کد خبر: ۱۸۶۲۰
۳۸۴۱ بازدید
۹ دیدگاه (۹ تایید شده)

مصاحبه اختصاصی با پهلوان میانه ای فرشاد ولی پور نایب قهرمان بادی کلاسیک جهان در سال 2013

۱۳۹۲/۱۱/۴
۰۳:۳۸

مصاحبه اختصاصی با پهلوان میانه ای فرشاد ولی پور نایب قهرمان بادی کلاسیک جهان در سال 2013

 

آقاي وليپور ضمن تبريك به شما براي كسب نايب قهرماني در رقابت هاي بدن سازي كلاسيك در اتريش، مختصر به بيوگرافي خود بپردازید.

بنده فرشاد ولي پور متولد اسفند ١٣٦٥ در شهرستان ميانه شهرك وليعصر، فعاليت هاي ورزشي خودم در رشته بدن سازي زا رسماً از ١٧ سالگي در باشگاه تختي زير نظر آقاي مهدي كامراني شروع كردم. بعد از اتمام تحصيلات دانشگاهي در رشته كارداني ساخت و توليد، فعاليت مجدد خود در سال ١٣٨٤ را زير نظر آقاي محمد مماني و فرهاد شهبازپور از سر گرفتم. سال ١٣٨٧ باشگاه بدنسازي پوريا را تأسيس نموده و تا به امروز مديريت اين باشگاه را به عهده دارم. در سال 1389 ازدواج نموده ام و یک فرزند دختر به نام آیسل دارم.

 

چه مراحلي و پله هایی را براي رسيدن به اين مقام افتخارآفرين طي نمودید.

اولين مقام قهرماني خود را در سال ١٣٨٥ در مسابقات استان مركزي مقام اول وزن ٧٥+ جوانان كسب كردم. در سال 1386 در رقابت های استانی در سراب مقام اول را کسب نمودم. در سال 1386 به مقام اول شهرستان میانه در وزن 75 کیلو نائل شدم و در سال 1387 مقام دوم در رقابت های استانی در 90 کیلو و سال 1388 نایب قهرمانی را در استان در وزن 100 کیلو تکرار کردم. ر رقابت های 1389 در سراب در 90+ کیلو مقام دوم را کسب نمودم و در مسابقات 1391 میانه مقام اول را در 100 کیلو کسب نمودم. در ساری رقابت های کشور در سال 1391 در قد بالای 180 سانتی متر مقام اول را کسب کرده و ستاره مسابقات معرفی شدم. در وزن 95 کیلوگرم شهرستان در سال 1392 هم مقام قهرمانی و مدال طلا را کسب کردم و در نهایت در مسابقات بادی کلاسیک در نوامبر 2013 (آذر ماه 1392) موفق به کسب نایب قهرمانی جهان در ست پولتون اتریش شدم.

 

تا به حال در سطح استاني چه كساني موفق به كسب چنين مقامي شده اند؟

از سال ١٣٨٥ يعني تاريخ تأسيس فدراسيون بدنسازي، از استان آذربايحان شرقي و غربي تا كنون كسي به اين مقام نائل نشده است. در ضمن، بنده اولين ايراني بودم كه در دسته سنگين وزن بادي كلاسيك (قد ١٨٠+ سانتی متر) به افتخار رسیدن به چنين عنواني دست يافتم.

 

آقاي ولي پور كمي در مورد رشته بادي كلاسيك و تفاوت آن با ساير رشته هاي بدنسازي توضيح دهيد.

حساسترين رشته بدن سازي، بادي كلاسيك است كه داراي محدوديت وزني است. در اين رشته ورزشي نه تنها حجم و تفكيك عضله مهم است بلكه به تناسب اندام و تعادل بدنی توجه خاصي مي شود. بادي كلاسيك با فيتنس متفاوت است. در رشته فيتنس بيشتر حركات تعادلي ورزشي و رقص مانند معيار است تا تفكيك و حجم و تناسب بدني. در رشته بادي بيلدينگ هم بيشتر به حجم عضله تا تفكيك توجه مي شود و محدوديت وزني و قدي هم ندارد.

 

چه كساني به طور مؤثر در موفقيت شما نقش داشته اند؟

شکر بی پایان خداوند را که مشیت و خواستش شامل بنده کوچک شد تا چنین موفقیتی را تجربه کنم. با این وجود، نقش همسرم در موفقيت اخير را پر رنگتر از همه مي بينم. صبر و تحمل و مساعدت ها و مراقبت هاي شبانه روزي ايشان در موفقيت من غير قابل انكار است. حمايت هاي روحي و دستگيري هاي پدر و برادرم امين در لحظات سخت نقش عمده اي در كسب موفقيت هاي بنده داشت. مربي ارزنده تيم ملي آقاي وحيد اكبرزاده با تسلط به علم روز بدن سازي و راهنمايي ها و پشتيباني همه جانبه از بنده منت بزرگی بر گردن من دارند. آقاي گيو وفاييان رييس هيأت بدن سازي شهرستان میانه تلاش و حمايت بي دريغ و بي چشم داشت و مؤثري در سطح شهرستان نشان دادند و بدون اين عزيزان كسب اين موفقيت براي بنده مسلما ممكن نبود.

 

آقاي وليپور، دستيابي به اين مقام به نظر نه غيرممكن بلكه بسيار دشوار و به نوعي غيرقابل باور به نظر مي رسد. چه سختي ها و فراز و نشیب هايي را در اين راه تحمل كرديد؟

بنده از يك سال پيش از آغاز مسابقات جهاني IFBB به طور جدي، مستمر و بی وقفه تمرينات آمادگي براي اين مسابقات را شروع كردم. در اين راه حتی یک بار ديسك كمر به دست و تيغ جراحان سپردم و ١٥ روز بعد از عمل جراحي مجبور به از سر گرفتن تمرينات شدم. واقعاً در چارچوب كلمات نمي تواند سختي و عذاب و به نوعي شكنجه هاي ناشي از تمرينات سخت و فشرده را بيان كند. تصور كنيد در لحظه تحويل سال به جاي بودن در كنار خانواده براي انتخابي تيم ملي سر تمرين باشي. يادم مي آيد روز ١٣ بدر طوري تمرين پا داشتم كه قادر به بالا رفتن از پله هاي باشگاه نبودم. شايد باورتان نشود ولي يك سال طعم یک خوردنی شيرين را فراموش کرده بودم. عيدي را تصور كنيد بدون خوردن يك تكه شيريني. حرف در اين باب زياد و خارج از حوصله خوانندگان تان است.

 

به عنوان عضوی از تیم ملی بدن سازی، چه مسابقاتی را در سطح جهاني پیش رو دارید؟

تمرينات خودم را به طور جدي براي دو مسابقه مهم شروع كرده ام. يكي مسابقات آرنولد كلاسيك قهرماني جهان که در مهر ماه سال آينده در اسپانيا برگزار خواهد شد و دومي که مهمتر و معتبرتر است مسابقات جام جهاني بدن سازي كلاسيك كه در آبان ماه برگزار خواهد شد و كشور ميزبان تا كنون مشخص نشده است

 

شنيده ايم در همان اتريش كه بوديد پيشنهاداتي از برخي كشورها مثل سوئد و ... براي پيوستن به آن كشور و شركت در مسابقات زير پرچم آنها به شما ارايه شده است؟ واكنش تان چه بود؟

بله، صحبت هایی در این زمینه با بنده انجام شد. به خاطر علاقه ای که به کشور و عرقی که به مملکت و تعصبی که به شهرم دارم صحبت ها را ناشنیده گرفتم. بنده با وجود پیشنهادهایی از باشگاه های تهران ترجیح می دهم در خدمت جوانان شهرستان خودم باشم و اثری هر چند ناچیز در سلامتی جوانان و کشاندن آنها به ورزش و دوری از انحرافات داشته باشم. به هر حال، علی رغم، ناملایمت ها و بی مهری ها ترجیح می دهم در حد خود برای کشورم و شهرم موثر باشم.

 

چه حمايت ها و تشويق هايي قبل و بعد از مسابقات در سطح كشوري و شهرستان به شما شده است؟

در سطح كشوري و استاني هيچ نوع كمك يا تشويقي تا به حال نشده. ولي در سطح شهرستان شركت فولاد آذربايجان، شوراي اسلامي شهرستان و توليدي لباس بينا قبل از اعزام به مسابقات كمك هاي مالي انجام دادند. بعد از كسب مقام هم اداره تربيت بدني و آقاي شهرام پور صفر جابزه اي در نظر گرفته اند كه جا دارد از تك تك دست اندركاران و مسؤلين امر تشكر و قدرداني ویژه ای شود داشته باشم.

 

این کمک ها چه قدر کافی بود؟

اجازه دهید به این سوال پاسخی ندهم. بنده تنها می توانم از حمایت های انجام شده در هر حدی قدردانی کنم.

 

بسیار خوب، ظاهرا آمادگي براي اين چنين مسابقاتي پرهزينه است؟ آيا هزينه هاي شما از جايي پوشش داده مي  شود؟ كسب مقام در مسابقات جهاني جايزه نقدي هم دارد؟

خیر، بنده برای تأمین هزینه های مكمل های مصرفی و بحث تغذيه حدود 40 میلیون تومان هزینه کردم. مسلم است که این هزینه شخصی بوده و کسی آن را تقبل نکرده است. در مسابقات هم جایزه نقدی وجود ندارد و تمام مخارج برای کسب افتخار آن هم اگر به دست بیاید به عهده خود ورزشکار است.

 

بسياري فكر مي كنند با خوردن مكمل ها و داروهاي خاص مي توان راحتی به اين مهم دست يافت. نظرتان چيست؟

نابرده رنج گنج ميسر نمي شود، مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد. مهمترین و اولین گام تمرين سخت و شدید است. تغذيه و استراحت حرف دوم و سوم را می زنند و مكمل ها در جايگاه چهارم قرار دارند. تنها یک و ورزشكار حرفه اي مي تواند درك كند که چه اندازه رسیدن به آن مرز از آمادگی چه قدر طاقت فرسا است.

 

پس سختی های زیادی در این راه متحمل شدید. و يك سوال كه در ذهن اغلب همشهريان هست. آيا گرايش خاصي به گروه و جناح خاصي در شهرستان داريد؟

بنده یک ورزشکار هستم و تمام تمرکزم روی ورزش است. تمام مسولین شهرستان هم برای بنده از احترام و ارزش برخوردارند و انصافاً آنها هم لطف زیادی در حق من دارند. حالا ناملایماتی هم وجود دارد که بنده آن را بعید از انسان های وزین و فرهیخته شهرمان می بینم که انشاالله توکل بر خدا مرتفع خواهد شد. دست تک تک عزیزانی که دست حمایتشان را بر سر دارم می بوسم و از همه دوستان و عزیزان درخواست دارم اجازه دهند بنده روی ورزش خودم تمرکز کنم و بنده را به حاشیه و استرس نکشانند. 

 

چه توصيه اي براي جوانان علاقمند به اين ورزش داريد؟

زیر نظر مربي آگاه و كاركشته و متعهد تمرين کنند و به هيچ عنوان جهت رسيدن به هدف از داروهاي هورموني به خصوص در سنين پايين استفاده نکنند و از مكمل هاي قانوني و داراي مجوز بهداشت استفاده كنند. راه دشواری انتخاب نموده اند که باید پیه تمام ناملایمات و سختی ها را به تن بمالند و واقعاً علاقمند باشند.

 

و حرف آخر؟

از خانواده عزیزم تشکر ویژه دارم که حوصله کرده و هرگز دست از تشویق و حمایت از بنده برنداشتند. مدیون دعاهای مادر عزیزم هستم که همواره بدرقه راهم بود. از مسولين شهر به ویژه امام جمعه محترم، فرماندار عزیز و نمایندگان محترم مجلس، رييس اداره ورزش و جوانان آقاي حاج مهدي نوايي و نیز حاج قربانعلي وفاييان پدر ورزش ميانه که لطف و محبت فراوانی به بنده داشتند سپاسگزارم. همچنین، دوستان عزيزی دارم که در لحظات حساس و پرمشقت همواره در کنار من بودند. دست تک تک آنها را می بوسم و همواره قدردان زحمات و زیر منت محبت هایشان هستم.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۲/۱۱/۸ ۲۰:۲۹
لینک یک عکس فیلتر نشده از فرشاد عزیز:

http://kif.pl/www/aktualnosci/906820

بقیه عکس هاش احتمالا به عنوان جایزه قهرمانی اش فیلتر شده
۹۲/۱۱/۸ ۲۰:۲۲
[quote name="میانالی لاردان"]اقا فرشاد افتخار ماست.فقط باید یکم با انصاف باشه[/quote]

همشهری عزیز،
بارها شخصا شاهد مراعات حال شاگردانش از هر لحاظ بوده ام که لازم نیست به جزییات آن پرداخته شود چون ارزش آن کارهای خیر ممکن است از بین برود. فرشاد منصف است. کاش برخی از ماها هم برایش منصف تر از این باشیم.
۹۲/۱۱/۸ ۲۰:۱۸
[quote name="مهدی حسنی"]جناب دکتر جمشیدی عزیز بابت مصا حبه ی جذابتان با پهلوان فرشاد ولیپور بی نهایت از شما سپاس گذارم. تنها افراد فرهیخته و اگاهی مانند جنابعالی توانایی درک عظمت و بزرگی منش این پهلوان را دارند. ایشان با وجود پیشنهادات بسیار چشمگیر از کشورهای اروپایی و شیخ نشینهای حوزه ی خلیج فارس با مناعت طبع مثال زدنی خویش میانه را به همه ی انهاترجیح داد ولی متاسفانه مورد بی مهری برخی مسولین شهرمان قرار گرفته است.بودن ایشان در میانه به عنوان تنها دارنده ی کارت حرفه ای مربیگری از فدراسیون بین المللی بدن سازی در اذربایجان نعمتی برای همه ی ورزشکاران شهرمان است. ماندن ایشان ورزش حرفه ای و قهرمانی شهرمان را رونق خواهد بخشید.یقین دارم که ایشان با اراده ی پولادین خویش قهرمانی هایش را تکرار خواهد کرد. ای کاش بیش از اینها قدر این قهرمان اخلاق را بدانیم.[/quote]


مهدی عزیز،
بزرگترین سرمایه فرشاد پشتیبانی های مردم و به ویژه همشهریان مان است. فرشاد فراتر از شهر و حتی کشور ماست. قدردان و پشتیبانش باید باشیم.
۹۲/۱۱/۸ ۱۰:۲۹
[quote name="سینا میانه"]آقا ی دکتر با سلام و احترام
خیلی ممنون
لطف بفرمایید چند تا عکس از ایشان رو نیز آپلود بفرمایید. با دیدن عکس ها منظور بیشتر هویدا می شود.[/quote]

سینای عزیز،
با سلام و احترام متقابل،
عکس های فرشاد عزیز را از چند سایت بنده خواستم بردارم فیلتر بودند. !!!!!!!!!!!!!
در فیس بوک ایشان عکس هایی زیبا و قابل تحسین منتشر شده است. مراجعه فرمایید.

Facebook: Farshad Valipour
۹۲/۱۱/۸ ۱۰:۲۹
جناب دکتر جمشیدی عزیز بابت مصا حبه ی جذابتان با پهلوان فرشاد ولیپور بی نهایت از شما سپاس گذارم. تنها افراد فرهیخته و اگاهی مانند جنابعالی توانایی درک عظمت و بزرگی منش این پهلوان را دارند. ایشان با وجود پیشنهادات بسیار چشمگیر از کشورهای اروپایی و شیخ نشینهای حوزه ی خلیج فارس با مناعت طبع مثال زدنی خویش میانه را به همه ی انهاترجیح داد ولی متاسفانه مورد بی مهری برخی مسولین شهرمان قرار گرفته است.بودن ایشان در میانه به عنوان تنها دارنده ی کارت حرفه ای مربیگری از فدراسیون بین المللی بدن سازی در اذربایجان نعمتی برای همه ی ورزشکاران شهرمان است. ماندن ایشان ورزش حرفه ای و قهرمانی شهرمان را رونق خواهد بخشید.یقین دارم که ایشان با اراده ی پولادین خویش قهرمانی هایش را تکرار خواهد کرد. ای کاش بیش از اینها قدر این قهرمان اخلاق را بدانیم.
۹۲/۱۱/۷ ۰۹:۵۸
اقا فرشاد افتخار ماست.فقط باید یکم با انصاف باشه
۹۲/۱۱/۶ ۱۳:۱۸
آقا ی دکتر با سلام و احترام
خیلی ممنون
لطف بفرمایید چند تا عکس از ایشان رو نیز آپلود بفرمایید. با دیدن عکس ها منظور بیشتر هویدا می شود.
۹۲/۱۱/۴ ۱۰:۰۲
[quote name="مجید سلیمانی فرد"]باعث افتخار و غرور شهرمان هستند.
در شهرما دهها و صدها فرشادها وجود دارد اگر باورشان کنند.[/quote]

بله ولی فرشاد با پشتکار کاری کرد کارستان.
بیایید حمایتش کنیم.
۹۲/۱۱/۴ ۰۹:۰۴
باعث افتخار و غرور شهرمان هستند.
در شهرما دهها و صدها فرشادها وجود دارد اگر باورشان کنند.

اخبار روز