کد خبر: ۸۶۵۷۶
۲۸۶ بازدید
۳ دیدگاه

دفتر شعر مرحوم عباسعلی پنبه ای

۹۷/۱۰/۵
۱۰:۳۷

مرحوم عباسعلی پنبه ای علاقه وافری به شعر، ادب و ضرب المثل در زبان های ترکی و فارسی داشتند. به نقل از خاطرات شفاهی خانواده وی، ایشان به مطالعه اشعار مولوی، شیخ عطار، شاه نعمت الله ولی، حافظ و سعدی اهتمام داشته و بسیاری از این اشعار را از حفظ در محیط خانواده یا سایر گفتگو ها قرائت و شرح می کردند. 

ایشان در گذر زندگی، به سبب علاقه و ذوق ادبی، مبادرت به خلق اشعاری نموده اند که اکثر آنها در دفتر شعری از ایشان به یادگار مانده بود. اینجانب این دفتر شعر را در ایام کودکی نزد مرحوم مادرم عشقیه پنبه ای، فرزند ارشد مرحوم عباسعلی پنبه ای، دیده بودم. از آنجا که ظاهر این دفتر شعر به دفتر صدبرگی شباهت داشت شاید کم و بیش حاوی همین تعداد قطعه شعر بوده باشد.

در این مطلب تصویر یکی از اشعار مرحوم عباسعلی پنبه ای با دستخط خود ایشان، که نزد مرحوم عشقیه پنبه ای نگهداری می شد، را تقدیم همشهریان محترم نموده ام. همانطور که ملاحظه می فرمایید، به سبب لرزش دست در اثر کهولت، خواندن آن دشوار است. نیز یادآوری می نمایم که ایشان به سبب محرومیت اکثر نقاط کشور از جمله آذربایجان در دهه های 1280 و 1290 شمسی از داشتن مدارس مناسب، تحصیلات کلاسیک نداشته و نگارش را خود آموز فرا گرفته اند. بدین سبب برخی اشتباهات در نگارش و شاید وزن این شعر رخ داده است که بررسی و اظهار نظر درباره آن را به اهل این فن می سپارم. 

اما درباره سرنوشت دفتر شعر پنبه ای باید مقدمتا عرض کنم که شرایط دشوار اختناق سیاسی دهه 50 شمسی موجب دستگیری برادر ایثارگرم سیدفرید کاظمی توسط کمیته ضد خرابکاری در اواخر سال 1354 به اتهام فعالیت سیاسی شد که تا اواخر 1355 و تا بعد از فوت عباسعلی پنبه ای به طول انجامید. این سال بسیار ناگوار برای خانواده، مصادف با فوت مادر بزرگم سکینه پنبه ای همسر عباسعلی پنبه ای نیز شد و دردی به دردهای ما افزود. از طرف دیگر سرنوشت برادرم با انتقال از زندان کمیته ضد خرابکاری به زندان قصر و سپس به زندان اوین در هاله ای از ابهام قرار داشت و خطر ایشان را تهدید می نمود. لذا با مشورت نزدیکان و به سبب احتمال بالای تفتیش منزل ما توسط ساواک، مادر مرحومم مجبور شدند که دفتر شعر پنبه ای را موقتا به اقوام و خویشان نزدیک بسپارند. خوشبختانه ظاهرا تفتیش منزل انجام نشد. ولی متاسفانه دفتر شعر عباسعلی پنبه ای علیرغم پی گیری های مادر مرحومم در سالهای بعد هرگز به ایشان عودت داده نشد که دلیل آن تا کنون بر من پوشیده مانده است. البته مرحوم مادرم برخی از اشعار پدرشان را به مرور به یاری حافظه خود بازنویسی کردند که تعداد آنها اندک است.

نهایتا دو احتمال در خصوص سرنوشت دفترچه شعر مرحوم عباسعلی پنبه ای برای بنده وجود داشت:

احتمال اول این که این دفتر شعر نزد مرحوم میرزا جمشید بوده باشد و ایشان از سرنوشت آن مطلع بوده باشند. البته شاهد بودم وقتی مرحوم مادرم پس از انقلاب اسلامی از ایشان در خصوص سرنوشت دفتر شعر پنبه ای سوال کردند وجود آن نزد خود را انکار نمودند. که این احتمال را تضعیف می نماید. 

احتمال دوم این که این دفتر شعر در ماههای اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط برخی اقوام به دفتر مرکزی حزب توده در خیابان 16 آذر تهران تحویل داده شده باشد. که در این حالت یا هنوز نزد این حزب غیرقانونی بوده و یا در اثر هجوم و تخلیه سریع دفتر این حزب در همان ماهها به یغما رفته باشد. 

از آنجا که متاسفانه هیچ راهی برای پیگیری سرنوشت این دفتر شعر برای خانواده میسر نیست، امیدوارم همشهریان عزیزی که این متن را قرائت می نمایند و به هر نحو ممکن است از این دفتر شعر اطلاعاتی در دست داشته باشند به نحو صلاحدید اطلاع رسانی فرمایند. پیشاپیش از طرف خانواده تشکر می نمایم. 

در پایان خداوند را سپاسگزارم که در کشوری زندگی می کنم که سرانجام به برکت مجاهدتهای مردم پاکدل آن شرایط اختناق دوران شاهنشاهی به پایان رسیده و می توانم این سطرها را آزادانه نگارش کنم، تا خدمتی هرچند کوچک در راه حفظ و نشر تاریخ شفاهی این آب و خاک انجام داده باشم. 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۱۰/۵ ۱۹:۲۶

عباسعلی پنبه ای و فدایی لر بیزیم اوره گیمیزده یاشاییرلار.

۹۷/۱۰/۵ ۱۳:۰۴

درود بر شما و روح و اندیشه بزرگ شما

خاطرنشان می کنم که متاسفانه مرحوم عباسعلی پنبه ای هیچگاه تمکن مالی لازم برای انجام مناسک حج در طول عمر خود نداشته و به این سفر مشرف نشده بودند. 

روحشان شاد

۹۷/۱۰/۵ ۱۱:۳۹

هر انسانی چه پیر و جوان ، سوادار و کم سواد ، سیاستمدار و عادی .. در راه انسانیت و خوبی به همنوع و رفع مشکلات زندگی و آسایش عموم قدم بردارد او بهشتی است و نیازی به رزومه و پیشینه و کجایی او نیست . سلام و درود خدابر روح بلند حاج عباسعلی پنبه ای و یاران او که درتاریخ میانه همچنان ماندگار هستند .

اخبار روز