کد خبر: ۸۸۰۳۴
۲۶۱ بازدید
۱ دیدگاه

آشنایی با گیاهان و پرندگان میانه +تصاویر

۹۷/۱۲/۲۴
۰۸:۳۵

آشنایی با گیاهان میانه

آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم....

چشم گربه ای زرد/ Nonnea lutea، گیاه جدیدی به لیست گیاهان میانه اضافه شد! این گیاه از تیره گل گاوزبان گیاه هرز رایج در ایران است و امروزه به فراوانی در پارکهای شهری میانه می‌روید، با این حال تاکنون این گیاه معرفی و شناسایی نشده بود. او مشتریان متعددی از حشرات دارد.پست بعدی را ببینید(23 اسفند 1397)

#تنوع_زیستی_میانه

حیات در هر شکلی که باشد مورد احترام و زیبنده است!

همکاری زنبور بامبل با همیشه بهار وحشی! یکی غذا می خورد و دیگری تلقیح می شود، چه رابطه ای عمیق تر از این!!گیاه همیشه بهار وحشی یکساله و زودرس است که به فراوانی در کنار پل باستانی پردلیس می روید.

حدود ۸۰ سال پیش بود که یک  گیاهشناس به‌طور کاملا اتفاقی او را از ارتفاعات روستای خانقاه واقع در بزقوش شرقی شناسایی و به جهان علم معرفی کرد.گونه‌ای که به نام #گل_گندم_بزقوشی معروف شد.تا اینکه در اواخر اردیبهشت سال ۸۶ طی مطالعات گیاهشناسی، این زیبای بزقوشی دوباره بازیابی شد؛ اما نه در ارتفاعات خانقاه، بلکه از ارتفاعات روستای زیبای نشق!

در ادامه، با تداوم مطالعات گیاهان، مشخص شده که این گیاه مناطق وسیعتری از بزقوش مرکزی تا ارتفاعات لیوانلو در شرق را خانه خود ساخته و به زیبایی هر چه تمامتر زینت‌بخش چمنزاران مرتفع کوهستانی است. (۱۸ تیر ۱۳۹۷_ارتفاعات نشق)

میخک لبنانی Dianthus libanotis

گلها در این گیاه زیبا به حدی تنوع رنگ و نقش دارند که در هیچ پایه‌ای شبیه به هم نیستند! به‌مانند اثر انگشت در انسان که ممکن نیست در دو نفر مشابه باشد! (۱۴ تیر ۱۳۹۷، غریبدوست)

گیاهان ارتفاعات بالای 2500 متر قلل بزقوش به دلیل تابش شدید آفتاب (ماورای بنفش) و سرما یا به شکل بالشتکی هستند و یا کوتوله! گیاهان چوبان یاستیغی (کلاه میر حسن ها) و اسپرس پشته ای فراوانترین گونه های مرتفع کوهستانی بزقوش هستند که علاوه بر تامین پناهگاه برای جانوران کوهنشین و نقش تغذیه ای برای علفخواران، نقش به سزایی در حفاظت از آب و خاک در این محیطهای شکننده و حساس دارند.شرایط ایجاد خاک در این مناطق به حدی محدود است که ممکن است هزاران سال طول بکشد تا 1 سانتیمتر خاک تشکیل شود، بنابراین وجود چنین پوشش گیاهی مانع فرسایش خاک ارزشمند می شود.

#آنها_را_آتش_نزنیم! ( 26 اردیبهشت 1393- ارتفاعات آوین)

وجود گل در این فصل از سال که ذخیره غذایی زنبورها رو به اتمام است بسیار حیاتیست! مهم نیست که محصول برداشت شده گرده یا شهد گل باشد! (23 اسفند 1397)

پرندگان مهاجر برگشتند!حاجی لیلک یکی از بزرگترین آنهاست! (23 اسفند 1397-آبگیرهای اطراف میانه)

الیکایی سر سیاه!هر جا آب باشد آنها نیز هستند! (23 اسفند 1397-آبگیرهای اطراف میانه)

باکلان (مرغ غواص) ؛پرنده مهاجر گذری می باشد و گروهی از آنها همینک مهمان میانه اند! (23 اسفند 1397-آبگیرهای اطراف میانه)

سلیم کوچک ؛پرنده کوچک زیبای کنار آبچر که گاهی در میانه تولید نسل می کند! (23 اسفند 1397-آبگیرهای اطراف میانه)

دم جنبانک سفید؛ او همیشه هست و معمولا در کنار رودخانه ها و آبگیرها دیده می شود. (23 اسفند 1397-آبگیرهای اطراف میانه)

دارکوب معمولی! (نر)

پرندگان زیبایی که همواره هستند و در میان سوراخهایی که خودشان بر روی تنه درختان ایجاد می کنند آشیانه می سازند. (23 اسفند 1397- اطراف میانه)

حواصیل خاکستری!

آنها به فراوانی در آبگیرهای میانه مشاهده می شوند و اصلا عجله ای برای رفتن به شمالگان ندارند. (23 اسفند 1397-آبگیرهای اطراف میانه)

سهره سر سرخ!

پرندگان کوچک پر جنب و جوش و زیبا که همواره در منطقه می مانند و زمستان را با ما تجربه می کنند.(23 اسفند 1397- اطراف میانه)

سار!

وقتی می آید نقطه های سفید خیره کننده ای در متن سیاهش دارد!آنها در سوراخهایی که دارکوبها حفر می کنند آشیانه می کند. هر کس زود تر بیاید لانه مال اوست. (23 اسفند 1397- اطراف میانه)

جغد سنگی!

لانه اش را در دیواره های سست و شکاف صخره ها می سازد و مهاجرت هم نمی کند!او یک پرنده خجالتی و دوست داشتنی است.

اواخر زمستان و اوایل بهار به دلیل فصل مهاجرت پرندگان، بهترین زمان مشاهده انواع آنها در میانه می باشد. تصاویر ارائه شده تنها تعدادی از چندین عکس گرفته شده 23 اسفند بود. امیدوارم لذت ببرید. (23 اسفند 1397- اطراف میانه)

محقق: عادل رمضانی

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۱۲/۲۴ ۰۸:۵۱

هرچند از وجود محقق طبیعتگردی مثل عادل رمضانی در میان خودمان بسیار بسیار خوشحالم لیکن ناخوشحال هستم از اینکه هیچ مرکز ثبت یا مرکز تحقیقی در میانه برای این امر وجود ندارد. یافته های گسترده سالهای طولانی آقای رمضانی باید با حمایت مراکز تحقیقی یا دانشگاهی ثبت و ضبط گردد و چه بسا موزه شود. رستنی ها و حشراتی در میانه وجود دارد که مختص میانه است. چونان بی نام و بی تا هستند که خود عادل برای تعدادی از آنها نام نهاده است.

امیدوارم جناب مشایخی, فرماندار ویژه میانه همت گمارند و با ثبت "مرکز تحقیقات رستنی ها و حشرات میانه" هم میانه را مفتخر به داشتن تنها مرکز اینچنینی بکنند هم یافته های ایشان را در قالب کتاب و موزه, ثبت و ضبط کنند. هزینه چنین مرکزی تنها به اندازه سه حقوق ادارات گسترده میانه خواهد بود.

اخبار روز