کد خبر: ۹۰۸۵۳
۳۱۹ بازدید
۱۹ دیدگاه

از سالتحصیلی جدید؛

آموزش زبان ترکی آذربایجانی در مدارس آذربایجان‌شرقی

۹۸/۶/۲۷
۰۱:۰۶

 

ایرنا: استاندار آذربایجان‌شرقی از آموزش دو ساعت زبان ترکی آذری در هفته در مدارس استان از ابتدای مهرماه سالجاری خبر داد و خاطرنشان کرد: زبان فارسی، زبان ملی و وحدت آفرین کشور ماست ولی آموزش زبان مادری نیز از حقوق تصریح شده در قانون اساسی است و با تدریس آن در کنار زبان ملی، موافقت شده است.

محمدرضا پورمحمدی روز سه شنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان با بیان اینکه همواره مدافع آموزش زبان مادری بوده ام و نه آموزش به زبان مادری، افزود: با آموزش زبان ترکی آذری در مدارس، حربه برخی افراد برای اهداف خاص خنثی می شود.

وی از آمادگی کامل استان برای استقبال از سالتحصیلی جدید خبر داد و گفت: قدردان تلاش تمامی دست اندرکاران توسعه علمی و پرورشی استان هستم و امیدوارم سالتحصیلی جدید نیز با آمادگی کامل و تمهید مقدمات مناسب، آغاز شود.

پورمحمدی با اشاره به اهمیت شغل معلمی در دین مبین اسلام، ادامه داد: توسعه همه جانبه هر جامعه ای، وابسته به تعلیم و تربیت صحیح است و امیدوارم تمامی مسئولان نظام آموزشی کشور، نهایت تلاش خود برای تحقق این مهم را به کار گیرند.

وی همچنین با بیان اینکه جایگاه معلمی و استادی، همواره مورد توجه و احترام اقشار مختلف مردم بوده و هست، اظهار کرد: صیانت از جایگاه فعلی معلمین و افزایش تکریم آنان در جامعه، امری ضروری است و باید همواره تلاش های این قشر به عنوان الگوهایی موفق برای نوجوانان و جوانان، تبیین شود.

استاندار آذربایجان شرقی، معلمین را از جمله تاثیرگذارترین اقشار جامعه دانست و اضافه کرد: مدیریت ارشد استان، پیگیر حل مشکلات فرهنگیان است و از تمامی مدیران مربوطه در این حوزه نیز انتظار دارد برای حل مشکلات این قشر تلاش کند.

پورمحمدی با قدردانی از همکاری مدیران مدارس استان در پرهیز از اخذ شهریه و کمک مردمی اجباری برای ثبت نام ادامه داد: ما همواره نیازمند مشارکت مردم و خیرین در بخش های مختلف هستیم ولی با کمک اجباری به مدرسه، همواره مخالف بودیم.

توجه ویژه به مسائل فرهنگی در جشن های آغاز سالتحصیلی، پرهیز فرمانداری ها از اختصاص بودجه عمرانی مدارس به حوزه های دیگر از مواردی بود که استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه به آن ها تاکید کرد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۶/۲۷ ۲۱:۱۷

با سلام دوست گرامی کافر همه را به کیش خود پندارد اگر توجه کرده باشید در اصل 15 قانون اساسی نوشته شده است:

زبان و خط رسمی و مشترك مردم ايران فارسی است‌. اسناد و مكاتبات و متون رسمی و كتب درسی بايد با اين زبان وخط باشد ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات ورسانه‌های گروهی و تدريس ادبيات آنها در مدارس‌، در كنار زبان ‌فارسی آزاد است‌.

اگر در خانواده ها با فرزندان فقط با زبان ترکی صحبت شود بعد از بزرگ شدن آیا به زبان فارسی تسلط کامل خواهند داشت؟

شما خودتان در خانواده فقط به زبان ترکی صحبت می کنید.

کردهای عراق و ترکیه به سه زبان (کردی،عربی، انگلیسی) ( کردی، ترکی، انگلیسی) تسلط کامل دارند.

 

۹۸/۶/۲۷ ۱۵:۴۰

با تشکر از اطلاع رسانی شما
ایکاش بقیه کارهای ایشان رو منتشر کنید

یاشا دکتر فرمند

۹۸/۶/۲۷ ۱۵:۱۰

جناب آقای رشیدی یا خودتان عوام و بیسواد تشریف دارید ویا ملت راعوام فرض کرد ه ایددرحالیکه حق تحصیل به زبان مادری اولویت صدم نمایندگان میانه نیست ودر حالیکه نمایندگان میانه در صحبت کردن به زبان مادری ترکی رفوزه هستند ودر حالیکه اگر بری تحقیق کنی این نمایندگان احتمال قریب به یقین در خانه خودشان با فرزندانشان به غیر از زبان ترکی حرف میزنند این حرف شما موجب تعجب است به هر جا یرالما سوغان تای تای آقایان شیویاری فرمند بای بای آقای مدیر لطفا سانسور نکنید

۹۸/۶/۲۷ ۱۳:۲۵

کاش جای یاد دادن این زبان ها ، زبان های رایج در دنیا مثلا فرانسوی یا المانی تدریس می شد

۹۸/۶/۲۷ ۱۲:۳۷

تدریس زبان ترکی در مدارس استان آذربایجان شرقی به تلاش نمایندگان محترم ( دکتر پزشکیان و دکتر فرمند) در اجرای اصل 15 قانون اساسی در استان اذربایجان شرقی از مهر ماه انجام می شود جا دارد از نمایندگان محترم (دکتر پزشکیان، دکتر فرمند) و دیگر عزیزان تقدیر و تشکر شود.

۹۸/۶/۲۷ ۱۲:۲۹

ترکی به زبان اشاره دارد و آذربایجانی به خاک .شما آذری رو از کجا کشف کرده اید؟ البته از ی آخر آن معلوم است.

۹۸/۶/۲۷ ۱۱:۳۰

در متن خبر "زبان تورکی آذری" به درستی آورده شده است ولی تیتر اشتباه است، لطفا اصلاح فرمائید

۹۸/۶/۲۷ ۰۸:۴۵

اصل 15 قانون اساسی باید اجرا میشد نه این طرح دست و پا شکسته اونم اگه فرهنگستان فارسی و اقای حداد بزارن اجرا بشه

۹۸/۶/۲۷ ۰۲:۳۸

بودا غنیمت دی. اما حق ما رسمی شدن زبانمان است

۹۸/۶/۲۷ ۰۱:۲۸

دیگه چی میخواهید این هم تدریس زبان ترکی به شرطی خود شهروندان ترکی زبان با فرزندانشان فارسی حرف نزنند
معلمان هم چشم و چراغ هستند در آستانه انتخابات

در ایام انتخابات چه اتفاقاتی که نمی افتد

اخبار روز