کد خبر: ۷۵۹۸۴
۱۳۱۴ بازدید
۱۶ دیدگاه

تاریخچه حوزه علمیه و مدرسه علمیه جعفریه میانه +تصاویر

۹۶/۶/۲۷
۱۹:۳۳

مدرسه علمیه جعفریه  میانه  هویت دینی ، انقلابی و ملی ماست

سابقه حوزه علمیه  شهرستان میانه  به صدها سال  پیش بر می گردد . سده های گذشته  اگر چه مدرسه علمی  دراین شهر  نبود اما طلاب و روحانیون  در خانه های محقرعلمای بزرگ شهر حضور می یافتند  و از محضر علمی  آنان بهره مند می شدند ؛ به عبارت روشن تر منازل علما و روحانیون بزرگ  ، به نوعی حوزه علمیه محسوب می شد . چنان که  در دهه های  اول و دوم  از سده 1300 دوران سخت رضا خانی ، حضرات آیات : آقا میرزا محمد حجتی ، سید حسین حججی ، آقا شیخ علی کتانی ،  میرزا ابو محمد حجتی ، شیخ هادی نیری  و سید عبدالستار محمدی ( رحمه الله علیهم اجمعین) در منزل خویش کرسی های تدریس داشتند و از این طریق طلاب و روحانیون بسیاری را تعلیم وتربیت کردند.

تصویر صدای میانه

آیت الله  حاج میرزا محمد حجتی

تصویر صدای میانه

آیت الله آقا میرزا  ابو محمد حجتی

تصویر صدای میانه

آیت الله آقا شیخ علی کتانی

تصویر صدای میانه

آیت الله حاج شیخ هادی نیری

تصویر صدای میانه

آیت الله حاج سید حسین حججی

تصویر صدای میانه

آیت الله حاج سید عبدالستار محمدی

 نیمه دوم  از دهه دوم ( سالهای 25-1324) دقیقا بعد از آزادی  شهر میانه و سرزمین آذربایجان از دست اشغالگران  ایادی دولت روسیه شوروی و حزب دمکرات به سرکردگی جعفر پیشه وری و غلام یحیی دانشیان ،  علمای شهرستان و در راس آن  حضرات آیات : سید حسین حججی ، میرزا ابو محمد حجتی و شیخ هادی نیری ، اقدام به تاسیس مدرسه علمیه جعفریه کردند و در سال 1327با تنظیم  تولیت نامه رسمی  متولیان  آن را برای  سال های آینده  تعیین نمودند.

این مدرسه با تلاش و اخلاص ستودنی  این بزرگان بنا شد، طی هفتاد سال گذشته  منشاء خیرات و برکات  و دستاورد های معنوی بی شماری  در شهرستان شده است ؛ صدها طلبه و روحانی  فاضل که امروز  در سطح شهرستان ، استان و کشور مشغول خدمت بودند و بعضی از دنیا رفتند و تعداد زیاد دیگر هم اکنون در حال خدمت هستند ، تعلیم وتربیت شدند و بعضی از آنها آثار علمی ، دینی ، فرهنگی  و سیاسی و اجتماعی فراوانی از خود به یادگار گذاشتند.

علاوه  مدرسه علمیه جعفریه میانه  ، طول نیم قرن گذشته در حوادث و رخدادهای مهم تاریخی ، محوریت و مرکزیت داشت ، زمان رژیم ستمشاهی پناهگان مردم مظلوم و ستمدیده  میانه و حومه بود ، دوران نهضت  و انقلاب  مراسم سخنرانی های حماسی و راه پیمایی ها و تظاهرات در این مدرسه سازماندهی  و از اینجا آغازمی شد  و به انجام می رسید. طول هشت سال دفاع مقدس ، ستاد پشتیبانی جبهه وجنگ در این مدرسه استقرار داشت و کمک های نقدی و جنسی مردم و اعزام نیروهای رزمنده  در این مکان مقدس  ساماندهی شده و به جبهه های جنوب وغرب  ارسال واعزام می شدند. به همین سبب  مردم شهرستان میانه  خاطرات  تلخ وشیرین بسیاری از این مرکز علمی ، دینی و فرهنگی دارند و مدرسه جعفریه در واقع هویت دینی ، مذهبی ، ملی و انقلابی آنان به شمار می آید.

 چند سالی بود  ساختمان این مدرسه  به خاطر فرسودگی در آستانه تخریب  قرار گرفته  و از کارآیی لازم خارج شده بود ، هم اکنون به همت امام جمعه  محترم جناب حجت الاسلام و المسلمین  محمدی ( زید توفیقاته) اقدام به تجدید بنا وتوسعه شده است ، امید واریم  با تدبیر و درایت ستودنی ایشان و اهتمام جدی توده مردم  متعهد شهرستان  و همکاری و همیاری و همفکری همه مسئولین نهاد ها ، ارگان ها  و گروه های سیاسی با گرایش های گوناگون دست به دست هم دهند و این هویت  وحدت بخش را که حاصل خون دل خوردن های علمای بزرگ سلف در دوران رژیم ستمشاهی است ، چنان که مظلومانه زیستند و این مدرسه را احداث و از آن حراست کردند ، احیا کنند و آن را به عنوان باقیات صالحات  و عامل وحدت و صمیمیت ، همچنان سرزنده ، پویا در اختیار نسل حاضر وآینده قراردهند. انشالله.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۶/۲۹ ۱۹:۱۰

علی علیه السلام :فقط دونفر کمرم راشکستند عالمی که ازانجام گناه ابایی ندارد ونادانی که اهل عبادت باشد ان عالم با ارتکاب گناهان مردم را ازدینداری فراری می دهد واین نادان بخاطرجهلش مردم را بسمت باطل می کشاند . غررالحکم ودررالکلم

۹۶/۶/۲۹ ۱۲:۵۰

یاد مان نرود که جا داره از زحمات مهندس حنیفه که زحمات چند ساله شان در رابطه با بازسازی مسجد حوزه جعفریه باعث خیر شد و بنده از طرف بسیجیان پایگاه مسجد طلبه لر از ایشان تقدیر وسپاس به عمل بیاورم. ایشون مسبب بازگشایی دوباره حوزه و مسجد در زمان تعطیلی چند ساله بودند.

۹۶/۶/۲۸ ۲۳:۴۰

مثلا حوزه علمیه میانه اول شه چه توفیری دارد؟
قدیم مساجد محل تربیت دانشمندان بوده است مثل ابن سینا.

الان متاسفانه علم از مسجد جدا کردند.

دانشگاه کمبریج لندن ببینید از روی مساجد ایران تقلید معماری اش کردند حالت گنبدی معماریش دارد.


حوزه علمیه فعلی از ماهیت خود دور شده

۹۶/۶/۲۸ ۱۲:۴۵

علیکم السلام. ممنونم و تشکر ویژه دارم. به نکته تاریخی خوبی اشاره کردید و بسیار ارزشمند است ولی همان طوری که عرض شد اینها به صورت ساختمان و مدرسه نبوده است حوزه علمی بوده که در منازل علما یا در مساجد و تکیه ها برگزار می شده است . چنان که مرحوم آیت الله آقا میرزا ابومحمد حجتی هم منزل شخصی خود را در شهر میانه دارالعلم کرده و به تعلیم وتربیت طلاب می پرداخت واولین شاگرد ایشان هم مر حوم آیت الله احمدی میانجی بوده است.

۹۶/۶/۲۸ ۱۰:۱۹

با سپاس از محقق ارجمند جناب اباذری بابت این تاریخچه مختصر و بسیار مفید،

آنچه اینجانب تا الآن یافته ام نخستین حوزه علمیه شهرستان میانه مربوط به حدود 150 سال پیش به نام دارالعلم است که توسط مجتهد و شاعر والامقام میرزا محمدباقر مجتهدی خلخالی در کاغذکنان بنا نهاده شده و دانشمندان و علمای بزرگی مانند میرزا علی عشقی ، فاضل کاغذکنانی و غیره را تربیت کرده و طلاب زیادی از خلخال و میانه و زنجان در این حوزه تلمذ کرده اند.

۹۶/۶/۲۸ ۰۸:۵۲

این حرکت بسیار بجا و قابل تحسین است باید از دست اندر کاران آن تشکرکرد. انشالله مردم از همه اقشار کمک خواهند کرد منتهی از دست اندرکاران می خواهیم یک مدرسه آبرومندانه ودر شان مردم شهرستان بسازند که برای قرن ها ماندگار باشد نه این که بعد چند سال دوباره بازسازی شود الان مساجد ومدارسی که در زمان صفویه در اصفهان وتبریز و جای های دیگر ساختند هنوز هم مورد استفاده است.

۹۶/۶/۲۸ ۰۷:۵۱

ضمن تشکر و سپاس از مقاله بسیار متین و محکم استاد اباذری در تکمیل فرمایش ایشان اضافه می کنم که حاج آقای سید سجاد حججی در احیای مدرسه جعفریه نقش اساسی داشتند حدود چهل سال تولیت آن را بر عهده داشتند و در سال 1340 کتابخانه این مدرسه را ایشان تاسیس کردند. این مطلب را من بارها از خود استاد شنیدم. متاسفانه چند سال پیش عده ای که زور و قدرت داشتند ناگهان به مدرسه هجوم آوردند و مغول وار قفل در حیاط و حجره های مدرسه را شکستند و آنجا را تصرف عدوانی کردند که مردم میانه و این اقدام عدوانی آنها را فراموش نخواهد کرد. در ضمن از همت بلند امام جمعه عزیزمان حاج آقای محمدی هم که به احیای این مدرسه تاریخی اقدام کردند تشکر می کنم و امیدوارم موفق باشند و خواهشی دارم که مدرسه به همان نام مدرسه جعفریه باقی بماند.

۹۶/۶/۲۸ ۰۳:۱۹

سلام
در آموزه های اسلامی سیاست از دیانت جدانیست واین موضوع امری مسلم است
علمای طراز اول معمولا بعد از طی مراحلی در معرفت امور دینی سیاست ورزی را بطور رسمی وجدی شروع می کردند البته انها درسطح بالاتر ودیگرانی بسته به جایگاه خود در سطح پایین تر همگان لباس سیاست را بخاطر حفظ وگسترش اصل دین برتن خود پوشیده بودند اما متاسفانه عالمان ومتدینانی مشاهده می کنیم ابتدا سیاست را اصل ومحور قرار می دهند سپس ردای مقدس دین را جهت حفظ سیاست می پوشند واین نقض غرض دین است وبدعت نامبارکی است وزنه سیاست دربرخی مذهبی ها از دیانت سنگینتر است البته این امر تاحدودی ناشی از سیاست زده بودن جامعه ماست که انها راهم شامل کرده است اما از علما ومتدینان انتظار بیشتر است امام راحل قریب به این مضمون می فرمودند علت به وجود اورنده انقلاب علت استمرار بخش ان هم است . این انقلاب ریشه در اعتقادات مردم دارد .

۹۶/۶/۲۷ ۲۳:۴۱

منظورم این نبود ،گاهی هنگام کپی مطالب از تلگرام وقتی شکلک ها را حذف نمی کنید ،مرورگرها نمی توانند آن را بخوانند و به همین دلیل کامنتتان خالی می افتد.

۹۶/۶/۲۷ ۲۲:۲۸

علی علیه السلام :
آفت العلما حب الریاسه
آفت علما ریاست طلبی است .

میزان الحکمه جلد۹ص۲۲۱

۹۶/۶/۲۷ ۲۲:۲۰

مطالب کپی شده از تلگرام را بدون لینک و بدون معرفی کانال می گذارم باز اگر ایرادی دار د چشم رعایت می کنم

۹۶/۶/۲۷ ۲۱:۵۸

انشاالله همان نام اصلی حوزه علمیه جعفریه هم محفوظ بماند

۹۶/۶/۲۷ ۲۱:۲۰

#حدیث

**********

صدای میانه:

لطفا متن را از تلگرام کپی نکنید.  

۹۶/۶/۲۷ ۱۹:۵۹

میانه حقش این نبود در مورد حوزه علمیه .
در حالی که حوزه های سایر شهرستانها مثل مراغه و بناب پیشتاز باشن.
از حاج اقا اباذری و زحماتشون سپاسگذاریم.

۹۶/۶/۲۷ ۱۹:۳۴

ان شالله از این حوزه علمیه علمای ربانی وزاهدو خداترس وحق طلب تحویل جامعه شود امثال ایات عظام بهجت ، مطهری ، بهشتی و...

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز