کد خبر: ۹۰۸۷۹
۶۸۸ بازدید
۲۲ دیدگاه

فردین فرمند، نماینده میانه در مجلس شورای اسلامی:

گام سوم باید محکم‌تر برداشته می‌شد/ گام‌های بعدی را از الان تعریف کنیم

۹۸/۶/۲۷
۱۹:۲۴

 

فردین فرمند: نقطه مقابل ژاپن ما هستیم که سنگ‌هایمان را هم به کشورهای دیگر می‌فرستیم، سنگ‌ها را سیقل می‌زنند و به 20 برابر ارزش صادرات آن، وارد مملکت خودمان می‌کنیم. این چه منطقی است؟

به گزارش خبرگزاری فارس:نماینده مردم شهرستان میانه در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران در مقابله با بدعهدی‌های غربی‌ها، اظهارداشت: ما یک قراردادی با 5 کشور اروپایی منعقد کردیم که به اصطلاح بنشینیم و با اینها به یکسری جمع‌بندی‌هایی برسیم. آنها می‌گفتند که ما به شما اعتماد نداریم و ما هم به آنها اعتماد نداشتیم، این کل بحث با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بود.

وی افزود: متأسفانه طرف مقابل تعهداتی بر عهده داشت و برای اینکه ثابت کند بدعهد هستند آن تعهدات را عملی نکرد.

فرمند گفت: ما یکسال به صورت داوطلبانه به تعهدات خود عمل کردیم ولی طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرد. یکی از آن کشورها رسماً خارج شد و 4 کشور باقیمانده گفتند که شما اگر روی توافق بایستید ما هم یکسری کارها انجام می‌دهیم که باز هم به حرفشان عمل نکردند.

 با اجرای کاهش گام به گام تعهداتمان، تعهداتمان خود را کمتر کردیم و نشان دادیم اگر شما به تعهدات خود پای بند نیستید پس ما هم نیازی ندارد که روی تعهداتمان بایستیم.

وی افزود: گام اول و دوم مشخص بود و گفتیم اگر شما به هیچ تعهد خود عمل نمی‌کنید پس گام سوم را هم بر می‌داریم، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که گام‌های برداشته شده توسط ایران، نتیجه بدعهدی طرف‌های مقابل است نه خروج یکجانبه ما از برجام.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی ما با آنها مذاکره می‌کردیم کشوری مانند فرانسه یا انگلیس که از پاپ کاتولیک‌تر شده‌ بودند، بسیار مانع‌تراشی کردند. اگر وضعیت آنها را که به برجام ختم شد رصد کنید می‌بینید چقدر مانع‌تراشی کردند و حالا همان 2 کشور اصرار دارند که ما از برجام خارج نشویم.

فرمند با تأکید بر اینکه ما باید گام سوم را محکم‌تر برداشته و نتیجتاً ما گام‌های بعدی را هم باید تعریف کنیم، گفت:  اگر طرف مقابل نخواهد به تعهدات خود عمل کند باید همینطور گام به گام از این تعهد خودمان را بیرون بکشیم. بحث یکطرفه نیست، ما یکسال صبر کردیم و الان چندین ماه است که قدم به قدم خارج می‌شویم و هیچ چاره‌ای جز اینکه گام به گام از برجام خارج شویم، نخواهیم داشت.

 بحث اعتمادسازی است، آمریکا یکطرفه از برجام خارج شده و مدام به بقیه کشورها می‌گوید که شما هم خارج شوید. البته این را هم باید بگویم کارهایی که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها می‌کنند به نفع ما است و ای کاش کار الان را 40 سال قبل انجام می‌دادیم.

وی افزود: شاید زمان مصدق اگر چنین ذهنیت‌هایی داشتیم خیلی پیشروتر از الان بودیم و مملکت را نجات می‌دادیم.   ما به یک چیزی متّکی شدیم که برای ما نیست و ثروت خدادادی است، آنها نمی‌گویند نفت خود را نفروشید، بلکه نمی‌گذاریم کسی از تو نفت بخرد. این به نفع ما است و مجبور می‌شویم روی پای خود بایستیم. آلمان چقدر نفت، گاز و منابع طبیعی دارد، چین کلی از منابع خود را وارد می‌کند اما بزرگترین اقتصاد دنیا است.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به نفع ما است که اصلاً اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل نکنند و ما روی پای خود بایستیم. به زور که نمی‌شود در یک قرارداد باقی بمانیم. ما چاره‌ای هم نداریم هرچند که به نفع ما است که این تحریم‌ها را هرطوری است به فرصت برگردانیم.

وی گفت: متأسفانه اقتصاد خودمان را مقاوم نکردیم. رهبر معظم انقلاب سال‌هاست که بیان می‌کنند که در آخر هم با اسم و با تیتر عنوان کردند و باز هم عمل نکردیم. الان بهترین یا آخرین فرصت ما است که اقتصاد خودمان را نجات دهیم. چرا باید اینقدر آسیب‌پذیر باشیم؟ کدام کشور اینطور بوده که ما باشیم؟ 

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بحث دیگر این است که می‌گویند بیایید مذاکره کنید، چه مذاکره‌ای؟ مذاکره با کسی انجام می‌گیرد که به آن اعتماد داشته باشید. شما اصلِ کار که اعتماد است را زیر پا گذاشتید و چه تضمینی است که حرف‌های آینده‌تان را زیر پا نگذارید؟ تضمین شما چیست که دولت فردای آمریکا، تصمیمات این دولت را قبول داشته باشد؟

فرمند گفت: از یکسالی که آمریکا از برجام خارج شد مدت 6 ماه گذشت، با حلوا حلوا که دهن شیرین نمی‌شود، مدام می‌گویند شما در برجام بمانید، بمانیم که چه شود؟! 

وی در انتقاد از وضعیت اقتصادی و عمل نکردن به منویات مقام معظم رهبری بیان داشت: برجام باعث شده ما از اول خام فروشی کنیم؟ از امضای برجام تا حالا چقدر در ارزش افزوده خام فروشی تمرکز کردیم؟ چند پالایشگاه صادراتی جدید تأسیس کردیم؟ الان هم بحث خروج از برجام مطرح شده که باید به صورت جدی از آن خارج شویم. گام‌هایی هم که برداشته می‌شود در راستای برگشت از تعهداتی است که ما خودمان را ملزم به آن دانسته بودیم.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: چرا ما اعلام نمی‌کنیم که اقتصاد خودمان را مقاومتی کردیم؟ از یک جایی باید شروع کنیم. تمام دنیا وضعیت ما را دارند؟ واقعاً از این امکانات خدادادی که مفت و مجانی در اختیار ما قرار داده، می‌توانیم استفاده کنیم؟ هیچ کشوری به جز ژاپن از جنگ جهانی دوم صدمه ندید اما الان ببینید چطور زندگی می‌کنند؛ نه یک لیتر نفت دارند و نه یک سانتیمتر مکعب گاز و نه چند کیلو مواد معدنی.

فرمند گفت: نقطه مقابل ژاپن ما هستیم که سنگ‌هایمان را هم به کشورهای دیگر می‌فرستیم، سنگ‌ها را سیقل می‌زنند و به 20 برابر ارزش صادرات آن، وارد مملکت خودمان می‌کنیم. این چه منطقی است؟ ما باید گام‌های بعدی را در راستای کم کردن تعهدات خودمان از برجام برداریم اما باید آرام پیشروی کنیم که آن ذهنیتی که در دنیا از ما ایجاد کردند، از بین برود.

وی در پایان گفت:  این گام‌ها یک پیغام عالی به دنیا می‌فرستد و قبل از آن هم یک اعتمادسازی بین مردم خودمان می‌کند که اگر فردا هم مسأله‌ای پیش آمد همانطور که در جنگ تحمیلی از جان و مال و ناموس خودشان گذشتند آن زمان هم به میدان بیایند. فقط نباید به شعار بسنده کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۶/۳۱ ۰۹:۲۰

دکتر فرمند هم توزرد درآومد

۹۸/۶/۳۰ ۲۳:۴۷

کیشیدی دای هچ گور میانادان بیرزاد دییر . بو کیشینین دردی گلوبال لیغ دردیدی یعنی گرگ فرمند اولا آنتونیو گوترشین جانشینی . اوندادا ایران هچ اونا مهم اولماز دای

۹۸/۶/۲۹ ۱۴:۳۲

ممنون از توجهتان خلاصه باید مصرف کننده را هم درنظر گرفت نمی شود که تاوان بی مدیریتی و افزایش بی رویه تاکسی بر دوش مصرف کننده بیفتد در همه جای دنیا قیمتها بر اساس رضایت مشتری تنظیم می شود اینجا جور افزایش تاکسی را باید مشتری بپردازد انصاف نیست

۹۸/۶/۲۹ ۱۱:۴۱

چگونه میخواهی بگیری
به ماهم بگو

۹۸/۶/۲۹ ۱۱:۳۶

با سلام وقت بخیر انتفاد شما در مورد کرایه تاکسی ها در شهر میانه کاملا بجاست با توجه به جمعیت و وسعت شهر میانه تاکسی در سطح شهر بیش از اندازه است و باعث ایجاد صف های طولانی تاکسی ها برای سوار کردن مسافر می شود. در بعضی وقت ها شاید یک ساعت طول می کشد به تاکسی ها جهت سوار نمودن مسافر نوبت برسد که این باعث بالا بردن کرایه مسافر می شود. دوست عزیز بیشتر مشکلات در عدم مدیریت صحیح در بعضی موارد می باشد.

۹۸/۶/۲۹ ۰۵:۴۳

آقای رشیدی یک مطلب هم در مورد کرایه بهای بالای تاکسی ها و تاکسی تلفنی ها در شهر بنویسید بعضا همشهریان کامنت هم گذاشته اند در این باره هیچ توجهی از سوی مسولین نمی شود بعنوان مثال از چهارراه بالا تا میدان معلم کرایه هزار تومانی واقعا بالاست یا کرایه از میدان معلم تا اندیشه برای تاکسی تلفنی ۵۵۰۰ مصداق گرانفروشی است استهلاک خودرو زیاد است اما نه در این حد مقایسه کنید مسیرهای طولانی داخل شهری تهران و تبریز را ببینید این مسیر های کوتاه داخل شهری میانه چه اندازه نسبت به آنها کرایه گران محاسبه می شود قیمت گذاری ها منطقی نیست

۹۸/۶/۲۸ ۲۲:۰۶

همون سیقل درسته
برای خودشون و کشورهای دیگه صیقل میزنن وقتی میخوان بفرستن ایران سیقل میزنن

۹۸/۶/۲۸ ۱۷:۲۶

*****

۹۸/۶/۲۸ ۱۴:۲۰

خواهش میکنم هشتگ کنید خون جوانان ریخته شده در جاده‌ای برون شهری میانه ب تبریز یا میانه ب زنجان را از مسئولان بی لیاقت خواهیم گرفت.

۹۸/۶/۲۸ ۱۰:۱۵

دو عنصر باید در بین مردم باشد تا موتور پیشرفت به حرکت در بیاد: اول آشنایی مردم از حقوق شهروندی خود. دوم حق مطالبه گری. مثال:
تو بلیط قطار تهران - میانه زده ساعت حرکت 16 و ساعت مقصد(میانه) 22 و 5 دقیقه اما قطار کی میرسه؟؟ 22 و 45 دقیقه!! کسی هم اعتراض نمیکنه!!!!
مثال2:
الان بیش از 4 هفته است آسفالت جاده تراتزیت کنده شده و ماشین ها با اوفتادن به چاله و چوله قد خم می کنن و ترافیک حاکم میشه و خود شهروندانم به مضیقه می اوفتن ولی با کمال تعجب کسی اعتراض نمیکنه و مطالبه نمی کنه و شهردار هم ککش نمی زنه!!!
وجه شهرم خراب میشه و مردم شهرم توسط مسافران گذری تحقیر میشن و مسئولین محترم شهرم ککشان نمی زنه!!! و امثال دیگر...

۹۸/۶/۲۸ ۰۸:۲۵

سیقل نه صیقل درست تره

۹۸/۶/۲۸ ۰۷:۵۸

عزیز دل ؛
وقتی رهبر معظم انقلاب عنوانی را برای سال انتخاب می کنند، هدف تلاش همگان برای تحقق شعار همان سال است ولی متأسفانه از سوی مسئولین اجرایی حرکتی صورت نمی گیرد

۹۸/۶/۲۸ ۰۶:۲۹

حرف بسیار منطقی و معقول میزنه

۹۸/۶/۲۸ ۰۲:۲۲

خون جوانان کشته شده را در جاده‌ای برون شهری میانه از مسئولان بی کفایت خواهیم گرفت.

۹۸/۶/۲۷ ۲۳:۳۳

همین قدر که برای نیازهای کوچکمان باید به شهرهای تبریز، زنجان، تهران.... مراجعه کنیم می توانستید در میانه جمع کنید اقتصاد مقاومتی بود. کوچکترین امکاناتی در روستای میانه ایجاد نکردید واسه همه چی باید بریم این شهر یا اون شهر، از مراجعه به پزشک گرفته تا تفریح... لطفا اقتصاد مقاومتی را از خود و از شهری که نماینده اش هستید شروع کنید. یا علی

۹۸/۶/۲۷ ۲۳:۰۷

چشم . به شماهم رای میدیم . بازهم چشم

۹۸/۶/۲۷ ۲۲:۴۰

شما ساختار اقتصاد را از همین میانه شروع کنید و اصلاح کنید.چند نفر از شهر خود شروع کنند اقتصاد ایران بهبود پیدا میکند

۹۸/۶/۲۷ ۲۲:۰۶

استاد شما بفرمائید چطور میشود اقتصاد را درست کرد؟

۹۸/۶/۲۷ ۲۱:۳۵

یکزمانی در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری بین ولایتی و احمدی نژاد مساله تحریم نفت مطرح شد احمدی نژاد تحریم نفت را عوامانه توجیه می کرد که خب نفت را تحریم کنند معادن را فعال می کنیم و محصولات و تولیدات معدنی را می فروشیم ولایتی جواب داد اگر این ها را هم تحریم کردند چه ؟! گویا مسولان ما به عمق مساله پی نبرده اند البته صددرصد کشور ما توانمندی هایی دارد که می تواند فشارها را کاهش دهد و دشمن را تا حدودی خلع سلاح کند اما مساله درک نارسایی برخی مسولان ماست اقتصاددانان یک مثلی دارند می گویند اقتصاد شعار برنمی دارد اقتصاد علمی منطقی و برپایه ریاضی و آمار و اعداد و واقعیتهای ملموس است مقایسه شرایط فعلی ایران با آلمان و ژاپن خطاست ژاپن آن زمان محدودیت های مراودات مالی و جنسی را نداشت الان عمده تحریم ها برپایه تحریم تبادلات پولی است که بدترین نوع تحریم است خود مبادله نفت زیاد مدنظر نیست مشکل دریافت و پرداخت پول و نقل وانتقال مالی است اگر مسولان ما درک درستی از اقتصاد نداشته باشند ویک روش و سیاست واحد و همآهنگ وراهگشا در سیاست و اقتصاد اتخاذ نکنند در برابر تحریم ها بی تدبیری داخلی بدتر از فشار خارجی به کشور ضربه خواهد زد

۹۸/۶/۲۷ ۲۱:۱۶

ددووا دیسن

۹۸/۶/۲۷ ۲۰:۳۹

جناب پروفسور
اقتصاد یک علم است، و هیچ علمی با شعار ودستور درست نمی‌شود، رهبر و بزرگ‌تر از رهبر هرچقدر اسم تعیین کنند،سال نام گذاری کنند،دستور بدهند،و شما که که ماشاالله پروفسور تشریف دارید بایست متوجه باشید که با اینکارها اقتصاد درست نمی‌شود....

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز