کد خبر: ۳۳۲۶۴
۲۴۴۶ بازدید
۱۷ دیدگاه (۱۱ تایید شده)

مراسم داغچیلار بایرامی به عنوان رویداد گردشگری در تقویم جهانی 2015 ثبت شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۶
۱۵:۵۸

سازمان جهانی گردشگری تشکیلاتی هدفمند در جهت توسعه صنعت گردشگری در سطح جهان و کمک به پایداری آن در تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... است. این سازمان ضمن ارائه ایده های نو و برتر در این زمینه با برگزاری سمینارها، جشنواره ها و همایش های علمی و تخصصی مختلف در زمینه ی گردشگری امکاناتی را هم برای مناطق مختلف فراهم آورده تا بتوانندرویدادها و دستاوردهای خود را در مقیاس جهانی به نمایش و اشتراک بگذارند. این تنها گوشه ای از خدمات سازمان جهانی گردشگری برای توسعه این صنعت است.

تقویم سازمان جهانی گردشگری محل نمایش و به اشتراک گذاری وقایع و رویدادهایی است که به نوعی با پدیده ی توریسم ارتباط دارند. در پی ارائه ی اطلاعات مربوط به مراسم داغچیلار بایرامی( چاخار) به کارشناسان سازمان جهانی گردشگری پس از گذشت مدتی قریب به یک ماه، این رویداد از سوی سازمان تایید شده و جزئییات این مراسم در ارتباط با صنعت گردشگری و به عنوان مراسم سنتی و فرهنگی تشخیص و وارد تقویم سال 2015 رویدادهای گردشگری جهان شد.

از مزایای این ثبت جهانی شناخته شدن نام میانه و به خصوص مراسم داغچیلار بایرامی در سطح بین المللی می باشد که با توجه به اطلاعات موجود اولین شهری هستیم که درایران موفق به انجام این عمل شده ایم. پس از پروژه رکاب زنی جاده ابریشم در روز جهانی گردشگری وانعکاس آن توسط سازمان این دوم باری است که شهرما توانسته است با برنامه های سازمان جهانی گردشگری همسو شده و فعالیتی مثبت انجام دهد.

عرض تبریک به همشهریان دوستدار و متعصب به شهر عزیزمان میانه  و قدردانی از تمامی عزیزانی که در زمینه توریسم شهرستان فعالیت دارند و تشکر ویژه از انجمن کوه نوردان شهرستان میانه که 16 سال است این مراسم و آئین سنتی میانه را زنده نگاه داشته و آن را از خطر فراموشی نجات داده اند تا امروز نام میانه در سطح جهان مطرح شود.

امید است امسال با توجه به این حرکت جهانی مسئولان شهرستان توجه ویژه ای به مراسم مبذول داشته و با تشکیل ستاد برگزاری مراسم داغچیلار بایرامی بتوان بیش از پیش باعث پر رنگ ترشدن این آئین سنتی با نام شهر میانه شد.

This ceremony holds in the last friday every year that has root in the culture and traditional customs of Miyaneh peoples.It was called Chakhar bayrami in the ancient times that also had ignored for the  ages. But then Miyaneh Climbers decided to revive this custom and they called it "Dakhchilar Bayrami"(Climbers Ceremony).

Dakhchilar bayrami will hold in Ghaflankouh(Gechilik) height of Miyaneh in 13 march 2015.

Summary of the customs in this ceremony:

1. Climbing and Tourism Training in height

2. Local traditions, music and dance

3. Glider riding

5. Local foods festival

 

R. MOHAJERI

P. SOLEIMANI SADIQ

 

http://www.unwto.org/calendar/index.php?t=99

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۱۰/۲۷ ۲۳:۵۱
تبریک و دست مریزاد می گم خدمت همه بانیان این حرکت
۹۳/۱۰/۲۷ ۱۴:۵۲
با سلام وعرض تبريك وخسته نباشيد حضور كليه علاقه مندان طبيعت علي الخصوص كوه نوردان گرامي؛خبر بسيار خوبي است.تلاش همه كساني كه(بدون نام بردن از شخص خاصي)به نوعي در اين كاربزرگ شريك بودند قابل تقدير است.اميدوارم اين كار بهانه اي باشد براي احيا كردن خصلتهاي نيك انسانيمان كه بعضي از ماها(مخصوصا خودم رو ميگم)اين خصلتهاي نيك را فراموش كرديم.تائيد اين مراسم از سوي سازمان جهاني گردشگري امتياز بسيار بزرگي است براي شهر ميانه واستان آذربايجان شرقي وكشور عزيزمان ايران كه نشانه احترام به طبيعت واعتقاد به جهاني پاك از سوي فرزندان آذبايجان است.فرصتي بدست آمده تادوباره آقائي خود را در دوستداري طبيعت وخوي صلح جوئي واحترام به طبيعت را در خودمان وجهانيان جاني دوباره ببخشيم.وبهتر از آن اين كه اين فرصت نصيب كوه نوردان ودوستداران طبيعت اهل ميانه شده است.
۹۳/۱۰/۲۷ ۰۸:۱۶
تبریک به همه همشهریان و تشکر از زحمتکشان این رویداد مخصوصا کوهنوردان عزیز و تشکر ویژه از آقایان سلیمانی و مهاجری
۹۳/۱۰/۲۷ ۰۱:۲۶
تمامی اینها نتیجه تلاشهای انجمن کوهنوردان میانه ، گروه کوهنوردی قافلانتی ، پیشکسوتان کوهنوردی میانه ، و استقبال بی نظیر مردم و دوستداران طبیعت و زحمات گرانقدر دوست عزیزم اقای سلیمانی و سایر عزیزان می باشد یک سئوال : آیا مسئولین محترم میانه واقعا قدر این زحمات مردم را خواهند دانست و توان و ظرفیت بهره برداری از این رویداد مهم فرهنگی و خود جوش را دارند ؟ عشق اولسون بایرام یارادانا
۹۳/۱۰/۲۷ ۰۱:۱۱
تبريك ميگم و از زحمات همه تلاشگران در اين عرصه سپاسگزارم.
۹۳/۱۰/۲۶ ۲۳:۲۱
عرض تبريك وخسته نباشيد به همه بانيان وبه ثمر رسانندگان اين حركت ، جشنواره و گردهمايي زيباييست و سرشاراز انرژي مثبت.
۹۳/۱۰/۲۶ ۱۷:۴۱
تبریک میگم . در این چند وقت اخیر تحرکات خوبی را در عرصه گردشگری میانه شاهد هستیم که حاصل کار جوانان عزیز شهرستان است .
۹۳/۱۰/۲۶ ۱۷:۰۹
باسلام و با عرض خسته نباشید خدمت برادران ساعی جنابان آقای سلیمانی و مهاجری و عرض تبریک و شادباش به شهروندان عزیز میانه ای و همچنین تقدیر و تشکر از انجمن کوه نوردان و اعضای محترم کارگروه گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان میانه، امید است این رویداد آغازی برای توسعه گردشگری شهرستان میانه باشد که بی شک موجب رونق اقتصادی و اشتغال برای منطقه میانه خواهد شد. خوشبختانه باتوجه به اینکه یکی از محورهای توسعه شهرستان در سند تدبیر و توسعه، گردشگری است، انتظار میرود در راستای این ماموریت، مسئولین و مدیران شهری بانگاه پایدار به این آئین ها و جشنواره ها درکنار توسعه زیرساخت های این صنعت درآمدزا شاهد شکوفایی و ارتقای جایگاه شهرستان در حوزه گردشگری درمیان جوامع توریست فرست باشیم.
۹۳/۱۰/۲۶ ۱۷:۰۳
بعنوان کوچکترین عضو جامعه گردشگری میانه تبریک میگم تشکر از تلاش های آقای سلیمانی

اخبار روز