کد خبر: ۵۸۸۴
۱۳۸۱ بازدید
۳ دیدگاه

احداث کتابخانه در آچاچی و احتمال ارتقا به شهر

۱۳۹۱/۲/۲۵
۱۶:۲۱

 

 

مدیر کل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی تعداد روستاهای دارای سکنه استان را 2 هزار و 730 روستا اعلام کرد و گفت: در استان 359 روستا خالی از سکنه وجود دارد.

خبرگزاری فارس: 359 روستای آذربایجان‌شرقی خالی از سکنه

 صفر اصغری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز با بیان اینکه 29 درصد جمعیت استان آذربایجان شرقی در روستاها زندگی می کنند، اظهار کرد: یک میلیون و 282 هزار نفر در 2 هزار و 730 روستای استان زندگی می‌کنند.

2 درصد اعتبارات فرهنگی سفر ریاست جمهوری برای احداث کتابخانه در روستاها

وی همچنین اظهار کرد: از 790 میلیارد ریال اعتبار فرهنگی سفر ریاست جمهوری به استان آذربایجان‌شرقی دو درصد از این اعتبارات به احداث کتابخانه در روستاها اختصاص یافته است.

اصغری با بیان اینکه از این محل یک میلیارد و 587 میلیون تومان برای احداث کتابخانه در روستاهای استان در نظر گرفته شده است، افزود: برای احداث تعداد هفت باب کتابخانه عمومی در تعداد هفت روستای پرجمعیت استان آذربایجان شرقی مبلغ 967 میلیون و 694 هزار تومان از محل اعتبارت فرهنگی اختصاص یافته به استان تامین شده است.

اصغری ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی به‌عنوان مجری کتابخانه های روستایی تعیین شده و موافقت‌نامه‌های این کتابخانه‌ها مبادله شده است.

احداث 7 کتابخانه در 7 روستای پرجمعیت آذربایجان‌شرقی

وی تصریح کرد: مقدمات لازم برای احداث کتابخانه عمومی در روستاهای شادآباد مشایخ در شهرستان تبریز، گلین قیه شهرستان مرند،شیرامین در شهرستان آذرشهر، مبارک‌آباد در شهرستان ملکان، شیش.ان در شهرستان عجب‌شیر، قره‌چپق در شهرستان بناب و آچاچی در شهرستان میانه فراهم شده است.

اصغری خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی به‌عنوان مجری این طرح‌ها در سال 1391 نسبت به آغاز عملیات اجرایی این کتابخانه ها اقدام خواهد کرد.

وی جمع کل اعتبارات کتابخانه‌های مذکور را یک میلیارد و 587 میلیون و 700 هزار تومان اعلام کرد.

تبدیل روستاهای بالای 3500 نفر جمعیت به شهر

مدیرکل روستایی استانداری آذربایجان شرقی همچنین اظهار کرد: تمام روستاهای بالای 3 هزار و 500 نفر جمعیت به شهر تبدیل خواهند شد.

اصغری افزود: بر اساس آخرین مصوبه دولت روستاهایی که جمعیت آنها بیش از 3 هزار و 500 نفر هستند می توانند به شهر ارتقاء یافته و با قوانین شهرداری مدیریت شوند.

وی افزود: در این زمینه 36 روستا در استان که بالای 3 هزار و 500 نفر جمعیت دارند و شرایط تبدیل به شهر را دارند شناسایی شده و مقدمات کار این روستاهای برای تبدیل به شهر انجام می‌شود.

ایجاد دهیاری در روستاهای بالای 250 نفر جمعیت در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی در ادامه گفت: در تمام روستاهای بالای 250 نفر جمعیت آذربایجان‌شرقی که فاقد دهیاری هستند در آنها دهیاری ایجاد و راه‌اندازی خواهد شد.

وی اصلی‌ترین موضوع جمعیت روستایی را ایجاد اشتغال و رفع بیکاری دانست خاطرنشان کرد: اگر برای افراد بیکار خصوصا قشر جوان جویای کار اشتغال ایجاد شود بسیاری از مشکلات و مسائل جامعه به خودی خود حل خواهد شد.

اصغری به ایجاد خدمات عمومی و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم اقتصادی و اجتماعی در مناطق روستایی اشاره کرد و گفت: با گسترش این امکانات در روستاها نه تنها مهاجرت از روستاها کاهش یافته بلکه برخی روستاهای این استان مهاجرپذیر هم شده است.

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۱/۲/۲۵ ۲۲:۰۲
اصلا توی سخنان آقای اصغری از احتمال تبدیل آچاچی به شهر سخنی نیامده و فقط ایشان گفتند روستاهای بالای 3500 نفر شهر می شوند از کجا که نام آچاچی میان اونها باشد چون بد عهدی ها هنوز ادامه دارد.
۹۱/۲/۲۵ ۲۱:۱۵
آقای انصاری یقین داشته باشید که دنیای پارت بازی هاست و حق انسان مظلوم هم خورده می شود و الا روستای زادگاه احمدی نژاد در استان سمنان که 15 هزار نفر دارد شهرستان نمی شد؟ در حالیکه طبق مصوبه خود آقایون شرط شهرستان شدن 35 هزار نفره
سخن از تبدیل روستای آچاچی به شهر آچاچی حکایت چوپان دروغگوست. این چندمین بار است که با احساسات و انتظارات به حق مردم آچاچی بازی می کنیم؟ شش ماه پیش تصویب شده است که روستاهای بالای 3500 نفر به شهر ارتقا یابند. قبل از آن نیز دهات زیادی با جمعیت 1000 تا 2000 نفر به شهر تبدیل شدند ولی آچاچی با تمام شرایط جمعیتی و سوق الجیشی هنوز به حق قانونی خود نرسیده است.

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز