کد خبر: ۵۶۳۰۷
۹۷۱ بازدید
۹ دیدگاه

مدیر تازه کار و کهنه کار بدانند( قسمت اول)/کتاب 250 صفحه ای را در 5 دقیقه بخوانید

۹۵/۱/۵
۰۸:۵۷

گردآورنده:محمود زرین

انتصاب به پست مدیریت یکی از هیجان انگیزترین، شاید بعلت سختکوشی خود برای ارتقاء، مزایا و در عین حال هراس انگیز ترین به خاطر قبول مسئولیت خود و دیگران محسوب می شود.

مدیریت هم علم است و هم هنر. علم بخاطر اینکه آموختنی است و هنر به این خاطر برخی از مردم انگار مدیر بدنیا آمده اند.

این مطلب برگرفته از کتابی است که هم برای مدیران تازه کار و هم کهنه کار مفید است چراکه مدیریت آکنده از تئوری است و در اینجا واقعیت و عمل بحث می شود.

متاسفانه اکثر سازمانها فاقد مراحل برای انتخاب مناسب برای پست های مدیریتی است و صرفا عملکرد فرد در شغل کنونی معیار است اما باید اعتراف کرد، همیشه بهترین کارمند بهترین مدیر نخواهد بود. زیرا مدیریت علاوه بر عملکرد خوب مستلزم مهارتهایی است. کارمندان زیادی ارتقاء یافته اند اما پس از مدتی به شغل پیشین خود برگشته اند.

برخی از مدیران هنوز به مدیریت اختاپوسی معتقدند و به این باورند که اگر می خواهی کار خوب انجام شود، خودت انجام بده در نتیجه شبها وروزها، در منزل و اداره مدام کار می کنند و کار هم خوب پیش نمی رود چنین افردای مدیران نالایقی هستند و به زیردستان اعتماد ندارند.

مدیران جدید چگونه انتخاب می شوند؟ برخی سازمانه مدیران بر اساس توصیه مدیران ارشد یا برخی بر اساس روابط انتخاب می شوند. سخت است حتی اگر از آشنایان رئیس هم باشید در سازمانهای امروزی به روش استبدادی مدیریت کنید. مدیر کسی است که دیگران چشم به او دوخته اند تا جهت درست را نشان دهد و قضاوت او به دلیل درستی مورد احترام است. بنابراین باید سعی شود توانائی خود را در اتخاذ تصمیم درست بهبود بخشید.

چند ماه اول مدیریت: نخستین هفته مدیریت شما کاملا غیر عادی است. گمان مبرید همه از انتصاب شما راضی هستند برخی این احساس را دارند که باید آنها انتخاب می شدند و شاید در دل خود از حسادت آرزو می کنند با مغز به زمین بخورید و گروهی بله قربان گو فورا شما را بازی میدهند و گروه، شما را می آزمایند ببینند آیا پاسخ مناسبی دارید؟ واضح است دوستانی در سازمان دارید که نباید در رفتارتان بین آنها و کارکنان تبعیضی باشد و آن بدین معنی نیست که برای اثبات عدم تعصب به دوستان، برخورد بدتری داشته باشید.

عملکرد شما همان ابتدا سنجیده می شود البته اگر مدیر قبلی ضعیف باشد مشکلی ندارید و حتی عملکرد متوسط شما، خوب به نظر می رسد اما اگر بجای مدیر برجسته منصوب شوید کار دشوار است و باید با تلاش، خودتان را با محیط وفق دهید. از مهمترین تصمیمات این است که در ابتدا مگر در موارد غیر عادی تا مدتی از تغییرات بنیادی اجتناب شود.

باید دو ماه اول کار با تمام کارکنان گفت وگوی موثر داشته باشید و همچنین شنونده خوبی بوده به حرفهای مخاطب خوب گوش داده و تمام کننده این گفت و گو نباشید اما بعضی مواقع لازم است این کار انجام شود که البته راههایی برای خاتمه دادن گفت وگو وجود دارد.

 منبع: کتاب مدیر تازه کار اثر لورن بلکر

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۱/۱۴ ۱۶:۱۸

بسیار عالی سپاس

۹۵/۱/۱۴ ۱۶:۱۸

بسیار عالی سپاس

۹۵/۱/۷ ۰۹:۵۱

سلام ضمن تشکر از نظرتان در اینجا نه بخاطر مسئولیت اداری چون اکانت شخصی مطلب گذاشته ام، بلکه صرفاً نظر شخصی من اشتغال اولویت شهرستان است و موارد مذکور را ان شاءالله از طریق شورای محترم شهر و شهرداری باید پیگیری شود و قطعناً مشکلات اساسی شهرستان اولویت بندی شده است.

۹۵/۱/۵ ۲۱:۲۲

بسیار عالی و مناسب بود. به دوستان پیشنهاد می کنم به منظور بهره مندی بیشتر خود کتاب رو هم کامل بخونند. نکته های بسیار نابی داره.آقای زرین مجددا ممنون از زحماتت

۹۵/۱/۵ ۱۹:۳۷

آقای فرماندار اصلی ترین عامل تحول در شهرستان. میانه. شخص شما هستید اگر می خواهید به میانه خدمت کنید نیازهای شهرستان را اولویت بندی کنید زیر گذر و پارکینگ

۹۵/۱/۵ ۰۹:۱۴

امید هست مسولیین محترم اجرایی شهر تغییر وتحولی در احکام مدیریتی شهر را ایجاد کنند تا شاهد تغییر وتحولی در رونق وشکوفایی شهر داشته باشیم

اخبار روز