کد خبر: ۷۶۲۲۶
۵۲۵ بازدید
۳ دیدگاه (۳ تایید شده)

در آستانه 11 مهر و قیام دانش‌آموزان میانه ؛

تظاهرات دانش‌آموزان میانه علیه پهلوی در آغاز سال تحصیلی

۱۳۹۶/۷/۵
۲۰:۵۲

انقلاب اسلامی ایران محدود به یک یا چند شهر و منطقه نبود بلکه سراسر ایران کانون‌های مبارزه علیه رژیم پهلوی بود که بی‌شک این نکته خصوصیت دیگر انقلاب اسلامی ایران بود.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز،خصوصیت انقلاب اسلامی ایران این بود که مبارزه یک گروه یا طبقه علیه گروه و طبقه دیگری نبود بلکه فریاد اعتراض ملتی بزرگ علیه ظلم، بی‌عدالتی، وابستگی و بی‌دینی رژیم پهلوی از عمق دل و جان میلیون‌ها ایرانی برآمد و رژیم ستمگر پهلوی را سرنگون ساخت. در انقلاب اسلامی تمام اقشار اجتماعی اعم از طلبه، دانشجو،دانش‌آموز،کشاورز، بازاری و... به میدان آمدند و رو در روی رژیم پهلوی جنگیدند.

مردم شهرستان میانه نیز مبارزات درخشانی علیه رژیم پهلوی داشتند و با برگزاری تظاهرات و اعتصاب و... تنفر خود را از رژیم پهلوی نشان می‌دادند. در این بین دانش‌آموزان میانه نقش پررنگی در مبارزه با رژیم پهلوی داشتند آنها کلاس‌های درس را رها کرده و به تظاهرات علیه رژیم پهلوی می‌پرداختند.

کتاب انقلاب اسلامی در شهرستان میانه که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است به گوشه‌ای از تظاهرات و اعتصابات دانش‌آموزان شهرستان میانه می‌پردازد. آن چنان که در این کتاب آمده است: برای رژیم پهلوی شروع سال تحصیلی جدید، فرصت مناسبی بود تا با تغذیه فکری جوانان کشور را به سکوت و انزوا بکشاند، در حالی که آنان در تابستان گذشته با حضور در محافل مذهبی و دریافت پیام‌های امام خمینی(ره)، به رشد و آگاهی انقلابی رسیده بودند، خبر رسید که روز دوم مهرماه مزدوران بعثی عراق به دستور و فشار آمریکا با محاصره منزل امام، ایشان را بین سکوت و خروج از آن کشور مخیر ساختند.

امام خمینی(ره) خروج و قیام را بر سکوت ترجیح دادند از این رو روز 11 مهر 1357عراق را به قصد کویت ترک کردند. به خاطر ممانعت دولت کویت از ورود ایشان، به بغداد بازگشتند و در روز 13 مهر 1357 از آنجا به کشور فرانسه هجرت کردند.

چند روز بعد از بازگشایی مدارس، خشم و نفرت دانش‌آموزان نسبت به رژیم ستم‌شاهی، فضای دبیرستان‌ها را فراگرفت. در میانه نیز حرکت انقلابی دانش‌آموزان، برای اولین بار از دبیرستان شاهپور شروع شد. تظاهرات در مقابل هتل امیر توسط گاردهای تا دندان مسلح سرکوب شد.

با وجود اینکه گاردها مرتب این دبیرستان را زیر نظر داشتند، دانش‌آموزان دبیرستان بوعلی حرکت انقلابی خود را آغاز کردند. دانش‌آموزان مسلمان این دبیرستان با هماهنگی با دانش‌آموزان دبیرستان شاهپور با صلوات و شعارهای مذهبی - انقلابی، به دنبال شکستن شیشه‌های مدرسه و پاره کردن عکس‌های خاندان پهلوی، تظاهرات اعتراض‌آمیز خود را به داخل شهر گسترش دادند.

آنها نخست به طرف مدرسه دخترانه «فرمانفرمائیان » و «ماندانا»و از آنجا به سوی مدرسه راهنمایی «الوندرود» و دبستان «شاه عباس»  حرکت کردند. تظاهرکنندگان در حالی که اجتماع بزرگی را تشکیل داده بودند، با سر دادن شعارهایی مانند: «مرگ بر شاه، درود بر خمینی، استقلال، آزادی، حکومت اسلامی و ...» به سمت دبیرستان«شاهپور»، دبیرستان بزرگ شهر که دخمه اعضای حزب رستاخیز بود، حرکت کردند.

سیل خروشان تظاهرکنندگان که با شعارهای کوبنده وارد این دبیرستان شده بودند، در این دبیرستان نیز عکس‌های شاه را از دیوارها کنده و به جای آن عکس‌های مراجع تقلید را نصب کردند. پس از آن و با خروج از این دبیرستان، وارد خیابان پهلوی شدند و سیل‌آسا و خشمگین به سمت میدان اصلی شهر - ششم بهمن - حرکت کردند.

کماندوهای رژیم که هرگز انتظار چنین حرکتی را نداشتند، هراسان خود را به سینما «میترا» رسانده تا بلکه مانع از ادامه این حرکت تاریخی شوند. آنها با هجوم وحشیانه به صفوف دانش‌آموزان مسلمان، عده‌ای از تظاهرکنندگان از جمله شهید آیت ایمانی را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند. البته در این جریان دانش‌آموزان نیز با چوب و سنگ از خود دفاع کردند.

 این تظاهرات به عنوان نقطه عطف در تاریخ انقلاب دانش‌آموزان شهرستان میانه به ثبت رسید. دانش‌آموزان با تکیه بر ابتکارات خود در جهت تداوم نهضت اسلامی، هر روز آغازگر حرکتی نوین بودند. آنها با صدور بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های گوناگون، خواسته‌هایشان را با مقامات مسؤول مطرح می‌کردند. به عنوان نمونه در اینجا یکی از این اعلامیه‌ها که به نوبه خود در خور دقت و تأمل است، آورده شده است:

+خواسته‌های دانش‌آموزان شهرستان میانه

1-ایجاد شرایط مساعد برای بازگشت حضرت آیت‌الله العظمی خمینی

 ۲- روی کارآمدن حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی

 ۳- آزادی کلیه زندانیان سیاسی

۴- لغو حکومت نظامی و شبه نظامی در سراسر کشور

۵- تعقیب و محاکمه مسوولان و مسببان کشتارهای خونین اخیر و جلوگیری از ایجاد این‌گونه حوادث در آینده

 ۶- روشن کردن چگونگی شهادت دکتر علی شریعتی 

 ۷- نظارت بر وضع نابسامان تدریس تعلیمات دینی در مدارس و انتخاب دبیران شایسته آن درس 

 ۸- نصب تابلوی عکس مراجع عالیقدر عالم تشیع در محیط‌های آموزشی

 ۹- انحلال سازمان کذایی امنیت

۱۰- آزادی اجتماعات، بیان، قلم در سراسر کشور

 ۱۱ - تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید در مدارسی قبل از شروع کلاس‌ها

 ۱۲- انحلال برنامه‌های ضداخلاقی در محیط‌های آموزشی و جانشین کردن برنامه‌های اخلاقی به جای آنها

خواسته‌های مذکور خواست مشترک کلیه دانش‌آموزان این شهر است و اعلام می‌داریم که تا تحقق خواسته‌ها و هدف‌های خود به مبارزات حق‌طلبانه ادامه خواهیم داد.

دانش‌آموزان مبارز میانه

 از گزارش تسوجی‌زاده، فرماندار وقت میانه که تاریخ 17مهر1357 پیرامون اوضاع شهر میانه، جهت اطلاع به استانداری آذربایجان‌شرقی ارسال شده، چنین استفاده می‌شود که در این ایام علاوه بر دانش‌آموزان، کلیه دبیران، آموزگاران، مستخدمان مدارس و کارمندان راه‌آهن و اداره پست شهرستان نیز به جمع اعتصاب‌کنندگان پیوسته‌اند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۷/۶ ۲۰:۴۶

دانش آآموزان سال 1345 از همه شجاع ترند

۹۶/۷/۶ ۰۳:۳۲

دانش اموزان الان شجاع ترند یا ان زمان ؟!

۹۶/۷/۶ ۰۱:۰۴

...الان مدارس شهریه دانشگاه آزاد را می گیرند ولی کیفیت آموزش در حد مدرسه...ست .

اخبار روز