کد خبر: ۳۸۸۸۰
۱۲۰۹ بازدید
۳ دیدگاه (۱ تایید شده)

بازگشت فولاد آذربایجان به شرکت ایمیدرو / شهرستان میانه همچنان صدرنشین بیکاری استان با 13.5 درصد

۱۳۹۴/۲/۲
۱۶:۳۹

به گزارش صدای میانه ، میراحد حسینی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: سال گذشته کارخانه فولاد آذربایجان تحت عنوان خصوصی‌سازی واگذار شد که موجب نگرانی کارگران این کارخانه شده بود که با تمهیدات انجام شده قرار شد دوباره این کارخانه به ایمیدرو باز گردد.

گزارش فارس حاکی است، مدیران سازمان خصوصی‌سازی، مدیران ایمیدرو [سازمان دولتی فعال در بخش معدن] و خریداران کارخانه فولاد آذربایجان روزهای گذشته در تهران جلسه‌ای مشترک برگزار کردند. در این جلسه درخواست بخش خصوصی مبنی بر اقاله قرارداد واگذاری که پیش‌ از سال جاری مطرح شده بود بررسی شد.

60 درصد سهام کارخانه فولاد آذربایجان تحت عنوان خصوصی‌سازی به گروه مالی بانک ملت و یک شخص حقیقی واگذار شده است و مابقی سهام این کارخانه در اختیار ایمیدرو است. هر سه شریک به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند این کارخانه را اداره و به تعهدات خود عمل کنند و پیش از سال جاری به صورت مکتوب، خواستار فسخ و اقاله قرارداد واگذاری شدند.

وزیر اقتصاد نیز دستور اقاله قرارداد را صادر کرده است تا وضعیت مالکیت این کارخانه به حالت اولیه باز گردد و کارگران به کار بازگردند. این کارخانه پیش از واگذاری به بخش خصوصی در مالکیت دولت و تحت مدیریت ایمیدرو بود.

570 کارگر فولاد آذربایجان در پایان بهمن سال گذشته، دو ماه بعد از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی اخراج شدند و تولید در این مجتمع صنعتی متوقف شد. این اخراج‌ها در شرایطی صورت گرفت که شورای تامین میانه پیش از واگذاری کارخانه فولاد آذربایجان به بخش خصوصی تصویب کرده بود کارفرمای جدید این واحد تولیدی حق ندارد هیچ کارگری را اخراج کند. این کارگران در دو ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند و پاداش و عیدی آن‌ها نیز به تعویق افتاده است.

کارخانه فولاد آذربایجان به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه فولاد شمال غرب کشور و تنها کارخانه تولید فولاد در آذربایجان شرقی در سال 1380 در زمینی به مساحت 46 هکتار در سه کیلومتری جنوب شرق شهر میانه احداث شده است.

میانه، تبریز و جلفا بیشترین بیکار آذربایجان‌شرقی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان‌شرقی گفت: طبق آخرین سرشماری جمعیت استان آذربایجان شرقی از جمعیت 3 میلیون و 724 هزار نفری استان یک میلیون و 143 هزار 836 نفر شاغل و فعال هستند.

وی افزود: مرکز آمار کشور برآورد نرخ بیکاری استان در سال‌ 91 را 12.5 درصد اعلام کرد که در این سال نرخ بیکاری کشور 12.2 درصد بود و در سال 92 نرخ بیکاری استان 9.6 و کشور 10.4 درصد بود.

حسینی اضافه کرد: نرخ بیکاری استان براساس اعلام مرکز آمار تا پایان پاییز سال گذشته 8.1 درصد بود که در کشور 10.5 درصد بوده و نشانگر این مطلب است که متوسط نرخ بیکاری در استان پایین‌تر از کشور است.

وی بیشترین نرخ بیکاری در استان را مربوط به میانه با 13.44، تبریز 12.69 و جلفا با 11.1 درصد اعلام کرد و گفت: کمترین نرخ بیکاری در استان نیز خداآفرین 4.26، شبستر 4.68 و هریس 4.8 درصد است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بیشترین جمعیت اشتغال استان در بخش صنعت 469 هزار و 979 نفر است اظهار داشت: بخش خدمات نیز با بیش از 423 هزار نفر در رتبه دوم قرار دارد و بخش کشاورزی نیز با 243 نفر در رتبه سوم است که کمترین میزان اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.

حسینی خاطرنشان کرد: در سال گذشته چهار جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری با 51 مصوبه تشکیل شد که 46 مصوبه از این مصوبات اجرایی شد.

وی از اختصاص 273 میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای ایجاد اشتغال 14 هزار نفر در سال گذشته خبر داد و گفت: براساس آخرین آمار 140 میلیارد تومان از این تسهیلات اختصاص یافته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در سال گذشته 27 هزار شغل جدید در استان ایجاد شده است، گفت: در سال 93 شاهد رشد 6 درصدی دادخواست‌های ارائه شده کار و کارگری نسبت به سال قبل بودیم که از میان 14 هزار و 285 مورد دادخواست، در خصوص 9 هزار و 930 دادخواست رای قانونی صادر و مابقی به‌صورت سازشی مختومه شده‌اند.

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود به اهم برنامه‌های گرامیداشت هفته کار و کارگر و هفته بسیج کارگری اشاره کرد و گفت: در طول سه سال گذشته 100 میلیارد تومان در سه سال گذشته به مشاغل خانگی در استان آذربایجان‌شرقی پرداخت شده است و در هفته کارگر نمایشگاه عرضه مشاغل خانگی در مجموعه فرهنگی ورزشی شماره یک کارگران تبریز برگزار می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی دیدار نمایندگان جامعه کارگری استان با مقام معظم رهبری در نهم اردیبهشت و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و استاندار را از جمله برنامه‌های دیگر هفته کار و کارگر در استان اعلام کرد.

وی در پایان برگزاری یادواره شهدا و غبارروبی مزار شهیدان و دیدار با خانواده‌های آنها، برگزاری همایش دوچرخه‌سواری، مسابقات دومیدانی و دارت بانوان و تجلیل از قهرمانان ورزش کارگری، برپایی نمایشگاه عرضه مشاغل خانگی، تجلیل از زنان کارگر، مسابقه پیامکی صدا و سیما، واگذاری مساکن مهر کارگری و دیدار و بازدید از واحدهای تولیدی و کارگران را از دیگر برنامه‌های هفته کار و کارگر امسال آذربایجان‌شرقی عنوان کرد که سوم تا یازدهم اردیبهشت امسال برگزار می‌شوند.

 

منبع : فارس

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۲/۳ ۰۸:۱۵
اميدوارم بازگشت فولاد آذربايجان به دولت نقطه شروع مثبتي در جهت كاهش نرخ بيكاري در شهر ميانه باشد.

اخبار روز