کد خبر: ۶۸۲۲۲
۱۴۶۵ بازدید
۴۶ دیدگاه

بیاد مرحوم استاد فکور ...

۹۵/۱۰/۲
۱۷:۱۶

 

 

بارگشت همه بسوی اوست

 

خبر کوتاه بود اما شوکه کننده. خبری که حکایت از عروج روح ملکوتی یک استاد داشت : استاد محمدرضا فکور. خبر مثل پتکی سنگین بر سرم فرود آمد و تیرهایی نامرئی قلبم را نشانه گرفتند چرا که این خبر الیم واقعیت داشت و باز هم روزگار غدار یکی از گلهای باغ انسانیت و تعلیم و تعلم را از ما گرفت و جز آه و حسرت بر دلمان چیزی ننهاد.

در طرف العینی همه خاطرات چهار ساله دبیرستان که در کلاس درس و حتی بیرون از کلاس در دبیرستان سروش در کنار هم و با هم داشتیم از جلو دیدگانم گذشت و سرشکی ناب را بر لبه دیدگانم نشاند و حسرتی جانکاه سر تا پای وجودم را در بر گرفت که چه زود ایشان از میان ما رفت و دیگر باید با خاطرات ایشان گذران عمر کرد.

رزانت و متانت ، خوش خلقی ، دانش بالا ، مهربانی ، شیوه تدریس و ... از استاد فکور انسان فرهیخته و محبوبی ساخته بود که حتی با وجود گذشت بیش از 17 - 18 سال از فارغ التحصیلی من از دبیرستان سروش همیشه وقتی اسم ایشان در میان جمع به میان می آمد و یا حتی به خاطرات ناب گذشته فکر می کردم به وجودش و به شاگردیش افتخار می کردم ، چرا که در کنار درس مدرسه ، درس انسان بودن و درس اجتماعی بودن را به بهترین شکل به ما یاد می دادند و جایگاه چنین افرادی در قلب و ذهن ما نقش بسته و فراموش ناشدنی هست.

چه سخت و دشوار است در چنین آناتی قلم را به چرخش در آوردن و از استاد کوچ کرده خود نوشتن اما آلام روحی بر وجودم مستولی گشته و قلم را دیگر یارای نوشتن نیست ...

با دلی مکدر این ضایعه دردناک را به خانواده محترم شان ، جامعه فرهیخته فرهنگیان میانه بویژه اساتید معزز و گرانسنگم در دبیرستان خاطره انگیز سروش سرمد تسلیت می گویم. بلاشک رحمت واسعه یزدان پاک شامل حال آن فقید سعید خواهد بود.

استاد فکور عزیز و همیشه مانا ،

بدرود ،

دیدار به قیامت ...

 

حامد محقق ، 2 دیماه 1395 ، شاگرد آن مرحوم 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۱۰/۱۰ ۲۰:۰۶

خدا روحشو شاد کنه به حق امام زمان. اصلا باورکردنی نیس فوت ایشان . خدا به خانوادش و دوسدارانش صبر بده

۹۵/۱۰/۹ ۱۸:۲۴

استاد فکور دبیر عربی منم بودن . هم ندریسش هم اخلاقش حرف نداشت . هر روز تو مسیر خونمون میدیدمش چند وقتی بود نمیدیدمش با دیدن اعلامیشون خیلی شکه شدم و ناراحت . میانه دیگه مثل فکور نمیتونه داشته باشه . خدا به خانوادشون صبر بده

۹۵/۱۰/۸ ۱۸:۱۸

جناب آقای سعید فکور

فقدان برادر بزرگوارتان ما را نیز اندوهگین ساخت. غفران و رحمت الهی برای آن عزیز از دست رفته و سلامتی و طول عمر با عزت برای جناب عالی از پروردگار متعال خواهانیم.

۹۵/۱۰/۸ ۱۷:۴۳

بس بگردیدو بگردد روزگار//دل به دنیا در نبندد هوشیار.

ای که از دستت میرسد کاری بکن//پیش از ان کز تو نیاید هیچ کار.

نام نیکو گر بماند ز آدمی//به کز او ماند سرای زر نگار.

صورت زیبای ظاهر هیچ نیست//ای برادر سیرت زیبا بیار (سعدی شیرازی)

۹۵/۱۰/۸ ۰۱:۳۰

همگی به خاطر داریم صوت زیبای استاد را که گوشمان را نوازش میداد با: معارف شش بود مضمر اضافه علم ذولام، موصول و اشاره... و امثالهم...

روحشان قرین رحمت الهی

۹۵/۱۰/۶ ۲۱:۰۳

درگذشت استاد بزرگوار حاج محمد رضافکور چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند

ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست

این ماتم جانگداز را به خانواده محترم تان صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای آنان صبر و اجر و برای آن عزیز سفرکرده علو درجات طلب می ‌کنم

۹۵/۱۰/۶ ۱۱:۱۰

انا لله و انا الیه راجعون
ضایعه در گذشت معلم دلسوز و استاد گرانقدر پسر خاله عزیزم اقای حاج محمد رضا فکور را به خاندان معظم ان مرحوم علی الخصوص حاج اکبرفکور تسلیت عرض نموده و بقای عمر همه بازماندگان را از خداوند متعال خواستارم.
سید ناصر موسوی از تهران

۹۵/۱۰/۶ ۰۰:۵۵

هوالباقی
*انالله و انا الیه راجعون*
درگذشت استاد بزرگوار و گرانقدرمان، فاجعه بزرگی بود بر جامعه علمی و جمع دانش آموختگانش.
درگذشت این استاد علیم و فرزانه را به خانواده محترم ایشان، علی الخصوص استاد بزرگوارم سرکار خانم شهبازی و جامعه علمی شهرستان میانه تسلیت عرض می نمایم و برای خانواده ایشان از خداوند منان صبر جمیل خواستارم .
انشاالله با اولیاالله محشور باشند.

۹۵/۱۰/۵ ۱۳:۳۷

ضمن تشکر از زحمات شما کاش تصاویری از مراسم تشییع و به خاک سپاری ایشام رو هم در سایت قرار دهید

۹۵/۱۰/۵ ۱۳:۳۶

روحشون شاد و قرین رحمت الهی.
ضمن عرض تسلیت خدمت دبیر محترم ادبیات دبیرستان حکمت سرکار خانم شهبازی و استاد گرانقدر جناب آقای رحیمی پور که مرحوم استاد فکور از دوستان نزدیک ایشان بودن.آروزی سلامت برای همه اساتید رو دارم.

۹۵/۱۰/۵ ۰۰:۳۵

انا لله و انا الیه راجعون
مومن و وارسته ، بنده و عبد خدا در قاموس زیبای انسانیت ردایی است فاخر بر اندام انسانهایی پاک سرشت و زیبا سیرت ، همانانی که زندگی خویش را به حوصله ی اندک ش برای معبودشان به زلف دنیای فانی به آسانی معامله می کنند و بر خان بی منت باریتعالی در آرامشی مطلق و ابدی به دور از تمامی هیاهوهای دنیوی کشکول بندگی را عرضه می دارند . آری حاج محمدرضا فکور ، از زمره این بندگان ارزشمند و با عزتی بود که شاید اکنون بتوان گفت درد جانسوز و سخت بیماری را به تن خرید و حتی بر نزدیکان ش افشا نکرد تا لحظات بیشتری را در کنارشان به باطن خود و ظاهر آنان خشنود و خوشحال و متبسم باشد . برای من که تنها 2 سال مفتخر به آشنایی با ایشان در کشور قطر بعنوان همکار و همراز و هم ساز و پس از آن در طول 14 سال رفاقت و صمیمیت و مسافرت و دلدادگی بودم بسیار سخت و آزارنده بود که در شبی از این شبها ، در شهر اصفهان مصادف با پنجم دیماه بطور ناگهانی خبری از عروج این مرد والامقام و نیک سیرت را از دوستان دیگرم به گوش بشنوم و تاسف دوری و بی لیاقتی خود را بکشم که کسالت ش و بیماری ش و درمان های سخت ش و سختی های طاقت فرسایش و نهایتا عروج ش و بخاک سپاریش و ترحیم ش را مطلع نگردم و اکنون با غمی مانده بر دل از دور، روح بلندش را در جوار حق تعالی به شهادت می گیرم که علی ع مرد اندیشه های او چنین می گوید :
وتر حلوا فقد جد بكم و استعدوا للموت فقد اظلكم و كونوا قوما صيح بهم فانتهبوا، و علموا اءن الدنيا ليست لهم بدار فاستبدلوا، فان الله سبحانه لم يخلقكم عبثا، و لم يترككم سدى ، و ما بين احدكم و بين الجنة اءو النار الا الموت اءن ينزل به
آماده سفر آخرت گرديد كه به شدت شما را به سوى خود بر مى انگيزاند، و آماده مرگ شويد كه بر شما سايه افكنده است ، و از آن دسته مردمى باشيد كه بر آنان بانگ زده شده كه آماده سفر آخرت گرديد و آگاه گرديدند، و دانستند كه دنيا براى آنان سراى ماندن نيست ، پس آن را به سراى جاويد آخرت مبدل نمودند دنيا را رها نموده ، و به آخرت دل بستند چنين است كه خداوند سبحان شما را بيهوده نيافريده و شما را مهمل و پوچ رها نگردانيده است ، و ميان هر يك از شما و بهشت يا دوزخ جز مرگى كه بر شما فرود آيد چيزى نيست .
اى چرخ فلك خرابى از كينه توست بى دادگرى شيوه ديرينه توست

اى خاك اگر سينه ی تو بشكافند بس گوهر قيمتى كه در سينه توست

اى ديده اگر گورنه اى گور به بين وين عالم پر فتنه و پر شور به بين

شاهان و سران و سروران زير گل ند روهاى چو مه در دهن مور به بين
واجب بود عرض تسلیت و تعزیت خود را برخاندان مکرم فکور ، بازماندگان این بیت معظم خصوصا همسر مهربان ش ، فواد و فرشته ی یتیمش اعلام نمایم تا بنده را نیز در غم از دست دادن این گوهر نایاب و مهر درخشان شریک خود بدانید . انشاءالله قرین رحمت حق تعالی و بر درجات رفیعه اش افزون گردد .
پنجم دیماه 95 - علی ترکان رنانی از همکاران و دوستان آن مرحوم از شهر اصفهان

۹۵/۱۰/۴ ۲۱:۳۳

از خداوند متعال علو درجات مرحوم و برای خانواده محترمشان علی الخصوص برادر بزرگوارشان جناب اقای سعید فکور صبر جزیل ارزومندم ...روحشان شاد و قرین رحمت الهی

۹۵/۱۰/۴ ۰۰:۰۰

به تحقیق حضور ایشان در دبیرستان سروش سرمد به مثابه گلی در میان گلستان بود. خداوند متعال روح ایشان را غریق رحمت کند که استادی بس توانا در ادب، علم و معرفت بود. اینجانب که افتخار حضور در کلاس های ایشان را داشتم، این خبر بسی رنج آور و دردناک بود.

۹۵/۱۰/۳ ۱۴:۰۲

ایشان همواره خوش برخورد و خنده رو بودند و دیسیپلین و نظم خاصی در امر آموزش داشتند. با همه دانش آموزان صمیمی بودند و همه بچه ها دوستش داشتند.اون صدای خوش و پر از انرژی و محبت ایشان در کلاس درس عربی همیشه در گوشم هست. بسیار متاسفم که آقای فکور معلم جوان ،پرانرژی و روشنفکر پیش ما نیست.

۹۵/۱۰/۳ ۱۳:۴۸

روحش شاد. بزرگوار بود و محترم. 

۹۵/۱۰/۳ ۱۳:۱۳

روحت شاد استاد.مدیون زحمات گرانقدرتان هستیم.حلال مان کنید.

۹۵/۱۰/۳ ۱۰:۰۱

باسلام و آرزوی علو درجات برای مرحومین محمد رضا فکور و علی فرامرزی و همچنین طلب صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان آنان ، امیدوارم خداوند متعال برای اهالی شریف شهرستان میانه صبر عنایت فرماید.
با سپاس علی حیدری - تبریز

۹۵/۱۰/۳ ۰۱:۳۱

جز ادب و متانت چیزی ازاین استاد والامقام ندیدیم.
گوهری نایاب از دست دادیم،همین

روحشون شاد

۹۵/۱۰/۳ ۰۱:۱۵

از طریق دوستان متوجه شدم در سایت محترم صدای میانه، مطلبی برای عموی نازنینم گذاشته شده. از جناب آقای محقق تشکر می کنم بابت لطفشون، از آقای نایبی ممنونم برای تایید مطلب، و از همه دوستانی که ابراز همدردی کرده‌‌اند و قوت قلبی شدند برای دلهای داغدار ما، از طرف کل خانواده فکور تشکر می کنم. امیدوارم خداوند متعال به همه از دست رفتگان بویژه عموی فقیدم، آرامش و آمرزش عطا کنه.

نظرات لطف شما رو هم به خانواده انتقال خواهم داد

۹۵/۱۰/۳ ۰۰:۵۴

روحش شاد

از خداوند متعال برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان آن مرحوم علی الخصوص دوستان عزیزم آقایان مهندس مهدی و فرزاد قره داغی و نوید بکتاش صبر جزیل آرزومندم

 

اخبار روز