۸ ۰۸:۱۴

به نظر می رسد شیشه بانک توسعه تعان بصورت غیر طبیعی شکسته شده است

۹۸/۸/۱۸ ۰۴:۱۰

شهر هرت نیست پس چیه ؟ با زلرله اخیر
یاد اون دانش اموز طفل معصومی افتادم که بخاطر تصادف در نزدیک مسجداقایار سلطان فوت کرد بخاطر بی احتیاطی یک راننده ،فرداش اومدن سرعت گیر نصب کردن !! پسربچه زنده شد؟!کسی معذرت خواست ؟
این همه بازدید میکنن شبانه روزی ، عکسهای یادگاری میگیرن از بازدیدهاشون ، سخنرانی سخنرانی سخنرانی.. خسته نشدید؟
بقول حسین پوربهرامی کو تخلیه امن ؟
خیلی جالبه توی کلینیک تامین اجتماعی محیط سربسته با کلاه زرد ایمنی محیط کار نشستن تو جلسه ستاد بحران و جلیقه !! هه هه هه
این همه مردم میمیرن تو جاده ها بخاطر ماشین های باری و ترانزیت ، یک نفر عرضه نداره معذرت بخاد از مردم ، کاری کنه و نگذاره اینا از این مسیر عبور کنن در طول سال!! یک نفر از ستادبحران تو این شهر نبود قبل زلزله به پلیس راه بگه در مواقع ضروری از عبور ماشین های ترانزیت جلوگیری کنن که امداد سریع تر برسه به مردم ؟ این همه ستاد بحران تشکیل میشه طول سال خروجیش چیه ؟ توقرن 21 با فشار رسانه بتازگی چاله چوله ورودی میانه اصلاح شد که اونم تو زمستون قراره با نمک پاشی داغون بشه !!!
یک بارون ساده میاد شهر رو آب ورمیداره. نتونستید چاره ای بکنید!! چکار می کنید؟ بودجه این شهر کجا میره ؟!! این همه آپارتمان 10 طبقه داره شهرمیانه ، نردبان نجات داره ؟چندتا ؟ چرا کسی پاسخ گو نیست ؟!! وضعیت فرهنگی و اجتماعی شهر تعریفی داره ؟
اون شیپور رو مجید هم داره تو خیابون بوق میزنه ، خیلی هام از پشت میکروفون!!
اونایی ک مینویسن اگه تحصیلکرده حسین پوربهرامی هست وای بر ما ، خودش هیچچی حالیش نمیشه و بدونه که امل هاش جلومسجد پارک جنگلی قلیون و سیگار میکشن !!
تو مملکتی که بخای یک انتقاد کنی و حقت رو بخوای بگن مرتدی ، فلانی بهمانی و شکایت کنن بجای پاسخ گویی ، باید رفت تو کوه زندگی کرد تا نه کسی رو دید و نه زیر آوار دروغ بی عدالتی تبعیض غرق نشد . تمام

۹۸/۸/۱۸ ۰۰:۵۲

بنده در انتخاب کلمات بسیار محتاطم، مطلب را دوباره بخوانید. هیج کجای مطلب ننوشته ام کارکنان و کارگران خدوم و زحمت کش شهرداری عکس یادگاری گرفته اند. هر کس گزارش تصویری منتشر شده توسط روابط عمومی شهرداری میانه را که ببینید خودش متوجه می شود چه کسانی مشغول عکس گرفتن بوده اند و چه کسانی مشغول خدمت.

۹۸/۸/۱۸ ۰۰:۱۶

با سلام وعرض تسلیت خدمت همشهریان و اهالی محترم روستای ورنکش و تقدیر و تشکر از شهردار ،کارکنان شهرداری و مسئولان،مدیران و کارکنان محترم مدیریت و شبکه برق،نیروی انتظامی،هلال احمر و دیگر سازمان ها و ادارات شهرستان میانه که از اولین ساعت روز در روستای ورنکش جهت خدمات رسانی حاضر شده بوده اند. متاسفانه مشکلی امروز شاهد آن بودید عدم هماهنگی بین نیروهای امداد رسانی که بیشتر نیروها در روستای ورنکش جمع شده بوده اند بود. ولی در روستاهای دیگر که خسارت های بیشتر وارد شده خبری نبود. صدا و سیما هم بیشتر تنها گزارش از روستا ورنکش می دهد. بهترین کار این بود که به هر روستا که خسارت دیده یک تیم و مدیر جهت خدمات رسانی ارسال می شد. ضمناً بجای اینکه چادرها در خارج از روستا و فضای باز جهت اسکان روستائیان برپا شود در داخل روستا بیشتر در حیاط خانه ها بر پاشده که می تواند باعث ایجاد خطرات زیاد برای ساکنین باشد.

۹۸/۸/۱۷ ۲۳:۴۳

جناب پوربهرامی تعیین محل تخلیه ایمن باتدابیرمدیریت بحران شهرستان تعیین میشود.که شهرداری هم یکی ازاعضای این کارگروه می باشد.ومنظوربنده درموردعکس یادگاری کارکنان می باشدکارکنان شهرداری وسایرنهادهای دولتی ومردمی باپوشیدن لباس عزت وافتخاردرحال خدمت رسانی ورسیدگی به آسیب دیدگان ای حادثه دلخراش بوده اند.

۹۸/۸/۱۷ ۲۳:۱۲

از زحمات شهرداری ترکمنچای تشکر می شود

۹۸/۸/۱۷ ۲۳:۱۱

متاسفانه هیچ فکری به حال مردم میانه نشده در ضمن در مناطق زلزله زده هم اقدامات اساسی نشده. مثلا چادر دادند ولی وسایل گرمایشی نیست. حتی نان برای خوردن ندارند

۹۸/۸/۱۷ ۲۳:۰۹

دست عوامل شهرداری درد نکنه. ولی بحث پوربهرامی اینه که چه فکری به حال مردم میانه کردید که الان توی کوچه و خیابونا سرگردانند؟

۹۸/۸/۱۷ ۲۳:۰۸

جناب که اسمت رو هم نمیدونم؛ فرمودید "توصیه می کنم ازچیزی که اطلاع نداری هیچگاه سخن نگویی"

بنده از چیزی که اطلاع ندارم سخن نگفتم! بنده اطلاع دارم که هیچ مرکز تخلیه ایمنی در شهر میانه تعیین نشده. اگر تعیین شده بفرمایید کجاست در غیر این صورت کامنت نامربوط نگذارید.

من اصلا کاری به عملکرد شهرداری در ورنکش ندارم، عرض بنده عملکرد شهرداری در شهر میانه است.

۹۸/۸/۱۷ ۲۳:۰۷

جو سازی چیه؟ درست میگه این بنده خدا. اگر جو سازیه شما یک نمونه از مراکز امن را معرفی بفرمائید ما هم بدانیم کجاست

۹۸/۸/۱۷ ۲۲:۲۶

آقای محترم توصیه می کنم ازچیزی که اطلاع نداری هیچگاه سخن نگویی چراکه کارکنان وکارگران زحمتکش شهرداری میانه باوجوداینکه محل حادثه خارج ازحوزه خدماتی شهرمیانه می باشدبرخودوظیفه دانسته وبابسیج کلیه امکانات وتجهیزات خودازهمان ساعات اولیه وقوع زمین لرزه درکنارحادثه دیدگان بوده وتمام تلاش وامکانات خودراجهت خدمت رسانی به آسیب دیدگان بعمل آوردند.بطوریکه اگرازابوی گرامیتان بپرسیدایشان وسایرحاظرین درمحل به عملکردشهرداری میانه نمره عالی داده اند.لذابقول بزرگان لطفا قبل ازسخن گفتن خوب فکرکنیدوبعداظهارنظرنمایید.وبرایتان وصیت میکنم که اگرکاری ازدستتان برنمی آیدلطفا جوسازی نفرمائید.

۹۸/۸/۱۷ ۲۲:۰۷

سلام متاسفانه علیرغم تکرار حوادث غیرمترقبه برنامه های مدون و سازمان یافته ای برای اسکان وجود ندارد از استاندار محترم درخواست می کنیم سریعا نسبت به ساخت منازل این عزیزان با حرکت جهادی و و استفاده از پتانسیل مردمی تا شروع بارش های زمستانی اقدام نمایند .

۹۸/۸/۱۷ ۲۱:۴۴

تحصیلکرده اش که تو باشی وای به حال امل هاش

۹۸/۸/۱۷ ۲۱:۰۲

آقای محترم.
جوسازی بس است.

اخبار روز