کد خبر: ۸۰۰۰۲
۴۱۴ بازدید
۱۱ دیدگاه

کاسبی مدیران دولتی با فروش حقابه تاریخی به کشاورزان شهرستان طارم!

۹۶/۱۱/۲۴
۱۵:۵۷


 

کسانی که در سال های گذشته بدون مطالعه جامع و با هدف اجرای پروژه های عظیم بتنی، دولت ها را مجاب به ساخت سد و با این اقدام به محیط زیست ایران ضربه های جبران ناپذیری وارد کردند، حالا در قامت مالکان بلامنازع آب ایران، در صدد فروش قطره قطره آب های خدادادی به شهروندان ایرانی هستند؛ وضعیتی اسفناک که البته در شروع آنیم و در ادامه غم انگیزتر نیز خواهد شد.

 پس از گذشت دوران طلایی ساخت سد در ایران ـ که در جریان آن هزاران سد کوچک و بزرگ با تأمین هزینه از طریق منابع دولتی ساخته شد ـ حالا دوران کاسبی با آب پشت این سدها آغاز شده است؛ شرایط عجیبی که در یک طرف دعوا مدیران پر نفوذ دولتی و در طرف دیگر نیز کشاورزان و مردم بی دفاع محلی قرار دارند. مثل وضعیت غیرقابل قبولی که برای کشاورزان شهرستان طارم استان زنجان پیش آمده است.

به گزارش صدای میانه به نقل از تابناک؛ کشاورزان و مردمی که به گواه تاریخ و در دهه های گذشته از منابع طبیعی آب و بستر رودخانه ها به میزان لازم بهره می بردند و در این مسیر، نیاز به کسب اجازه از هیچ نهاد و یا ارگان مشخصی نداشتند، حالا برای بهره برداری از حق تاریخی و انکارناشدنی خود باید ضمن کسب اجازه از مدیران دولتی، به آنها هزینه آب مصرفی خود را نیز پرداخت کنند.

هرچند این اصل عجیب و باور نکردنی هنوز فراگیر نشده و در بسیاری از مناطق جغرافیایی کشور کشاورزان، آزادانه از منابع آب طبیعی استفاده می کنند، گویا این فرایند زیرکانه ـ که در آن کاسبی با منابع طبیعی آب محسوس است ـ برای اولین بار باید در رابطه با کشاورزان شهرستان طارم استان زنجان عملیاتی شود.

ماجرای فروش آب سد به کشاورزان شهرستان طارم از این قرار است که در سال 1384 وزارت نیرو با هزینه کاملاً دولتی، اقدام به ساخت سد بر روی رود «آیدغموش» کرد و این سد را در سال 1386 با هدف تأمین آب زراعی 13هزار و 600 هکتار از اراضی دیم و بهبود یکهزار و 400 هکتار از اراضی حاشیه به بهره برداری رساند؛ اقدامی کاملاً نسنجیده که به بهره برداری بیش از حد آب در اراضی حاشیه سد و از سویی کاهش چشمگیر حقابه اراضی پایین دست به ویژه رود «قزل اوزن» منجر شد.

از آنجا که رود آیدغموش در ادامه مسیر خود از شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی به سمت استان زنجان، رود قزل اوزن و شهرستان طارم جریان پیدا می کرد، احداث سد بر آن منابع آبی که از این رود به رود قزل اوزن سرازیر می شد را کاملاً از بین برد.

در سال آبی گذشته (96-95) و به دنبال فراگیر شدن بحران خشکسالی در استان زنجان و شهرستان طارم، مسئولان دولتی این شهرستان، اقدام به رایزنی با آب منطقه استان آذربایجان شرقی برای رها سازی آب سد می کنند که در ادامه با مطالبه پول از سوی آب منطقه ای استان آذربایجان شرقی رو به رو می شوند.

پس از انجام رایزنی و دادن تضمین برای پرداخت هزینه آب (این بخش از رایزنی ها برای مدتی محرمانه بوده است)، آب در فصل کشاورزی رهاسازی می شود و کشاورزان شهرستان طارم موفق می شوند با تأمین میزان قابل توجه آب، یک فصل آبی خوب را پشت سر بگذارند.

اکنون و با پایان فصل کشاورزی و برداشت محصول، فرمانداری شهرستان طارم از کشاورزان ثبتی این منطقه درخواست پرداخت آب بها کرده است که بر اساس آنچه به مردم گفته می شود، باید همه این پول به حساب آب منطقه ای استان آذربایجان شرقی واریز شود.

در پی مقاومت کشاورزان و عدم پرداخت آب بهاء از سوی آنان، حالا خبرهایی به «تابناک» رسیده است که بر اساس آن، مقامات دولتی استان زنجان بنا دارند، برق زمین و چاه های کشاورزی همه کشاورزانی که از پرداخت آب بهاء امتناع می کنند را قطع کنند.

یکی از مسئولان محلی شهرستان طارم که نامش نزد «تابناک» محرمانه می ماند در این باره گفت: واقعیت این است که این آب حقابه تاریخی مردم شهرستان طارم است که در جریان ساخت سد آیدغموش از رود قزل اوزن گرفته شد و در پشت این سد ذخیره می شود.

وی افزود: مسئولان شهرستان طارم در سال جاری با هدف بهبود وضعیت کشاورزان منطقه اقدام به رایزنی با آب منطقه ای استان آذربایجان شرقی برای رهاسازی آب کردن و تمام تلاش این بود که به این خاطر هزینه ای پرداخت نشود و حقابه های تاریخی گرفته شود اما اکنون مسئولان استان آذربایجان شرقی تهدید کرده اند که اگر مبلغ 500 میلیون تومان به حساب آنها واریز نشود در سال آینده از رهاسازی آب جلوگیری خواهند کرد.

این مسئول محلی با تأکید بر اینکه نظر ما این است که این آب حق کشاورزان شهرستان طارم است و پرداخت آب بهاء بی مورد است، ادامه داد: اما اگر هزینه آب دریافتی پرداخت نشود، از سال آینده دیگر این آب برای مصرف کشاورزی رهاسازی نخواهد شد.

وی افزود: شرایط پیچیده تر از آن است که فکرش را بکنید. برای مثال با رهاسازی آب برخی افراد به صورت غیرقانونی و با موتورهای آب اقدام به برداشت آب کردند که چون مشخصاتی از آنها در جایی ثبت نیست و چاه آب یا زمین کشاورزی ندارند، فرمانداری تحت هیچ شرایطی نمی تواند از آنها آب بها دریافت کند و این موضوع به کشاورزان ثبتی که سالانه مالیات و عوارض هم پرداخت می کنند، محدود می شود.

این مقام محلی همچنین اضافه کرد: البته همه این صحبت ها نافی این نیست که در شهرستان طارم، کشاورزی شرایط و الگوی کشت اصولی ندارد و کشت برخی محصولات آب بر مثل برنج همچنان به رغم بروز خشکسالی ها ادامه دارد.

جدا از اشکالات عدیده ای که در الگوی کشت، نحوه تقسیم آب، برداشت آب غیرقانونی و... در شهرستان طارم وجود دارد و لازم است هرچه سریع تر توسط مسئولان به آنها رسیدگی شود، موضوع مهم و محوری بحث کنونی همان فروش آب و منابع طبیعی از سوی برخی مدیران سودجوی دولتی به کشاورزان و شهروندان ایرانی است.

کسانی که در سال های گذشته بدون مطالعه جامع و با هدف اجرای پروژه های عظیم بتنی، دولت ها را مجاب به ساخت سد می کردند و با این اقدام به محیط زیست ایران ضربه های جبران ناپذیری وارد کردند، حالا در قامت مالکان بلامنازع آب ایران، در صدد فروش قطره قطره آب های خدادادی به شهروندان ایرانی هستند؛ وضعیتی اسفناک که البته در شروع آنیم و در ادامه غم انگیزتر نیز خواهد شد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۱۱/۲۵ ۱۲:۵۵

هم وطن بزرگوار طارمی بنده بمدت 5 سال است که از آب سد آیدوغموش برای آبیاری باغم که 6500متر مربع میباشد استفاده میکنم خودم هم میانه ای هستم وامسال بمبلغ 685هزار تومان پول آب داده ام واین هزینه را فقط شما پرداخت نمیکنید واگر شما این مبلغ را با در آمد حاصل از تولید محصولتان مقایسه نمایید که با هزینه کلان احداث سد ومهار آب در ماههای بلا استفاده بدست ما کشاورزان میرسد بسیار ناچیز است بلی برای زندگی بهتر باید هزینه پرداخت هرچند بنده منکر آن نیستم که نعمات خدادای در این کشور متاسفانه توسط تعدادی خاص بلوکه شده است...

۹۶/۱۱/۲۵ ۰۸:۵۸

همه ما از یک کشوریم. اب برای همه است. سد ایدوغموش رو روخانه های چاراویماق پر میکنه در صورتی که خودشون حقی ازش ندارند.

۹۶/۱۱/۲۴ ۲۳:۲۹

لطفا به زنجانی های محترم بفرمائید اب سد شهریار برای شما وگیلانی ها ودر آینده نزدیک سهم اردبیل نیز لحاظ خواهد برای شهرستان میانه چقدر سهم داده اند از سد ایدغموش هم سهم خواهی میکنید...سد حصار مشما بر روی رودخانه قیزل اوزن در حال احداث است ایابرای زنجان نیست..اگر مسئولین میانه واستان در خواب هستند خصوصا نمایندگان میانه فعلی حداقل شما انصاف ومروت داشته باشید ...شنیده ها حاکی زنجانی ها در فکر گرفتن مدیریت سد شهریار هستند اقدامات اولیه را نیز انجام داده اند.... ولی اهالی متدین میانه ومسولین دلسور هرگز نخواهند این خواب نا مبارک تعبیر شود ...نمایندگان قبلی وفعلی بفرمایند سهمیه 12هزار هکتاری میانه وکاغذکنان چه شد..روزی باید درپیشگاه خداوند مردم میانه جوابگو خواهند بود....

۹۶/۱۱/۲۳ ۱۶:۴۷

نزدیکترین سدبه طارم هرسدی باشه بایدازاونجاحق ابه شوبرداره

۹۶/۱۱/۲۳ ۱۶:۴۵

ماکه سالانه پنجاه میلیون هم کسب نمیکنیم چراگوپ میگی همشهری؟!
,میلیاردی درامدداشتیم وضعمون این بود.؟!

۹۶/۱۱/۲۳ ۱۵:۰۴

به اون کشاورز با مسئول شهر طارم بفرمایید، مگر آب قزل اوزن از میانه سرچشمه میگیره؟ که آب رو از میانه میخواهی، میانه هم مثل سایر شهر ها کنار این رودخانه 800 کیلومتری قرار داره، رودخانه آیدوغموش هم فقط به قزل اوزن میریزه، برین مطالعه کنید ببینید قزل اوزن در بالا دستی چقدر آب دارد که به میانه چقدر میرسد؟

۹۶/۱۱/۲۳ ۱۴:۴۸

500 میلیون پولی نیست که .پول دوتا سانتافه. باغدار های میانه هر کدوم به تنهایی از باغشون در سال میلیارد سیب برداشت میکنن.

۹۶/۱۱/۲۳ ۱۳:۳۲

باور نکنید
این جنگ زرگری را زنجانیها زاه انداختند تا حق آبه از آیدوغموش بگیرن.
اگه زنجانیا به حق آبه و حق ازاضی پایین دست اعتقاد دارن رو قزل اوزن تو مشبا سد نزنن

۹۶/۱۱/۲۳ ۱۲:۵۶

اب منطقه ای اذربایجانشرقی روببین مخفیانه پول اب وازطارم طلب کرده روح میانه ای هاهم ازاین موضوع خبرنداشته.پانصدمیلیون کجاقراربوده صرف بشه؟

۹۶/۱۱/۲۳ ۱۲:۵۰

احتمالا این پول را آدربایجانشرقی میگیره صرف احیای دریاچه بنابیها کنه درصورتیکه در همین نزدیکی باید ۱۲۰۰۰هکتار آبیاری قطره ای شود
این پولها کجا میرود
باتشکر از شفافسازی

۹۶/۱۱/۲۳ ۱۲:۴۵

یعنی مسئولین شهرستان و نمایندگان از این زد و بندها خبر داشته اند؟

حق میانه از این ۵۰۰میلیون تومان چقدر است ؟

اخبار روز