کد خبر: ۸۵۰۲۳
۱۲۸۴ بازدید
۲۵ دیدگاه (۲۵ تایید شده)

رای موافق فردین فرمند نماینده مردم شهرستان میانه به مصوبه مجلس در مورد لایجه CFT

۱۳۹۷/۷/۱۵
۱۸:۳۹

 

فردین فرمند نماینده مردم شهرستان میانه جزو موافقین مصوبه مجلس در مورد الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم CFT و یعقوب شیویاری جزو مخالفین الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم CFT می باشند.

نمایندگان مردم در خانه ملت با الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم CFT موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 15 مهرماه) مجلس شورای اسلامی با الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم  CFT با 143 رأی موافق، 120 رأی مخالف و 5  رأی ممتنع از مجموع 271 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

قبل از جلسه علنی امروز روز یکشنبه 97/07/15 مجلس شورای اسلامی، نشست غیر علنی در مورد بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم CFT، با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود علوی وزیر اطلاعات، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، تعدادی از نمایندگان نیروهای مسلح و تعدادی از نمایندگان مجلس به ریاست حشمت الله فلاحت پیشه برگزار شد.

نمایندگان در نشست غیر علنی بعنوان موافق و مخالف برای سخنرانی در مورد لوایح چهارگانه FATF ثبت نمام نمودند که نماینده شهرستان میانه فردین فرمند بعنوان مخالف ثبت نام نموده و بعد از قرعه کشی نقطه و نظرات خود در مورد لوایح چهارگانه FATF اعلام نمودند.

بعد از نشست غیر علنی مجلس با ریاست علی لاریجانی،  جلسه علنی در مورد بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم CFT برگزار شد. با توجه به اینکه کمسیون امنیت ملی مجلس  و دولت موافق لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسمCFT بوده اند، نمایندگان با 143 رای موافق از مجموع 271 رای مصوبه مجلس لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسمCFT را تصویب نمودند.

لیست زیر اسامی ثبت نام کنندگان در قرعه کشی نشست غیر علنی مجلس در مورد لوایح چهارگانه FATF می باشد نه در مورد رای گیری لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم CFT در صحن علنی مجلس شورای

«دو دو»  اصطلاحی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هنگام مخالفت خود با نطق، طرح، لایحه و یا هر مسئله دیگری که در صحن علنی مجلس جریان دارد، از آن استفاده می‌کنند.

متن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم

ماده واحده - به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می شود کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (مصوب ۱۳۷۸/9/18 برابر با 9 دسامبر ۱۹۹۹ مجمع عمومی سازمان ملل متحد) مشتمل بر یک مقدمه، بیست و هشت ماده و یک پیوست را با اعلام شروط زیر پذیرفته و سند ذی ربط را مطابق مقررات تبصره این ماده نزد امین اسناد تودیع کند. دولت موظف است به محض آگاهی نسبت به اعتراض احتمالی سایر اطراف متعاهد، گزارشی جهت اتخاذ تصمیم مقتضی به مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید:

1- دولت جمهوری اسلامی ایران به موجب جزء (الف) بند (۲) ماده (۲) کنوانسیون، اعلام می نماید که مفاد آن دسته از کنوانسیون ها و پروتکل های مندرج در پیوست کنوانسیون که به عضویت آنها در نیامده است را به عنوان بخشی از کنوانسیون تلقی نمی نماید و الزام آور شدن مفاد ماده (۲۳) درخصوص اصلاح فهرست موافقتنامه های منضم به کنوانسیون برای جمهوری اسلامی ایران منوط به رعایت اصول هفتاد و هفتم (۷۷) و یکصد و بیست و پنجم (۱۲۵) قانون اساسی است.

۲- جمهوری اسلامی ایران با نظر به اصول و هنجارهای حقوق بین المال تا حین پذیرش کنوانسیون از جمله کنوانسیون ۱۹۹۹ سازمان کنفرانس اسلامی و قطعنامه های مرتبط ملل متحد از جمله قطعنامه ۲6۲۵ و ۱514، تعریف عمل تروریستی را مشتمل بر مبارزات مشروع مردمی علیه از جمله سلطه استعماری و اشغال خارجی نمی داند و نسبت به اطراف متعاهدی که قلمرو عمل تروریستی را مستند به زیر بند (ب) بند (۱) ماده (۲) کنوانسیون مشتمل بر این مبارزات می دانند، تنها در حدود پیش گفته، متعهد می داند و اعلام میدارد ماده (6) کنوانسیون ارتباطی به این حق ندارد. این مبارزات فارغ از انگیزه آن مجاز و مشروع است و اعمال تروریستی به هر انگیزه ای ممنوع است.

3- موضوع بند (۱) ماده (۲4) کنوانسیون در خصوص جمهوری اسلامی منوط به رعایت اصل یکصد و سی و نهم (۱۳۹) قانون اساسی است و بند (۲) ماده (۷) کنوانسیون و موضوع ماده (۱۷) کنوانسیون در چهارچوب قوانین داخلی اعمال خواهد شد.

4- صلاحیت مقرر در بند (5) ماده (9) کنوانسیون برای کمیته بین المللی صلیب سرخ تنها در چهارچوب اسناد حقوق بشر دوستانه لازم الاجراء برای جمهوری اسلامی ایران، پذیرفته می شود.

۵- مفاد کنوانسیون در موارد تعارض با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران لازم الرعایه نمی باشد.

6- الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون به معنای شناسایی و برقراری ارتباط با رژیم اشغالگر صهیونیستی نیست.

7- دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای بند 4 ماده 11 کنوانسیون تنها صلاحیت کشور محل وقوع جرم را به منظور استرداد مجرمین محرز تلقی می نماید.

تبصره- دولت صرفا پس از خارج شدن جمهوری اسلامی ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی FATF می تواند سند الحاق را نزد امین اسناد تودیع نماید.

شایان ذکر است دکتر لاریجانی هنگام قرائت این گزارش با اشاره به اینکه رأی گیری علنی در خصوص الحاق ایران به CFT رأی نیاورد، تصریح کرد: براساس مصوبه مجلس رأی نمایندگان مخفی خواهد بود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۷/۱۶ ۲۳:۵۰

اقای رشیدی مساله اینه که میانه تابحال نماینده‌ای در سطح فرمند نداشته که بتواند درباره این مسائل اظهار نظر کند و این باعث افتخار میانه هست که چنین نماینده ای دارد حالا برخی که میبینند در مجلس فرمند چه کارها که میکند چشم دیدن فرمند را ندارند بسوزد چشم ...
درضمن ما باید خدامون و شکر کنیم که در طول چند ماه اخیر مردم با وجود فرمند به سطحی رسیدند که دیگر در روز رای گیری برای cft پس از مشاهده حرفهای فرمند نمیگن اون همه حرف زد ولی از مشکلات میانه نگفت چرا از راه نگفت چرا mri نگفت همینکه مردم فعلا متوجه شدن امروز نباید درباره مشکلات میانه حرف میزد این برای مردم رشد بزرگی میباشد و جای شکرگذاری

۹۷/۷/۱۶ ۱۷:۰۴

خبرگزاری آناج هم همان لیست ثبت نام قرعه کشی نشست غیر علنی را منتشر کرده است. نه اینکه بگوید دکتر فرمند رای مخالف داده است وقتی خود نماینده اظهار می کند که رای موافق داده است خوب دیگر چه نیازی است بحث کنیم.

خبرگزاری آناج:یعقوب شیویاری، نماینده مردم میانه نیز با اینکه در رسانه‌ها اظهار نظر صریحی درباره FATF نداشته است، اما در رأی‌گیری دیروز مجلس برای لایحه‌ی CFT با تصویب آن مخالفت کرده و در تصاویر منتشر شده از سوی خانه‌ی ملت نیز دو انگشت خود را به علامت رأی منفی بالا برده است.

نکته‌ی تامل‌برانگیز ماجرا عدم تبعیت فردین فرمند، نماینده اصلاح‌طلب مردم میانه از تصمیم لیست امید می‌باشد. علی‌رغم تلاش فراکسیون امید برای تصویب CFT، در تصویری که نماینده مرند از رأی منفی خود به لایحه منتشر کرده است نام نماینده میانه نیز در ردیف مخالفان خودنمایی می‌‌کند.

فردین فرمند شانزدهم تیرماه طی مصاحبه‌ای که با آناج درخصوص FATF داشت گفته بود: چنانچه در قوانین داخلی خود این موارد را رعایت کنیم اصلا نیازی به کشورهای خارجی نخواهیم داشت، ما تابع کشورهای خارجی نیستیم که هر از گاهی یک کشور و گروه را تروریست بنامند و مجبور باشیم با آنها هم‌صدا شویم.نماینده میانه بر این عقیده بود رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس خیلی واضح نظر خود را در خصوص FATF ارائه دادند و حال بعد از گذشت این مدت باید یک نفر از آقای لاریجانی سوال کند بعد از استماع بیانات رهبری چه فعالیتی در رابطه با FATF انجام داده است؟!

۹۷/۷/۱۶ ۱۴:۴۷

اناج هم نوشته هردونماینده میانه به این لایحه رای منفی داده اند.

۹۷/۷/۱۶ ۱۴:۲۶

این برداشت شما است و نظر شما هم قابل احترام است.ولی واقعیت غیر از برداشت شما می باشد.

۹۷/۷/۱۶ ۱۱:۴۲

آقای رشیدی عزیز اقای فرمند مخالف بودند هستند و خواهند بود با همه چیز و همه کس و همه لوایح شما چرا سعی دارید واقعیات را وارونه نشان دهید.

۹۷/۷/۱۶ ۰۱:۱۱

دوست عزیز این لیست چندین ساعت قبل از رای گیری نام نویسی شده است که بعد از سخنرانی موافقین و وزیر امورخارجه و دیدار نمایندگان با هئیت دولت رای عده ای از نمایندگان که مخالف لایحه بوده اند نظرشان عوض شده و بعنوان موافق لایحه رای داده اند. شرط زمان رای گیری است. مانند عده ای از نمایندگان نظر خود را با نشان دادن علامت دو و گرفتن کاغذ من رای مخالف می دهم مخالفت خود را با مصوبه نشان داده اند.ولی نمی تواند با این لیست از نماینده انتقاد نمائیم که چرا رای مخالف یا موافق داده است. تا زمانی که خود نماینده رای خود را اعلام کند یا مثل عکسی که از نماینده دیگر شهرستان میانه منتشر شده است. ضمناً این مطلب بعد از اطمینان کامل از رای نماینده شهرستان میانه منتشر شده است.

۹۷/۷/۱۶ ۰۰:۵۳

الله اعلم، الله اعلم.

۹۷/۷/۱۵ ۲۳:۵۷

دوست عزیز دوباره باز خدمت شما بعرض می رسانم نشست غیر علنی مجلس در مورد لوایح چهارگانه بوده است دکتر فرمند هم بعنوان مخالف قسمت های از لوایح چهارگانه بعنوان مخالف نام نویسی کرده است نه بعنوان مخالف مصوبه مجلس شورای اسلامی در سخنرانی خود هم از مصوبه مجلس دفاع نموده است

۹۷/۷/۱۵ ۲۳:۱۸

دکتر مطهری: کسانی که با الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم CFT مخالفت می کنند ممکن است منافعی داشته باشند اگر اصلاحی در نظام بانکی رخ دهد ممکن است سودهای برای افرادی است دستشان از این سودها کوتاه شود. یا می خواهند دولت را به زمین بزنند.

۹۷/۷/۱۵ ۲۳:۰۴

نه من طرفدار نماینده دیگر نیستم. اتفاقا ایشون بر اساس حق نمایندگیش رأی منفی داده و بعد از آن هم دنبال توجیهات مختلف نیست. ولی جناب دکتر فرمند که من طرفدار ایشونم و به ایشون رأی داده ام و به اون یکی رأی نداده ام، در مخالفت صحبت کرده ولی رأی مثبت ایشان زیاد مشخص نیست این فقط شما هستین که میگین رأی مثبت داده. الله اعلم.

۹۷/۷/۱۵ ۲۲:۵۲

بیشتر نمایندگان که به مصوبه مجلس رای مخالف داده اند اطلاع کافی ندارند که FATF چیست. آقایان مجلس را با ... عوضی گرفته اند.

۹۷/۷/۱۵ ۲۲:۳۸

دوست عزیز نشست غیرعلنی قبل از جلسه مجلس برای روشنگری لوایح FATF از طرف کمسیون امنیت ملی مجلس و دولت بوده است که نمایندگان بهتر بدانند این مصوبه برای چه می باشد.ضمناً به نظر می رسد شما می خواهید با اینکار یک سر پوشی بگذارید برای رای مخالف نماینده دیگر شهرستان میانه

۹۷/۷/۱۵ ۲۲:۰۵

امروز که بحث همه چهارگانه ها نبود، امروز فقط بحث یکی از چهارگانه ها بود.
اگر منظورتان جزئیات لایحه بود که باز هم درست نیست چون امروز بحث کلیات لایحه بود.
در ضمن مطلب شما گویای رأی مثبت جناب فرمند نیست یک مطلبی کلی نوشته اید.

۹۷/۷/۱۵ ۲۲:۰۴

امروز که بحث همه چهارگانه ها نبود، امروز فقط بحث یکی از چهارگانه ها بود.
اگر منظورتان جزئیات لایحه بود که باز هم درست نیست چون امروز بحث کلیات لایحه بود.
در ضمن مطلب شما گویای رأی مثبت جناب فرمند نیست یک مطلبی کلی نوشته اید.

۹۷/۷/۱۵ ۲۲:۰۴

امروز که بحث همه چهارگانه ها نبود، امروز فقط بحث یکی از چهارگانه ها بود.
اگر منظورتان جزئیات لایحه بود که باز هم درست نیست چون امروز بحث کلیات لایحه بود.
در ضمن مطلب شما گویای رأی مثبت جناب فرمند نیست یک مطلبی کلی نوشته اید.

۹۷/۷/۱۵ ۲۱:۲۷

آفرین فرمند باسواد به این میگن ببین چقدر موثر سخنرانی کرده که اثرگذار بوده و رای آورده

۹۷/۷/۱۵ ۲۱:۱۷

مخالفت ایشان در مورد قسمت های از لوایح چهارگانه FATF می باشد نه در مصوبه مجلس.

۹۷/۷/۱۵ ۲۱:۱۳

خوب اکر موافق بوده چرا به عنوان مخالف ثبت نام و صحبت کرده؟؟؟؟؟

۹۷/۷/۱۵ ۲۱:۰۹

دوست عزیز کسی که دنباله رو است نماینده دیگر است فکر کنم آدرس اشتباه داده اند.

۹۷/۷/۱۵ ۲۱:۰۸

در مطلب بطور کامل توضیح داده شده است.

۹۷/۷/۱۵ ۲۱:۰۵

باور میکنید این نماینده بسیار قابل حتی نمیدونه مخالف چی هست فقط دنباله رو یکی دوتا پایداری هستش وای به حال ما مردم میانه

۹۷/۷/۱۵ ۲۰:۲۷

من که متوجه نشدم جناب فرمند گفتین له عنوان مخالف ثبت نام کرده ولی در رأی گیری رأی موافق داده؟؟؟؟؟!!!!

۹۷/۷/۱۵ ۲۰:۱۰

با سلام، متاسفانه عزیزان در خبر قبلی با عجله خبر را منتشر کرده اند. همانطور که در مطلب توضیح داده شده این لیست برای ثبت نام سخنرانی در نشست غیر علنی مجلس بوده است نه در مورد رای گیری ضمناً خوب باید برای آگاهی و اطلاع مردم باید اطلاعات را بدست آورد. ضمناً دکتر پزشکیان،مطهری و ... هم موافق مصوبه مجلس بوده اند ولی متاسفانه نماینده دیگر شهرستان میانه مخالف مصوبه بوده اند.

۹۷/۷/۱۵ ۱۹:۳۸

چی شد؟توپست قبلی مخالف بودالان موافق شده؟!!
اقای رشیدی ازکجااینوکشف کردی؟
مگه رای نمایندگان براساس خواست خودشان درمورداین لایحه مخفی نبود!!

۹۷/۷/۱۵ ۱۹:۱۸

میانا ******* شیویاری

اخبار روز